ΖΗΤΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    2

    ΖΗΤΩ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ

    Καλημέρα σε όλους από την ωραια Λαρισα
    Τον τελευταίο διάστημα έχω σχέση με μια κοπέλα η οποία παρουσιάζει κάποια από τα συμπτώματα που ενδεχομένως κρύβουν κάποια διαταραχή.
    Η συμπεριφορά της παρουσιάζει σημαντικές διακυμάνσεις. Συγκεκριμένα όταν είμαστε μαζί είναι χαρούμενη και ευδιάθετη. Πάντα όμως είναι μαζεμένη και συνεσταλμένη φοβούμενη να εκδηλώσει παραπέρα αυτό που αισθάνεται. Όταν όμως θα ανταλλάξουμε μηνύματα ή τηλεφωνήματα μέσω κινητού τότε μεταβάλλεται σε μια απόλυτα ψυχρή προσωπικότητα. Επίσης υπάρχουν χρονικά σημεία που χάνεται δηλαδή μπορεί να περάσει 1 μέρα χωρίς να επικοινωνήσει μαζί μου.
    Απ ότι έμαθα μέσω τρίτου(ο οποίος έχει σχετικές γνώσεις) που εργάζεται στον ίδιο χώρο παρουσιάζει συναισθηματική αστάθεια.
    Από την πλευρά μου προσπαθώ να την κάνω να νιώθει άνετα χωρίς να την πιέζω ιδιαίτερα. και ζητώ πάντα να μου λέει τη γνώμη της χωρίς να λογαριάζει την αντίδραση μου.
    Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος πιο ειδικός να μου δώσει κάποιες συμβουλές για να μπορέσω να τη βοηθήσω στα πλαίσια της σχέσης που έχω μαζί της.
    Δεν ξέρω αν η περιγραφή που δίνω είναι επαρκής, αλλά δεν έχω προηγούμενη παρόμοιε εμπειρία.

    Η συμπεριφορά της συγκεκριμένης κοπέλας δεν υπάρχει περίπτωση να οφείλετε σε τυχόν παράλληλη σχέση ή κάποιο άλλο οικογενειακό πρόβλημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Γεία σου G21,

    Ειδικός δεν είμαι αλλα με τα λεγόμενα σου δεν νομίζω οτι πρέπει να είναι διαταραγμένος κάποιος άνθρωπος για να έχει διακυμάνσεις στη συμπεριφορά του ειδικά σε μια νεα σχέση,( και ειδικά μέσω SMS μπορείς εσυ και ψυχολογείς τον άλλον?? ), ίσως δεν είναι ακόμη σίγουρη για το τι νιώθει, ίσως είναι πιεσμένη ψυχολογικά απο άλλα προβλήματα, ίσως πολλά.
    Τωρα αν ειναι ακραία όλα αυτα που βλέπεις κατα τη γνώμη σου το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσεις μαζί της

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Θα συμφωνησω με τον αποπανω μου! Ισως η προηγουμενη σχεση της να ηταν και ασχημη, ισως εμεινε καιρο μονη, και δεν μπορει να εμπιστευθει ακομα τις προθεσεις σου ή να αφεθει στη σχεση σας, ειναι σε διαρκη εγρηγορση. Αν πραγματικα την θελεις πρεπει να της το δειχνεις με λογια και με πραξεις, μπορει να χρεαιστει να το κανεις αυτο για αρκετο καιρο. Να της δειχνεις οτι την θες, και οτι θες αυτην και μονο αυτην, αυτο ειναι επισης πολυ σημαντικο. Και οτι την βλεπεις σοβαρα, και οχι γαι μια σχεση που θα πρεασουμε καλα 5-6 μηνες και μετα απο δω πανε κι οι αλλοι. Με λιγα λογια, αν πραγματικα την θες θα βρεις τροπο να την εχεις, να σου ανοιχτει και να ειστε καλα μαζι.. Αυτα για αρχη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    εμενα παλι μου κανει τρομαχτικη εντυπωση που βγαζεις τοσο βιαστικα συμπερασματα.Γιατι να μην σκεφτεται κατι αλλο δηλαδη και οχι εσενα συνεχεια?Γιατι 1 ολοκληρη ημερα 24 ωρων να μην θελει το χωρο της και να κλεισει και τα κινητα και να κανει κατι για παρτυ της και να μην γουσταρει να συμπεριλαβει και σενα?Δηλαδη οποιοος παρουσιαζει συναισθηματικες διακυμανσεις εχει διαταραχη?Εσενα ποιος σου ειπε οτι φοβαται να εκδηλωσει τα συναισθηματα της?Την ρωτησες και σου ειπε ναι?πως βγαζεις τετοια συμπερασματα?
    Και ποιος ηταν ο σπεσιαλιστας που συμφωνησε οτι υπάρχει συναισθηματικη ασταθεια?δλδ με ποια ιδιοτητα το ειπε?
    Αν θες ακουσε με.Σε μια σχεση δεν ταμπελωνουμε ποτε τον αλλον,δεν βγαζουμε συμπερασματα για την συναισθηματικη κατασταση του αλλου αλλα ρωταμε ευθεως και χωρις κριτικη διαθεση........Αυτος ειναι ενας πολυ ωραιος τροπος για να νιωθει ο αλλος ανετα και ασφαλης μαζι μας.Δλδ πες της τι αισθανεσαι για αυτο που βλεπεις σ αυτην και δωστης τον χωρο και τον χρονο να ανταποκριθει,χωρις να την πιεζεις...
    Και ενα Τιπ απο μενα.Οι ανθρωποι οι οποιοι δεν ειναι παγωμενοι βιωνουν δλδ αισθανονται.Οταν υπάρχουν λογοι και αφορμες τα συναισθηματα μπορει να αλλαζουν γρηγορα μεσα στην διαρκρια μιας ημερας αυτο δεν σημαινει οτι υπάρχει διαταραχη αλλα μαλλον πλουσιος συναισθηματικος κοσμος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Θα συμφωνησω με τον ανεμο και θα προσθεσω επισης οτι το να συζητας το θεμα αυτο με ατομο το οποιο δουλευει στον ιδιο χωρο μαζι της δε μου φαινεται και πολυ καλη ιδεα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ μια διαταραχή τη βλέπω. Σε σένα G21. Είναι η γνωστή και αρκετά διαδεδομένη τελευταία : "Ότι δε με βολεύει το βαφτίζω διαταραχή".
    Μην το αφήνεις έτσι, να το κοιτάξεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    2
    ευχαριστω πολυ ολους σας.
    Δεν ειναι στην προθεση μου να φορτωσω δικες μου αδυναμιες στην κοπελα μου, ουτε λεω πως ειμαι τελειος.

    Κατσαμε και συζητησαμε και πιστευω πως καποια πραγματα τα βαλαμε στο δρομο τους.

    Με τη συζητηση ολα μπορουν να λυθουν οταν υπαρχει θεληση και απο εμας υπαρχει οποτε νομιζω πως ειμαστε σε καλο σημειο.

Similar Threads

  1. Ζητώ βοήθεια
    By frei in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 30-06-2010, 10:12
  2. Ζητώ αλληλογραφία
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 29-06-2010, 00:36
  3. Ζητώ τηλεφώνα ψυχιατρών.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-06-2010, 20:55
  4. ζητω πληροφοριες
    By Corvus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 14-08-2009, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •