υποστηριξη εξαρτημένου στον τζογο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17

    υποστηριξη εξαρτημένου στον τζογο

    καλησπέρα σας,

    ο σύζυγός μου είναι παθολογικός τζογαδόρος. Μου ειναι πολύ δύσκολο να το αποδεχτώ. Και όχι δεν το γνώριζα ή δεν ήθελα να το παραδεχτώ. Είμαστε μαζί μια ζωή, 17 χρόνια. Όταν τον γνώρισα έπαιζε φρουτάκια και χαρτιά στο καφενείο αλλά περιστασιακά. Βλέπετε τότε ήταν ερωτευμένος και νομίζω ότι τον τραβηξα αρκετά από όλα αυτά, αλλά όχι εντελώς. Αργότερα εξαφανιζότανε τα μεσημέρια. Όταν τον ανάγκασα να παραδεχτεί ότι πήγαινε στο καζίνο (πριν από 10 χρόνια) τα μεσημέρια, θεώρησα ότι αυτό ήταν πολύ και έφυγα από το σπίτι. Τότε δεν ήμασταν παντρεμένει αλλά συζούσαμε. Ήρθε να με βρεί καταρρακωμένος, κλαίγοντας και μου υποσχέθηκε ότι δνε θα ξαναπάει. Εγώ τότε ήμουν 24 ετών. Αφού λοιπόν ξεπεράσμε και αυτό για τα επόμενα χρόνια έβλεπα ότι ήταν όλα υπο έλεγχο. Έπαιζε κανένα στοίχημα όπως όλοι οι άντρες, άντε και κανένα κίνο που και που με λίγα χρήματα. Βέβαια εγώ δεν συμφωνούσα με όλα αυτά και καυγάδιζα. Κάποιες φορές τον έχανα. Μου έλεγε ότι πήγαινε για τσιγάρα και επέστρεφε μετά από τρία τέταρτα. Πάλι καυγάδιζα και με έβγαζε τρελή. "ούτε να κουβεντιάσουμε στο δρόμο με κάποιο γνωστό δεν μπορούμε;" μου έλεγε και εγώ είχα τύψεις. Για να μην πολυλογώ, αγαπώ αυτόν τον άνθρωπο καιι είμαστε υπόδειγμα ζευγαριού για όλους. Ερωτευμένου ζευγαριού.
    Μετά από 10 χρόνια σχέσης παντρευτήκαμε, Ήμουν η πιο ευτυχισμένη γυναίκα του κόσμου. Ύστερα έμεινα έγκυος στην κόρη μας και χρειάστηκε να πάρουμε δάνειο για να ανακαινίσουμε το σπίτι. Τότε που αποκάλυψε ότι έχει χρέος 40000 ε από τζόγο, ότι έφτασε στα πρόθυρα της αυτοκτονίας. Κλαίγοντας έπεσε στα πόδια μου, μου ζήτησε συγνώμη και ορκίστηκε στο παιδί μας ότι δεν θα ξαναπαίξει.
    Την προηγούμενη εβδομάδα, 4 χρόνια μετά από αυτό το περιστατικό, μου αποκάλυψε ότι έχει πουλήσει ένα μαγαζί και το έχει παίξει. Έφτασε στο σημείο όλα αυτά τα χρόνια να μου βάζει το υποτιθέμενο ενοίκιο στην τράπεζα με δανεικά χρήματα.
    Σε συνεργασία με οικογενειακούς φίλους αποφάσισα να τον στηρίξω ηθικά για να σωθεί. Την Δευτέρα έχει το πρώτο ραντεβού με γιατρό.
    όσο για εμένα είμαι ένα ράκος, δεν μπορώ να φροντίσω το παιδί μου, με αρρώστησε. Έχω φύγει από το σπίτι. Είμαι στους γονείς μου για λίγες μέρες του είπα. Του εξήγησα ότι θα είμαι εκεί για το ιατρικό κομμάτι αλλά όχι για το οικονομικό. Δεν τρώω, δεν κοιμάμαι, αισθάνομαι ότι έχω ζήσει μια ψεύτικη ζωή. Βοήθεια

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    συγνώμη για τα λάθη και το μακροσκελές κείμενο αλλά πραγματικά είναι περιληπτικό όλων αυτών που έχω ζήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θα πρέπει να ζήσεις όμως με τις συνέπειες του δικού του εθισμού. Να στερηθείς και να δουλέψεις κι εσύ διπλά για λάθη του. Είναι ενήλικας, δεν είχε όμως αίσθηση της ευθύνης για την οικογένειά του και τις συνέπειες των συμπεριφορών του σε αυτήν. Σου έλεγε ψέματα κι εσύ γιατί πρέπει να αποδεχτείς και να συγχωρέσεις είπαμε???
    Κι εσύ θέλεις στήριξη και το παιδί σου. Δεν είναι μόνο η σωτηρία του που πρέπει να σε απασχολεί αυτή τη στιγμή, για μένα είναι η δική σου πρώτη, γιατί δεν είσαι εσύ η υπεύθυνη άρα ούτε θα έπρεπε να τραβάς τέτοιο ζόρι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ειναι πολυ μεγαλο το ζωρι που περνασ... σε καταλαβαινω γιατι ειχα παρομοια θεματα αν και οχι λογο τζογου ευτυχωσ.. δεν ξερω κατα ποσο μπορει πια να αλλαξει ο ανθρωποσ αυτοσ.. ξερω ομωσ πωσ πρεπει να στηριξεισ την ψυχη σου .. γιατι ειναι πολυ μεγαλο το βαροσ μιασ τετοιασ ανακαλυψησ και του γεγονοτο οτι σου επιβαλεται κατι για το οποιο δεν εισαι υπαιτιοσ εσυ ο ιδιοσ...ειναι σκληρο, αδικο.. και μπορει να σου βγαλει τρομερο θυμο.. και δυστυχια..
    για αυτο δεν πρεπει να μηνεισ μονη σου σε αυτο.. παρε τηλ .σε καποιο κεντρο ψυχικησ υγειασ ειναι δωρεαν οι επισκεψεις εκει..

    πρεπει να παρεισ στηριξη και εκει θα την εχεισ..

    να φροντιζεισ τον εαυτο σου.. και να μην κατηγορεισ τον εαυτο σου..τωρα πρεπει να δεισ τι θα κανεισ παο δω και περα.. να μαθεισ να ζεισ και να προσπερασεισ αυτη την προδοσια που νιωθεισ..δεν θα ειναι ευκολο.. ελπιζω να εχεισ καποια οικονομικη βοηθεια.. η να εργαζεστε και οι δυο.. πλεον να ξερεισ πωσ ολοι χρωστανε δυστυχωσ οποτε μην νιωθεισ μειωνεκτικα..

    τον πονο σου πρεπει να απαλυνεισ.. μην φωβηθεισ να ζητησεισ στηριξη..
    καλη σου δυναμη καλη μου.. κι εμεισ εδω ημαστε ν σε ακουσουμε..οποτε το εχεισ αναγκη!!

    http://www.prosarmogi.gr/psychologic...-services.html
    Γραμμή για εξάρτηση από τυχερά παιχνίδια
    τηλ. 800111-0401 μιλα τουσ ισωσ βρεισ καποιο στηριγμα!!!

    εκεινοσ ναι μεν εινια αρρωστοσ.. γιατι εθισμοσ ειναι ..ομωσ φερθηκε ανωρημα και ανευθηνα.. επαιξε τζογο με την σχεση σασ..την πονταρε...την ρισκαρε..

    οσο σκληρο και να ειναι και καταλαβαινω ποσο απανθρωπο ειναι να κοβει κανεισ την ζωη του στα δυο ξαφνικα..
    πρεπει να κρατησεισ οτι καλο εχει αυτοσ ο ανθρωποσ..ειναι καλοσ φιλοσ?καλοσ πατερασ.... και οσο για το οικονομικο ωσ ενηλικασ εδω και πολλα χρονια.. θα πρεπει να αναλαβει ο ιδιοσ το φορτιο αυτο... εσυ θα εργαζεσαι για εσενα και το παιδακι σου.. εγω για τον πατερα των παιδιων μου θα ειχα παντα ενα πιατο φαγητο , μια τερααστια αγκαλια και ολη την στιριξη του κοσμου.. αλλα μεχρι εκει..και θα μου πεισ με τι καρδια αφηνεισ τον ανθρωπο σου να μην μπορει να ανταπεξελθει καν στο νοικι του?... με την ιδια καρδια που ειχε εκεινοσ οταν επαιζε κορωνα γραμματα την δικη μου ζωη..και του παιδιου μασ.. τον γαμο μασ.. με την ιδια καρδια που εκεινοσ δεν υπολογισε τιποτα μονο και μονο για ενα παιχνιδι.. για μερικα λεπτα που δεν ηταν και λεπτα πραγματικησ ζωησ..με την ιδια καρδια που ειχε εκεινοσ μη σκεπτομενοσ πωσ καταδικαζει και την δικη μου ζωη σε κατι που δεν ηταν μεχρι τωρα.. η τελοσ παντων δεν αξιζει σε κανεναν.. λεσ και με τημωρει επειδη σταθηκα κερι αναμενο διπλα του..τον στηριξα.. για να μην μασ λυψει τιποτα...
    Last edited by Adzik; 04-02-2011 at 16:59.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    adzik ναι ο άντρας μου είναι καλός φίλος και καλός πατέρας. Είναι ένας χαρισματικός, αδύναμος, ευγενικός άνθρωπος. Είναι μόνος του στη ζωή δεν έχει κανέναν άλλο εκτός από εμένα. Τελικά δεν είμαι σίγουρη ότι τον γνωρίζω. Πως θα μπορούσα να είμαι όταν 10 χρόνια ζω μέσα στο ψέμα του. Οταν μου ομολογεί ότι τα τελευταία χρόνια δεν έχει χαρεί με τίποτα. Μέσα στο κεφάλι του υπήρχε μόνο το πάθος του, τα ψέματά του και οι τύψεις του. Έφτασε σε σημείο να απειλεί τον φίλο του ότι αν μου αποκαλύψει οτιδήποτε θα αυτοκτονήσει, επειδή δεν ήθελε να με χάσει.
    Εγώ από την πλευρά μου αυτή τη στιγμή δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση. Την απόμενη εβδομάδα έκλεισε ραντεβού για να τον δει γιατρός. Επικοινώνησα μαζί του και εγώ για να τον ρωτήσω αν χρειάζεται να είμαι και εγώ στις συνεδρίες και μου είπε όχι. Θα ήταν καλύτερο να με δει ξεχωριστά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    επιπλέον αυτή τη στιγμή έχω φύγει από το σπίτι. Αυτός μου τηλεφωνεί καθημερινά αλλά εγώ προσπαθώ πολύ για να του μιλάω έστω και για τα τυπικά. Κανονικά θα ήθελα να του κλείνω το τηλέφωνο και να τον βασανίσω για μερικές μέρες. Ξέρω όμως ότι δεν έχω το περιθώριο να παίξω, και ότι η κατάσταση είναι πολύ πιο σοβαρή από αυτό. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα βρώ τη δύναμη να προσπαθήσω για ακόμα μια φορά. Να σημειώσω ότι είμαι άνεργη και η ψυχολογία μου είναι επιβαρυμένη έτσι και αλλιώς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    «Γεια σας. Με λένε Γιάννη και είμαι τζογαδόρος». Κάπως έτσι ξεκινάει την ομιλία του ο Γιάννης, μέλος των Ανώνυμων Τζογαδόρων, μιας οργάνωσης που αριθμεί εκατοντάδες χιλιάδες μέλη τα οποία αγωνίζονται ενάντια στον τζόγο σε ολόκληρο τον κόσμο. Ακολουθώντας τα βήματα των Ανώνυμων Αλκοολικών, οι τζογαδόροι προσπαθούν να απεξαρτηθούν από το δικό τους «ναρκωτικό», το οποίο- αν και δεν μπορεί να εντοπισθεί στο αίμα- είναι εξίσου καταστρεπτικό με το αλκοόλ και τις ψυχοτρόπες ουσίες, δημιουργεί ανεξέλεγκτες συνθήκες, «κλείνει σπίτια», διαλύει οικογένειες και έχει οδηγήσει σε ουκ ολίγες περιπτώσεις ακόμη και σε αυτοκτονίες.

    «Αρχισα να τζογάρω στο καζίνο από το 1985 και η αρχικά “ακίνδυνη” κατάσταση σταδιακά βγήκε εκτός ελέγχου.Ξεκίνησα παίζοντας μία με δύο φορές τον χρόνο, σύντομα έπαιζα δύο φορές το εξάμηνο και μετά μία φορά τον μήνα. Σε ελάχιστο χρονικό διάστημα βρέθηκα εγκλωβισμένος σε μια μανία που με οδηγούσε καθημερινά στο καζίνο. Ελεγα “θα παίξω μόνο 100 ευρώ” και εν τέλει έπαιζα 10.000. Αποφάσιζα να καθίσω για μια ώρα και τελικά τζόγαρα για μια ολόκληρη μέρα.Είχα χάσει τον έλεγχο της ζωής μου» διηγείται ο Γιάννης.

    Δεν εξωραΐζει την πραγματικότητα και αποδέχεται την «αρρώστια» του, όπως τη χαρακτηρίζει. «Το βασικό πρόβλημα των ψυχαναγκαστικών τζογαδόρων είναι ένα:αρνούνται να αποδεχτούν ότι έχουν πρόβλημα.Εγώ καταστράφηκα οικονομικά, έχασα την επιχείρησή μου και κόντεψα να χάσω την οικογένειά μου. Ωστόσοεπέμενα ότι “το ελέγχω”,μέχρι που έπιασα πάτο και αποπειράθηκα να αυτοκτονήσω. Οταν αποδέχθηκα το πρόβλημα,άρχισε η ανάρρωση» αναφέρει. «Στους Ανώνυμους Τζογαδόρους βρήκα κατανόηση και υποστήριξη από ανθρώπους που έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Μοιραζόμαστε την εμπειρία μας με απόλυτη ειλικρίνεια διότι η αρχή της ανωνυμίας μάς προστατεύει, καθώς δίνουμε μόνο τα μικρά μας ονόματα» σχολιάζει ο Δημήτρης, ο οποίος είναι σε αποχή από τον τζόγο εδώ και τρία χρόνια.

    Οnline games

    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid...#ixzz1D5sP1WvK
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    το έχω διαβάσει. Έχω διαβάσει ότι κυκλοφορεί στην Ελλάδα καθώς και στην Αγγλία τις τελευταίες 10 μέρες. Και μάλιστα με κατηγόρησε για αυτό γιατί θεώρησε ότι του μιλάω με ξύλινηη γλώσσα και επηρεάζομαι από αυτά που διαβάζω στο νετ. Αυτό δηλαδή που θα έπρεπε να κάνει από μόνος του το έκανα και πάλι εγώ για λογαριασμό του.
    Σας ευχαριστώ όλους!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    χλοη

    παρακαλουμε

    ευχομε καλο ξεμπερδεμα

    να αγορασεις το βιβλιο συνεξαρτηση τελος της μελοντι μπιτι

    θα σε βοηθησει πολυ

    περνας μια πραγματικα δυσκολη κατασταση

    η σκεψη μου μαζι σου :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Γεια σου..πωσ εισαι? υπαρχει και το κεντρο ''μεταβολη'' για στηριξη ατομων που εχουν στην οικογενεια καποιον που ειναι ετσι εξαρτημενοσ..ψαξτο!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    Αυτός έκανε ήδη το πρώτο ραντεβου με ένα γιατρό που είναι ειδικευμένος στις εξαρτήσεις. Επικονώνησα και εγώ μαζί του και μου είπε όταν επιστρέψω να κλείσουμε ραντεβού για να με δει και εμένα ξεχωριστά. Πιστεύω ότι θα γίνει καλά. Αυτό που δεν ξέρω είναι πότε και αν θα καταφέρω εγώ να τον βλέπω με τα ίδια μάτια που τον έβλεπα ως τώρα. Πότε και αν δηλαδή θα κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Αν αυτό το τραύμα που προξένησε σε εμένα θα επουλωθεί. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι τα χρήματα και να εστιάζω στα συναισθήματα και την αγάπη. Είναι πολύ δύσκολο όμως. Προσπαθώ. Σας ευχαριστώ και πάλι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    χλόη, γεια και καλημέρα σου.

    Διαβάζω ότι προσπαθείς και είναι τόσο σημαντικό αυτό. Μπράβο από μένα και καλή δύναμη!

    Είναι εξίσου σημαντικό, έτσι όπως μπορώ να το καταλάβω, ότι έγινε και το πρώτο βήμα και ο σύντροφός σου ζήτησε βοήθεια και απευθύνθηκε σε γιατρό. Όμως είναι το πρώτο βήμα. Υπάρχει δρόμος από δω και πέρα και μια μεγάλη προσπάθεια που πρέπει να γίνει από τη δική του πλευρά. Θα χρειαστεί και αυτός δύναμη πολλή. Και εύχομαι να τα καταφέρει.

    Με κάθε ειλικρίνεια θα σου πω ότι έχω κι εγώ προβληματιστεί. Σκέφτομαι από τη μία αυτά που σου έγραψε η Rain παραπάνω, έχουν μια μεγάλη αλήθεια και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό, γιατί ναι πρέπει στη φάση αυτή να στηρίξεις τον εαυτό σου, να τον προστατεύσεις, να τον φροντίσεις, όμως από την άλλη είναι και αυτό που λες, τα συναισθήματα, η αγάπη, η επιθυμία να σταθείς δίπλα σε αυτόν τον άνθρωπο και στην προσπάθειά του.

    Νομίζω ότι είναι ακόμα η αρχή. Δεν είναι γνωστό ούτε και δεδομένο πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα. Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δεσμευτείς για πάντα στην απόφαση που θα πάρεις τώρα. Αν δεν μπορείς να δεις τον άντρα σου ''με τα ίδια μάτια που τον έβλεπες ως τώρα'' είναι κι αυτό μέσα στο γενικό πλαίσιο της αλλαγής. Κοίταξέ τον όπως είναι εδώ και τώρα. Διατεθειμένος να προσπαθήσει. Μπορείς να είσαι εκεί για αυτόν, για εσένα, για εσάς, όσο νιώθεις ότι μπορείς και αντέχεις και καλό θα ήταν να έχεις και εσύ την κατάλληλη βοήθεια και ειδική υποστήριξη. Βλέπεις πώς θα προχωρήσουν τα πράγματα στη συνέχεια και επανεξετάζεις τις αποφάσεις σου.

    Κάτι ακόμα, καθαρά προσωπικό. Για μένα η εμπιστοσύνη αγκαλιάζει μέσα της μια πίστη.
    Δεν σκέφτομαι/ζυγίζω ο άλλος να δείχνει/να είναι άξιος να κερδίσει την εμπιστοσύνη μου, τουλάχιστον έτσι ήμουν αλλά και είμαι μέχρι σήμερα.
    Απλά αισθάνομαι εμπιστοσύνη / εμπιστεύομαι έναν άνθρωπο. Έχω απογοητευτεί κάποιες φορές, όπως όμως και έχω βιώσει όλα τα αρνητικά και της έλλειψης εμπιστοσύνης, ιδίως μέσα σε μια σχέση.
    Σίγουρα υπάρχει ρίσκο μέσα σε όλο αυτό.

    Από μένα, χλόη, και πάλι καλή δύναμη και εύχομαι ό,τι καλύτερο για όλους σας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Χλόη, καλημέρα. Πώς νιώθεις σήμερα?
    Ήθελα να σου πω κάποια πραγματάκια όπως τα βλέπω εγώ απέξω. Έχεις καταλάβει γιατί έμεινες με έναν άνθρωπο εξαρτημένο? Γιατί από την αρχή είχε δείξει δείγματα εξάρτησης, απλά εσύ είχες την ανάγκη να το παραγνωρίζεις αυτό το δεδομένο.
    Γιατί είχες την ανάγκη να σώσεις τον άντρα αυτό. Το έγραψες η ίδια "τον τράβηξα αρκετά απ' όλ' αυτά, γιατί ήταν ερωτευμένος". Έδωσες λοιπόν στον έρωτα και σε σένα, μία ιδιότητα που δεν κατείχε, της αλλαγής του άλλου μέρους της σχέσης και της σωτηρίας του. Μέσα από αυτό το παιχνίδι επιρροής, εσύ ένιωθες καλύτερα για τον εαυτό σου, αφού ήταν μία έμμεση δύναμη (ΕΓΩ τον αλλάζω, ΕΓΩ τον σώζω, ΕΓΩ τον κρατάω μακριά από τον εθισμό του). Ανέλαβες το ρόλο του σωτήρα, όπως το κάνεις και τώρα. Δεν το βλέπεις πως κι εσύ ακολουθείς ένα συγκεκριμένο μοτίβο???

    Δικά σου λόγια: "να τον στηρίξω ηθικά για να σωθεί". Δε δούλεψε στο παρελθόν, ούτε τώρα θα δουλέψει αυτό το παιχνίδι. Μην αυταπατάσαι. Ένας άνθρωπος που δε θέλει να σωθεί από ένα πάθος του, δε θα σωθεί γιατί εσύ αναλαμβάνεις έναν ρόλο (που κι εσένα ήταν ανάγκη σου να τον αναλάβεις, άρα ήσουν κι εσύ υπεύθυνη για την επιλογή σου να μείνεις δέκα χρόνια με έναν εξαρτημένο και ενώ είχες αποδείξεις των συνεπειών του εθισμού του να τον παντρευτείς και να κάνεις μαζί του και ένα παιδί)

    Βγες από το ρόλο του σωτήρα του οποιουδήποτε και σώσε εσένα. Και ρίξε μία σκληρή ματιά στον εαυτό σου, γιατί κι εσύ χρειάζεται να δεις τη συνεξάρτηση με έναν εθισμένο, που σε βασανίζει. Είσαι πάλι στη θέση να συγχωρήσεις, όπως έμαθες να κάνεις μια ζωή και μετά να λούζεσαι τα βαριά μαθήματα αυτών των μαλακιών για σωσίματα. Είναι ρομαντικές μαλακίες. Δεν έχεις καμία υποχρέωση να σώσεις έναν άντρα ανεύθυνο απέναντι σε σένα και στο παιδί του.
    Είναι ανεύθυνος και σκορποχώρης.

    Αντίκρυσε την αλήθεια όπως είναι, όχι μέσα από τα δικά σου γυαλιά. Κλαίγοντας πέφτει στα πόδια σου και ξανατάζει. Ε, αυτό έμαθε, αυτό κάνει. Πατάει στη λυπησιάρα σου φύση και σε αυτοθυσιαστικούς καταναγκασμούς. Σε χειρίζεται κάθε φορά...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    crazy diamond ευχαριστώ για τα λόγια σου. Με συγκίνησες. Είχα πολλές μέρες να συγκινηθώ. Σιγά σιγά σκληραίνω. Δεν χάνω όμως την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους. Εξάλλου έχω ανθρώπους δίπλα μου, οικογένεια και φίλους, που με στηρίζουν. Μόνο και μόνο επειδή είμαι εγώ. Ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να βρεθώ στη θέση να ανταποδώσω τη στήριξή τους. Πως μπορώ λοιπόν να χάσω την εμπιστοσύνη μου όταν έχω τέτοιους ανθρώπους δίπλα μου; Δεν ξέρω όμως αν μπορώ έτσι απλά να τη χαρίσω στον άντρα μου. Ξέρω ότι δεν μπορώ και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι έχει καταλάβει πλήρως τη διάσταση του προβλήματος. Οταν πηγε στο γιατρό, αυτός τον ρώτησε γιατί είσαι εδω; και απάντησε 'κυρίως για τη γυναίκα μου" αλλά και για εμένα. Αυτό με προβλημάτισε πολύ. Τον ρώτησα εγώ λοιπόν "εαν αυτή τη στιγμή σε είχα αφήσει, εαν σου είχα πει χωρίσαμε και δεν είχαμε καμιά επικοινωνία, τι θα έκανες;" Μου απάντησε ότι "ή θα έπεφτα στο γκρεμό ή θα γινόμουν ρεμάλι". Αυτό με προβλημάτισε πολύ. Μάλλον τον ειδικό δεν τον βλέπει για τον εαυτό του αλλά για τους άλλους.
    Rain and wind. Είναι πολύ αληθινά, ρεαλιστικά και ορθολογιστικά αυτά που λες. Πως μπορούν να εφαρμοστούν όμως; Ναι αυτή τη στιγμή έχω βγει από το ρόλο του σωτήρα, γιατί για εμένα προτεραιότητα έχει να σώσω τον ευατό μου. Ακομα δεν έχω επιστρέψει στο σπίτι. Σε λίγες μέρες θα γυρίσω και το πρώτο πράγμα που θα κάνω θα είναι να κλείσω ραντεβού με τον γιατρό. Πως πρέπει να αντιμετωπίσω τον άντρα μου; με ψυχρότητα όπως αισθάνομαι; με σκλήρότητα του τύπου κάνε ότι καταλαβαίνεις, για να σώσεις τον εαυτό σου και για να πληρώσεις τα χρέη σου ή κάτι άλλο. Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα είμαι σαν παρουσία στο σπίτι περιμένοντας να δω την αλλαγή από την πλευρά του. (Μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα). Ελπίζω πολύ στην βοήθεια που θα μου δώσει ο ειδικός. Όλες τις ελπίδες μου τις έχω ακουμπίσει εκεί. Ναι αυτή τη στιγμή δεν θέλω να τον παρατήσω. Θέλω να παρακολουθήσω τις πράξεις του και την αλλαγή του. ΚαΙ θέλω να τα δω από κοντά αυτά. Δεν έχω άλλη δύναμη όμως για να είμαι, ο άντρας της οικογένειας, ο ντεντέκτιβ, η μάνα του. Δεν μπορώ να παίζω άλλο αυτούς τους ρόλους που δεν ήταν επιλογή μου να τους παίξω, αλλά αυτός με ανάγκασε, αυτός με έφερε σιγά σιγά σε αυτό το σημείο. Είμαι πολύ κουρασμένη και μπερδεμένη.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


    Δεν έχω χάσει ακόμα την εμπιστοσύνη μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Χλοη,

    καλως ηρθες. λυπαμαι πραγματικα για ολη αυτη την κατασταση που ζεις κ ευχομαι πραγματικα συντομα να νιωσεις εστω κ λιγο πιο αναλαφρη. ειναι πολυ ομορφο που εχεις δικους σου ανθρωπους να σε στηριζουν τοσο δυσκολες στιγμες!

    Διαβαζωντας σε, νιωθω ποσο θυμωμενη εισαι κ ποσο μπουκωμενη απο πικρα κ θυμο. Αλλα βλεπω κ μια ελπιδα, να περασουν ολα αυτα. Αναμονη κ υπομονη μαλλον.

    Εχω σε κοντινο περιβαλλον μου, μια αναλογη εμπειρια κ εχω δει κ εκει θυμο κ πονο. Κ πώς αλλωστε να ναι διαφορετικα? Οταν υπάρχει τοσο ψεμμα, τοσα χρονια, μια παραλληλη αλλη ζωη μακρυα απο την δικια σας ειναι αναμενομενο να νιωθεις ετσι. Ομως στ αληθεια, οταν περασει η καταιγιδα που ζεις τωρα κ παρεις τις απαραιτητες αποστασεις θα δεις τι παρεβλεψες κ που εκλεισες τα ματια (απο φοβο? απο αναγκη για ηρεμια? απο ελλειψη επαφης σου με το παρον?)...Γιατι οσο καλος ηθοποιος κι αν ειναι καποιος, δεν αρκει για να μας βαλει κ εμας να παιξουμε ρολους που δεν ειμαστε ετοιμοι να παιξουμε. Γιατι πολυ απλα, παντα υπάρχει η επιλογη της αρνησης των συγκεκριμενων ρολων. Ή ακομα ακομα της συνειδητοποιησης οτι "τωρα παιζω τον συγκεκριμενο ρολο γιατι ..."

    Ο χρονος, ο θεραπευτης ειναι καλοι συμβουλοι. Μπορουν να σε βοηθησουν να καθαρισεις καλυτερα μεσα σου, να βρεις τι νιωθεις κ πώς θα εκφρασεις καλυτερα αυτο που νιωθεις, χωρις να το πνιξεις.

    Κ κατι τελευταιο:δεν μπορεις κ δεν βοηθα να ελεγξεις γιατι ο αντρας σου θελει να κανει θεραπεια, ειδικα στο σημειο που βρισκεται τωρα. το "για σενα" δεν αποκλειει "αυτον". ετσι κ αλλιως δεν ειναι κακο να αποτελεις καποτε σημειο αναφορας γι αυτον κ ενα προσωπο απο το οποιο μπορει να αντλησει δυναμη. αλοιμονο....

    Το γιατι βλεπει τον ειδικο για τον εαυτο του ή για αλλους, ειναι κατι που ευκολα θα το δεις πολυ συντομα.Μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα!

    Ειλικρινα ευχομαι να πανε ολα καλα!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ισχυριζεται πωσ εθιστηκε στον τζογο και το gay σεξ λογο χαπιων....???????
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-02-2011, 04:04
  2. Υποστηριξη.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2008, 16:33
  3. Υποστηριξη
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-05-2008, 23:56
  4. Καταλήψεις και ψυχολογική υποστήριξη
    By righttochange in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-06-2006, 17:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •