νομίζω ότι έχω κοινωνική φοβία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3

    Unhappy νομίζω ότι έχω κοινωνική φοβία.

    Καλησπέρα! είμαι καινούρια στο Φόρουμ και πραγματικά νιώθω την ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον γι αυτό που μου συμβαίνει. είμαι 21 ετών και σπουδάζω στην Αθήνα.
    πάντα ήμουν ένα άτομο πολύ ντροπαλό, χαμηλών τόνων, χωρίς πολλούς φίλους, και με χαμηλή αυτοεκτίμηση. (απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ δεν μου άρεσα και με θεωρούσα άσχημη, χαζή κτλ.). Η χαμηλή μου αυτοεκτίμηση θεωρώ ότι λειτούργησε πολύ άσχημα στην μετέπειτα ζωή μου καθώς συνεχώς ήμουν το θύμα διάφορων καταστάσεων. περισσότερο από όλα θεωρώ ότι με έχει επηρεάσει αρνητικά η πρώτη μου σχέση η οποία ήταν άκρως κακοποιητική αλλά παρόλα αυτά βρήκα την δύναμη και έφυγα.
    πλέον νιώθω τρομερή ανασφάλεια, νιώθω πολύ απογοητευμένη από την ζωή, νιώθω ότι δεν είμαι ικανή για τίποτα και δεν έχω στόχους. επιπλέον όταν γνωρίζω καινούριους ανθρώπους είμαι πολύ απόμακρη και ντρέπομαι πολύ. επίσης σε κάποιους μπορεί να με πιάσει και τρέμουλο, ταχυκαρδία, να νιώθω ότι θα σκάσω, να μην μπορώ καθόλου να συγκεντρώσω την σκέψη μου και να με έχει πιάσει κρύος ιδρώτας.
    εάν πρέπει στην σχολή μου να παρουσιάσω μια εργασία παθαίνω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα αλλά σε πιο βαριά μορφή. εκείνη την στιγμή σκέφτομαι ότι ειμαι χάλια, ότι θα γίνω ρεζίλι, πως ο τρόπος που μιλάω δεν είναι καλός, ότι θα με προσβάλλουν και θα με κοροιδέψουν. κάποιοι καθηγητές μου είπαν ότι η συμπεριφορά μου αυτή δεν είναι φυσιολογική, γεγονός το οποίο με έχει ανησυχήσει. εκ τοτε πιστεύω ότι έχω κοινωνική φοβία. τι να κάνω για να αγαπήσω τον εαυτό μου και να αποκτήσω αυτοεκτίμηση? αλλά και πως μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή την φοβία? Συγνώμη αν σας κούρασα...Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    να το δουλεψεις . Εκανες την πρωτη κινηση , τα εγραψες εδω . Πολυ πιο αποτελεσματικο θα ταν να μιλησεις γ ιαυτα , σ ενα ψυχολογο , σ ε μια ομαδα ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3
    αυτό θα κάνω θα πάω σε ένα ψυχολόγο, γιατί απλά δεν θέλω να είμαι έτσι και θέλω να κάνω ότι μπορώ για να το ξεπεράσω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση αλλά όταν αναφέρεσαι ''σε μία ομάδα...'' τι εννοείς?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Γεια σου Βιβή...
    Αυτό που ονομάζουμε "κοινωνική φοβία" δεν είναι παρά το σύμπτωμα μιας γενικότερης αγχώδης κατάστασης, η οποία με τη σειρά της είναι δυνατόν να έχει τις ρίζες της σε θέματα όπως χαμηλή αυτοεκτίμηση, ανασφάλειες κ.λπ.

    Από προσωπική πείρα θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να ψάξεις το υπόβαθρο του συμπτώματος (με τη βοήθεια φυσικά κάποιου ειδικού).

    Ξέρω ότι όλο αυτό που σου συμβαίνει είναι επώδυνο και εκείνες τις στιγμές φαντάζει ανυπέρβλητο. Να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται για κάποια μονιμοποιημένη κατάσταση. Εκείνες τις στιγμές υπάρχει ένα πλαίσιο άγχους το οποίο σπρώχνει το σύμπτωμα στην επιφάνεια. Το λέω αυτό γιατί συνήθιζα να κάνω συνδέσεις μεταξύ "τραυματικών" περιστατικών κοινωνικής φοβίας του παρελθόντος, με αντίστοιχες καταστάσεις του παρόντος ή του μέλλοντος. Όμως κάθε στιγμή , κάθε έκθεση, είναι δυνατόν να είναι διαφορετική. Αν σταδιακά μετριάσεις το άγχος της στιγμής θα δεις ότι κάθε έκθεση θα είναι λιγότερο επώδυνη από την προηγούμενη.

    Έχω την εντύπωση ότι ένας ειδικός θα σε βοηθήσει να βρεις το δρόμο...
    Σου εύχομαι καλή δύναμη

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 18:04
  2. κοινωνικη φοβια
    By natalie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 75
    Last Post: 26-09-2010, 12:57
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  4. κοινωνικη φοβια
    By κρυσταλλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 17
    Last Post: 01-01-2009, 04:52
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 03:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •