πρωην - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 99 of 99

Thread: πρωην

  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Ναι εχεις δικιο ,αυτο που βλεπω εγω εδω ειναι οτι ,δεν χρειαζεσαι ειδικη μεταχειριση ,αλλα μονο απαντησεις οι οποιες θα σε βολευουν για να ζεις στο ονειρο με τις ευλογιες μας ,και φυσικα να μην εχουν κανενα ιχνος κριτικης μεσα .
    Προσωπικα πιστευω οτι αν πας με τετοιες αμυνες για ψχθ ,δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει
    γιατι εκει μεσα , θα πρεπει απλα να εισαι προετοιμασμενη και ανοιχτη να τις ριξεις .

    Και μη ρωτησεις πως εβγαλα αυτο το συμπερασμα

    Συμφωνω απολυτα με καρυ και θεοφανια
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν φαίνεται να μπόρεσα να κάνω κατανοητά τα όσα νιώθω και το πως είμαι..

  3. #93
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    δεν φαίνεται να μπόρεσα να κάνω κατανοητά τα όσα νιώθω και το πως είμαι..
    αν...στον εαυτό σου δεν έχεις γίνει κατανοητή και πίστεψε με είναι καλύτερα να ακούσεις και δυο τρεις γνώμες που να μη σου χαιδεύουν τ αυτιά και να σε κάνουν να δεις και την πλευρά που δεν σε συμφέρει να δεις.
    Όταν θα είσαι πιο ψύχραιμη, κάτσε και διάβασε το θέμα σου απ την αρχή και σκέψου.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    αν...στον εαυτό σου δεν έχεις γίνει κατανοητή και πίστεψε με είναι καλύτερα να ακούσεις και δυο τρεις γνώμες που να μη σου χαιδεύουν τ αυτιά και να σε κάνουν να δεις και την πλευρά που δεν σε συμφέρει να δεις.
    Όταν θα είσαι πιο ψύχραιμη, κάτσε και διάβασε το θέμα σου απ την αρχή και σκέψου.
    όλα τα μηνύματα τα λαμβάνω υπόψιν μου.και όλα με κάνουν να σκεφτώ ορισμένα πράγματα. αλλά εφόσον είμαι εδώ και μπορώ να το κάνω εγώ δεν μ αρέσει να μιλάνε για πράγματα μέσα μου που είμαι σε θέση να τα γνωρίζω καλύτερα από τον καθένα αλλοι. ϊσως να ήμουν πιο πρόθυμη να τα δεχτώ αν δεν εκφράζονταν με τόση βεβαιότητα όρισμένα πράγματα που αφορούν εμένα.αλλα και πάλι αυτό έχει να κάνει με μένα.πάντως να ξέρεις ότι σκέτομαι πάνω σε κάθε μήνυμα και μπορεί να θελήσω να ξαναδιαβάσω και αργότερα ορισμένα. πραγματικά δεν θέλω να ακούω μόνο όσα μου αρέσουν και από κάθε μήνυμα κρατάω κάτι.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    δεν φαίνεται να μπόρεσα να κάνω κατανοητά τα όσα νιώθω και το πως είμαι..
    Αν? δε νομίζω ότι κανείς εδώ μέσα δε σε κατάλαβε και δεν προσπάθησε να σε βοηθήσει. Ο καθένας με τον τρόπο του, άλλος πιο σκληρά, άλλος πιο μαλακά, όλοι σου είπαμε το ίδιο πράγμα. Άτομα που είχαμε παρόμοιες εμπειρίες, ακόμα και άτομα που υπήρξαν εξαρτημένα, είχαμε την ίδια άποψη: ΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ!
    Αυτό για το θέμα της εξάρτησης.
    Για το θέμα των ανεκπλήρωτων προσδοκιών σου, τώρα, γιατί αυτό είναι το θέμα σου κατά τη γνώμη μου, λυπάμαι αλλά δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Κάποια στιγμή, αφού έχουμε προσπαθήσει κι έχουμε φάει τα μούτρα μας, πρέπει να παίρνουμε απόφαση ότι τα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν όπως τα ονειρευόμαστε. Μπορεί να μας πονάει όταν το συνειδητοποιούμε, αλλά έτσι είναι. Το παίρνουμε απόφαση και προχωράμε. Όσο μεγαλώνουμε μας είναι όλο και πιο εύκολη και λιγότερο επώδυνη αυτή η αποδοχή.
    Ερωτεύτηκες, έζησες κάποιες όμορφες στιγμές με κάποιον άνθρωπο, κάποια στιγμή τελείωσε αυτό. Για τους χ,ψ λόγους.
    Θες δε θες, θ' αναγκαστείς να πας παρακάτω.
    Συμφώνω με όσα σου είπαν πιο πάνω, από ένα σημείο κι έπειτα, είναι κουραστικό και άσκοπο να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια, μέχρι να πάρεις την απάντηση που θέλεις. Από μένα τουλάχιστον, δεν θα την πάρεις.
    Εύχομαι σύντομα να είσαι καλύτερα.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    δεν ξέρω αν είναι σύντροφος του ή απλά βγήκαν αλλά δεν έχει και νόημα. η ουσία για μένα και αυτό που με έκανε να αλλάξει κάτι μέσα μου είναι η ανειλικρινείς του στάση..και ότι αφού αυτός που το βιώνει το πρόβλημα μπορεί παράλληλα να κάνει και κάτι εγώ γιατί στο καλό περιόρισα τον εαυτό μου στο να ανησυχεί μόνο για αυτόν?
    δεν το έβλεπα και δεν το βλέπω ως ψυχικό...
    ποια ανειλικρινης του σταση καλη μου?
    τι σχεση εχει το αν εχει καποια εξαρτηση με το οτι παρολα αυτα θελησε να προχωρησει στην ζωη του και να κανει καποια αλλη σχεση?
    αν μπορει να κανει κατι "παραλληλα" με τι? με το οτι του συμπαραστεκεσαι στα προβληματα του? υπαρχει καποια προυποθεση να παραμενει καποιος σε αποχη απο σχεση, οταν οι φιλοι του του συμπαραστεκονται?
    νομιζω οτι χαιδευεις τον εαυτο σου και του προκαλεις την ψευδαισθηση οτι η σχεση σας υπαρχει ακομα..
    νομιζω μαλιστα οτι το προβλημα του το χρησιμοποιεις σαν οχημα για να καλλιεργεις την ψευδαισθηση αυτη : "εχει προβληματα αρα θα σε αφησει να βρισκεσαι διπλα του εστω και σαν νοσοκομα"...
    κανε μια χαρη στον εαυτο σου και κοψε τελειως την επαφη αυτη, για να μπορεσεις να πας παρακατω.
    εσυ θα βγεις πληγωμενη στο τελος και δεν θα μπορεις να καταλαβεις πως δεν το εβλεπες τοσο καιρο, οτι αυτη η σχεση υπαρχει μονο για σενα εδω και 2,5 χρονια ΗΔΗ

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν αποζητώ συγκεκριμένες απαντήσεις.και δεν ξέρω τι αλλο να κάνω για να το αποδείξω..νομίζω τι ξύπνησα από το όνειρο έτσι κι αλλιώς.ανειλικρινής..οτι έπαιζε μαζί μου και παράλληλα προφανώς και με κάποια άλλη. όσο για την εξάρτηση και τι σχέση..έτσι ταρακουνήθηκα γιατί εκει συνειδητοποίησα αυτό που λές αυτό ανέφερα..
    Ηδη δεν του χω τηλεφωνήσει μετά από αυτά που έμαθα, κατι που θα είχα κάνει παλιότερα (για όσους βιαστούν να πούν γαιτί να τον πάρω)θα κρατήσω τις αποστάσεις μου νομίζω.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν έχει σχέση τελικά ο Φ. αλλά νομίζω ότι δεν με νοιάζει και τόσο..όσο το σκέφτομαι, σκέφτομαι ότι είναι πιθανό να παρεξήγησα ορισμένες συμπεριφορές του που εξγηγούνται λόγο οικειότητας και να μην ήταν φλερτ όπως το εξέλαβα και ότι πράγματι αν είναι έτσι δεν έχει κάποιον λόγο να μου αναφέρει ότι συναντήθηκε με κάποια. όσο για το που έμενε ούτε γι αυτό είπε ψέματα έμενε όντως σε έναν φίλο του (δεν τα έμαθα από αυτόν αυτά, δεν τον ενόχλησα-δεν θέλω σε περίπτωση που παίζει παρ όλα όσα έμαθα κάτι με αυτήν τη κοπέλα).κάπως αποκαταστάθηκαν τα πράγματα στο κεφάλι μου. ίσως να ναι και μια ερμηνεία που με βολεύει (το λέω μόνη μου για να μην πεί κανείς ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται).τελοσπάντων νιώθω καλά..αποφάσισα να πιέσω τον εαυτό μου λίγο να κάνω μικρές αλλαγές που μου κάνουν καλό στη διάθεση μου..π.χ. να ακούω μουσική την ώρα που έχω να κάνω κάποιες δουλειές στο σπίτι..είναι χαζό και απλό. αλλα εγώ νιώθω καλύτερα έτσι, μου φτιάχνει τη διάθεση και αυτό με βοηθάει να δίνω τη σωστη διάσταση στα πράγματα.δεν έχει φύγει τελείως από το μυαλό μου (π.χ. τον είδα τον ύπνο μου,σκέφτομαι διάφορα που και που) αλλά στην πραγματική ζωή θα προσπαθήσω να κρατήσω τις αποστάσεις μου προς το παρόν.δεν ειμαι σίγουρη βέβαια για τό τι θα κάνω σε περίπτωση που με αναζητήσει αυτός..αλλά αυτό αν συμβεί θα το σκεφτώ τότε.δεν χρειάζεται από τωρα να προβληματίζομαι γι αυτό..

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    σήμερα μπόρεσα να κάνω αρκετά από τα πράγματα που έπρεπε να κάνω ,εννοώ μπόρεσα να συγκεντρωθώ και να μη με αποσπάσουν στενάχωρες σκέψεις. πίεσα και λίγο τον εαυτό μου για αυτό,ως προς τις θετικές σκέψεις και συμπεριφορές όπως ανέφερα και στο τελευταίο μηνυμα. νιώθω καλύτερα αλλά φοβάμαι μήπως πιέζοντας τον εαυτό μου να νιώθει καλά πάλι απλά θάβω τα συναισθήματα μου και μου βγούν αλλιώς ή αργότερα. αλλά και τι να κάνω δεν θέλω να αφηνομαι να με παρασέρνει η θλίψη.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΗΝ..
    By nik5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 03-01-2011, 19:20
  2. Επικοινωνία με πρώην
    By antonis70 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 27-09-2010, 23:42
  3. ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ
    By elenh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2010, 15:29
  4. Εκείνος, η πρώην , το παιδί και γω
    By minthi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 23-05-2010, 00:53
  5. Εμμονή με πρώην κολλητή μου...
    By numerevis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 01-12-2006, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •