χρονια πολλα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Αλλο γαμος και αλλο παιδια. Το πρωτο ειναι επισημοποιηση μιας σχεσης και το δευτερο επεκταση της.

    Διαφωνω με το οτι ολα τα παιδια πρεπει να ερχονται στον κοσμο, οπως επισης διαφωνω και με την επιλογη καποιου να κανει παιδι επειδη ετσι συνηθιζεται και οχι επειδη ειναι ετοιμος. Νομιζω οτι αρκετες φορες το συγκεκριμενο θεμα οι γυναικες το βλεπουν εγωιστικα, βαζοντας πανω απ'ολα τη γενικοτερη επιθυμια τους για τεκνοποιηση κι οχι το μελλον του παιδιου που θα γεννηθει.

    Υπαρχουν ζευγαρια που χωριζουν επειδη δεν εχουν κοινες σκεψεις σ'αυτο το θεμα και ακουγοντας τετοιες περιπτωσεις καταλαβαινει κανεις οτι το τι εχει μεγαλυτερη αξια στη ζωη για τον καθενα ειναι κατι το σχετικο. Για αλλους ειναι το να δημιουργησουν οικογενεια ενω για αλλους το να εχουν συντροφο πλαι τους.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν είπε κανείς ότι είναι το ίδιο ο γάμος με τα παιδιά, αν και συνηθίζεται να λέγεται αυτό. :S Λοιπόν, και τι πρέπει να γίνει να μην γεννιούνται παιδιά, δηλαδή να τους αφαιρέσουμε το δικαίωμα να γεννηθούν; Εσύ γιατί γεννήθηκες και τώρα λες τη γνώμη σου; Όσο για το επειδή συνηθίζεται, δεν το είπε κανείς αυτό, εγώ είπα όταν είναι έτοιμοι εννοείται!

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ανοιξτε νεο θεμα ρε μαλακες αμα θελετε να το κουβεντιασουμε τοσο αναλυτικα, μια βλακεια ειπα στη πρωτη σελιδα κι απ'το πανικο που γινε φτασαμε εδω...

    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Αν δεν θέλουν να έρθουν, ας αυτοκτονήσουν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο χάλια. Εσύ είσαι και υγιής τι να πω κι εγώ που δεν είμαι; Επιπλέον, δεν μπορείς να μην γεννάς παιδιά, γιατί οι περισσότεροι θέλουν να ζήσουν, να έρθουν στον κόσμο, άρα γι'αυτό είπα να αυτοκτονήσουν. Όσο για το γάμο, άσε τον καθένα και συ και όλοι να κάνει ότι θέλει!
    και εχεις την αυτοκτονια πολυ ευκολο πραγμα ετσι ? γιαυτο δε το εκανες ακομα και συνεχιζεις να υποφερεις...

    απλα ολοι δινουν την επιλογη στο να γεννηθει καποιος, ΜΗΠΩΣ και γινει κατι το σπουδαιο, ΜΗΠΩΣ κι αλλαξει ο κοσμος στη πορεια και φτιαξουν τα πραγματα, ΜΗΠΩΣ και μεγαλωσει καλυτερα απο τι εμεις. ο τελευταιος λογος ειναι που εχουν συνηθως οι μαμαδες στο κεφαλι τους νομιζω, θελουν να προσφερουν στο μωρο τους, οσα δεν προσφεραν οι γονεις τους σε αυτες. ξεχνανε ομως οτι θα μεγαλωσουν και θα θελουν να παρουν τη θεση τους, να γινουν πιο ομορφες, και οτι αλλο συνηθιζεται. σαν τα κουταβακια που τα παιρνουμε μικρα, και μετα τα πεταμε στο δρομο επειδη μεγαλωσαν και δε χωραν μεστο σπιτι.

    τωρα τα περι γαμου, ειναι οντως απλα μια επισημοποιηση της σχεσης. αν υπαρχει αγαπη και σταθεροτητα, δεν χρειαζενται καν, αφου ειναι για τα ματια του κοσμου. συμπληρωνεις και τα κωλοχαρτα να εισαι καλυμενος με τους νομους, και εισαι οκ. για να υπαρξει αγαπη και σταθεροτητα ομως θα πρεπει να εχουν προηγηθει καμποσα αλλα πραγματα, και το πρωτο και βασικοτερο για μενα τουλαχιστον, ειναι να ταιριαζουν δυο ανθρωποι.

    γενικα με ξανακαλυψε η rock.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    whitecandle ηταν ξεκαθαρο το ποστ μου νομιζω. Πολλοι ειναι αυτοι που κανουν παιδια ενω δεν ειναι ετοιμοι. Γεννηθηκαμε επειδη καποιοι αποφασισαν να γεννηθουμε, αν δε γεννιομασταν, ο κοσμος θα υπηρχε χωρις εμας. Δε βλεπω τι θελεις να πεις. off topic

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κενό, εγώ ακόμα και αν υποφέρω δεν θέλω να αυτοκτονήσω, ευτυχώς που γεννήθηκα, ζω με την ελπίδα και αυτή αξίζει τον κόπο. Όσο για τ'άλλα που λες, δεν ισχύουν πάντα. Στα περι γάμου δεν έχω κάτι να πω.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by rock View Post
    whitecandle ηταν ξεκαθαρο το ποστ μου νομιζω. Πολλοι ειναι αυτοι που κανουν παιδια ενω δεν ειναι ετοιμοι. Γεννηθηκαμε επειδη καποιοι αποφασισαν να γεννηθουμε, αν δε γεννιομασταν, ο κοσμος θα υπηρχε χωρις εμας. Δε βλεπω τι θελεις να πεις. off topic
    Ροκ, δεν μου λες κάτι τώρα. Σου είπα, δεν είπα εγώ να κάνουν παιδιά αυτοί που δεν είναι έτοιμοι, διάβασε καλύτερα. Όσο για το ότι γεννηθήκαμε, εγώ πάντως θα ήθελα να είχα γεννηθεί, δεν ξέρω για σένα, και ακόμα και ο κόσμος που λες, αν δεν είχαν γεννηθεί και οι υπόλοιποι, τότε δεν θα υπήρχε κόσμος. Απλά.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    το θέμα του έρωτα κατέληξε στο...να ζει κανείς ή να μη ζει...
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Θα το ξαναπω, ειπες οτι τα παιδια πρεπει να γεννιουνται και εγω λεω οχι δεν πρεπει να γεννιουνται ολοι. Δεν ειναι ή ολοι ή κανεις. Εσυ μπορει να ηθελες να γεννηθεις, αλλα παιδια ομως στον κοσμο που υποφερουν ισως να μην ηθελαν.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Άρκτος έτσι δεν γίνεται με όλα τα θέματα;
    Quote Originally Posted by rock View Post
    Θα το ξαναπω, ειπες οτι τα παιδια πρεπει να γεννιουνται και εγω λεω οχι δεν πρεπει να γεννιουνται ολοι. Δεν ειναι ή ολοι ή κανεις. Εσυ μπορει να ηθελες να γεννηθεις, αλλα παιδια ομως στον κοσμο που υποφερουν ισως να μην ηθελαν.
    Ροκ όμως οι περισσότεροι θέλουν να ζήσουν πως θα γίνει τώρα αυτό άμα δεν γεννηθεί κάποιος δεν είναι πολύ κρίμα; Περισσότερο από το να γεννηθεί κάποιος που δεν θέλει, αφού θα πεθάνει. Υπάρχει μια λύση σε αυτό, η αυτοκτονία, τι να πω πια.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γι' αυτό ακριβώς το είπα, γουάιτ.
    αστειευόμενη κ μόνο.

    έχω ξαναπεί πως ακριβώς επειδή βγαίνουμε οφ-τόπικ πολλές φορές κάνουμε τις καλύτερες συζητήσεις.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    ...............

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2011, 20:46
  2. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-08-2010, 01:55
  3. χρονια πολλα
    By lola in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 24-12-2009, 09:55
  4. Χρόνια πολλά mstroumf!!!!!
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 27-09-2009, 00:17
  5. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!!
    By coma in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2006, 17:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •