risperdal, clopixol
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214

    risperdal, clopixol

    Kάπου διάβασα ότι το risperdal αυξάνει την όρεξη. Γιατί σε μένα την μειώνει?
    Επίσης γνωρίζει κανείς αν οι παρενέργειες του clopixol είναι μακροπρόθεσμες γιατί είναι το φάρμακο στο οποίο ανταποκρίθηκα καλύτερα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    8
    ego exo valei kila me to risperdal xoris na troo perisotero pados...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Νομίζω ότι το abilify σαν φάρμακο νέας γενιάς θα είναι καλύτερο αν και δεν το έχω πάρει σε καθημερινή βάση στο παρελθόν. Με το risperdal μετά από χρήση ενός εξαμήνου έφτασα τα 48 κιλά, δεν είχα περίοδο, είχα υπόταση η οποία διαρκούσε όσο έπαιρνα το φάρμακο και τάσεις αυτοκτονίας.
    Όταν το ξανάρχισα δεν μπορούσα να σηκωθώ όρθια από την ζαλάδα.
    Επίσης μέσα στο εξάμηνο μπορούσα να ξεχάσω οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, δεν μπορούσα να διαβάσω, ο γραφικός μου χαρακτήρας έγινε αχνός και λόγω τρεμούλας, και αφού δεν είχα όρεξη δεν μπορούσα να μαγειρέψω.
    Νομίζω επίσης ότι προκαλεί σακχαρώδη διαβήτη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....δεν προκαλει η ρισπεριδονη σακχαρωδη διαβητη,ειναι καλο φαρμακο,απο τα νεοτερα νευροληπτικα,οπωσδηποτε πρεπει να αξιολογειται η δοσολογια του απο τον θεραποντα!οσον αφορα τη ζουκλοπενθιξολη ειναι παλαιοτερο νευροληπτικο,περισσοτερο κατασταλτικο & με περισσοτερες παρενεργειες!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    26
    και εγώ πηρα κιλά με τα Risperdal , χωρίς να τρωω ιδιαίτερα, με εξαίρεση την αρχή λήψης.Τα έχασα βέβαια όταν μειώθηκε η δόση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....κοιταξτε το καθε φαρμακο λειτουργει με καποιες διαφοροποιησεις σε καθε οργανισμο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •