υποστηριξη εξαρτημένου στον τζογο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    ευχαριστώ Σοφία. Έχω σκεφτεί αυτά που λες και πιστεύω ότι έχεις δίκιο. Εγώ τον άφησα να με χειριστεί και απέφυγα να δω την αλήθεια κατάματα. Από αύριο που επιστρέφω στο σπίτι, με τη βοήθεια ενός ειδικού πιστεύω ότι θα λύσω πολλά θέματα με τον ευατό μου για να μπορέσω να προχωρήσω και στα υπόλοιπα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    χλοη,

    ευχομαι πραγματικα καλη δυναμη σ αυτη την τοσο δυσκολη περιοδο!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by χλοη View Post
    crazy diamond ευχαριστώ για τα λόγια σου. Με συγκίνησες. Είχα πολλές μέρες να συγκινηθώ. Σιγά σιγά σκληραίνω. Δεν χάνω όμως την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους. Εξάλλου έχω ανθρώπους δίπλα μου, οικογένεια και φίλους, που με στηρίζουν. Μόνο και μόνο επειδή είμαι εγώ. Ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να βρεθώ στη θέση να ανταποδώσω τη στήριξή τους. Πως μπορώ λοιπόν να χάσω την εμπιστοσύνη μου όταν έχω τέτοιους ανθρώπους δίπλα μου; Δεν ξέρω όμως αν μπορώ έτσι απλά να τη χαρίσω στον άντρα μου. Ξέρω ότι δεν μπορώ και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι έχει καταλάβει πλήρως τη διάσταση του προβλήματος. Οταν πηγε στο γιατρό, αυτός τον ρώτησε γιατί είσαι εδω; και απάντησε 'κυρίως για τη γυναίκα μου" αλλά και για εμένα. Αυτό με προβλημάτισε πολύ. Τον ρώτησα εγώ λοιπόν "εαν αυτή τη στιγμή σε είχα αφήσει, εαν σου είχα πει χωρίσαμε και δεν είχαμε καμιά επικοινωνία, τι θα έκανες;" Μου απάντησε ότι "ή θα έπεφτα στο γκρεμό ή θα γινόμουν ρεμάλι". Αυτό με προβλημάτισε πολύ. Μάλλον τον ειδικό δεν τον βλέπει για τον εαυτό του αλλά για τους άλλους.
    Rain and wind. Είναι πολύ αληθινά, ρεαλιστικά και ορθολογιστικά αυτά που λες. Πως μπορούν να εφαρμοστούν όμως; Ναι αυτή τη στιγμή έχω βγει από το ρόλο του σωτήρα, γιατί για εμένα προτεραιότητα έχει να σώσω τον ευατό μου. Ακομα δεν έχω επιστρέψει στο σπίτι. Σε λίγες μέρες θα γυρίσω και το πρώτο πράγμα που θα κάνω θα είναι να κλείσω ραντεβού με τον γιατρό. Πως πρέπει να αντιμετωπίσω τον άντρα μου; με ψυχρότητα όπως αισθάνομαι; με σκλήρότητα του τύπου κάνε ότι καταλαβαίνεις, για να σώσεις τον εαυτό σου και για να πληρώσεις τα χρέη σου ή κάτι άλλο. Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα είμαι σαν παρουσία στο σπίτι περιμένοντας να δω την αλλαγή από την πλευρά του. (Μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα). Ελπίζω πολύ στην βοήθεια που θα μου δώσει ο ειδικός. Όλες τις ελπίδες μου τις έχω ακουμπίσει εκεί. Ναι αυτή τη στιγμή δεν θέλω να τον παρατήσω. Θέλω να παρακολουθήσω τις πράξεις του και την αλλαγή του. ΚαΙ θέλω να τα δω από κοντά αυτά. Δεν έχω άλλη δύναμη όμως για να είμαι, ο άντρας της οικογένειας, ο ντεντέκτιβ, η μάνα του. Δεν μπορώ να παίζω άλλο αυτούς τους ρόλους που δεν ήταν επιλογή μου να τους παίξω, αλλά αυτός με ανάγκασε, αυτός με έφερε σιγά σιγά σε αυτό το σημείο. Είμαι πολύ κουρασμένη και μπερδεμένη.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


    Δεν έχω χάσει ακόμα την εμπιστοσύνη μου

    χλόη, γράφεις πως ευτυχώς έχεις ανθρώπους γύρω σου που σε στηρίζουν.
    πώς θα νιώσει ο σύντροφος σου αν δν έχει κανένα δίπλα του?
    δν είσαι υποχρεωμένη φυσικά να είσαι εκεί, αν θέλεις θα τον στηρίξεις...

    πρέπει να προσθέσω όμως πως η εξάρτηση από τον τζόγο, αντιμετωπίζεται πολύ δύσκολα.
    μου είχε κάνει τρομερή έντυπωση όταν το άκουσα.

    σου εύχομαι καλή δύναμη.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    Από που συνάδεις ότι η εξάρτηση από το τζόγο αντιμετωπίζεται δύσκολα; Μπορείς να μου πεις τις πηγές σου; Και αν είναι έτσι εσύ τι πιστεύεις; ότι μετά από όλα αυτά που έχω περάσει τα προηγούμενα χρόνια αυτή είναι η στιγμή να σκεφτώ ποιος θα στηρίξει τον άντρα μου ή πως θα στηριχτώ εγώ και το παιδί μου;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by χλοη View Post
    Από που συνάδεις ότι η εξάρτηση από το τζόγο αντιμετωπίζεται δύσκολα; Μπορείς να μου πεις τις πηγές σου; Και αν είναι έτσι εσύ τι πιστεύεις; ότι μετά από όλα αυτά που έχω περάσει τα προηγούμενα χρόνια αυτή είναι η στιγμή να σκεφτώ ποιος θα στηρίξει τον άντρα μου ή πως θα στηριχτώ εγώ και το παιδί μου;
    αυτό που σου έγραψα το είχα ακούσει σε σχετική εκπομπή στην τηλεόραση.
    το θυμάμαι γιατί σκέφτηκα πως θα ήταν πιο δύσκολο π.χ να απεξαρτηθείς από ουσίες.

    εσένα σε στηρίζουν ήδη κάποιοι άνθρωποι.
    προσπαθώ να φανταστώ πώς θα νοιώθει κάποιος στη θέση του συντρόφου σου.
    γι' αυτό κ η απάντηση μου.

    ήθελα ακόμη να σε ρωτήσω αν αισθάνθηκες περισσότερο εξαπατημένη ή κλωνίστηκες από το πρόβλημα - εξάρτηση που έχει ο σύζυγος σου?
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    αιαθάνθηκα πρώτα εξαπατημένη και σοκαρισμένη από το που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος που γνωρίζεις υποτίθεται καλά, που αγαπάς για μια ζωή, που σε αγαπάει και αυτός. Ναι μετά κλωνίστηκα από την εξάρτησή του. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ο άνθρωπός μου θα έφτανε στο σημείο να παίζει 300 ε πηγαίνοντας στο φούρνο ή ότι θα είχε πουλήσει ένα μαγαζί όταν γνωρίζει τη δύσκολη οικονομικά περίοδο που διανύουμε. Ότι έφτασε στο σημείο να στέλνει χρήματα σε γνωστό του στην πόλη που είναι το μαγαζί για να καταθέτει το ψεύτικο ενοίκιο αφού εγώ είχα τη δυνατότητα να βλέπω από ποιο κατάστημα γίνεται η κατάθεση.Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ιεραρχήσω τι με κλώνισε περισσότερο απ' όλα αφού είμαι ακόμα μπερδεμένη και δεν έχω αρχίσει ακόμα συνεδρίες για να βοηθηθώ. Το οποίο σκοπεύω να πράξω άμεσα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ολες οι εξαρτησεις αντιμετωπιζονται ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ δυσκολα.... Ακομα και το φαγητο και τα παιχνιδια στο πισι τωρα πια.... Μπορει να γλιτωσεις απο μαι εξαρτηση και μετα να εμφανιστει αλλη. Απο ο,τι φαινεται ειναι εξαρτημενος και μαζι σου ο συζυγος. Δυσκολο πραγμα οι εξαρτησεις

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    όλες οι εξαρτήσεις αντιμετωπίζονται όμως, αν πραγματικά το θέλει κάποιος.
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by χλοη View Post
    αιαθάνθηκα πρώτα εξαπατημένη και σοκαρισμένη από το που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος που γνωρίζεις υποτίθεται καλά, που αγαπάς για μια ζωή, που σε αγαπάει και αυτός. Ναι μετά κλωνίστηκα από την εξάρτησή του. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ο άνθρωπός μου θα έφτανε στο σημείο να παίζει 300 ε πηγαίνοντας στο φούρνο ή ότι θα είχε πουλήσει ένα μαγαζί όταν γνωρίζει τη δύσκολη οικονομικά περίοδο που διανύουμε. Ότι έφτασε στο σημείο να στέλνει χρήματα σε γνωστό του στην πόλη που είναι το μαγαζί για να καταθέτει το ψεύτικο ενοίκιο αφού εγώ είχα τη δυνατότητα να βλέπω από ποιο κατάστημα γίνεται η κατάθεση.Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ιεραρχήσω τι με κλώνισε περισσότερο απ' όλα αφού είμαι ακόμα μπερδεμένη και δεν έχω αρχίσει ακόμα συνεδρίες για να βοηθηθώ. Το οποίο σκοπεύω να πράξω άμεσα.
    χλόη, σίγουρα ακόμη δν έχεις συνειδητοποιήσει τί έχει συμβεί.

    το ευχάριστο είναι πως θα αρχίσεις συνεδρίες κ κοιτάς παρακάτω.
    όσο δύσκολο κ αν είναι αυτό.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32

    Κι ο δικός μου σύζυγος...

    Χλόη,
    καλημέρα. Κι ο δικός μου σύζυγος είναι εξαρτημένος από τον τζόγο, αν και δεν το παραδέχεται.
    Όταν τον γνώρισα έπαιζε φρουτάκια (όπως λες), στοίχημα και κίνο. Επειδή στη συνέχεια κλείσανε τα φρουτάκια, δεν το σπουδαιολόγησα. Αν και είχαμε πολλούς καυγάδες για αυτό το θέμα, στο τέλος παντρευτήκαμε. Η μόνιμη επωδός: "όταν μείνεις έγκυος θα τα κόψω όλα" (προσπαθούσαμε πολύ καιρό). Έμεινα. Ανακάλυψε τον διαδικτυακό τζόγο. "Όταν γεννήσεις θα τα κόψω". Γέννησα. Πίστευα ότι θα ασχολιόταν με το παιδί, τίποτα. Ήτανε στο δικό του κόσμο. Το παιδί να κλαίει και να μην δίνει σημασία, σχόλια του τύπου "κλαίς γκαντέμικο για αυτό χάνω", καυγάδες αδυσώπιτοι μεταξύ μας, ξύλο μεταξύ μας (πολλές φορές ξεκινούσα εγώ πρώτη) κλπ. Κάποιες περιόδους έκλεινε κάποιο σάιτ "γιατί τον έκλεβαν" και άνοιγε σε λίγες μέρες άλλο... Του έκοβα το ίντερνετ κλπ.
    "Όταν μείνεις έγκυος στο δεύτερο παιδί". Το ήξερα ότι δεν θα γίνει. Έμεινα επειδή το ήθελα, όχι, φυσικά, επειδή πίστευα ότι κάτι θα άλλαζε. Τα ίδια... "Είναι κόρη, όταν μείνεις έγκυος στον επόμενο γιο εννοούσα". Γέννησα τον Ιούλιο του 2010, το καλοκαίρι πήγαμε στο εξοχικό που δεν είχαμε ίντερνετ, βρήκα την ησυχία μου και ο γιος μας τον μπαμπά του.
    Γυρίσαμε στην Αθήνα, τα ίδια. Ετοιμαζόμαστε αρχές Οκτώβρη να πάμε στο χωριό του. Εκείνος έτοιμος, εγώ ανένδοτη: "Πήγαινε μόνος σου. Εάν μας θες μαζί ή θα κανονίσεις συνεδρίες ή θα βάλεις το προγραμματάκι στον υπολογιστή που δεν σου επιτρέπει να ανοίγεις αυτά τα σάιτ". Τελικά πέρασε το δικό μου, μπήκε το προγραμματάκι, έχουμε βρει λίγο την ησυχία μας. Τσεκάρω συχνά πυκνά. Προσπαθεί, παίζει σε άλλα σπίτια.
    Εάν θα το ξανάκανα; Εάν θα τον ξαναπαντρευόμουνα; Ειλικρινά δεν ξέρω. Όχι για το παθος του. Λατρεύω τα παιδιά μου και δεν θα ήθελα να μείνω μόνη. Απλά ανησυχώ για το τι θα γίνει τώρα που μεγαλώνουνε και καταλαβαίνουνε. Δεν θέλω να ακολουθήσουν τέτοιο δρόμο.
    Να σου πω τι έχω αποφασίσει; Σε περίπτωση ανάγκης κόβω το ίντερνετ. Δεν θα έχω κι εγώ, αλλά τι να κάνουμε;
    Αλήθεια, υπάρχει κανείς που να βοηθάει τους συγγενείς των εξαρτημένων ατόμων; Για την Αθήνα μιλάμε. Όσο για το βιβλίο που ανέφερε κάποιο μέλος πιο πάνω, θα το αγοράσω σίγουρα...
    Καλή συνέχεια, αλλά, να ξέρεις, ότι όλα είναι δύσκολα...

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    Αυτή τη στιγμή συμμετέχω στην ομάδα των συντρόφων τουν ανώνυμων τζογαδόρων και ομολογώ ότι έχω βοηθηθεί πολύ. Σου συνιστώ να ψάξεις. Σίγουρα θα υπάρχει στην Αθήνα. Αν με το καλό ξεκινήσεις την θεραπεία σου, γιατί είμαστε και εμείς άρρωστες, ίσως περισσότερο από αυτούς θα καταλάβεις ότι όλα αυτά που κάνεις είναι μάταια. Είναι μάταιο να προσπαθείς να ελέγξεις την εξάρτηση του άντρα σου. Αυτό κάνει κακό και σε εσένα όσο και σ' αυτόν. Από όλα αυτά που έχω διαβάσει το προηγούμενο διάστημα έβγαλα το συμπέρασμα ότι το μόνο που βοηθάει είναι η συμμετοχη σε πρόγραμμα των 12 βημάτων. Ανώνυμοι τζογαδόροι δηλαδή. Σταμάτα να τον ελέγχεις, μη στερείς από τον ευατό σου το νετ, και εξήγησέ του ότι θεωρείς πως είναι άρρωστος και ότι πρέπει να κάνει κάτι γι' αυτό. Το γεγονός ότι δεν θέλεις να μείνεις μόνη σου με θλίβει. Μήπως όλο το προηγούμενο διάστημα δεν είμασταν μόνες; Ήταν παρόντες στο σπίτι οι άρρωστοι άντρες μας; ΟΧΙ. Είμαστε μόνες.
    Σε ότι αφορά τον άντρα μου, έχει αλλάξει συμπεριφορά, χωρίς όμως να συμμετέχει σε ομάδα γιατί θεωρεί ότι 'δεν κάνει γι' αυτόν". Δεν πηγαίνει καν στον ψυχολόγο. Εγώ όμως τώρα κοιτάζω τον ευατό μου. Προσπαθώ να αλλάξω τη δική μου ζωή και να σταματήσω τον έλεγχο. Σε αυτόν έχω εξηγήσει ότι το να βάζει ηλεκτρική στο σπίτι, από μόνος του, ή το να πηγαίνει βόλτα το παιδί, το θεωρώ χειρισμό και δεν πέφτω. Αν μέχρι το Πάσχα δεν αντιμετωπίσει την αρρώστεια του με γιατρό ή ομάδα, ΦΕΥΓΕΙ. Φοβάμαι πολύ ότι μάλλον δεν θα το κάνει και θα αναγκαστώ να τηρήσω τον όρο μου. Δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο αλλά πλέον πρέπει να προστατέψω τη ζωή μου και τη ζωή του παιδιού μου.
    Διάβασε το βιβλίο. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις που βρίσκεσαι. Ελπίζω να βοήθησα. Αν θέλεις θα ρωτήσω για Αθήνα να δω τι γίνεται.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Πραγματικα χλοη σου βγαζω το καπελο!!!!

    Μπραβο σου και παλι μπραβο σου κοριτσι μου!!!!

    τι παιδι εισαι συ βρε? και ομαδες και ορια και και και!!!!! τι να πω!!!


    πραγματα που παρακαλας για μηνες να ακουσει ο αλλος μια λεξη και εσυ μεσα σε λιγο καιρο


    εχεις πιασει το νοημα και συνεχιζεις!!!!!!


    ο,τι και να γινει χαιρομαι που τωρα πια γνωριζεις και εχεις και συμμαχους σε αυτο την ομαδα

    πολυ χαιρομαι

    researcher
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    Ευχαριστώ!!!! Ήταν εύκολο για εμένα γιατί έπιασα πάτο. Ζητούσα απεγνωσμένα βοήθεια και την έψαξα όπου μπορούσα. Νομίζω ότι την έχω βρει στην ομάδα. Βέβαια με θλίβει το γεγονός ότι όλοι οι σύντροφοι των κοριτσιών συμμετέχουν στους ανώνυμους τζογαδόρους, ενώ ο δικός μου αρνείται. Προσπαθώ να το ξεπεράσω αυτό και να προσπαθώ μόνο να βελτιώσω τον ευατό μου, γιατί έτσι και αλλιώς δεν γίνεται διαφορετικά. Μόνο τον εαυτό μας μπορούμε να επηρεάσουμε και κανέναν άλλο. Ελπίζω να παραδειγματίζεται από αυτό.
    Αυτός ίσως δεν έπιασε τον πάτο του αν και ισχυρίζεται το αντίθετο. Αυτός λοιπόν που πιάνει πάτο ζητάει βοήθεια, γιατί καταλαβαίνει ότι μόνος του δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    αχ! ναι!!! αφου εχεις την ομαδα ειναι ωραιο αυτο! για κουραγιο συμπαρασταση και γνωσεις για το θεμα :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5
    χλόη καλησπέρα.
    σε καταλαβαίνω,περνάς μία πολύ δύσκολη κατάσταση.η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τελικά ποιοι υποφέρουν πιο πολύ,οι εξαρτημένοι ή αυτοί που τους αγαπάνε και θέλουν να είναι δίπλα τους.
    γενικά, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις καταρχήν την υγεία σου(ψυχική) γιατί όλη αυτή η ιστορία είναι φυσιολογικό να σε ισοπεδώσει.πρόσεχε τον εαυτό σου και κράτα το παιδάκι σας μακριά από όλο αυτό, δεν χρωστάει τίποτα.
    από εκεί και πέρα εφόσον τον αγαπάς πολύ τον συζυγο σου μείνε δίπλα του και βοήθησε τον όσο μπορείς.απλώς μην κάνεις το λάθος να πιστέψεις μόνο σε λόγια.όταν δεις πράξεις,τότε ίσως αλλάξουν κάποια πράγματα.
    πάντως είναι πολύ δύσκολο..και γι αυτό σου εύχομαι καλή δύναμη.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ισχυριζεται πωσ εθιστηκε στον τζογο και το gay σεξ λογο χαπιων....???????
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-02-2011, 03:04
  2. Υποστηριξη.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2008, 15:33
  3. Υποστηριξη
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-05-2008, 22:56
  4. Καταλήψεις και ψυχολογική υποστήριξη
    By righttochange in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2006, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •