Ασθενεια vs προβληματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ασθενεια vs προβληματα

    Μετα απο πολυετη ενασχοληση με το χωρο τελικα της ψυχολογιας , παρατηρησα οτι τα ατομα που ριχνουν ολο το φταιξιμο σε μια ασθενεια για οτι κακο τους συμβαινει , και την αναγαγουν ως το απολυτο "κακο" που τους βρηκε , απο τη μοιρα κλπ ειναι και αυτοι που εχουν την μικροτερη βελτιωση με την παροδο του χρονου.

    Μαλιστα πολλες φορες αναγαγουν και την ασθενεια των αλλων , στο υπερτατο χαρακτηριστικο του αλλου. Δεν εχω φιλους...αυξησε τα φαρμακα , δεν εχω εκεινο...πηγαινε σε ψυχιατρο κλπ.κλπ.


    Τα περισσοτερα ομως ψυχολογικα προβληματα κατα την γνωμη μου μπορουν να "σπασουν" σε μικροτερα κομματια.

    Εαν δεν εχεις σχεσεις , δεν εχεις φιλους , δεν εχεις χρηματα , εισαι μονος κλπ. δεν ειναι ακριβως ψυχολογικα προβληματα αλλα ανθρωπινα προβληματα που λιγο πολυ ο καθενας αντιμετωπιζει με τον τροπο του , σε μερικους τομεις καλυτερα...σε μερικους χειροτερα.

    Φυσικα εαν εχεις μια σοβαρη ασθενεια οπως ψυχωση τρως μια "κατραπακια" και δυσκολευεσαι σε πολλους τομεις.
    Το θεμα ειναι να μην αφησεις μια λεξη να γινει η υπερτατη δικαιολογια αλλα να παλευεις το καθε τομεα που υστερεις και θελεις να βελτιωσεις με νυχια και με δοντια.

    Ταδε εφη ζαρατουστρα....εχμ keep_walking ηθελα να πω.

    (Καλα μην νομιζετε και εγω δεν ειμαι στα τσακιρ κεφια προσπαθω να το παλεψω:))
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    και γω προσπαθω να το παλεψω :) γεια σου κηπ!!!


    ειλικρινα μου αρεσε πολυ αυτη η γνωμη

    ιδιως αυτο με τα μικροτερα κομματια ναι δεν ειναι ολα ενα πραγμα

    και στο μυαλο μου ετσι ειναι

    το οτι εχω καποια ασθενεια με βοηθα να τοποθετω καποιες συμπεριφορες μου σε ενα κουτακι

    αλλα σε αυτο το κουτακι αποκλειεται να χωραω ολοκληρη!

    αποκλειεται να χωραν τα παντα

    γιατι λοιπον να προσπαθει κανεις να τα στριμωξει ολα εκει?


    για διαφορους λογους καθε φορα

    ομως οντως ! χωρανε ολα εκει??? οχι! δεν χωρανε!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Εμείς τα έχουμε πει και ιδιαιτέρως, αλλά θα ήθελα να καταθέσω την άποψη μου.
    Η προσωπική μου εμπειρία σε αυτό το χώρο, μου έδωσε τη δυνατότητα να γνωρίσω και επί προσωπικού άτομα που πάσχουν από διάφορες ασθένειες. Η επαφή μου μαζί τους με έμαθε πως η οποιαδήποτε αρρώστια δεν επηρεάζει την προσωπικότητα του άλλου σε βαθμό που να την αλλοιώνει. Αν κάποιος είναι κακόψυχος ή @@παιδο το τελευταίο που τον κάνει έτσι είναι η αρρώστια απ την οποία υποφέρει, και το ανάποδο.
    Η ποιότητα του χαρακτήρα δεν έχει καμία σχέση, για άυτό πολλές φορές εδώ μέσα συναντάμε την ίδια ασθένεια αλλα εκ διαμέτρου αντίθετους ανθρώπους...:)
    Και να προσθέσω κάτι που πραγματικά με φρικάρει όταν το διαβάζω: "δεν έχω γκόμενο, φταίει η αρρώστια", "δεν έχω δουλειά, φταίει η αρρώστια", δεν μπορώ ν αδυνατίσω, φταίει η αρρώστια".
    Δεν αντιλέγω πως οι άνθρωποι που ταλαιπωρούνται απ' το παραμικρό είναι ακόμη πιο δύσκολο ν' ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες της ζωής, όμως, όσο υγιείς και να είσαι, τα προβλήματα οι στεναχώριες και τα εμπόδια εκεί είναι, δεν πάνε μόνο σε όσους έχουν προβλήματα με την ψυχική τους υγεία.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αν δεν καταλαβαίνετε πως με τα χάπια δεν μπορείς να αδυνατίσεις, δοκιμάστε βαριά χάπια. Αλλιώς μη μιλάτε γιατί δεν ξέρετε. Όσο για τα άλλα, πχ στην ψύχωση παίζει πολύ ρόλο το ότι δεν έχεις κίνητρα, keep εσύ δεν πιάνεσαι γιατί δεν έχεις αρνητικά συμπτώματα από ότι έχω καταλάβει, μόνο όποιος τα περνάει ξέρει να πει. Δεν είπα βέβαια ότι δεν ξέρεις από κακία του κόσμου αφού σε έχουν περιθωριοποιήσει, αλλά εγώ ξεχωρίζω τα εξωτερικά (ανθρώπινα) από τα εσωτερικά (ψυχολογικά) προβλήματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπα εχω κοντα 1000 μυνηματα για τα αρνητικα..εκτος και εαν εχω αλλη ψυχωση εγω:)

    Το θεμα ειναι να βγεις απο το λουκι εχω αυτη την ασθενεια και να δουλευεις ενα-ενα τα επιμερους χαρακτηριστικα οσο το δυνατον μπορεις.
    Last edited by keep_walking; 09-02-2011 at 01:36.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Keep ποιά αρνητικά; Έχεις αρνητικά συμπτώματα; Εγώ σε βλέπω και σε θέματα για χόμπι να μιλάς, και να χαίρεσαι άρα για ποιά αρνητικά μιλάς;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τωρα ειμαι σε καλο επιπεδο white ...αλλα μην ξεχνας οτι ειμαι και σε καποια ηλικια. μεχρι πριν λιγα χρονια περνουσα το διαολο μου και ακομα σε πολλους τομεις δεν μπορω να πω οτι τα παω καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δηλαδή θες να πεις ότι ξεπεράσες τα αρνητικά;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα προσπαθησω να απαντησω.Συνηθως δεν βρισκω κατι να πω σε μια συζητηση.Εαν ειμαστε οι δυο μας σε περιβαλλον ησυχο ή εστω με χαμηλη την μουσικη τοτε μπορει και να μην καταλαβεις διαφορα απο μια φυσιολογικη συζητηση.Το σιγουρο ειναι οτι θα νοιωσεις αβολα μαζι μου γιατι εγω μαλλον ζοριζομαι και αγχωνομαι για να καταφερω να αλληλεπιδρασω.Ειναι και πραγματα που κανω λαθος οπως το οτι δεν εχω επαφη με τα ματια του συνομιλητη αλλα γερνω το κεφαλι και το αυτι μου προς αυτον συνηθως.Η γλωσσα του σωματος του συνομιλητη με μπερδευει και ειναι αλλος ενας λογος που δεν τον πολυκοιταω λες και προσπαθω να προστατεψω τον εαυτο μου απο την υπερφορτωση πληροφοριας.Εαν δεν απευθυνονται σε μενα και μιλανε δυο συνομιλητες μεταξυ τους και εγω ως τριτος προσπαθω να παρακολουθησω την συζητηση τοτε τα πραγματα δυσκολευουν ακομα περισσοτερο.Μπορεις να πεις οτι ειναι κατι αντιστοιχο με καποιον που εχει μειωμενη ακοη...αν και η ακοη μου ειναι τελεια μιας και ετρεχα σαν βλακας στον ωρυλα μιας και κανεις δεν μου εξηγησε οτι δεν προκειται να σωθω με καποιο ακουστικο.Λες και δεν ηξερα οτι δεν γινεται την μια να ακους το παραμικρο και την αλλη να μην καταλαβαινεις.Πολλες φορες βεβαια δεν εχω κανενα προβλημα στην αλληλεπιδραση μου με αλλους ανθρωπους...αντε να πω καμμια φορα....μπορεις να επαναλαβεις αυτο που ειπες γιατι δεν ακουσα?
    Βεβαια η δυσκολια γινεται πολυ μεγαλη σε χωρο με φασαρια ή οταν ο ομιλητης μιλαει σιγα και χωρις καθαρη φωνη ή μιλαει γρηγορα.Και καποιες φορες δεν ξερεις πως να αντιδρασεις.Θυμαμαι χαρακτηριστικα οταν καποτε που διδασκα με ρωτησε ενας μαθητης μου μια τεχνικη ερωτηση και δεν την ακουσα του λεω επανελαβε...επαναλαμβανει δεν την πιανω παλι....επαναλαβε παλι δεν την πιανω...του λεω δεν σε ακουσα επαναλαμβανεις....παραξενεμ ενος επαναλαμβανει την ερωτηση...παλι δεν καταφερνω να την πιασω και του απανταω με ενα δεν ξερω στην τεχνικη ερωτηση που δεν ακουσα στην ουσια.
    Για να διδασκω οπως καταλαβαινεται ειμαι αρκετα λειτουργικος (και θελω να πιστευω οτι ημουν πολυ καλος στην δουλεια μου) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το προβλημα δεν ειναι πολυ σοβαρο και το αντιμετωπιζω καθημερινα...οχι δεν μεγαλοποιω τα πραγματα.
    Αισθηματα εχω και ποναω αλλα μου εχει δυο τρεις φορες να μου εχουν πεταξει φατσα-μπατσα κατι κοπελλες οτι ειμαι ψυχρος και γιατι σκεφτομαι τοσο πολυ πριν απαντησω...αντε να τους εξηγησεις οτι χρειαζομαι λιγο χρονο παραπανω απο το φυσιολογικο και αρκετη προσπαθεια για να καταλαβω την ομιλια.
    Δεν ξερω αν περιεγραψα το προβλημα καλα,εχω τις αμφιβολιες μου γιατι σε ορισμενα σημεια πρεπει να δεις τον εαυτο σου και πρεπει να καταλαβεις και τι σκεφτεται ο συνομιλητης σου κατι που ειναι δυσκολο και ισως δεν το κανω σωστα.
    Κατι που θα ηθελα να προσθεσω ειναι οτι ορισμενα συμπτωματα μπορει να περιγραφονται με δυο τρεις λεξεις στην συμπτωματολογια της ασθενειας αλλα το καθενα απο αυτα ειναι ενας μικρος γολγοθας απο μονος του.
    Οσο για το οτι ειναι προβλημα συγκεντρωσης θα προτιμουσα μια αλλη περιγραφη που εχω βρει και λεει για δυσκολιες στην επεξεργασια της πληροφοριας...μονο και μονο γιατι μου φαινεται καπως γελοιο να προσπαθω με ολο μου το ειναι μερικες φορες να καταλαβω τι λεει καποιος -και δεν μιλαω να εξηγει το νομο της σχετικοτητας για απλο κουτσομπολιο μιλαω-και να μην καταλαβαινω.
    Δεν ημουν παντα αρωστος αν και η ασθενεια εκδηλωθηκε σιγα-σιγα μεχρι να φτασει στην κορυφωση αλλα θυμαμαι πολυ καλα πως ηταν πριν,μερικα προβληματα σαν και αυτα απλως δεν υπηρχαν.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BF%CF%85%CE%BD

    Ενα απο τα παλιοτερα νηματα μου πισω το 2006...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να πω οτι ειμαι αλφαδι...αλλα τα καταφερνω:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Keep αυτό μου φαίνεται σαν ένα αρνητικό σύμπτωμα, άρα ίσως ήταν από τα φάρμακα. Δεν νομίζω να είχες έλλειψη συναισθημάτων, πχ, και νομίζω το είπες, ότι αισθήματα έχεις και πόναγες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι εσυ δεν εχεις?

    Εαν σε αρχισει καποιος να σε μπινελικωνει στο φορουμ , εχω δει οτι βγαζεις την σπαθα και θαβεις την πιπα της ειρηνης.

    Εαν ησουν απαθης και δεν αισθανοσουν δεν θα ειχε τοσο νοημα η αντιδραση σου ε?

    Μην διαβαζεις τοσα για την ασθενεια , φροντισε να χτισεις σιγα -σιγα τομεις που υστερεις και ζησε οσο καλυτερα μπορεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    keep, δεν έχω συναισθήματα το ότι θίγομαι δεν έχει καμμία σχέση με το αν νιώθω χαρά ή λύπη. Δεν αισθάνομαι απολύτως τίποτα ακόμα και όταν όλο το φόρουμ είναι εναντίον μου. Σε άλλη φάση θα έκλαιγα για μέρες.
    Recearcher δεν κατάλαβα προς τι η επίθεση, ούτε βέβαια από τον keep.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Recearcher δεν κατάλαβα προς τι η επίθεση, ούτε βέβαια από τον keep.

    ποια επιθεση ?

    βρηκα γκλιτερ γραμματα και μου ηρθε να γραψω κατι ωραιο στον κηπ

    αληθεια

    συγγνωμη δεν ηθελα να πω κατι για σενα . οκ?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •