πρωην - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 99

Thread: πρωην

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    carrie εντάξει από έλλειψη αυτοέλεγχου πάσχω λίγο και στους υπόλοιπους τομείς της ζωής μου (αν και λιγότερο) αλλά είμαι εντάξει με τον εαυτό μου δεν νομίζω ότι έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση γενικά...εσύ πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα?είπα κάτι που σε οδήγησε να το σκεφτείς αυτό?

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    αν,
    σε καταλαβαινω..το εχω ζησει..και επειδη το εχω ζησει,ξερω πως σκεφτεσαι,η τουλαχιστον ετσι νομιζω.
    οσο λογικες και αν σ φαινονται η συμβουλες που σου δινουν ολοι,σου ειναι πολυ δυσκολο να τ κανεις,να τα αφησεις ολα πισω,να πεις προχωρω μπροστα...ομως πρεπει να αρχισεις να βλεπεις τα πραγματα σοβαρα..
    συμφωνω με τν carrie,που ειπε οτι δεν εχεις αρκετη αυτοεκτιμηση.δεν μπορεις να προχωρησεις γιατι φοβασαι,και κρατιεσαι απο τις καλεσ αναμνησεις..θα υπαρχουν στιγμες που θα το εχεις καταλαβει...
    πρεπει να τον αφησεις,να σταματησεις την επικοινωνια οπως ειπε και η Nefel,να μην εχεις τιποτα που να τον θυμιζει..και θα σου παρει πολυ περισσοτερο χρονο απο ενα εξαμηνο.. πρεπει να το παλεψεις..αλλαξε συνηθειες.αν μενεις στο σπιτι που μενατε μαζι,αλλαξε το λιγο..γιατι τα παντα σου τον θυμιζουν και γινεται ακομη πιο δυσκολο..
    βρες ενα αλλο στηριγμα,τη μητερα σου,μια φιλη,ενα φιλο..μην κρατιεσαι απο συναισθηματα που εχουν ξεχαστει...:(
    μου πηρε 1.5 χρονο,να παρω αποφαση οτι το ''εμεις'' δε θα ξαναγυρισει..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Την χαμηλη αυτοεκτιμηση την υπεθεσα απο το οτι εχεις κολλησει με ενα ατομο αρκετα προβληματικο, οπως επισης το οτι απο ο,τι φαινεται δεν ησουν και εισαι ιδιαιτερα κοινωνικη με φιλες κτλ. ΑΥτο καταλβα απο τα λιγα που εχεις πει, μπορει να καταλαβα και λαθος. Τον αυτοελεγχο τον βαζω μαζι με την αυτοεκτιμηση, δεν υπαρχει κατι να σε κραταει απο το να μη μπλεκεις ξανα και ξανα με ενα ατομο με το οποιο νιωθεις κατι να σε ενωνει αλλα δε μπορει να σου προσφερει αυτα που θες και εχετε πια χωρισει και οπως λες δεν υπαρχει πιθανοτητα επανασυνδεσης. Δλδ γυρνας πισω σε κατι που καλο δε σου κανει, κακο δυναμει ναι. Οποτε εισαι παρορμητικη.. Αξιζεις κατι καλυτερο, αξιζει καποιος να ασχοληθει με εσενα, αυτη η σχεση δεν ξερω πως ηταν πριν, αλλα τωρα φαινεται οτι λογω και της εξαρτησης του ειναι κυριως μονοπλευρο ενδιαφερον απο τη μερια σου, κατι που δειχνει οτι μαλλον εχεις στερηθει το πραγματικο ενδιαφερον απο αλλους σημαντικους ανθρωπους στη ζωη σου, και για αυτο το λογο δεν εχεις χτισει αρκετη αυτοεκτιμηση...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    SallySue σε ευχαριστώ και σενα για τον χρόνο που αφιέρωσες να διαβάσεις και να απαντήσεις στο μηνυμα μου.ναι μου είναι δυκολο να τα αφήσω όλα πίω, γιατί 'ηταν τόσο ωραία και εξακολουθεί να υπάρχει κατι μεταξύ μας όταν βρισκόμαστε. Θα πω και σε σένα ότι δεν νομίζω ότι έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση, κανονική θα την έλεγα, νιώθω καλά με τον εαυτό μου. αποκλείεται να ναι αληθινή αγάπη?όχι δεν μένω εδώ και καιρό στο σπίτι που μέναμε μαζί (4 χρόνια περίπου),εξάλλου μέναμε χωριστά όταν χωρίσαμε.έχουν περάσει 2.5 χρόνια από τον χωρισμό και εξακολουθούμε και οι δύο να νιώθουμε πράγματα και αυτό με προβληματίζει..

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    αν ειναι αμοιβαια τα αισθηματα.ξεκαθαρισε το..
    τον αγαπας και τον νοιαζεσαι.εχεις κανει κατι να τον βοηθησεις να απεξαρτηθει?το εχετε συζητησει?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    carrie κατ αρχάς σε ευχαριστώ που διατυπώνεις τις σκέψεις σου πάνω στο θέμα που με απαχολεί.επέτρεψε μου όμως να πιστεύω ότι κρίσεις για την αυτοεκτίμηση ή τις βαθύτερες ανάγκες ενός άλλου ατόμου οι οποίες μπορεί να εχουν ή να μην εχουν καλυφθεί είναι πολύ δύσκολο να κάνεις αν δεν τον γνωρίζεις πολύ καλά..
    "Την χαμηλη αυτοεκτιμηση την υπεθεσα απο το οτι εχεις κολλησει με ενα ατομο αρκετα προβληματικο, οπως επισης το οτι απο ο,τι φαινεται δεν ησουν και εισαι ιδιαιτερα κοινωνικη με φιλες κτλ." με αυτό το άτομο κόλλησα πρίν εμπλακεί σε προβληματικές συμπεριφορές οπότε δεν νομίζω να μπορεί να αποδοθεί σε χαμηλή αυτοεκτίμηση η επιλογή μου αυτή.Οσο για τις φίλες που λές παραδέχομαι ότι παρασύρθηκα ίσως από αυτό που ζουσα, είχα την ανωριμότητα αυτής της ηλικίας,μετακόμισα και πολύ μακρυά και σίγουρα και το ότι ήμασταν πολύ δεμένοι με τον πρώην μου έπαιξε ρόλο..δεν έχω πλέον τόσες πολλές.έχω όμως 2-3 φίλες και την αδερφή μου και τους γονείς μου που είναι πάντα εκεί για μένα.και αρκετές παρέες. και επίσης το ανέφερα γιατί ο Φ. μου έβγαζε έναν πιο χαλαρό εαυτό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    SallySue το έχουμε συζητήσει σχετικά με την εξάρτηση και πολύ ανοιχτά μάλιτα παραδέχεται ότι έχει πρόβλημα. τον τελευταίο καιρό είναι καθαρός και προσπαθεί να παραμείνει..προσπαθεί να ξαναοργανώσει την ζωή του..παρ όλο που απολύθηκε πριν λίγο καιρό ,ξαναρχίζει τωρα δουλειά και τον βλέπω να προσπαθεί προς όλες τις κατευθύνσεις.
    Παλιότερα ( το καλοκαίρι) που είχε γίνει συζήτηση σχετικά με μας είχε πεί ότι δεν είναι σε φάση για σχέση, δεν θέλει να μπλέξει κανέναν με τα προβλήματα του,οτι δεν έχει τίποτα να προσφέρει σε μια σχέση.. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να θίξω το θέμα τώρα, θέλω πρώτα να νιώσει ξανα καλά με τον εαυτό του, να οργανώσει λίγο τη ζωή του όπως θέλει..θ'ελω να νιώσει αυτός καλά πρώτα και έτοιμος για κάτι τέτοιο..νομίζω είναι καλύτερα έτσι..Πάντως νομίζω ότι με φλερτάρει τις τελευταίες φορές που συναντηθήκαμε..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    βρε συ αν, δεν μπορω να παραδεχτω οτι ο Φ ηταν ενα ισορροπημενο ατομο οταν τον γνωρισες, και μετα απο 1 χρονο που χωρισατε κατεληξε χρηστης ναρκωτικων..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Carrie τον ξέρω από όταν πήγαινε σχολείο και τώρα είναι σχεδόν τριάντα..μέσα σε 7-8 χρόνια δεν μπορεί να αλλάξει ένας ανθρωπος και να υιοθετήσει τέτοιες συμπεριφορές?εγώ πιτεύω πως ναι. ίσως θέματα με τον εαυτό του να είχε και παλιότερα,λόγω και διάφορων οικογενειακών καταστάσεων και της χρήσης ουσιών από τον μικρότερο αδερφό του, αλλά όχι τόσο έντονα ωστε να δυσκολεύουν τη σχέση μας και γενικά τη ζωή του και να τον οδηγούνε σε αυτοκαταστροφικές συμπεριφορές. ήταν δηλαδή προβλήματα τα πλαίσια του φυσιολογικού, προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει ο καθένας.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    και η carrie εχει δικιο...εχει προβληματα μεσα του που τον βασανιζουν.τραυματικες εμπειριες ισως..με την οικογενεια του πως ειναι?
    σου ευχομαι απο την καρδια μου να τα ξεπερασετε..ομως προσπαθησε να σκεφτεις και τον εαυτο σου.αυτο που νιωθει για σενα ειναι αγαπη,με ποια εννοια?τον βοηθας να ξαναφτιαξει τη ζωη του και τον περιμενεις.αυτος οταν και αν με το καλο τα ξεπερασει ολα,εισαι εσυ το ατομο που θα συνεχισει τη ζωη του μαζι του?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μου φαινεται ότι καποια αλλη στη θεση σου μαλλον θα μπορουσε να πει οτι ο φιλος σου ειχε σοβαροτερα προβληματα απο οτι τα ειχες αντιληφθει εσυ. Αμα υπαρχουν στο παρασκηνιο διαφορες οικογενειακες καταστασεις και χρηση ουσιων και απο αλλο μελος της οικογενειας, ε χτυπαει καμπανακι εδω περα.. Μαλλον, δυο αδερφια σε μια οικογενεια με χρηση ουσιων, καμπανες χτυπανε οχι καμπανακια.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    τα οικογενειακα προβληματα παιζουν μεγαλο ρολο..δεν λεω πως καθε παιδι (πχ) χωρισμενων γονιων θα καταληξει χρηστης..ειναι αναλογα με τον ανθρωπο.μπορει να μην δειχνει ποσο τον εχουν πειραξει διαφορες καταστασεις αλλα μεσα του να τον τρωνε..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν έχει καθόλου καλές σχέσεις και ούτε νομίζω ότι είχε ποτέ αλλά πάντα ήθελε, και προσπαθούσε για αυτό χωρίς πολύ μεγάλη ανατποκριση από την οικογένεια του..μόνο με τον αδερό του είναι υπερβολικά δεμένοι. πως μπορώ να το ξέρω,ακόμα και αν μου λεγε ότι είμαι?οι άνθρωποι αλλάζουν,οι συνθήκες ,μπορεί και τα δικά μου συναισθήματα να αλλάξουν.νομίζω ότι για να αρχίσουμε να μιλάμε για μέλλον πρέπει πρώτα να ξασφαλίσει ένα παρόν. όλα τ αλλά έρχονται μετα..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Απλα οταν τα ναρκωτικα μπουνε μεσα σε μια οικογενεια, ειναι δυστυχως εξαιρετικα ευκολο να "κολλησει" και ενα αλλο ατομο, ειδικα οταν οπως λες εσυ ηταν υπερβολικα δεμενοι. και οταν οντως αυτο συμβαινει συνηθως δειχνουν οτι καπου το συστημα της οικοεγενειας πασχει.... Δε θελω να πω μεγαλα λογια, αλλα σε αυτον τον τομεα τουλαχιστον εχουν δει τα ματια μου διαφορα σε σχεση με οικογενειες και ναρκωτικα..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν είπα ότι δεν έχει ζήσει προβληματικές κατατάσεις αλλά ότι δεν είχαν εκδηλωθεί..και απορούσα πως ήταν τόσο δυνατός,απλά είπα ότι δεν ήταν προβληματικό ατομο ( αν και δεν μου αρέσει αυτός ο όρος) όταν τον γνώρισα και κατα τη διάρκεια της σχέσης μας τουλάχιστον απέναντι μου και στις παρέες μας..

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΗΝ..
    By nik5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 03-01-2011, 19:20
  2. Επικοινωνία με πρώην
    By antonis70 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 27-09-2010, 23:42
  3. ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ
    By elenh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2010, 15:29
  4. Εκείνος, η πρώην , το παιδί και γω
    By minthi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 23-05-2010, 00:53
  5. Εμμονή με πρώην κολλητή μου...
    By numerevis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 01-12-2006, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •