αγχοσ για ολα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67

    αγχοσ για ολα

    Γεια σασ . Ειμαι καινουργια στο φορουμ . Ειμαι στη δουλεια μου και εψαχνα στο διαδικτυο κατι που ισωσ θα με βοηθουσε . ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση παντα ειχα εκδηλωσεισ εντονου στρεσ αλλα συνηθωσ μου κρατουσε καποιουσ μηνεσ αυτη τη φορα ομωσ εχει περασει ενασ χρονοσ και δεν βλεπω βελτιωση .Για να γινω πιο κατανοητη οταν δεν παει κατι καλα στη ζωη μου μου δημιουργειται ενα ψυχοσωματικο αγχοσ και οι σκεψεισ μου γυριζουν γυρω απο τον θανατο .Η αληθεια ειναι πωσ δεν εχω απευθυνει σε καποιο γιατρο γιατι παντα πιστευα πωσ οτι εχει να κανει με τον ψυχικο μου κοσμο θα μπορουσα να το ξεπερασω μονη μου. Δεν θελω να παρω καποιο φαρμακο αλλα πλεον δεν μου μενει και πολυ δυναμη ωστε να βοηθησω τονν εαυτο μου . Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω για να νιωσω καλυτερα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Οταν λες οι σκέψεις σου γυρίζουν γύρω απο τον θάνατο τί εννοεις? Σκέψεις αυτοκτονίας, σκέψεις να σκοτώσεις, τι?
    Αγχολυτικά σαν την πιο άμεση λύση - μέσω γιατρού - εγω θά'περνα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    Quote Originally Posted by mary.a View Post
    Γεια σασ . Ειμαι καινουργια στο φορουμ . Ειμαι στη δουλεια μου και εψαχνα στο διαδικτυο κατι που ισωσ θα με βοηθουσε . ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση παντα ειχα εκδηλωσεισ εντονου στρεσ αλλα συνηθωσ μου κρατουσε καποιουσ μηνεσ αυτη τη φορα ομωσ εχει περασει ενασ χρονοσ και δεν βλεπω βελτιωση .Για να γινω πιο κατανοητη οταν δεν παει κατι καλα στη ζωη μου μου δημιουργειται ενα ψυχοσωματικο αγχοσ και οι σκεψεισ μου γυριζουν γυρω απο τον θανατο .Η αληθεια ειναι πωσ δεν εχω απευθυνει σε καποιο γιατρο γιατι παντα πιστευα πωσ οτι εχει να κανει με τον ψυχικο μου κοσμο θα μπορουσα να το ξεπερασω μονη μου. Δεν θελω να παρω καποιο φαρμακο αλλα πλεον δεν μου μενει και πολυ δυναμη ωστε να βοηθησω τονν εαυτο μου . Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να κανω για να νιωσω καλυτερα?

    mary exw akrivws to idio....otan ta pragmata einai kala to agxos katalagiazei...otan omws kati den mou paei kala h me xalaei h mou symvainei kati kako genika...ola epanerxontai....agxos ,fovos oti tha pethanw,piesh st kefali,tremoulo,idrwtas...fovamai ta panta...kriseis panikou polles!egw phga se psixologo...kai me voithise se ena pragma...na katalavw oti prepei na palepsw me ton eayto mou...na syzhtaw..na prospathw na eklogikevw thn katastash...xerw oti se mia krish panikou ola ayta pou sou lew einai adunato na ta kaneis..alla afou perasei to misawro ths krishs prospathise na eklogikefseis thn katastash...mhn kaneis to lathos kai blexteis me farmaka einai h efkolh lush...pistepse pws eisai polu dunath pistepse se ayto kai tha ta katafereis...den sou lew pws tha teleiwsun gia panta ws diamageias oi kriseis...alla tha matheis na to elegxeis...egw to mono pou phra kana 2-3 fores htan atarax se polu entono stress otan dn mporusa na koimhthw...na eisai dynath kai na exeis ypomonh...kai apefyge ta farmaka...ante kana elafry atarax se plu polu entonh krish otan den tha se pairnei o upnos me tipota...kai ola tha pane kala

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    ευχαριστω για τισ απαντησεισ. και εγω αυτο πιστευω για τα φαρμακα οτι ειναι μια ευκολη λυση... παρατηρω καποιουσ ανθρωπουσ γυρω μου και βλεπω πωσ ειναι εντελωσ χαλαροι κ δυνατοι και αναρωτιεμαι γιατι να μην ειμαι και εγω ετσι γιατι να μην ζω την καθε στιγμη τησ ζωησ μου χωρισ να ΦΟβαμαι . Κωνσταντινε δεν εχω τασεισ αυτοκτονιασ απλα φοβαμαι τον θανατο και τισ αρρωστιεσ και οταν κατι δεν παει καλα νιωθω αρρωστη και γεματη ματαιοδοξια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    Quote Originally Posted by mary.a View Post
    ευχαριστω για τισ απαντησεισ. και εγω αυτο πιστευω για τα φαρμακα οτι ειναι μια ευκολη λυση... παρατηρω καποιουσ ανθρωπουσ γυρω μου και βλεπω πωσ ειναι εντελωσ χαλαροι κ δυνατοι και αναρωτιεμαι γιατι να μην ειμαι και εγω ετσι γιατι να μην ζω την καθε στιγμη τησ ζωησ μου χωρισ να ΦΟβαμαι . Κωνσταντινε δεν εχω τασεισ αυτοκτονιασ απλα φοβαμαι τον θανατο και τισ αρρωστιεσ και οταν κατι δεν παει καλα νιωθω αρρωστη και γεματη ματαιοδοξια.
    apla pistepse to kai tha ginei...egw panta hmun ligo fovitsiara alla panta mesthn trelh xara...kai twra me ts kriseis akomh etsi eimai...afou vlepw oti den pathainw tpt proxwraw...kanw ola osa thelw na kanw phgainw pantu alla pairnw mazi mou kai ayth thn mikrh enoxlhsh...ti na kanume?den tha stamathsume th zwh mas giayto to pragmataki...tha to palepsume kai auto opws kai polla alla pou tha rthun!!!....mary mhn tous koitas apla kai tous zhleveis...prospathise na kaneis ayto pu kanun...des to pio xalara!!!...alla na xereis ligo agxos xreiazetai sth zwh ...gt kai h anaisthisia psixikh asthenia einai......apla metriase to stres kai xamogela kathimerina estw kAI ME DISOLIA STHN ARXH...kanei kalo!..ayta pou sou lew..dinoun tharos kai se mena...den to paizw sumvoulatoras..:P

  6. #6
    Μαίρη,
    Μήπως το πρόβλημα σου είναι αυτοκαταστροφικές σκέψεις; δηλαδή άμα κάνω το τάδε πράγμα και γίνει λάθος, τότε θα ακολουθήσει σίγουρα το άλλο που είναι χειρότερο απ΄το πρώτο και μετά άλλο χειρότερο και πολλά άλλα σαν ντόμινο, μέχρι και θανατο. Ή αφού κάνεις κάτι και πάει στραβά αρχίζεις και σκέφτεσαι τη συνέχεια με τον τρόπο που περιγράφω;

    Με συμπτώματα έντονου άγχους, εφίδρωσης, αγωνίας, φόβου, κόπωσης;

    Νομίζω βοηθούν πολύ η εκλογίκευση της κατάστασης και το να αναλαμβάνει κανεις ρίσκα. Το να ρισκάρεις, να κάνεις δηλαδή κάποια πράγματα που φοβάσαι. Στην περίπτωση που θα χεις αποτυχία εκεί διαπιστώνεις ότι τα πράγματα στη συνέχεια δεν είναι και τόσο ασχημα όσο με τόση ένταση φανταζόσουν. Δεν θα δεις να ρχοντα τα κακα που χες στο νου. Άρα την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι η ένταση θα ναι λιγότερη.
    Από την άλλη είναι να τα καταφέρεις μέσα στην ένταση του νου να βάλεις τη λογική να δουλέψει, να δεις πόσο λογικές και πόσο πιθανό είναι να συμβουν οι αυτοκαταστροφικές σκέψεις. Εκεί θα διαπιστώσεις την υπερβολή και το παράλογο, την παραγνωριση των θετικών. Επίσης νομίζω ότι πολλή αίσθημα δε βοηθά, αν μπορείς να αφαιρείς αίσθημα από κάποιες καταστάσεις ακόμα καλήτερα. Και η σιγουριά ότι κάτι το θέλεις πριν αρχίσεις να το κάνεις.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •