υποστηριξη εξαρτημένου στον τζογο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Χλόη βοήθησε τον άνθρωπο που αγαπάς όσο πιο πολύ μπορείς και αντέχεις. Η εξάρτηση είναι μια αρρώστια. Το πιο εύκολο είναι να τον αφήσεις στα χρέη του και στο πάθος του. Ο άντρας σου χρειάζεται βοήθεια και υπομονή. Μπράβο σου που το παλεύεις και το ψάχνεις για να του δώσεις την ευκαιρία που ζητάει και ο ίδιος.
    Αν αγαπάς κάτι αφησέ το να φύγει, αν γυρίσει είναι δικό σου αν όχι δεν το είχες ποτέ!!!

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    loulou, το πρόβλημα είναι ότι αυτός δεν ανταποκρίνεται και δεν καταλαβαίνει ότι χωρίς βοήθεια δεν καταφέρνεις τίποτα. Ακόμα και τον τζόγο να σταματήσει υπάρχουν άλλα θέματα και τρόποι σκέψεις που πρέπει να ξεριζωθούν από μέσα του. ΑΓΆΠΗ ΜΕ ΟΡΙΑ. Αυτό είναι αποτελεσματικό για όλους

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    Μερικούς μήνες μετά ήθελα να σας πω ότι πήγε τελικά στους ανώνυμους τζογαδόρους. Όταν τον άφησα, όταν σταμάτησα να τον πιέζω, να τον ελέγχω, και να προσπαθώ να περάσω το δικό μου, έκανε αυτό που έπρεπε. Τώρα βλέπω το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία και προσπαθώ να διαχειριστώ την οργή που τώρα καταλαβαίνω πόσο τεράστια και καταπιεσμένη είναι μέσα μου.
    Ευχαριστώ τους φίλους μου, ευχαριστώ την οικογενειά μου και ευχαριστώ την ομάδα μου.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    χλόη,

    χαίρομαι για την εξέλιξη αυτή. Είναι σημαντικό βήμα για εκείνον. Όχι ότι τέλειωσαν τώρα όλα.. ίσα ίσα, τώρα ξεκινάει ένα δύσκολο δρόμο. Εύχομαι να έχει κουράγιο και δύναμη να τα καταφέρει και να τον βαδίσει όλο..

    Και μπράβο σε σένα που πήρες αποφάσεις, ζήτησες βοήθεια, έκανες ό,τι ήταν καλύτερο για εσένα και συνεχίζεις μπροστά :)

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3

    Είμαι ο Σαράντης και ειμαι τζογαδορος σε αναρρωσηi

    Δεν ξέρω πως ν αρχίσω...Είναι σα να διαβάζω μυνηματα της γυναίκας μου.Σα να διαβάζω τα συναισθηματα της ,τον πόνο της ,την πίκρα της,την προδοσια που της πρόσφερα.
    Ειμαι μελος των ΑΝΩΝΝΥΜΩΝ ΤΖΟΓΑΔΟΡΩΝ εδω και 9 μηνες.
    Ανάγκασα την γυναίκα μου πριν 9 μηνες και μια μερα ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ,μετα απο 15 χρονια γάμου και με 3 παιδιά.
    Την επομένη εψαξα με την βοηθεια ενος φίλου και βρήκα την ομάδα των Ανώνυμων Τζογαδόρων γιατί ο θανατος της ψυχής μου ήταν ακαριαιος ...Η πράξη της γυναίκας μου λειτούργησε μέσα μου σαν ηλεκτροσοκ..Επρεπε να σωσω οτιδηποτε κι αν σωζεται απο την καταστραμένη φύση μου.Εχασα οτι πολυτιμοτερο ειχα στην ζωή μου...την οικογένεια μου...
    Απο την αρχή κατάλαβα το πόσο κακό είχα κάνει στον ευατό μου και κατ επέκταση σε όσους αγαπούσα και μ αγαπούσαν.
    Για τους πρώτους 3 μήνες πιστευα πως οι προσπάθειες μου θα εφερνα πίσω την γυναίκα μου,την οικογένεια μου.
    Απο τότε όμως και μετα απο συνεχόμενη παρουσια τρεις φορες την εβδομάδα στους Α.Τ. και με καθημερινη μαχη να καταλάβω ,να βρω γιατί τα έκανα όλα αυτά και πιστέψε με ,δεν ενιωθα καθόλου ευχάριστα μέσα στον ενεργό τζόγο...ζουσα σε καθημερινούς εφιάλτες γιατι φοβόμουν να πώ την αλήθεια στην αγαπημένη μου γυναίκα...σιγουρα για πολλους η θεση αυτή μπορεί να θεωρηθεί αστεία,μη πιστευτή,αλλα πραγματικά έτσι ήταν.
    Η γυναίκα μου προχωραει σε διαζύγιο και το μόνο που προσπαθώ είναι να της δείξω πως αγωνίζομαι ,αλλα δεν εχει και τόση σημασία όσο η δικιά της πληγωμένη και προδωμένη ψυχή.Την δικαιολογώ απόλυτα ασχετα αν η αγαπη που τρέφω γι αυτή(οχι εξάρτηση) αποζητα μια τελευταία ευκαιρία.Μια ευκαιρία πραγματικής ζωής,αληθινής .Ομως η διαδικασία της ανάρρωση μου μου εδειξε καθαρά τι εχω προκαλέσει με την προηγούμενη ανώριμη στάση μου στον ανθρωπό μου και αν μπορούσα να της πω κάτι είναι να προστατέψει τον ευατό της,να φροντίσει την ψυχική της υγεία που την καταράκωσα.Να μπορέσει να βρει γαλήνη στην ψυχής και κάποια στιγμή να βγει απο τα συντριμια του σεισμού που προκάλεσα στην ζωή της.Ολα αυτα όμως θέλουν βοήθεια.Θελουν υποστήριξη απο ειδικούς.Παράλληλα με το πρόγραμμα των ΤΖΟΓΑΔΟΡΩΝ ΑΝΩΝΥΜΩΝ λειτουργεί και ομάδα συνεξαρτημένων ατόμων (συζύγων,παιδιών ,γονιών,φίλων)Μέσα απο εκει θα βρεί την θέση της απέναντι στο δικό μου πρόβλημα και θα κατανοήσει μέσα στην ψυχή της την πραγματική κατάσταση και μέσα απο εκει θα βρει τις διεξόσδους για να χτισει την νέα της ζωή που ευχομαι καθε μερα και καθε λεπτο να με περιλαμβάνει μέσα.Δεν ειναι στο χέρι μου.Δυστυχώς ο ψυχαναγκαστικός τζογαδόρος είναι άρρωστος και το πιο δύστυχο είναι οτι εαν δεν πιάσει πάτο δεν καταλαβαίνει την φυση της αρρώστιας του.Υπα΄ρχουν πολλά που μπορώ να σου γράψω.Ειμαι καθαρός απο τζόγο εδω και 9 μηνες και ο μεγαλυτερος υποστηρικτής μου ειναι ο γιός μου(13 χρονων) που ηθελε δεν ηθελε εμαθε τα πάντα για μένα και με στηρίζει .Εχει γίνει ο πρωτος και κυριοτερος λόγος που δεν προκειται ποτε μου να ζησω ξανα στην ψευδαίσθηση οποιας δ΄ηποτε εξάρτησης είτε λε΄γεται τζόγος έιτε αλκοολ ΕΙΤΕ ΣΧΕΣΗ..
    ΛΥΠΑΜΑΙ το ξερω πως ειναι δύσκολο και οι λυσεις στο προβλημα μας πολυ δύσκολες στην διαδικασία που πίστεψε με εαν ειναι ειλικρινής ο αγώνας τ αποτελεσματα ειναι καταπληκτικά.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    Σαράντη,
    χαίρομαι για όλα αυτά που διάβασα. Δείχνεις να έχεις καταλάβει τη διάσταση της εξάρτησής σου και κυρίως την επίπτωση που είχε αυτή στην οικογένειά σου.
    Έχεις βγεί από την εγωιστική στάση του εξαρτημένου που σκέφτεται ότι "εγώ υπέφερα περισσότερο από εσένα, και απαιτώ μια δεύτερη ευκαιρία".
    Μου αρέσει που διαβάζω ότι εύχεσαι η γυναίκα σου να συμπεριλάβει στα μελλοντικά της σχέδια και εσένα, χωρίς να το απαιτείς ή να το θεωρείς δεδομένο.
    Ο δικός μου σύζυγος δεν νομίζω ότι το βλέπει έτσι ακριβώς. Δεν είμαι καθόλου βέβαιη ότι έχει συνειδητοποιήσει το κακό που μου προκάλεσε.
    Αυτή τη στιγμή είμαστε πολύ καλύτερα. Έχει αλλάξει πολύ αλλά έχω αλλάξει και εγώ. Νομίζω ότι του έχω δώσει να καταλάβει ότι ακόμα ένα στραβοπάτημα και βρίσκεται μόνος του στο παγκάκι. Επίσης νομίζω πως κατάλαβε ότι δεν είμαι διατεθειμένη να ζήσω με ένα τζογαδόρο ούτε 1 λεπτό παραπάνω.
    Αλλά και αυτός από τη πλευρά του αφού αποτίναξε τις τύψεις, τα ψέματα και τη δεύτερη ζωή που ζούσε τόσα χρόνια δείχνει να απολαμβάνει πολύ περισσότερο την καθημερινότητά μας. Το παιδί μας, τους φίλους μας, το σπίτι μας, την οικογένειά μας.
    Βρίσκω βέβαια ανησυχητικό το ότι δεν παρακολουθεί την ομάδα τακτικά, αλλά δεν παρεμβαίνω.
    Εγώ του έδειξα το δρόμο, αλλά οι πατερίτσες του δεν θα ξαναγίνω.
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3

    Αλλαζει ο άνθρωπος?

    Ευχαριστώ Χλόη για την κατανόηση.Μια κατανόηση που τελικά δεν μπορείς να την έχεις όταν την χρειάζεσαι και απο εκει που σίγουρα είναι η πιο δυνατή ανάγκη ,απο τον σύντροφο σου όπου 20 χρόνια ήσουν μαζί του,έκανες τρία παιδιά αλλα δυστυχώς η αλλοτρίωση ,η αποξένωση και πάνω απ όλα η δικιά μου αντιμετώπιση στις δυσκολίες που βίωσα η οποία ήταν εξ ολοκλήρου λάθος και φαίνεται εκ του αποτελέσματος(διέξοδος στον τζόγο) εφεραν την σύζυγο μου σε μια θέση να μην μπορει να σταθεί ουτε δευτερο απέναντι στο πρόβλημα μου και ως ένα βαθμό την καταλαβαίνω..είναι δύσκολο να πιστει κάποιος οτι ο τζογαδόρος είναι άρρωστος...είναι δύσκολο να βρει την δύναμη να στηριξει εναν άνθρωπο που για μια φάση της ζωής του έκανε διπλή ζωή...και περισσότερο να πιστέψει πως ο άνθρωπος αλλάζει.
    Κι όμως για έναν τζογαδόρο όταν ξυπνά απο τον λήθαργο,όταν βλέπει καθαρά τι έκανε και οταν βλέπει οτι υπαρχει φως...τότε το λέω με σιγουριά πλέον ότι ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΒΙΩΝΕΙ ΒΑΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ κι αυτό είναι το μεγαλύτερο όπλο σε κάθε εξάρτηση,ειτε λέγεται τζόγος ,ειτε αλκοολ,ειτε σχέση...πλέον την εχω αφήσει στις επιλογές της ελπίζοντας κάποτε να δει ότι στα ΔΥΣΚΟΛΑ κρίνονται ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ...αν πραγματικά υπάρχουν τετοιες και πλεον δεν χρειάζεται να εισαι εξαρτημένος απο τζόγο για να δεις οτι πουθένα δεν υπάρχουν υγιεις σχέσεις...γιατι λειπει το μεγαλυτερο συστατικο η ΠΙΣΤΗ...ειμαι καθαρός 10 μηνες και επιθυμω να ειμαι 10 χρονια και 10 αιωνες...γιατι μονο για ΣΗΜΕΡΑ ζω ΚΑΙ ΝΙΏΘΩ ανθρωπος

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    FO:και επειδή το πρόγραμμα των Τ.Α. και η διαδικασία της αυτογνωσίας σου δίνει καθημερινά απαντήσεις στα της προηγούμενης ζωής σου,που δυστυχως η εξάρτηση έφερε πολλά δεινά,κατάλαβα οτι τελικά δεν ήταν ο τζόγος που διελυσε τον γάμο μου αλλα η αποξενωση απο την σχεση μας....η γυναίκα μου χάθηκε στους διαδρόμους ενός σουπερ μάρκετ που δούλευε και εγώ στην καρέκλα ενός προποτζίδικου...δυστυχώς ο τζόγος ήρθε με τον πιο ποταπό τρόπο και τον πιο απάνθρωπο για την γυνάικα μου να μας απογυμνώσει και εγω που εκανα όσα έκανα ,όλα αυτά τα απεριγραπτα να είμαι εφ όρου ζωής για οτι δεινό ακολουθησει στην επομενη μέρα να είμαι Αποδιοπομπαίος ΤΡΑΓΟΣ...σίγουρα φταίω ,σίγουρα είμαι υπεύθυνος,σίγουρα,σίγουρα.. ..αλλά δεν μπορεί να είμαι πάντα μα πάντα μόνος σ αυτο το παιχνιδι που λέγεται ζωή...

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    Μην έχεις υπερβολικές απαιτήσεις. Δεν ξέρω ακριβώς την οικονομική καταστροφή σου ή τη διάρκεια της διπλής ζωής σου αλλά θα σου πω εγώ πως αισθάνομαι μήπως μπορέσεις να καταλάβεις τη γυναίκα σου.
    Αισθάνομαι βιασμένη. Για 10 χρόνια ο άντρας μου είχε διπλη ζωή και εγώ έψαχνα συνεχώς δικαιολογίες για να καλύψω την συναισθηματική του απουσία.
    Γέννησα το παιδί μας και ενώ ήταν παρών συνεχώς εγώ δεν το καταλάβαινα. Δέν μου έδειξε κανένα συναίσθημα καμία στοργή.
    Όποτε είχαμε οικονομικές δυσκολίες αισθανόμουν άσχημα γιατί θεωρούσα τον εαυτό μου σπάταλο.
    Προσπαθούσα τα βράδυα να δούμε παρέα μια ταινία και αυτός ποτέ δεν κατάφερε να τη δει ολόκληρη.
    Βγαίναμε έξω με τους φίλους μας και αυτός ήταν πάντα απομονωμένος και βέβαια ποτέ δεν κανόνιζε αυτός καμία έξοδο.
    Πήγανε να πάρει τσιγάρα και επέστρεφε μετά από τρία τέταρτα, όταν του παραπονιόμουν αυτός με έβγαζε τρελή και εγώ τον πίστευα και γέμιζα ενοχές.
    Αγόραζα μια μπλούζα παραπάνω και αισθανόμουν πάλι ενοχές ενώ αυτός την ίδια μέρα είχε παίξει 2000 ευρώ.
    Προσπαθούσα να συζητήσω μαζί του και αυτός έφευγε, του έλεγα ότι έχουμε πρόβλημα και αυτός με αποκαλούσε υπερβολική.
    Αρρώσταινε το παιδί, το έτρεχα στο νοσοκομείο και αυτός μου έλεγε ότι δεν είναι τίποτα, θα περάσει.
    Ζούσα 10 χρόνια μόνη μου, μέσα στις ψευδαισθήσεις μου και ταυτόχρονα μέσα στις ενοχές που μου προκαλούσε αυτός.
    Μετά από 10 χρόνια λοιπόν απομόνωσης, εσύ και αυτός θέλετε μέσα σε 10 μήνες η γυναίκα σας να σταθεί στο πλάι σας σαν να κάνατε ένα παράπτωμα της μιας μέρας ή της μιας εβδομάδας.
    Χρειάζεται χρόνος για να επουλωθούν τόσο μεγάλες πληγές.
    Δώσε της το χρόνο που χρειάζεται. Και μην ξεχνάς ποτέ ότι είναι και αυτή άρρωστη, και μάλιστα πάσχει από μια αρρώστεια που είναι ακόμα δυσκολότερη από την εξάρτηση. Η αρρώστια αυτή λέγεται ΣΥΝΕΞΑΡΤΗΣΗ.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    1

    Δείγμα απογραφής από τζογαδόρο

    Καλησπέρα είμαι ο Ηλίας και είμαι τζογαδόρος. Η ιστορία είναι πολλά χρόνια απασχόλησης με τζόγο αμέτρητα χαμένα χρήματα παρά πολύ μεγάλη εσωστρέφεια χαμένος χρόνος από φίλους δεν υπάρχουν πια , χαμένος χρόνος και μαλώματα συνεχώς με τη σύζυγο ευτυχώς ακόμα με στηρίζει στην προσπάθεια ανάρρωσης μου , χαμένος χρόνος και στιγμές από τα παιδιά μου ευτυχώς είναι μικρά και μπορώ να τα χαρώ ακόμα βασικά καλά που τους έχω όλους κάτω από την ίδια στέγη,απίστευτος πόνος κατηγορίες και κοροϊδία του ίδιου μου εαυτού και πολλά ακόμα!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Ισχυριζεται πωσ εθιστηκε στον τζογο και το gay σεξ λογο χαπιων....???????
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-02-2011, 04:04
  2. Υποστηριξη.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2008, 16:33
  3. Υποστηριξη
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-05-2008, 23:56
  4. Καταλήψεις και ψυχολογική υποστήριξη
    By righttochange in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2006, 17:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •