δεν αντεχω αλλο να ζω με ζαλη ασταθεια... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 139
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Athens
    Posts
    6
    Αυτες τις σταγόνες thanasisGR πρεπει να σου τις γραψει καποιος γιατρος ή τις δίνουν κ ετσι?

  2. #47
    Δεν διαφωνω με την μεθοδο της ψυχιατρικης για την αντιμετωπιση τετοιων φαινομενων αλλα...... Ας δουμε μηπως παρουμε περισσοτερες πληροφοριες απο τον Αριστοτελη! Νομιζετε οτι η αρχαια φιλοσοφια δεν εχει τιποτα να μας πει? Για να δουμε... Προφανως το σημαντικοτερο πραγμα για να κατανοησουμε κατι (αρα και να αντιμετωπισουμε) ειναι να βρουμε τα αιτια του. Συμφωνα με τον Αριστοτελη υπαρχουν τεσσερις κατηγοριες αιτιων, τεσσερεις απαντησεις που μπορουμε να δωσουμε στο ερωτημα "δια τι;". Το ΥΛΙΚΟ, το ΜΟΡΦΙΚΟ, το ΠΟΙΗΤΙΚΟ και το ΤΕΛΙΚΟ. Το πιο κλασικό παράδειγμα που χρησιμοποιείται στη φιλοσοφία για την κατάδειξη των τεσσάρων αριστοτελικών αιτίων είναι αυτό που περιγράφει την κατασκευή ενός αγάλματος. Στην περίπτωση αυτή το ΥΛΙΚΟ αίτιο για την κατασκευή του αγάλματος είναι ο χαλκός, το ΜΟΡΦΙΚΟ η μορφή που αναπαριστά (Ερμής), το ΠΟΙΗΤΙΚΟ αίτιο ο αγαλματοποιός και το ΤΕΛΙΚΟ, το*oὗ*ἕνεκα,*ο σκοπός για τον οποίο γίνεται. Στην περιπτωση τετοιων κρισεων ομως οπως πολλοι ανθρωποι βιωνουν τι μπορουμε να πουμε; Φαινεται πως το ΥΛΙΚΟ αιτιο ειναι το υλικο απο το οποιο προερχονται τα συμπτωματα, οι καθε ειδους νευρωνες, κυτταρα, μυες και λοιπα. Ειναι ξεκαθαρο αυτο, ο πονος, η ζαλη και καθε ειδους συμπτωμε εχει (και) μια οργανικη βαση αλλοιως δεν θα τα αισθανομασταν. Το ΜΟΡΦΙΚΟ αιτιο τωρα ειναι αμεσα συνυφασμενο με το υλικο και ειναι η ιδια η μορφη των συμπτωματων και η κατηγοροιοποιηση τους. Ετσι η μορφη των συμπτωματων αυτων ειναι η ιδια η ζαλη, η ταση για λιποθυμια, η ταση για εμετο και οτιδηποτε δομηται μεσα απο την ενεργεια της υλης (νευρωνων, κυτταρων και λοιπα). Το ΠΟΙΗΤΙΚΟ αιτιο ειναι μαλλον καποιο ερεθισμα (εσωτερικο ή εξωτερικο) το οποιο πυροδωτησε την συγκεκριμενη μορφη συμπτωματων, οπως πχ μια στρεσσογονα κατασταση, μια υποταση μια σκεψη που δημιουργησε δυσαρεστα συναισθηματα κλπ. Μεχρι εδω η ψυχιατρικη μπορει να βοηθησει αρκετα διοτι δεν "παει" παραπερα. Ισως καταστειλει τα συμπτωματα αλλα.....
    Μενει ενα αιτιο ακομα, και ισως το συμαντικοτερο. Και αυτο ειναι το ΤΕΛΙΚΟ αιτιο που στην Αριστωτελικη σκεψη ισοδυναμει με τον σκοπο γιοα τον οποιο γινεται κατι. Πρόκειται για την κατάληξη προς την οποία τείνει μια σειρά δραστηριοτήτων, την ολοκλήρωση μιας ενέργειας ή την πραγμάτωση μιας εξελικτικής διεργασίας από την εν δυνάμει προς την εν ενεργεία κατάσταση. Απο το Τελικο αιτιο αρχιζουν πολα και εκει καταληγουν. Ειναι αυτο που ενεργοποιει ολα τα αλλα. Ισως εαν σκεφτουμε γιατι μας συμβαινει οτι μας συμβαινει μπορει να ανακαλυψουμε και το ποιος ειναι ο λογος που συμβαινει, με την εννοια του "γιατι ενεργω κατ' αυτο τον τροπο?" Τι οφελως εχω ή ποιος ειναι ο σκοπος μου? Ωστόσο, ο Αριστοτέλης δεν ορίζει ως τέλος την κατάληξη οποιασδήποτε μεταβολής ή διαδικασίας, αλλά την επίτευξη ενός επιδιωκόμενου στόχου. Αραγε στις περιπτωσεις που αναφερθηκαν γιατι ο στοχος ειναι τα συμπτωματα αυτα? Μια ερωτηση που εαν απαντηθει με ειλικρινια απο τον καθανα μας για τον εαυτο ισως κανουμε ενα μεγαλο βημα για την αντιμετωπιση τους...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Πολύ ωραία αυτά που γράφεις Πύρρων, ωστόσο έχω μία μικρή διαφωνία. Πιστεύω ότι το ποιητικό είναι αυτό απ'οπου πηγάζουν όλα τα ψυχοσωματικά, δηλ ο τρόπος σκέψης μας, η ερμηνεία που
    δίνουμε σε πράγματα που μας αφορούν. Στο τελικό και επειδή το είδος μας έπαψε να εξελίσσεται εδώ και αιώνες μάλλον έχουμε μείνει στα αισθήματα υπό απειλή από τα στοιχεία της φύσης. Όταν κάποιος αισθάνεται κατάθλιψη ή πανικό, είναι αισθήματα που έρχονται από πάρα πολλούς αιώνες πίσω, ωστόσο εκεί εκδηλώνονταν υπό άλλες συνθήκες.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ οντως ενα μαρτυριο αν εχει καποιος αυτη την κωλοασταθεια..εμενα η μικρη θελει βολτες τωρα που ανοιξε ο καιρος..και τι να κανω...εχουμε καταντησει αναπηροι ..ελεος δηλαδη..εγω απο εξετασεις μονο αυχενα δεν εχω κοιταξει..τωρα τελευταια μεεχει πιασει και η αρρωστοφοβια μου πολυ..ακουω για αρρωστιες και θανατους και τρεμει η καρδια μου..δεν με νοιαζει τοσο για μενα οσο για τους δικους μου ανθρωπους..τι σταγονες ειναι αυτες για την ζαλαδα?

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    18
    ΑΧ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΣΑΣ ΝΙΩΘΩ..ΕΧΩ 3 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΠΟ ΖΑΛΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΤΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ..ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ.ΑΛΛΑΞΕ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ,ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΙΜΩΣ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ...ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΠΙΑ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ:(

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    anthia φαντασου εγω που ειμαι ετσι εδω και πολλα χρονια!α καλα... χαλια...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    150
    εφοσον παθολογικα οι περισσοτεροι ειστε καλα.ισως ευθυνετε το αγχος για τους πονοκεφαλους.εγω πηγα σε νευρολογο μου εκανε θεραπεια 20 μερες και μου εδωσε sibelium.μετα δε ξαναεπαθα τιποτα.μονο μια φορα το μηνα και αμα,οποτε περνω ενα χαπακι κ παλι καλα.τοσο απλο ειναι!

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    18
    ΖΩΖΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ.ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ!!ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ?ΘΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    18
    ΕΒΙΤΑΚΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ Ο ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    anthia moy κι εγω θαηθελα να μιλησουμε..στειλεμου πμ.και μετα ανταλασσουμε και τηλ αν θες.φιλακια:D

  11. #56
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    53
    Παιδιά καλησπέρα και καλό Πάσχα σε όλους! Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και χρόνια, καθώς είχα περάσει κι εγώ μια αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού και ήπια κατάθλιψη (βαρύς τίτλος). Για να μην σας κουράζω, είχα ξεκινήσει τότε ψυχοθεραπεία για 2,5 χρόνια και όλα μπήκαν στην θέση τους αλλά και εγώ ξαναβρήκα τον εαυτό μου πιο δυνατό από ποτέ!
    Αυτό τον χειμώνα όμως που πέρασε, μετά από πολλούς μήνες στρες και άγχους λόγω μετακόμισης και αλλαγής όλης της ζωής μου (σημειωτέον είμαι 30, χώρισα, μετακόμισα σε άλλη πόλη και άλλαξα σχεδόν επάγγελμα) άρχισαν να μου παρουσιάζονται και εμένα ζαλάδες και αστάθεια συνήθως κατά την ορθοστασία, κάτι σαν να μου φωνάζει ο εαυτός μου να κάτσω κάτω αλλιώς θα λιποθυμούσα!! Παράλληλα εμφανίστηκε ένα βουητό στο αριστερό μου αυτί σαν να ακούω το αίμα μου να κυλάει ή κάπως έτσι! Εντάξει είπα, αυτό ήταν! τι εγκεφαλικά ξεκίνησα να σκέπτομαι, τι καρδιακά επεισόδια, τι αυχενικά.. Γύρισα σε όλους τους γιατρούς.. καρδιολόγο, νευρολόγο, ωρλ, οφθαλμίατρο κλπ... Το μόνο αποτέλεσμα ήταν χαμένος χρόνος αφού όλες μου οι εξετάσεις ήταν άψογες και φυσικά χαμένα χρήματα που έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
    Αφού όλοι οι γιατροί με διαβεβαίωσαν πως όλα αυτά προκαλούνται από το άγχος και το στρες -αν και αυτή την φορά είμαι σίγουρος πως δεν έχω άγχος, γιατί είμαι ήρεμος και χαλαρός με τις επιλογές μου- αποφάσισα να δοκιμάσω αγχολυτικά που μου είχαν γράψει παλιότερα για να αποκλείσω και αυτόν τον παράγοντα...τα αποτελέσματα ήταν περισσότερη χαλάρωση, ύπνος, ζαλάδες και πάλι...αστάθεια και πάλι, οπότε μια τρύπα στο νερό!!
    Την λύση μου την έδωσε ένας φίλος πολύ καλός γιατρός και ήταν τόσο μα τόσο απλή που θέλω να την μοιραστώ μαζί σας, αν και η θεραπεία είναι μοναδική για τον καθένα σε όλες τις ασθένειες. Ο εγκέφαλος λοιπόν από όσα συζητήσαμε δεν οξυγονώνεται επαρκώς κατά την ορθοστασία όπου το αίμα "λιμνάζει"στα κάτω άκρα και η σύσπαση των αιμοφόρων αγγείων δεν γίνεται σωστά για να σταλεί αίμα στον εγκέφαλο. Το μήνυμα που στέλνει ο εγκέφαλος εκείνη την στιγμή, είναι "ξάπλωσε αλλιώς λιποθυμάς"!! ΔΕΝ πεθαίνεις, ΔΕΝ πέφτεις κάτω και φυσικά ΔΕΝ χρειάζεται να φοβάσαι!!! ¨ όλο το πρόβλημα άρχισε να διορθώνεται διορθώνοντας πρώτα το κυκλοφορικό μου σύστημα, δηλαδή προσωπικά λαμβάνω Vastarel των 35mg δύο φορές την ημέρα, Ω3 Λιπαρά οξέα, ελάττωσα και προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα και το αλάτι που τόσο κακό κάνουν στα αγγεία και φυσικά ξεκίνησα αερόβια γυμναστική, γυμναστική, γυμναστική!!!!
    Γενικά αυτό που κατάλαβα για ακόμη μια φορά είναι ότι το σώμα μας, αλλά και η ψυχή μας, έχουν εξελίξει απίθανους και φοβερούς μηχανισμούς αυτοίασης που όμως υπολειτουργούν όταν εμείς ξεφεύγουμε άπο έναν φυσικό και υγιεινό τρόπο ζωής και φορτωνόμαστε άγχος, τοξίνες, φάρμακα και λίπος!
    Εύχομαι στον καθένα σας να ξεπεράσει το πρόβλημα του και να ζήσει την εσωτερική του Ανάσταση! Η μόνη συμβουλή μου είναι να μην φοβάστε, να ελπίζετε και όλα θα πάνε καλά με απλούς τρόπους τις περισσότερες φορές!
    Καλό Πάσχα!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    πως ειστε παιδακια μου..εγω κλεινω σε 4 μηνες χρονο με την ομοιοπαθητικη και μπορω να πω οτι εχω καλυτερευσει αρκετα..απολυτα καλα δεν ειμαι ουτε περιμενω να γινω.,βασικα η δουλεια μου ειναι πολυ κοντα στο σπιτι και εντος σπιτιου μεσω p.c..ειναι δουλεια του αντρα μου οποτε μπορω να πω οτι εχω βολευτει..(δεν ξερω αν ειναι καλο)το παιδακι μου την δευτερα κλεινει τα 2 και ευτυχως μαμα και πεθερα εξακολουθουν να με βοηθουν στο μεγαλωμα..κατα τα αλλα υπαρχουν μερες που νιωθω ψιλοχαλια..θελω να παω να κανω και αιματος καποια στιγμη να δω που βρισκομαι...εχω 2 χρονια να κανω..παντως πιστευω οτι αν παω σε καμια κοσμικη εκδηλωση με πολυ κοσμο θα με πιασει πολυ...αυτο δεν νομιζω να το ξεπερασω..ιδιως σε εκλησιες νομιζω οτι θα πεσω κατω,,

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    Το πόσο δύσκολο είναι να ζεις με αστάθεια και όλα τα αλλά, ξέρετε όλοι σας. Ώρες ώρες νομίζω οτι δεν θα ξαναγίνει η ζώων μου όπως πριν. Μόνο αυτοί που περνάνε μπορεί να το καταλάβουν.

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    18
    αχ moonlight μου ποσο σε καταλαβαινω δεν φανταζεσαι...ετσι νοωθω και εγω...δεν αντεχω αλλο βαρεθηκα πια!!και δεν μου εφταναν οσα ειχα την πεμπτη εκανα και μαγνητικη η οποια εδειξε κατι περιεργα και οι γιατροι μου τα μασανε και εχω φρικαρει...ειμαι σκατα!!!:(

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    μην μασας anthia!!!!το σημαντικό είναι ότι αν έχουμε κάτι, να το προλάβουμε. ότι κι αν σου πουν θα σε βοηθήσουν οι γιατροί να σε κάνουνε καλά. εύχομαι να μην είναι τιποταααα σοβαρό και όλα να σου πάνε καλά. περιμένω νέα σου!!(από τα αποτελέσματα).

Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. βοηθεια δεν αντεχω αλλο!!!
    By ferro in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 05-07-2009, 00:09
  2. Δεν το αντεχω αλλο πια.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2009, 13:14
  3. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 13:51
  4. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 17:30
  5. Δεν αντεχω αλλο
    By Sofia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-02-2008, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •