SOS προφορικες εξετασεις βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218

    SOS προφορικες εξετασεις βοηθεια

    γεια σας παιδια.

    ειναι εξεταστικη περιοδος και δινω μαθηματα προφορικα.μολις το εμαθα τρελαθηκα..ειναι πρωτη φορα που θα δωσω προφορικα.εχω κοινωνικη φοβια.δε ξερω τι να κανω.εχω διαβασει καλα αλλα και παλι δε αρκει.φανταζομαι τι θα γινει.θα αρχισω να ιδρωνω,θα τρεμω,η φωνη μου θα τρεμει,δε θα μπορω να ανασανω...οσο θα σκεφτομαι οτι οι αλλοι με βλεπουν ετσι, τοσο περισσοτερο θα εχω αυτα τα συμπτωματα..το πιο πιθανο ειναι να σβησουν τα φωτα απο μπροστα μου και να ζαλιστω...οπως καταλαβαινει κανεις ειναι αδυνατο σε μια τετοια κατασταση μα μπορεσω να σκεφτω την απαντηση της ερωτησης και θα κοπω....
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? εχει περασει κανεις παρομοια κατασταση?τι εκανε και πως τα καταφερε(αν τα καταφερε)..εχω καταληξει στη λυση να παρω ενα xanax μια ωρα πριν την εξεταση.πιο πιθανο να συνοδευτει και με καμια μπυρα.αλλα δε θελω να παω και να βρομαω μεσημεριατικα σα να ειμαι μεθυσμενος...

    καμια συμβουλη?

    ΥΓ- επισης δε παιρνω εργασιες που απαιτουν παρουσιαση για αυτο το λογο.με αποτελεσμα να κινδυνευω τωρα να κοπω σε αρκετα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Πρώτη φορά θα εξεταστείς προφορικά?Δεν είναι τίποτα.Πίστεψε με.Κατσε οταν γράφεις δεν έχεις πρόβλημα?ΝΑ ξέρεις πως όλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με εσένα ακόμη και αν δεν έχουν κοινωνική φοβία.Εγώ εξετάστηκα χτες προφορικά στο χειρότερο μάθημα της σχολής μου και μάλιστα το πέρασα.Για αυτό σου λέω δυνατά και μακριά απο φάρμακα.Θές συγκεντρωμένο μυαλό και όχι θολωμένο.Θα το παλέψεις είμαι σίγουρη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Βασικα εισαι τυχερoς! lucky bastard!

    Οσες φορες μου ειχαν τυχει προφορικες εξετασεις εβγαινα με βαθμαρες απο το γραφειο/αιθουσα επειδη προφορικα μπορεις να σωσεις τις απαντησεις σου με σαλτσες και γλωσσα του σωματος. Ειδικα το δευτερο, η γλωσσα του σωματος, πχ να γνεφεις θετικα στον καθηγητη σου θα ειναι ενα ακομα συν που δε μπορεις να παρεις απο ενα απλο ξυλινο γραπτο.

    Αντι να φανταζεσαι τι θα μπορουσε να παει στραβα στα προφορικα , ξεκινα να αναλογιζεσαι ποσο τυχερoς εισαι που θα την γλιτωσεις με προφορικα!


    yoohooo!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Συγνώμη ρε παιδιά καταλαβαίνω ότι προσπαθείτε να τον υποστηρίξετε, αλλά είναι σαν μην έχετε συναίσθηση τι προσπαθεί να σας πεί.

    Πόσο χρόνο έχεις φίλε μου μέχρι τις εξετάσεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by dreamer View Post
    Συγνώμη ρε παιδιά καταλαβαίνω ότι προσπαθείτε να τον υποστηρίξετε, αλλά είναι σαν μην έχετε συναίσθηση τι προσπαθεί να σας πεί.

    Πόσο χρόνο έχεις φίλε μου μέχρι τις εξετάσεις?
    Η αληθεια ειναι οτι τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως ισχυριζονται τα παιδια πιο πανω. Δεν ειναι κατι που μπορω να ελεγξω. Ειναι συγκεκριμενες αντιδρασεις κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Ξερω οτι θα συμβει αυτο.το ξερω οτι ειναι παραλογο, γελοιο, εκτος λογικης αλλα δε μπορω να κανω κατι για να το αποφυγω! σε μια εβδομαδα δινω φιλε το πρωτο μου προφορικο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    athens
    Posts
    324
    Φυσικά και καταλάβαμε τι θέλει να μας πει.αλλά αν διάβασες παραπάνω είπε πως έχει διαβάσει αλλά θεωρει πως δεν είναι αρκετο.Αυτό είναι το σύνδρομο του καλά διαβασμένου(το έχω και εγώ πάντα)
    Σαν συμβουλή θα σου πω απλά τα εξής.Οταν κάποιος απο την ομάδα δεν ξέρει κάνε ενα νευμα(με το χεράκι σου,σηκωσε το λιγάκι)για να βλέπει πως ξέρεις και φυσικα αμα σε ρωτήσει και το πείς ακόμη καλύτερα.Προσπάθησε όσο και να είσαι αγχωμένος να δείχνεις ήρεμος(ξέρω πως είναι δύσκολο κάποιες φορές αλλα πρέπει).Μην φοβάσαι όσο και να κοκκινίσεις,να ζαλιστείς,να έχεις ανακατωσούρα,τίποτα δεν θα πάθεις.Εχτές εξεταζόμουν με αλλα 3 άτομα επι 2,5 ώρες(είναι ψείρας ο συγκεκριμένος)αλλά ότι και να ένοιωθα καθόμουν.Και ζαλίστηκα,και κοκκίνισα και απο όλα αλλά δεν τρέχει τίποτα.Αναλογίσου απλά πόσοι είστε στο ίδιο βαθμό αγχώδεις και πόσοι φοβάστε.Οι περισσότεροι έτσι νοιώθουν.Εξεταστική ειναι.
    Σου εύχομαι καλή δύναμη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    φιλε εχω και γω κοινωνικη φοβια και καποια στιγμη ειχα παρουσιαση αυτο που με εσωσε ηταν το ιντεραλ ειναι χαπι για την καρδια και εμποδιζει το ανεβασμα τησ αδρεναλινησ δηλαδη το αγχοσ κατα τη γνωμη μου μην παρεισ χαναχ θα εισαι σα μαστουρωμενοσ πιεσ καμια μπυρα καλυτερα

  8. #8
    Μουχλαλούδα
    Guest
    Τη πρώτη φορά που έδωσα προφορικές εξετάσεις είχα αγχωθεί πολύ μέχρι να φύγω από το σπίτι.. αφού βγήκα έξω και περπάτησα για να πάω στη σχολή
    είπα στον εαυτό μου απλά να έχω αυτοπεποίθηση, μία φορά θα δώσεις εξετάσεις και στο κάτω κάτω αν δε το περάσεις θα το ξαναδώσεις!
    έχω καταλάβει πως οι εξεταστές απλά δε θέλουν να σε δουν να είσαι σαν το ψάρι και να τρέμεις, δε θα πεθάνεις κιόλας!
    απόψεις έχεις, φωνή έχεις, πάρε μια βαθιά ανάσα και πες στον εαυτό σου ότι θα τα πας μια χαρά.
    επίσης και οι υπόλοιποι θα έχουν το ίδιο άγχος οπότε απλά ηρέμησε, δεν είσαι στο γυμνάσιο .. ούτε θα σε θυμάται κανείς τόσοι φοιτητές θα περάσουν από την εξέταση.

    Τώρα αν όλα αυτά τα έχεις σκεφτεί και γενικότερα νιώθεις ακόμη έτσι, δε ξέρω.
    πάντως σκέψου λίγο, για ένα μάθημα που μπορείς να το δώσεις όσες φορές θες γιατί δεν είναι πανελλήνιες, ούτε είσαι στο σχολείο ακόμη
    δε χρειάζεται να πιεις ή να πάρεις χάπια ! λίγο δύναμη..?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Ntini, προσπαθείς να ερμηνεύσεις λογικά κάτι που θα μπορούσε να κάνει και ο ίδιος χωρίς την βοήθεια σου. Ούτε την ερώτηση θα καταλάβει....

    Φίλε μου εφόσον έχεις τόσο λίγο χρόνο, δεν έχεις άλλη επιλογή από το να πάρεις κάποιο ηρεμιστικό.

    Μπορεί να μην είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν είναι και τραγική.

  10. #10
    Μουχλαλούδα
    Guest
    μία βδομάδα είναι λίγος χρόνος?
    Προτείνω απλά να διαβάσει..
    Πριν πας να πεις στον εαυτό σου " τα ξέρω όλα, ότι και να με ρωτήσει το ΄χω"
    μία βδομάδα για ένα προφορικό είναι αρκετός χρόνος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    128
    Λίγος χρόνος εννοούσα να δουλέψει με τον εαυτό του.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by katatonia View Post
    Η αληθεια ειναι οτι τα πραγματα δεν ειναι ετσι οπως ισχυριζονται τα παιδια πιο πανω. Δεν ειναι κατι που μπορω να ελεγξω. Ειναι συγκεκριμενες αντιδρασεις κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Ξερω οτι θα συμβει αυτο.το ξερω οτι ειναι παραλογο, γελοιο, εκτος λογικης αλλα δε μπορω να κανω κατι για να το αποφυγω! σε μια εβδομαδα δινω φιλε το πρωτο μου προφορικο.

    αφου

    1)εισαι βεβαιος οτι θα συμβει καθως και οτι

    2)δε μπορεις να το αποφυγεις,


    τοτε γιατι αγχωνεσαι?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    αυτο που δεν καταλαβαν εξαρχης τα παιδια ειναι οτι o θεματοθετης μιλαει για κοινωνικη φοβια και οχι για αγχος εξεταστικης..συμφωνω με τον dreamer!

  14. #14
    Μουχλαλούδα
    Guest
    Προτείνω να προσπαθήσει, από το να πάρει χάπια.
    Katatonia , δική σου είναι η απόφαση σίγουρα, είτε ο εύκολος είτε ο δύσκολος δρόμος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    pad δε μπορω να παω στο φαρμακειο και να ζητησω ενα ιντεραλ, δε προκειται να μου δωσει χωρις συνταγη. Ενω το xanax ειναι δοκιμασμενο απο οταν πηγαινα φροντηστηριο παλια και επρεπε να πω ιστορια απεξω. μπορει να ημουν σα ζομπι, ειχα αγχος αλλα τουλαχιστον οχι τοσο πολυ ωστε να τρεμω, να ιδρωνω και να ζαλιζομαι. οποτε πιστευω χαπακι με καμια μπυρες θα ειναι οτι πρεπει.

    μουχλαλουδα(lol το νικ!) αυτες τις σκεψεις τις εχω κανει απειρες φορες." και τι εγινε" ,"σιγα το θεμα", "και οι αλλοι αγχωνονται" ,"και οι καθηγητες ειναι ολοι ψυχολογοι και θα καταλαβουν" κτλ...και υπαρχουν περιπτωσεις που δε μπορω να πω ουτε το ονομα μου. Δεν ειναι θεμα ποσο καλα εχω διαβασει...να φανταστεις ουτε αναγνωση δε μπορουσα να κανω παλια στο φροντηστηριο...κοβεται η φωνη μου και δε μπορω να ανασανω ενω η καρδια μου παει να σπασει.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. εξετάσεις λυκείου
    By kyriakos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 02-06-2022, 05:09
  2. Εξετάσεις
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2009, 17:54
  3. Αγχος απο εξετάσεις
    By Anastasia23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-09-2008, 13:11
  4. Εξετάσεις
    By kater1na in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 17-09-2008, 18:06
  5. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    By yanissub in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 08-09-2005, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •