δεν αντεχω αλλο να ζω με ζαλη ασταθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 139
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306

    δεν αντεχω αλλο να ζω με ζαλη ασταθεια...

    καλημερα..ειμαι παλια στο φορουμ..ειμαι 27 και απο τα 13 υποφερω απο κρισεις πανικου..χαπια δεν θελω να παρω.ομοιοπαθητικη εκανα για λιγο.ισως την αρχισω παλι..σε μονιμη βαΣη εχω ατονια ασταθεια και ψιλοζαλαδες.ελεος δεν μπορω να κανωψ τιποτα..κανεις αλλο με αυτο το φρικτο προβλημα που ειναι τα ιδια σκατα με μενα?καμια λυση υπαρχει..τωρα εχω και παιδακι 8 μηνων..και σκεφτομαι τι ζωη θα του προσφερω με ολα αυτα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    Aγαπητη Ζωζα.
    Πρωτα απο ολα εχεις παει
    σε παθολόγο?Εκεινος θα σε κατευθυνει.Είχα και γω στο παρελθον πολυ συχνα το αισθημα οτι εσβηνα, πηγα 2 φορες στο νοσοκομειο γι αυτο.
    Εκανα εξετασεις και δε μου βρικαν τιποτα.Τωρα δεν εχω ζαλαδες ιδιαιτερα αλλα εχω πολλα άλλα.Με εχει παρει απο κατω δε τρωω, κοιμαμαι πολύ καιολα τα σχετικα.Ββεβαια θα παω στο ψυχολογο μεσ στη βδομαδα.
    1) Απεκλεισε το παραγοντα παθολογια
    2)Πηγαινε σε ψυχολόγο.
    Σου ευχομαι καλη τυχη γιατι ειναι κρίμα να βασανιζεσαι σε καταλαβαινω απολυτα, και εγω εχω τοσα και αλλα τοσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ναι να πας σε παθολογο

    σου ευχομαι να περασει

    και σου ευχομαι υπομονη


    http://blogs.zdnet.com/open-source/images/sick-dog.jpg
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    se katalavainw apoluta!!!ola arxisan prin 2 xronia otan exasa ena agaphmeno proswpo...meta apo ayto oatn skeftomai h akouw gia arrwsties h thanato katarrew...ta klassika zalades stomaxoponos piesh kai moudiasma sto kefali tremoulo pantou nomizw oti kati exw...arrwstofovikh exw ginei...thn prwth fora pou to epatha den afhsa giatro gia giatro mexri kai axonikh ekana...e den vrhkan tpt kai phga tlk se psixologo...pistevw mono sou to nikas dn xreiazontai oute farmaka oute tpt syzhthsh me tn eayto sou...hmoun gia ena xrono kala mexri pou prin ena mhna exasa ton pappou mou kai ola epanhlthan...distixws..alla oso eimaste kala tha to polemame...perimenw pali ti kales mou meres ...mexri tote pathainw kriseis panikou ,syzhtaw me tn eayto mou kai ftou ki apo thn arxh...;)


    kai ola ayta me polu dosh xioumor(meta th mish wra ths krishs vevaia kai afu dw oti dn epatha tpt gia mia akomh fora):p

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    εχω παει σε παθολογο..εκανα αιματος,αξονικη,πηγα σε οφθαλμιατρο και ωρλ..τιποτα δεν βρηκαν..εγω παντως υποφερω..οταν παω δε καπου ολα χειροτερευουν ..δεν ειμαι για γαμους βαφτισεις κηδειες συνεστιασεις υπηρεσιες ουρες και τα λοιπα..πεθαινωωωωωωω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    χαχα σε καταλαβαινω απολυτα..πριν λιγο πηγα για καφε και εφυγα αρον αρον γτ ζαλιζομουν ενιωθα πως θα πεσω και θα γινω και ρεζιλι!!!
    μονο στο σπιτι νιωθω μια σχετικη σιγουρια αλλα τι να κανω που σπουδαζω πολυ μακρια απο τσ δικουσ μου???κρισεισ ,υπομονη,και πολυωρεσ τηλεφωνικες συζητησεισ με τη μαμα...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Καλησπερα σε όλους. Είμαι καινούργιο μελος στην παρέα και εχω και εγώ εντονο πρόβλημα άγχους. Εχω δυο αγόρια 9 και 7 χρονών και ο μικρός μου έχει σπαστική τετραπληγία και εγκεφαλική παράλυση. Τον τελευταίο χρόνο εκτός από αυτό το πρόβλημα παρουσιάστηκε και προβλημα υγειας στον πατέρα μου και τώρα είναι στο πολύ τελευταίο στάδιο της νοσου στο νοσοκομείο. Από τον Απρίλιο εχω μουδιασματα στο κεφάλι, κρίσεις πανικου και κατευθείαν πήγα σε νευρολογο που μου είπε οτι είναι εντονο άγχος. Εχω παει και σε άλλο νευρολογο για μαγνητική εγκεφάλου επειδή φοβάμαι για το χειρότερο αλλα μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ετσι δεν έκανα. Πήγα σε ψυχίατρο και παίρνω τα seroxat καθε πρωί ένα. Αλλες φορές είμαι καλά άλλες όχι. Ειδικά όταν υπάρξει κάποιο θεμα με το μικρό μου παιδί ή με το πατερα μου. Τωρα ξεκίνησα ψυχολογο και πάλι αλλες φορες ανακουφίζομαι άλλες όχι. Αυτές τις μέρες που έχει επιδεινωθεί και η υγεία του πατέρα μου έχω κάποιες αστάθειες, νιώθω τελείως χαμένη και αφηρημένη και σαν να είναι το κεφάλι μου άδειο από οτιδήποτε. Ενώ ξέρω ότι είναι από το άγχος που περνάω δεν ανακουφίζομαι. Ειναι φυσιολογικά όλα αυτα; Ας μου απαντήσει κάποιος που τα έχει περάσει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    πεννυ μου ειναι απολυτα φυσιολογικα οσα νιωθεις.γιατι εχεις δυο σοβαρα προβληματα που σε καταβαλουν.σου ευχομαι κουραγιο και δυναμη για να τα αντιμετωπισεις.εγω εχω κρισεις πανικου χωρις να υπαρχει κατι πολυ ασχημο στην ζωη μου..αλλα ολο αγχωνομαι..ειδικα με τα οικονομικα αλλα πιστευω οτι εχω και αρρωστοφοβια..τι να πω..ρε παιδια.πεννυ μου ο γιος σου απο τι εοαθε την τετραπληγια?συγνωμη αν ειμαι αδιακριτη.απο ενδιαφερον ρωταω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    εχω 20 μερες ξεκινησει ομοιοπαθητικη.χτες με επιασε πολυ ασταθεια ζαλη τρεμουλο .τι να κανω παλι παθολογικες εξετασεις ωαπο την αρχη?αγχος να ειναι εξαρση?οταν ζαλιζεστε πολυ τι φαρμακο περνετε να συνελθετε?sos δεν ειμαι καλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by ζωζα View Post
    εχω 20 μερες ξεκινησει ομοιοπαθητικη.χτες με επιασε πολυ ασταθεια ζαλη τρεμουλο .τι να κανω παλι παθολογικες εξετασεις ωαπο την αρχη?αγχος να ειναι εξαρση?οταν ζαλιζεστε πολυ τι φαρμακο περνετε να συνελθετε?sos δεν ειμαι καλα
    Έχω βαρεθεί να πηγαίνω για εξετάσεις κάθε τρεις και λίγο. Ζάλη αστάθεια και τρέμουλο σε καθημερινή βάση εδώ και 2,5 μήνες, δεν πάω πουθενά μόνη μου και δεν οδηγώ γιατί φοβάμαι μη μου ρθει τίποτα στο δρόμο και χτυπήσω κανέναν άνθρωπο. Συνήθως δε επιδεινώνεται γύρω στη 1 με 2 το μεσημέρι που έχει περάσει περίπου ένα 4ωρο από την ώρα που έχω φάει το πρωινό μου και αρχίζω να πεινάω. Αν δε φάω κάτι αμέσως χειροτερεύει ακόμα περισσότερο και μετά δεν έχω δύναμη ούτε καν να φάω. Είμαι βέβαια 10 κιλά κάτω από το κανονικό μου, αλλά αυτά τα συμπτώματα δεν τα είχα ποτέ κι ας πέρναγε ολόκληρη μέρα χωρίς να φάω τίποτα. Τότε το βάρος μου ήταν κανονικό όμως αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Ίσως και λόγω του χαμηλού μου βάρους να νιώθω αυτήν την αδυναμία και μετά αγχώνομαι, οπότε πυροδοτούνται και τα υπόλοιπα συμπτώματα (ζάλη, αστάθεια). Τα έχω βέβαια και σε άσχετες φάσεις και ώρες της ημέρας αλλά συνήθως είναι πιο έντονα τότε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    306
    m.monkey εσυ τι κανεις για ολα αυτα?εγω απλα δεν ζ ω...υπολειτουργω σαν να λεμε..

  12. #12
    thanasisGR
    Guest
    η ομοιοπαθητική μπορεί να σε βοηθήσει αλλα μπορεί και όχι... να ξέρεις πάντως ότι κατά την διάκρεια τις ομοιοπαθητικής θεραπείας τα συμτώματα θα γίνουνε πιο έντονα για κάποιες μέρες... δεν χρειάζεται όμως να ανησυχήσεις..

    τώρα σχετικά με την ζαλάδα.. νιώθεις σα να σε ζαλίζουνε τα ματια σου και αυτό σου προκαλεί την αστάθεια ε? σίγουρα θα νιώθεις ψυχολογικά πολύ πεσμένη από αυτή την κατάσταση..

    μια ερώτηση μονο... νιώθεις κάτι σαν χάσιμο μαζί με ζαλάδα και αστάθεια? και έχεις έντονη επιθυμία για ύπνο?

    σε ρωτάω γιατί είχα πέραση και εγώ σε κάποια φάση αυτό το πράγμα και ήτανε πολύ ενοχλητικό... νιώθεις μια εξάντληση και απίστευτη κούραση... σε καταλαβαίνω παρα πολύ..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    14
    αχ ζωζα μου.................οντωσ φρικτο το θεματακι.....σε καταλαβαινω απολυτα.....ολη μερα νοιωθω λες και ειμαι σε ενα καραβι με 10 μποφορ αερα......ποτε τα μποφορ ανεβαινουν ποτε κατεβαινουν και γω δε ξερω απο που θα μουρθει.........κυκλοφορω και οπλοφορω μενα οινοπνευμα στο χερι και να σου οι εισπνοες...........δεν περπαταω σχεδον καθολου και παντου ειδικα στη δουλεια εχω φτιαξει θεσεισ ασφαλειασ για να καθομαι με τη μια οταν κινουμαι απο γραφειο σε γραφειο....μη κανω λιγα βηματα παραπανω .....αν βγω εκτοσ προυπολογισμου βηματων αναβει το λαμπακι του πανικου, να σου οι τασεισ λιποθυμιασ και παει λεγοντασ.......εχω ξεχασει να περπαταω...εχω σταματησει πολλεσ δραστηριοτητεσ οπωσ σουπερ μαρκετ, τραπεζεσ εκκλησιεσ κ.λ.π............οταν εκανα αγωγη με αγχολυτικα ειχα συνελθει αρκετα, σχεδον τελειως, απλα εχω επιλεξει πως δε θελω αλλα χημικα στο σωμα μου.......ολα ειναι θεμα μυαλου εφοσον εχουν αποκλειστει παθολογικα αιτια........αν με ρωτησεισ ειλικρινα δε ξερω να σου δωσω μια ξεκαθαρη απαντηση για τη λυση......νομιζω οτι το πιο σημαντικο ειναι να αποδεκτουμε αυτο που μασ συμβαινει και με εξυπνουσ τροπουσ να το παραμερησουμε.....απο μασ τρεφεται και μονο εμεισ μπορουμε να το εκμηδενισουμε....οι τροποι για το καθενα διαφορετικοι.......εγω δεν εχω παιδι ακομα και αυτεσ τισ μερεσ το χω ριξει λιγο στην προσευχη στην ασκηση στη σωστη διατροφη και στο να σουταρω λιγο ατομα και καταστασεισ που με αγχωνουν.......κανω μικρα βηματακια απο την αρχη σαν μικρο παιδι που τωρα τα μαθαινει ολα......π.χ. πηγα στο ψιλικατζιδικο που ειναι 20 μετρα απο το σπιτι μου με τα ποδια πηρα δωρο στον εαυτο μου μια σοκολατιτσα.....καθομαι μεσ στο σπιτι ορθια οσο μπορω πιο πολυ και παιρνω σωστεσ αναπνοεσ......ψαχνωντασ παω και γω...........αληθεια σε θαυμαζω που παρολα αυτα που περνασ εκανεσ παιδι....μπραβο σου....αυτο απο μονο του δειχνει ποσο αξια και δυνατη εισαι....εγω ειμαι 35 χρονων και ουτε να παντρευτω δε τολμαω με το συντροφο μου γιατι δε θα μπορω να κατσω ορθια στην εκκλησια ιχιχιχιχιχ.........νομιζω πως η ενασχοληση με το παιδι σου θα σε βοηθησει παρα πολυ...ειναι ενα απο τα καλυτερα κινητρα να μην εγκαταλειψεισ.......μη σε κουραζω αλλο σου ευχομαι τα καλυτερα......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by ζωζα View Post
    m.monkey εσυ τι κανεις για ολα αυτα?εγω απλα δεν ζ ω...υπολειτουργω σαν να λεμε..
    Υπομονή κάνω αλλά έχει εξαντληθεί και αυτή. Έχω κάνει κάποιες επαφές με ένα ΚΨΥ και περιμένω να αρχίσω ψυχοθεραπεία. Αλλά όσο περνάει ο καιρός τα συμπτώματα χειροτερεύουν με αποτέλεσμα να χειροτερεύει και η διάθεσή μου. Νεύρα πολλά, απογοήτευση, φόβος, ανησυχία αν θα γίνω ποτέ όπως ήμουν πριν.

  15. #15
    thanasisGR
    Guest
    ζωζα, egw sou protino na pareis kapio hpio antikata8liptiko opos to Seropram se stagones 40mg/15ml einai apo ta kalitera pisteuo kai xwris kamia parenergeia.. isa isa den tha zalizese meta.. kai egw pou enio8a mia zalada mesa sta matia mou.. ena xasimo.. molis ipia 2 stagones apo auto meta apo 1 wra eimouna olo energeia... kai na fantasths den ekana kai kanonikh 8erapia... apo tin 1th mera me epiase.. an kai stin arxh fernei ta sumtomata sou pio entona.. alla me ena xanax to ru8mizeis ;)

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. βοηθεια δεν αντεχω αλλο!!!
    By ferro in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 05-07-2009, 01:09
  2. Δεν το αντεχω αλλο πια.
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2009, 14:14
  3. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 14:51
  4. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 18:30
  5. Δεν αντεχω αλλο
    By Sofia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-02-2008, 17:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •