θελω την βοηθεια σας παρα πολυ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πιστεύεις ότι αν τους ανοιχτείς και τους μιλήσεις καθαρά για το τι αισθάνεσαι αυτό τον καιρό, πως η συμπεριφορά τους δε σε βοηθάει να συγκεντρωθείς στο στόχο σου, να είσαι ήρεμη και δίχως εξωτερικούς παράγοντες που να επηρεάζουν τον ψυχισμό σου, θα δείξουν κατανόηση? Το δοκίμασες αυτό? Έχεις κάνει κάποια τέτοια προσπάθεια προσέγγισης? Μήπως δεν το καταλαβαίνουν πόσο σε επηρεάζει η συμπεριφορά τους και θα έπρεπε να τους τη "δείξεις" εσύ?
    Επίσης, συνδέεις το αν θα είστε μαζί με το αγόρι σου ή όχι με την κατάθλιψη, ίσως έχεις στο βάθος του μυαλού σου κάπως έτσι το σχήμα: μαζί=ασφάλεια ενώ χώρια=όχι ασφάλεια, άρα πιθανότητα κατάθλιψης.

    Θα ήθελα να σου πω να μη φοβάσαι τα συναισθήματά σου κοπέλα μου, δε χρειάζεται να τα νιώθεις απειλητικά, τα συναισθήματά σου κάτι σου λένε, ο οργανισμός σου απλά σε ειδοποιεί ότι στρεσάρεσαι πάνω από το υγιές γι αυτόν, δεν είναι λόγος πανικού, και μπορείς να ρυθμίσεις το πώς επεξεργάζεσαι ό,τι προσλαμβάνεις, πώς σκέφτεσαι για τα πράγματα, ώστε να νιώσεις πιο ήρεμη και να γαληνέψεις ώστε να λειτουργείς αποτελεσματικότερα σε ό,τι επιθυμείς εσύ.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ολα τα κανεις σωστα, οι νεοι δεν κανουν λαθη, οι μεγαλοι κανουν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πιστεύεις ότι αν τους ανοιχτείς και τους μιλήσεις καθαρά για το τι αισθάνεσαι αυτό τον καιρό, πως η συμπεριφορά τους δε σε βοηθάει να συγκεντρωθείς στο στόχο σου, να είσαι ήρεμη και δίχως εξωτερικούς παράγοντες που να επηρεάζουν τον ψυχισμό σου, θα δείξουν κατανόηση? Το δοκίμασες αυτό? Έχεις κάνει κάποια τέτοια προσπάθεια προσέγγισης? Μήπως δεν το καταλαβαίνουν πόσο σε επηρεάζει η συμπεριφορά τους και θα έπρεπε να τους τη "δείξεις" εσύ?
    Επίσης, συνδέεις το αν θα είστε μαζί με το αγόρι σου ή όχι με την κατάθλιψη, ίσως έχεις στο βάθος του μυαλού σου κάπως έτσι το σχήμα: μαζί=ασφάλεια ενώ χώρια=όχι ασφάλεια, άρα πιθανότητα κατάθλιψης.

    Θα ήθελα να σου πω να μη φοβάσαι τα συναισθήματά σου κοπέλα μου, δε χρειάζεται να τα νιώθεις απειλητικά, τα συναισθήματά σου κάτι σου λένε, ο οργανισμός σου απλά σε ειδοποιεί ότι στρεσάρεσαι πάνω από το υγιές γι αυτόν, δεν είναι λόγος πανικού, και μπορείς να ρυθμίσεις το πώς επεξεργάζεσαι ό,τι προσλαμβάνεις, πώς σκέφτεσαι για τα πράγματα, ώστε να νιώσεις πιο ήρεμη και να γαληνέψεις ώστε να λειτουργείς αποτελεσματικότερα σε ό,τι επιθυμείς εσύ.

    εντιτ, σόρυ για το διπλό ποστ, σήμερα το ίντερνετ είναι κατά διαόλου.:rolleyes:
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Η απλη αγκαλια πολλες φορες ειναι ακομα πιο δυσκολο να βρεθει...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    ποναω πολυ και δε θελω να ερθει η επομενη μερα γιατι ολα θα ναι ιδια .πονος ανησυχια μοναξια αγχος και αναβλητικοτητα..οχι ειναι κακοι γονεις δεν ειναι μορφωμενοι και οταν ειχα καταθλιψη με εσπρωξαν ακομα πιο πολυ κοντα της,δεν μου αρεσει η ζωη μου και δεν ξερω τι να κανω για να νιωσω καλυτερα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by d_o View Post
    δεν εννοω ερωτικα μονο απλα μια αγκαλια
    καταλαβα τι εννοεις ,αυτη την αγκαλια που θα μας προσφερει ζεστασια και ασφαλεια

    Αλλα βλεπω καλη μου εδω οτι δεν ειναι μονο οι εξετασεις που σε φοβιζουν αλλα πολλα περοσσοτερα

    Αλλα θα σου πω οτι ειπε και η Sofia ,οτι ειναι πολυ γνωριμα μονοπατια αυτα της καταθλιψης ,και οτι τα αναγνωριζουμε οταν τα εχουμε διαβει μια

    Πριν λοιπον παμε σε αυτα τα μονοπατια ξανα τα σκοτεινα ,καλο θα ηταν μια μικρη βοηθεια ,απο καποιον :)
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Επισης μπορεις να απευθυνθεις σε καποιο κεντρο προληψης η κεντρο ψυχικης υγειας οπου το ραντεβου με τον ψυχολογο ειναι δωρεαν ή πληρωνεις κατι συμβολικο οπως π.χ. 2 ευρω!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    δεν εχω κανενα να με βοηθησει αληθεια

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κάνε αυτό που προτείνει η carrie. Συν, δίνε κάθε μέρα στον εαυτό σου κάποια ώρα ελεύθερη, μονάχα για σένα, που να βρίσκεις την ευκαιρία να κάνεις κάτι που αγαπάς, έξω από υποχρεώσεις, να παίρνεις μικρές ανάσες ελευθερίας από σκέψεις που σε πιέζουν. Χάιδεψε λιγάκι δηλαδή τον εαυτό σου, βάλε λίγη μουσικούλα, άναψε δυο κεράκια, χαλάρωσε, νοίκιασε μια ταινιούλα με ένα διασκεδαστικό και ανάλαφρο θεματάκι, κάνε ένα μπανάκι, περιποιήσου τα μαλλάκια σου, δοκίμασε κάτι που γενικά ξέρεις πως σε κάνει να ηρεμείς, μπορεί να είναι μια βόλτα, ένα μισάωρο περπάτημα το απογευματάκι, μπορεί να είναι να παίξεις με κάποιο ζωάκι, να ζωγραφίσεις, να μαγειρέψεις κάτι για σένα και μόνο ή και για το αγόρι σου. Ζήτησέ του να πάτε μια εκδρομούλα μια Κυριακή, πηγαίντε να κάτσετε κάπου όμορφα και να το χαρείτε και να αγκαλιαστείτε.
    Δε χρειάζονται λεφτά πολλά, μπορείτε να πάτε κάπου κοντά, ακόμη και στον βοτανικό κήπο, ή σε ένα μουσείο, ή σε μία συναυλία, σκέψου εσύ τι σε γεμίζει και κάντο.

    Φόρτιζε τις μπαταρίες σου όταν είσαι στρεσαρισμένη, να σε φροντίζεις καλό μου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    πως θα αποκτησω γαληνη και να τα βρω με τον εαυτο μου

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    d_o

    να αρχιζεις να κανεις πραγματα για σενα ,ποιο χαλαρα ομως
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    τι εννοεις χαλαρα?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by d_o View Post
    θελω να περασω το θελω πολυ και ο σωστος που εχω βαλει ειναι πολυ υψηλος πανω απο 18 χιλιαδες μορια.. δεν περναω καλα οι γονεις μου μου φερονται ασχημα.ειχα μια σχεση παλια που ηταν τα παντα για μενα αδερφος φιλος συντροφος τωρα δεν ειμαστε μαζι απλα περιμενουμε μεχρι να τελειωσουν οι εξετασεις για να δουμε αν τελικα θα καταληξουμε μαζι..και αυτο το αγορι δε μου φερεται οπως παλια και φοβαμαι μην ξαναφυγει γιατι οταν ειχαμε χωρισει επαθα καταθλιψη..νιωθω πολυ μονη και φοβαμαι θελω να νιωσω ασφαλεια σιγουρια και αγαπη.
    εννοω οτι εχεις πιεστει τουτη στιγμη απο το στοχο που εχεις βαλει,απο γονεις ,απο σχεση
    και θα ηταν καλυτερα να βαλεις προτεραιοτητες αλλα λιγο ποιο χαλαρα ,ενα, ενα να τα δεις
    Απ οτι καταλαβα λογο της πιεσεις ,σου βγηκαν ολα μαζεμενα
    Αυτο εννοουσα :)
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    105
    τρεμω απο φοβο φοβαμαι τα παντα..και ειναι ολα τοσο μπερδεμενα στο μυαλο μου

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    d_o
    Ίσως είμαι ο πλέων αναρμόδιος στο να δώσει συμβουλές , πάντα με διατρέχει ο φόβος του δάσκαλε τι δίδασκες και νόμους δεν εφάρμοσες
    Προσωπικά είμαι πάρα πολύ φορτισμένος , με τις συνέπειες , του , μαλ.....ς γονέων παιδεύουν τέκνα , και για αυτό πήρα το θάρρος να γράψω
    Δεν είναι λίγες οι φορές που λέω πως αν ξαναγύριζα τον χρόνο πίσω , θα ήξερα τι και πως θα έπρεπε να αντιδράσω , το λέω όμως αυτό την στιγμή που ήδη έχω δει την μια όψη του νομίσματος
    Πώς θα μπορούσα εγώ η κάποιος άλλος να σε κάνει να δεις το μέλλον σου , αν επιτρέψεις στην αποτυχία να σε πείσει για το ότι δεν έχεις δυνατότητες , η πως λόγο του άλφα η του βήτα γεγονότος , η περιβάλλοντος , δεν επιτρέψει στην φωνή της σοφία σου να σε κατευθύνει
    Και αυτή τη φωνή για να την ακούσεις πρέπει να είσαι ήρεμη , ψύχραιμη , λογική , και πάνω απ όλα και απ όλους να είσαι εσύ , μόνη σου χωρίς κανέναν να σε επηρεάζει
    Σίγουρα θα μου πεις πως μπορεί κύριε θεωρητικέ να είναι εφαρμόσιμο αυτό που λες ?
    Εκεί πρέπει να ψάξεις να βρεις αυτό που ενεργοποιεί την πρωτοβουλία την αποφασιστικότητα το ότι τέλος πάντων στο παρελθόν έχεις κάνει σε πράξη επειδή πέτυχες τους στόχου σου , άρα το μόνο που χρειάζεσαι είναι να επικεντρώνεσαι στον στόχο σου και στόχος , είναι ?????

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 27-10-2010, 10:40
  2. ξεχναω παρα πολυ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 17:30
  3. ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.......
    By dimitrinaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-08-2010, 01:41
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ...ΑΓΧΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ(?)
    By IASWN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 11-02-2010, 18:42
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΩ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΛΗΓΩΣΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-2007, 22:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •