Δουλειά που να σου αρέσει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11

    Δουλειά που να σου αρέσει.

    Γεια σε όλους.Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα που με προβληματίζει πολύ και πιστεύω αρκετούς νέους ανθρώπους.Είμαι από τους ανθρώπους που δεν ήξερε τι θέλει να σπουδάσει ούτε τι θέλει να κάνει "όταν μεγαλώσει".Έτσι επέλεξα μια σχολή που δε με ενδιέφερε σαν αντικείμενο αλλά θεωρούνταν ότι έχει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση,έκανα και το μεταπτυχιακό μου και μετά ψάξιμο.Εργάζομαι τα τελευταία 2,5 χρόνια ως γραμματέας σε διάφορες εταιρίες (όχι σχετικό με αυτό που σπούδασα) αλλά δε μου αρέσει το αντικείμενο.Ξέρω ότι στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε το να έχεις μια δουλειά είναι "δώρο Θέού" και τη συγκεκριμένη που είμαι τώρα τη βρήκα έπειτα από πολύ ψάξιμο.Όμως με προβληματίζει και με αγχώνει πολύ το γεγονός ότι δεν είμαι ευχαριστημένη,δε βρίσκω κάτι που να μου αρέσει ούτε στο περιβάλλον της εργασίας μου ούτε στην ίδια την εργασία και στις αρμοδιότητές μου με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοσή μου,να αγχώνομαι γι'αυτό και να γίνεται ένας φαύλος κύκλος,δεν πηγαίνω με χαρά στη δουλειά μου,αγχώνομαι,πέφτει η απόδοσή μου κλπ.Το πρόβλημά μου έγκειται στο εξής και ζητώ τη συμβουλή σας αν έχετε περάσει από παρόμοια κατάσταση:Ψάχνομαι πολύ ως προς το να βρω τι είδους δουλειά θα μου άρεσε να κάνω,σε τι είδους περιβάλλον και με τι αντικείμενο.Δεν μπορώ όμως να βρω κάτι συγκεκριμένο.Γνωρίζετε πως θα μπορούσα να βοηθηθώ σε αυτό το θέμα;Το ξέρω ότι υπάρχουν σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού μα να πω την αλήθεια δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη.Έχω ψάξει πολύ στο ίντερνετ αλλά δεν έχω βρει κάτι που να με βοηθήσει.Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι,οτιδήποτε,ακόμη και αν γνωρίζετε κάποιον καλό επαγγελματικό σύμβουλο,κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    δεν εισαι η μονη κι εγω υποτιθεται εχω μια δουλεια που θα πρεπε να ειμαι ευτυχισμενη αλλα δε μ αρεσει με το ζορι παω αλλα αν τα παρατησω δεν προκειται να βρω κατι καλυτερο..μπορει βεβαια να τα βλεπω δυσκολα και λογω τον εμμονων μου και των ψυχαναγκασμων που εχω..γενικα ολα δυσκολα μου φαινονται εμενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ούτ' εμένα μου αρέσει. Και γι αυτό έχω βάλει πλώρη να αλλάξω το αντικείμενο, εφόσον έχω ξεκινήσει να εξετάζω τις επιλογές μου. Όταν η διαδικασία, που ξεκινάει πάντα με αμφισβήτηση μπει σε ένα κανάλι ανάλογο, τότε το άτομο κάνει αυτό που κάνεις κι εσύ, ψάχνεται.
    Θα σου έλεγα να γυρίσεις στο παρελθόν, και να σκεφτείς όνειρα και κλίσεις που σε έλκυαν και σε χαρακτήριζαν τότε, πριν οι ανάγκες, οι συγκυρίες, οι ελλείψεις ίσως, σε πάνε κάπου αλλού. Τι αγαπούσες, τι σε γέμιζε, για τι ενδιαφερόσουν παλιότερα? Τώρα ποιοι τομείς σε ελκύουν, τι σου αρέσει να κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου? Έχεις κάποιο χόμπυ που αγαπάς και θα μπορούσε να γίνει επάγγελμα, κάτι δημιουργικό που κάνεις, κάτι το οποίο να αισθάνεσαι κομμάτι σου, να έχεις κάποια ιδιαίτερη κλίση, πχ σου αρέσει να εργάζεσαι με άλλους ή μόνη, σου αρέσει να είσαι σε μία ομάδα, ή ανεξάρτητη, σου αρέσει να έχεις επαφή με ανθρώπους, η τέχνη, η μουσική, ψάξε μέσα σου και αναρωτήσου. Έτσι νομίζω ξεκινάει αυτό το κομμάτι, με ερωτήματα και αναζητήσεις προσωπικές.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Αγαπητή μου φίλη, και εγώ ταλαιπωρήθηκα κάπου 5 χρόνια σε δουλειά άσχετη με αυτά που σπούδασα που δε μου άρεσε καθόλου, όπως εσύ τώρα. Όμως όλα αυτά τα χρόνια δεν το βαλα κάτω. Έψαχνα και το πάλευα να προσληφθώ σε κάτι που να με γεμίζει και συνάμα κατά τον ελεύθερο χρόνο βελτίωνα τα προσόντα μου και εξασφάλιζα και άλλα για να μπορώ να βρω το καλήτερο. Μετά από αυτό τον χρόνιο και πολύ επίπονο αγώνα τα κατάφερα και βρήκα κάτι πόλύ καλό, σύμφωνα με τις σπουδες μου που με γεμίζει. Τέτοια προσπάθεια σου συνιστώ να κάνεις, είναι δοκιμασμένη και στο τέλος οδηγεί σε κάτι καλό.

    Επιπλέον, σκέψου τι είδος εργασίας θα σε γέμιζε. Υπάρχουν στο νου σου και στην ιδιοσυγκρασία σου οι απαντήσεις. ΑΥτά που μέσα σου, σου αρέσει να κάνεις που θα σε οδηγήσουν στην επαγγελματική επιλογή. Ψάξε μέσα σου τι σε αναπαύει σε μια δουλειά; ένταση ή ησυχία; επαφή με κόσμο ή όχι; γραφειακή δουλειά ή επικοινωνία με κόσμο; ευθύνες ή όχι; κέρδος η σίγουρος μισθός; και ανάλογα ψάξε για τις ευκαιρίες και κυνήγησε τες.
    Τώρα για το περιβάλλον στο χώρο εργασίας, παντού θα υπάρχουν και οι καλοί και οι κα΄κοί, όπου κι αν πάμε να εργαστουμε. Το ζητούμενο είναι να μάθουμε να τους αντιμετωπίζουμε.
    γιάννης

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Σας ευχαριστώ όλους.Θέλει κόπο και προσπάθεια να ανακαλύψεις τι αγαπάς να κάνεις όταν επί χρόνια έχεις συνηθίσει να κάνεις αυτό που θεωρείται ή σου λένε οι άλλοι ότι είναι "σωστό"..Βέβαια ποτέ δεν είναι αργά να το καταλάβεις και να κάνεις την αλλαγή στη ζωή σου..Το σίγουρο είναι ότι θέλω να κάνω την αλλαγή και μάλλον είναι αυτό που λέει ο αγαπητός Γιάννης,ότι χρειάζεται προσπάθεια αλλά το αποτέλεσμα θα είναι καλό.Αναμένω και από άλλους "συμφορουμίτες" απόψεις, χαίρομαι που δεν είμαι μόνη και ελπίζω να βρουν και άλλα άτομα απαντήσεις μέσα από αυτό το thread..Και πάλι ευχαριστώ όλους εσάς που μου απαντήσατε.

  6. #6
    s83,
    Για να ξεκινήσεις από κάπου στο δικό σου ψάξιμο για δουλειά,

    Βάλε τα πράγματα στη σειρά:

    α) τι με γεμίζει σα δουλειά, τι επάγγελμα νοιώθω ότι θέλω να κάνω, που θα με ευχαριστεί, θα μου εξασφαλίζει τα προς το ζην αλλά και τη δική μου χαρά όπως εγώ τη νοιώθω.

    β) τι επαγγελματα μου προσφέρουν το α).

    γ) τι προσόντα χρειάζονται . Να τα αποκτήσω.

    δ) αρχίζω στοχευμένα να ψάχνω για τέτοια δουλειά, πχ από εφημερίδες, ρωτώντας, ίντερνετ ή και κάνοντας γνωριμίες που θα βοηθήσουν.

    ε) όταν παρουσιάζεται τέτοια ευκαιρία το παλεύω, κάνω προετοιμασία μελέτη κλπ και προγραμματισμό στο να πάω σε συνέντευξη ή γραπτό. Δινω τον καλήτερο μου εαυτό.

    στ) δεν απογοητεύομε στις αποτυχίες, ούτε ρίχνω τα πράγματα στο μέσο, στην ανεργία, στους άλλους (όλα αυτά προετοιμάζουν την αποτυχία και μας κρατούν στην αδράνεια).
    Δικαιουσε να αποτύχεις μέχρι 50 φορές!

    ζ) στο τέλος κάτι θα βρεις που θα σε γεμίζει, λίγοι δε βρίσκουν. Δε βρίσκουν αυτοί που απογοητεύονται και δεν έχουν ελπίδα.

    Όλα από δική μου εμπειρία και άλλων ΄πολλών.
    γιάννης

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    s83,
    Για να ξεκινήσεις από κάπου στο δικό σου ψάξιμο για δουλειά,

    Βάλε τα πράγματα στη σειρά:

    α) τι με γεμίζει σα δουλειά, τι επάγγελμα νοιώθω ότι θέλω να κάνω, που θα με ευχαριστεί, θα μου εξασφαλίζει τα προς το ζην αλλά και τη δική μου χαρά όπως εγώ τη νοιώθω.

    β) τι επαγγελματα μου προσφέρουν το α).

    γ) τι προσόντα χρειάζονται . Να τα αποκτήσω.

    δ) αρχίζω στοχευμένα να ψάχνω για τέτοια δουλειά, πχ από εφημερίδες, ρωτώντας, ίντερνετ ή και κάνοντας γνωριμίες που θα βοηθήσουν.

    ε) όταν παρουσιάζεται τέτοια ευκαιρία το παλεύω, κάνω προετοιμασία μελέτη κλπ και προγραμματισμό στο να πάω σε συνέντευξη ή γραπτό. Δινω τον καλήτερο μου εαυτό.

    στ) δεν απογοητεύομε στις αποτυχίες, ούτε ρίχνω τα πράγματα στο μέσο, στην ανεργία, στους άλλους (όλα αυτά προετοιμάζουν την αποτυχία και μας κρατούν στην αδράνεια).
    Δικαιουσε να αποτύχεις μέχρι 50 φορές!

    ζ) στο τέλος κάτι θα βρεις που θα σε γεμίζει, λίγοι δε βρίσκουν. Δε βρίσκουν αυτοί που απογοητεύονται και δεν έχουν ελπίδα.

    Όλα από δική μου εμπειρία και άλλων ΄πολλών.
    Σ'ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Γιάννη για τις συμβουλές σου.Το κακό είναι ότι έχω μια αόριστη εικόνα ακόμη ως προς το τι θα μου άρεσε να κάνω..Εκεί χρειάζεται το πιο πολύ ψάξιμο..Όπως και να'χει θα το προσπαθήσω!Ευχαριστώ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Θα σου πρότεινα να κάνεις τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού. Και μετά να "διαβάσεις" μόνη σου τα αποτελέσματα του τεστ χωρίς να ακούσεις κανενός συμβούλου τη γνώμη (ακόμα και αυτού στον οποίο θα κάνεις το τεστ!). Διάλεξε κάποιο που να περιέχει τα: Ικανότητες, Ενδιαφέροντα, (ίσως και Προσωπικότητα). Έχω κάνει ένα ανάλογο τεστ και νομίζω ότι βοηθάει πολύ.
    Το τεστ απλά ίσως σε βοηθήσει να δεις αυτά που δεν βλέπεις στον εαυτό σου. Θα μπορούσε κανείς να ξέρει τι θέλει αν υποθέσουμε ότι είναι "ελεύθερος", αλλά συνήθως δεν είμαστε ελεύθεροι από προκαταλήψεις, κλπ, κλπ.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Θα σου πρότεινα να κάνεις τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού. Και μετά να "διαβάσεις" μόνη σου τα αποτελέσματα του τεστ χωρίς να ακούσεις κανενός συμβούλου τη γνώμη (ακόμα και αυτού στον οποίο θα κάνεις το τεστ!). Διάλεξε κάποιο που να περιέχει τα: Ικανότητες, Ενδιαφέροντα, (ίσως και Προσωπικότητα). Έχω κάνει ένα ανάλογο τεστ και νομίζω ότι βοηθάει πολύ.
    Το τεστ απλά ίσως σε βοηθήσει να δεις αυτά που δεν βλέπεις στον εαυτό σου. Θα μπορούσε κανείς να ξέρει τι θέλει αν υποθέσουμε ότι είναι "ελεύθερος", αλλά συνήθως δεν είμαστε ελεύθεροι από προκαταλήψεις, κλπ, κλπ.
    Αυτό σκέφτηκα κι εγώ.Έχω κάνει κάποια που κυκλοφορούν δωρεάν στο διαδίκτυο αλλά δεν μπορώ να πω ότι βοήθησαν πολύ..Εσύ αγαπητέ Γιάννη,αυτό το τεστ που έκανες ήταν σε σύμβουλο;Το σκέφτομαι πολύ να πάω σε έναν αλλά δεν ξέρω και δεν έχω εμπιστοσύνη.Αν πάλι έχεις βρει κάποιο καλό δωρεάν,θα μπορούσες να με παραπέμψεις πού να ψάξω;Ευχαριστώ πολύ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by s83 View Post
    Αυτό σκέφτηκα κι εγώ.Έχω κάνει κάποια που κυκλοφορούν δωρεάν στο διαδίκτυο αλλά δεν μπορώ να πω ότι βοήθησαν πολύ..Εσύ αγαπητέ Γιάννη,αυτό το τεστ που έκανες ήταν σε σύμβουλο;Το σκέφτομαι πολύ να πάω σε έναν αλλά δεν ξέρω και δεν έχω εμπιστοσύνη.Αν πάλι έχεις βρει κάποιο καλό δωρεάν,θα μπορούσες να με παραπέμψεις πού να ψάξω;Ευχαριστώ πολύ!
    Ένα καλό δωρεάν είναι αυτό http://www.assessment.com/ (Click here to take the MAPP Assessment Now), αλλά χρειάζεται καλά αγγλικά (τα αγγλικά μου δεν είναι καλά και παιδεύτηκα πάρα πολύ). Παρόλο που οι απαντήσεις είναι "κομμένες" μπορείς να βγάλεις άνετα συμπέρασμα.
    Το τεστ είναι τεστ, και σε γενικές γραμμές, ότι και να είναι ο σύμβουλος, τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια. Απ' ότι κατάλαβα στην ελλάδα κυκλοφορεί ένα τεστ που περιλαμβάνει τεστ προσωπικότητας, τεστ ικανοτήτων και τεστ ενδιαφερόντων. Είναι τρία ανεξάρτητα τεστ, μπορεί κάποιος να κάνει μόνο το ένα. Ενδιαφέρον έχει το ικανοτήτων και ίσως και το ενδιαφερόντων. Εδώ το είχα κάνει εγώ πριν από αρκετά χρόνια http://www.e-mellon.gr/ . Συγκεκριμένα η "σύμβουλος" ήταν απαράδεκτη! Απ' ότι βλέπω το έχουν και online. Τα αποτελέσματα των ικανοτήτων ήταν που μου έδωσαν να καταλάβω κάποια πράγματα. Δεν έχει τόση σημασία το να δεις συγκεκριμένα επαγγέλματα, όσο το να δεις κίνητρα, ικανότητες, κλπ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Να πω επίσης ότι η αιτία που δεν επιλέγουμε σωστά, κλπ, κλπ, είναι συνήθως πιο "πίσω" από το αποτέλεσμα που είναι ο επαγγελματικός προσανατολισμός. Η ντροπή είναι μια αιτία (Σημείωση 1). Γενικά δεν χρειάζεται προσπάθεια στο να επιλέξουμε, αλλά προσπάθεια στο να εντοπίσουμε τις πιο "πίσω" αιτίες που επηρεάζουν τα αποτελέσματα. Πιστεύω ότι γενικά οι άνθρωποι δεν χρειάζεται να προσπαθούμε. Αν γνωρίζουμε και καταλαβαίνουμε, τότε τα πράγματα έρχονται χωρίς προσπάθεια. Η προσπάθεια, νομίζω, καλό είναι να γίνει στο θέμα κατανόησης.

    Σημείωση 1. Η ντροπή μπορώ να δω ότι επηρεάζει σχεδόν όλο τον κόσμο. Και αυτούς που ντρέπονται και αυτούς που δεν ντρέπονται. Η πρώτη περίπτωση είναι προφανής. Η δεύτερη περίπτωση σκέψου ότι περιλαμβάνει ανθρώπους που εντάχθηκαν σε κάποια κατάσταση με αποτέλεσμα ζουν μια ζωή που δεν θα ήθελαν. Έτσι η ντροπή παύει να υπάρχει, αλλά αυτή έχει καθορίσει κάποιες επιλογές. Φυσικά δεν υπάρχει η μία μόνο περίπτωση, σε όλους τους ανθρώπους συνυπάρχουν και οι δύο "καταστάσεις".
    Last edited by John11; 11-02-2011 at 04:41.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Καλησπέρα s83, διαβάζοντας όσα έγραψες, είδα να περιγράφεις μια σειρά επιλογών που βασίστηκαν σε παράγοντες έξω από εσένα, όπως η 'επαγγελματική αποκατάσταση'. Ακόμα και τώρα, ένα τεστ είναι και πάλι κάτι έξω από εσένα. Δεν λέω ότι δεν είναι βοηθητικό σε μια διαδικασία αναζήτησης, τα πάντα μπορούν να δώσουν ιδέες, κίνητρα, κατανόηση. Αλλά η γνώμη μου είναι πως αν το θέμα ξεκινά από το 'δεν ξέρω τι θα μου άρεσε να κάνω', ένα μέρος της όλης διαδικασίας 'επαγγελματικού προσανατολισμού' χρειάζεται να είναι να μάθω να ακούω και να εμπιστεύομαι τον εαυτό μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ 'ΜΕΝΑ s83!!! ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ,ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ "ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ" ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΑΡΛΙ ΤΣΑΠΛΙΝ!!! ΑΥΤΟ ΜΟΝΑΧΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΒΑΡΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΙΔΩΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΙΔΑ(ΟΠΩΣ Ο ΤΣΑΡΛΙ ΤΣΑΠΛΙΝ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ),ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΞΕΦΥΓΕΙ Η ΟΥΣΙΑ!!! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Καλησπέρα s83, διαβάζοντας όσα έγραψες, είδα να περιγράφεις μια σειρά επιλογών που βασίστηκαν σε παράγοντες έξω από εσένα, όπως η 'επαγγελματική αποκατάσταση'. Ακόμα και τώρα, ένα τεστ είναι και πάλι κάτι έξω από εσένα. Δεν λέω ότι δεν είναι βοηθητικό σε μια διαδικασία αναζήτησης, τα πάντα μπορούν να δώσουν ιδέες, κίνητρα, κατανόηση. Αλλά η γνώμη μου είναι πως αν το θέμα ξεκινά από το 'δεν ξέρω τι θα μου άρεσε να κάνω', ένα μέρος της όλης διαδικασίας 'επαγγελματικού προσανατολισμού' χρειάζεται να είναι να μάθω να ακούω και να εμπιστεύομαι τον εαυτό μου.
    Δε θα διαφωνήσω σε αυτό.Ίσως φταίει ότι πιστεύω πως η δουλειά αυτή καθ'εαυτή μπορεί να σε κάνει χαρούμενο κι όχι του τι άνθρωπος είσαι και πως "παίρνεις" τα πράγματα και τις καταστάσεις.Ίσως φταίει το ότι για εμένα μια καλή δουλειά μπορεί να είναι μια δουλειά στην οποία δε θα κάνω λάθη (πράγμα που συμβαίνει στην τωρινή μου,δηλαδή κάνω αρκετά λάθη και δυσκολεύομαι να προσαρμοστώ).Όπως και να'χει καλό είναι όντως να αρχίσω να ακούω τον εαυτό μου πρώτα και σιγά σιγά θα καταλάβω με τι θα μου άρεσε να ασχολούμαι.Σας ευχαριστώ όλους!

Similar Threads

  1. νυφικα..ποιο σασ αρεσει????
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 94
    Last Post: 02-05-2012, 02:14
  2. ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ !
    By πανος12345 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 28-10-2009, 09:03
  3. Υπάρχουν γυναίκες που τους αρέσει αυτός ο τύπος άντρα;
    By Jane in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-07-2009, 10:12
  4. Δε μ'αρέσει να δουλεύω με ερωτευμένους...
    By anwnimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2008, 23:49
  5. Μ αρέσει να πηδάω μυαλά......
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 17-05-2008, 14:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •