δεν αντεχω αλλο να ζω με ζαλη ασταθεια... - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 106 to 120 of 139
  1. #106
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Τελικά παιδιά εμένα είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα. Έκανα πάλι μαγνητική με σκιαγραφικο κι έδειξε ότι 2 αραχνοειδης κύστες που είχα στο κεφάλι σε σχέση με το 2016 τριπλασιαστηκαν σε μέγεθος και τώρα είναι γύρω στα 3, 5 εκατοστά η κάθε μία.Βρισκονται στην παρεγκεφαλιδα στο πίσω μέρος του κεφαλιού όπου περνάει το στατικοακουστικό νεύρο εξου και τα συμπτώματα. Σας το αναφέρω γιατι υπάρχουν πολλοί βλακες γιατροί που τις προσπερνούν επιπόλαια τις αραχνοειδης κι ανεύθυνα. Υποφέρω 10 χρόνια και τα συμπτώματα μου τώρα εφτασαν σε ακραία φάση.Αν έχετε παρόμοια θέματα μ'εμενα ψάξτε το με μαγνητική. Φώναζα χρόνια τώρα ότι κάτι σωματικό μου προκαλεί κρίσεις και μου λέγανε για ψυχοφάρμακα. Να που τελικά βγήκα αληθινή. Ξέρετε τι μου είπε ο νεύροχειρουργός χτες? Ότι οι γιατροί βαφτίζουν ψυχολογικό ότι δε μπορούν να διαγνωσουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Υπάρχει και σου λένε πάρε χάπια και ψυχοθεραπεία για να μην το σκέφτεσαι. Ψαχτειτε καλά... Πάρτε πολλές γνώμες! Εγώ αν εφησυχάζομουν ακόμα ότι είναι ψυχολογικό ίσως να ήταν μοιραίο και για τη ζωή μου. Τώρα ελπίζω κάτι να προλάβω. Αύριο κιόλας θα πάω σε έναν που μου λένε ότι είναι κορυφαίος Νεύροχειρουργός. Μακάρι να προλάβω να λυτρωθω από το μαρτύριο που περναω δίχως τέλος τόσα χρόνια. Έχω πελαγώσει τόσο που ούτε το χειρουργείο δε φοβάμαι. Πιο πολύ τις ενδοσοκομειακες λοιμώξεις.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by dizzy View Post
    Τελικά παιδιά εμένα είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα. Έκανα πάλι μαγνητική με σκιαγραφικο κι έδειξε ότι 2 αραχνοειδης κύστες που είχα στο κεφάλι σε σχέση με το 2016 τριπλασιαστηκαν σε μέγεθος και τώρα είναι γύρω στα 3, 5 εκατοστά η κάθε μία.Βρισκονται στην παρεγκεφαλιδα στο πίσω μέρος του κεφαλιού όπου περνάει το στατικοακουστικό νεύρο εξου και τα συμπτώματα. Σας το αναφέρω γιατι υπάρχουν πολλοί βλακες γιατροί που τις προσπερνούν επιπόλαια τις αραχνοειδης κι ανεύθυνα. Υποφέρω 10 χρόνια και τα συμπτώματα μου τώρα εφτασαν σε ακραία φάση.Αν έχετε παρόμοια θέματα μ'εμενα ψάξτε το με μαγνητική. Φώναζα χρόνια τώρα ότι κάτι σωματικό μου προκαλεί κρίσεις και μου λέγανε για ψυχοφάρμακα. Να που τελικά βγήκα αληθινή. Ξέρετε τι μου είπε ο νεύροχειρουργός χτες? Ότι οι γιατροί βαφτίζουν ψυχολογικό ότι δε μπορούν να διαγνωσουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Υπάρχει και σου λένε πάρε χάπια και ψυχοθεραπεία για να μην το σκέφτεσαι. Ψαχτειτε καλά... Πάρτε πολλές γνώμες! Εγώ αν εφησυχάζομουν ακόμα ότι είναι ψυχολογικό ίσως να ήταν μοιραίο και για τη ζωή μου. Τώρα ελπίζω κάτι να προλάβω. Αύριο κιόλας θα πάω σε έναν που μου λένε ότι είναι κορυφαίος Νεύροχειρουργός. Μακάρι να προλάβω να λυτρωθω από το μαρτύριο που περναω δίχως τέλος τόσα χρόνια. Έχω πελαγώσει τόσο που ούτε το χειρουργείο δε φοβάμαι. Πιο πολύ τις ενδοσοκομειακες λοιμώξεις.
    ελα ρε συ στεναχωριθικα μολις το διαβασα... τελικα καπια πραγματα πρεπει να τα ψαχνουμε πολυ περισοτερο.....

    και εγω δεν ειμαι με αυτο το θεμα καλα εχω κανει αρκετες μαγνιτικες αν και δεν θεωρισαν απαραιτιτο να γινει με σκιογραφικο... δεν μου βρισκουν καπιο προβλημα... αλλα εγω ειμαι σιγουρος οτι κατι δεν παει καλα με την υγεια μου... γιατι δεν εχω ανχος πλεον... αλλα νιοθο υπερβολικα κουραση και αδυναμια... και παρολο που τρωω μου εχει κοπει τελιος η ορεξη... δεν μπορω να παρω με τιποτα κιλα... και φοβαμε πολυ χανω συνεχια.... ενω τρωω καθε μερα σουβλακια σοκολατες κλπ... μου λενε ολοι οτι απλα αλλαξε ο μεταβολισμος μου μολις εκοψα ενα αντικατα8λιπτικο.... εγω παλι δεν ξερω τι να πιστεψο... εχω γινει πιο αδυνατος απο ποτε...... ειμαι 85 κιλα και μιαζω με 60-70 καθε μηνα αγοραζω ρουχα μικροτερο νουμερο... εχω παει σε ιδιοτικο νοσοκομιο ζιτισα νοσιλια για να κανω γαστροσκοπιση και κολονοσκοπιση και μολις ειδαν τον θυροιδη μου ειπαν αμεσος να παω σε ενδοκρινολογο.... και λενε απο το χασιμοτο συμβενει αυτο.. και κανει πολλα προβληματα... δεν ειμαι καλα... αλλα τουλαχιστον εχω καλη ψυχολογια περα απο ολα αυτα.......


    ολα θα πανε καλα...να εισαι δυνατη....!

  3. #108
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Πήγα και πήρα κι άλλες γνώμες.Ούτε οι γιατροί δε συμφωνούν. Τελικά είναι καθαρα ψυχολογικό μου λένε. Μήπως γνωρίζετε να μου σύστησετε κάποιον πολύ καλό και δοκιμασμένο ψυχαναλυτη/τρια? Δεν αντέχω άλλο.Αν έχετε ακουστά κάποιους πείτε μου παιδιά. Αφού έχουμε ίδια συμπτώματα σίγουρα θα ξέρετε κάτι. Μην πάω τελείως στα τύφλα. Ευχαριστώ!

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by dizzy View Post
    Πήγα και πήρα κι άλλες γνώμες.Ούτε οι γιατροί δε συμφωνούν. Τελικά είναι καθαρα ψυχολογικό μου λένε. Μήπως γνωρίζετε να μου σύστησετε κάποιον πολύ καλό και δοκιμασμένο ψυχαναλυτη/τρια? Δεν αντέχω άλλο.Αν έχετε ακουστά κάποιους πείτε μου παιδιά. Αφού έχουμε ίδια συμπτώματα σίγουρα θα ξέρετε κάτι. Μην πάω τελείως στα τύφλα. Ευχαριστώ!
    κατσε... μισο λεπτο.. διαβασες τι εγραψες????? <<Έκανα πάλι μαγνητική με σκιαγραφικο κι έδειξε ότι 2 αραχνοειδης κύστες που είχα στο κεφάλι σε σχέση με το 2016 τριπλασιαστηκαν σε μέγεθος και τώρα είναι γύρω στα 3, 5 εκατοστά η κάθε μία.Βρισκονται στην παρεγκεφαλιδα στο πίσω μέρος του κεφαλιού>>

    τι ακριβως σου ειπε ο γιατρος???? ειδε την μαγνιτικη σου? περιεργα μας τα λες.....

  5. #110
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Μου είπαν πως απλώς οι μετρήσεις έγιναν διαφορετικα. Στην πρώτη μαγνητική έγραφε 1,5 εκατοστά αμφοτεροπλευρα που σημαίνει ότι τις εκλάμβανε ως 2 κύστες κολλημένες δηλ 1,5+1,5 =3 ενώ στη δεύτερη μαγνητική ως μια των 3 εκατοστών οπότε το μέγεθος είναι το ίδιο. Συμβαίνει λένε αυτό, να τη μεταφράζουν άλλωτε σαν μια μάζα κι άλλοτε σαν δύο. Πάντως οι κύστες είναι σε φυσιολογικά πλαίσια και ίσως υπάρχουν κι εκ γενετής. Γενικώς αυτές λένε δε δημιουργούν θέμα. Όλα λένε είναι ψυχολογικά. Το θέμα είναι ότι εγώ εξακολουθώ να έχω τα βράδια ειδικά μουδιασματα και σφηξιματα στην αριστερή πλευρά στην καρδιά. Κανείς δε με καταλαβαίνει. Σταμάτησα να διαμαρτυρομαι αλλά υποφέρω. Νομίζω πως θα πεθάνω στον ύπνο από καρδιά. Πρόσφατα μάλιστα πέθαναν 2 γνωστοί μου στην ηλικία μου κοντά στα 35 με 40 από αιφνίδιο θάνατο από καρδιά. Ο ένας από τους 2 γνωρίζω πως είχε κι αυτός κρίσεις πανικού κι ένιωθε διαφορά. Φοβάμαι πλέον μήπως η μόνιμη κι ανεξέλεγκτη εσωτερική ένταση που έχω λόγω φοβιων πως ίσως μου προκαλέσει αιφνίδια ανακοπή. Ξέρω ακούγεται τρελό αλλά έτσι νιώθω.

  6. #111
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Με λίγα λόγια ο πρώτος γιατρός με φόβισε για τις κύστες χωρίς λόγο. Οι επόμενοι γιατροί που είναι και πιο έμπειροι το απεκλισαν

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by dizzy View Post
    Μου είπαν πως απλώς οι μετρήσεις έγιναν διαφορετικα. Στην πρώτη μαγνητική έγραφε 1,5 εκατοστά αμφοτεροπλευρα που σημαίνει ότι τις εκλάμβανε ως 2 κύστες κολλημένες δηλ 1,5+1,5 =3 ενώ στη δεύτερη μαγνητική ως μια των 3 εκατοστών οπότε το μέγεθος είναι το ίδιο. Συμβαίνει λένε αυτό, να τη μεταφράζουν άλλωτε σαν μια μάζα κι άλλοτε σαν δύο. Πάντως οι κύστες είναι σε φυσιολογικά πλαίσια και ίσως υπάρχουν κι εκ γενετής. Γενικώς αυτές λένε δε δημιουργούν θέμα. Όλα λένε είναι ψυχολογικά. Το θέμα είναι ότι εγώ εξακολουθώ να έχω τα βράδια ειδικά μουδιασματα και σφηξιματα στην αριστερή πλευρά στην καρδιά. Κανείς δε με καταλαβαίνει. Σταμάτησα να διαμαρτυρομαι αλλά υποφέρω. Νομίζω πως θα πεθάνω στον ύπνο από καρδιά. Πρόσφατα μάλιστα πέθαναν 2 γνωστοί μου στην ηλικία μου κοντά στα 35 με 40 από αιφνίδιο θάνατο από καρδιά. Ο ένας από τους 2 γνωρίζω πως είχε κι αυτός κρίσεις πανικού κι ένιωθε διαφορά. Φοβάμαι πλέον μήπως η μόνιμη κι ανεξέλεγκτη εσωτερική ένταση που έχω λόγω φοβιων πως ίσως μου προκαλέσει αιφνίδια ανακοπή. Ξέρω ακούγεται τρελό αλλά έτσι νιώθω.
    αρχικά ας το δούμε λίγο πιο καθαρά το θέμα. αφού κάποιοι πιο έμπειροι γιατροί το απέκλεισαν με σιγουριά τότε είναι καθαρά άγχος....

    θα πας σε ένα καρδιολόγο να κανεις triplex και ακτινογραφία θώρακα ώστε να αποκλείσουμε ότι είναι κάποιο πρόβλημα με την καρδια...

    για τους 2 γνωστούς τώρα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι έτσι... σε έχει επηρεάσει αυτό το γεγονός και σκέφτεσαι ότι μπορεί και εσύ να έχεις κάτι... συνήθως όταν έχουμε κρίσης πανικού και υπερβολικό άγχος έτσι είμαστε... πίστεψε με εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα.... γιατί περνάω μια παρόμοια κατάσταση απλά σταμάτησα να δινω σημασία με πολύ προσπάθεια... ακολούθησα θεραπεία αρχικά με φαρμακευτική αγωγή και μετά την σταμάτησα με φαρμακευτική κάνναβη...! και έχουν μειωθεί αρκετά η ζαλάδες... αλλα όχι τελείως... υπάρχουν στιγμές που βουίζουν τα αυτιά μου και νιώθω ότι θα πέσω κάτω... όσο για τα μουδιάσματα που νιώθεις και τις ενόχλησης στην καρδια δεν έχεις ιδέα ποσα βραδια έχω πάθει αυτά που περιγραφής...

    πρεπει να πας σε ενα ψυχιατρο να παρεις μια φαρμακευτικη αγωγη καπιο αντικατα8λιπτικο και καπιο ηρεμιστικο... δεν ειναι ζωη αυτο να εισαι καθε μερα χαλια... κανε κατι αμεσα για να μην περνας αυτο καθε μερα.....

  8. #113
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Έχω πάει σε καρδιολόγο κι έχω κάνει triplex και holter και βγήκε καλό. Όσο για τ'αντικαταθλιπτικα τα είχα ξεκινήσει και τα σταμάτησα. Ο προβληματισμος μου είναι ότι είμαστε σε χρόνια προσπάθεια με τον άντρα μου για παιδάκι και τα φάρμακα δεν επιτρέπονται. Ειμαι 37 και δεν έχω πολλά περιθώρια ακόμα για να τα παρατήσω.

  9. #114
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Παιδιά επιστρέφω με νέα αποτελέσματα. Ο νευρολόγος μου είχε βάλει να κάνω ηλεκτροεγκεφαλογραφημα και βγήκαν τ'αποτελεσματα. Διάγνωση για ιδιοπαθης ενδοκρανιακη πίεση. Καταγραφησαν 2 εκφορτισεις στο φλοιό του εγκεφαλου μεγάλης διάρκειας ρυθμού ΔΕ που δηλώνει εγκεφαλοπαθεια κι ο γιατρός μου είπε να κάνω πάλι Μαγνητική αλλά πιο εξειδικευμένη για τη ροή του εγκέφαλονωτιαίου υγρου και 24ωρο εγκεφαλογραφημα σε νοσοκομείο για να δούμε αν επαναλαμβανονται. Δε μου είπε τίποτα παραπάνω αλλά έχω διαβασει ότι αυτό οδηγεί σε τύφλωση.Επίσης η πίεση του φλοιού του εγκεφαλου έχει να κάνει και με ΣΚΠ. Έχω πάλι θορυβηθει. Δεν αντέχω άλλο, δε μπορώ να διαχειριστώ άλλο την αγωνία αυτή και το χειρότερο τα συμπτώματα. Σας θυμίζω ότι κάθε μέρα ζω με πονοκεφάλους, ναυτία, αστάθεια, χρόνια κόπωση, μουδιασματα και καψίματα στο σώμα. Τα βράδια δε μπορώ να κοιμηθώ. Υπάρχει κάποιος που περνάει τα ίδια μ'εμενα ίσον αφορά τα συμπτωματα και του έχουν πει για ιδιοπαθης ενδοκρανιακη πιεση? Θα το εκτιμούσα να μοιραζόταν την εμπειρία του στο forum. Έχω ανάγκη ν' ακούσω κάποιον που με νιώθει πραγματικά. Θα τρελαθώ και ξέρω πως το άγχος δε βοηθάει!

  10. #115
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Να ρωτήσω κάτι? Επειδή κι εγώ βιωνω εδώ και 10 τουλάχιστον χρόνια ζάλη και πολύ έντονη αστάθεια που με τον καιρό όλο και αυξάνεται και δε μπορώ να κάνω όπως λέτε κι εσείς βασικά πράγματα, ήθελα να ρωτήσω εσείς που ακολουθήσατε φαρμακευτική αγωγή με xanax και zoloft όσο τα παίρνατε δεν είχατε αστάθεια? Ρωτάω επειδή εγώ πήρα συγκεκριμένα για 2 μήνες τα xanax και τα ladose και δεν είδα διαφορά και τα σταμάτησα. Μέσα σε τι χρονικό διάστημα από τη μέρα που τα ξεκινήσατε έφυγε η αστάθεια κι η ζάλη?

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by dizzy View Post
    Να ρωτήσω κάτι? Επειδή κι εγώ βιωνω εδώ και 10 τουλάχιστον χρόνια ζάλη και πολύ έντονη αστάθεια που με τον καιρό όλο και αυξάνεται και δε μπορώ να κάνω όπως λέτε κι εσείς βασικά πράγματα, ήθελα να ρωτήσω εσείς που ακολουθήσατε φαρμακευτική αγωγή με xanax και zoloft όσο τα παίρνατε δεν είχατε αστάθεια? Ρωτάω επειδή εγώ πήρα συγκεκριμένα για 2 μήνες τα xanax και τα ladose και δεν είδα διαφορά και τα σταμάτησα. Μέσα σε τι χρονικό διάστημα από τη μέρα που τα ξεκινήσατε έφυγε η αστάθεια κι η ζάλη?
    δεν ειχα αποτελεσμα εγω με τα ιδια φαρμακα στο θεμα της ζαλαδας... μονο με το xanax περναει για λιγο και μετα απο 4-5 ωρες παλι τα ιδια.... δεν ξερω τι να κανω... ολη μερα αδυναμια και ζαλαδα και εγω ρε γαμωτο..... αλλα το παλευω και ζω με αυτο....

  12. #117
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    42
    Dizzy επειδη βιωνω ιδια συμοτωματα ενα τριμηνο τωρα και μου λενε ψυχοσωματικο εσυ πως εισαι τωρα?

  13. #118
    Καλησπέρα σας και καλό μήνα.
    Διάβασα το συγκεκριμένο post από το πρώτο έως το τελευταίο μήνυμα.
    Βρήκα κοινά με τόσους πολλούς ανθρώπους σε αυτό το post.
    Πάντα πίστευα ότι το άγχος δεν μπορεί να προκαλεί ζάλη, αλλά τελικά το κάνει...
    Είναι εν μέρει παρήγορο το γεγονός ότι τόσος κόσμος το παθαίνει από την άλλη όμως δεν θέλω να το παθαίνει κάνεις αυτό. Είναι ένα τόσο φοβιστικο σύμπτωμα.
    Όταν μου ξεκινάει η ζάλη δεν σταματάω να τη βγάζω από το μυαλό μου. Ξυπναω και κοιμάμαι με αυτή τη σκέψη και κάποιες φορές εξελίσσεται σε κρίση πανικού. Ευτυχώς πολύ σπάνια πλέον.
    Ενδεχομένως να φταίει και η χαμηλή φεριττίνη που την έχω εδώ και χρόνια έτσι.
    Ίσως να είναι ένας συνδυασμός ψυχολογίας και παθολογίας. Απλά θέλω να σταματήσει όλο αυτό.
    Ονειρεύομαι κάθε μέρα αυτή τη στιγμή.

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Ακριβώς το ίδιο είμαι κι εγώ δεν μπορώ να κανονίσω τίποτα μόνο από φόβο μη βγω έξω κ το πάθω...

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Ακριβώς το ίδιο είμαι κι εγώ δεν μπορώ να κανονίσω τίποτα μόνο από φόβο μη βγω έξω κ το πάθω...
    Κι εγώ έτσι είμαι, όπως εσείς.. αλλά επειδή τώρα πια μου συμβαίνει κ μες στο σπίτι, προσπαθώ να βγαίνω και να φεύγω για να μη το σκέφτομαι..

Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast

Similar Threads

  1. βοηθεια δεν αντεχω αλλο!!!
    By ferro in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 05-07-2009, 00:09
  2. Δεν το αντεχω αλλο πια.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2009, 13:14
  3. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 13:51
  4. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 17:30
  5. Δεν αντεχω αλλο
    By Sofia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-02-2008, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •