επιστρέφοντας από συνεδρία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    επιστρέφοντας από συνεδρία...

    συζητήσαμε με τον ψυχίατρο για τις τάσεις αυτοκτονίας που έχω.
    μου είπε πως όταν κάποιος έχει σχεδιάσει την απόπειρα είναι πιο επικίνδυνη από άποψη επιτυχίας.
    στην δική μου περίπτωση είναι παρορμητικές λόγω της προσωπικότητας μου.
    μου είπε χαρακτηριστικά πως το πιο δύσκολο με μένα δν είναι το πως θα διαχειριστώ τη διπολική, αλλά την ασθένεια σε σχέση με την τόσο δρμαματική παρορμητικότητά μου.
    πρώτη φορά με ρώτησε γιατρός : πως θα σε βοηθήσω εσένα?
    η απάντηση μου βέβαια ήταν : εμένα ρωτάτε?

    ένιωσα...χαμένη κ αβοήθητη...

    μου ζήτησε το τηλ της ψυχολόγου για να βρίσκονται σε συνεχή επικοινωνία.
    http://www.mazi.org.gr/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Είχα διαβάσει κάπου ότι οι πιο promising ασθενείς με ψυχωτικές διαταραχές (δηλαδή όσοι δείχνουν ότι θα μπορούν να έχουν μια καλή πορεία, όσοι ανήκουν στην κατηγορία "εφυιείς", με καλό insight για την ασθένεια τους, όσοι δηλαδή θα μπορούσαν υπό άλλες συνθήκες να τα καταφέρουν) έχουν πολλές φορές άσχημη κατάλληξη, ακριβώς την αντίθετη από την θεωρητικά προβλεπόμενη. Δεν ξέρω τι ισχυεί στην δική σου περίπτωση, αν δηλαδή ισχύει το ίδιο και στις διπολικές διαταραχές, σκέψου όμως τον γιατρό να σου πει θα πάνε όλα καλά και να μην πάνε ή να δηλώσει απαισιόδοξος. Δεν μπορεί να προβλέψει καλύτερα ο οποιοσδήποτε γιατρός περισσότερο από σένα.

    Τις φορές που σε πιάνει αυτή η κατάπτωση της διάθεσης σου προσπαθείς να σκεφτείς τι είναι αυτά που σε "ανεβάζουν"? Υπάρχει δηλαδή κάποιος τρόπος να ισσοροπήσεις την κατάσταση βάζοντας στις σκέψεις σου αυτά για τα οποία αξίζει να συνεχίσεις;

    Και εγώ είμαι στις μαύρες μου σήμερα. Αν αυτό σε παρηγορεί :-)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    βινς, τη στιγμή που σκέφτομαι την απόπειρα την έχω διαπράξει ήδη.
    το μυαλό είναι κενό.
    κίνηση αστραπή.
    δν προλαβαίνω.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    αρκτος εμενα παντως κατι με κραταει συνηθως ...........
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    σοφτ, δν έχω το χρονικό περιθώριο να σκεφτώ.
    είναι σαν να είμαι ένα άλλο πρόσωπο εκείνη τη στιγμή.
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    δεν ξερω αρκτος αληθεια πως ειναι στη δικια σου περιπτωση ,αλλα απο τη δικια μου ξερω οτι αυτο μου ερχεται και μενα αποτομα και κολλαει ο εγκεφαλος μου ασχημα ,αλλα μεχρι τη στιγμη να παω να.... ανοιγω τη πορτα και φευγω ....αυτοματοι μηχανισμοι προστασιας ,οπως σημερα
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    αρκτουλα μου καλη, εσυ δεν ησουν που μου λεγες οταν μου 'ρχονται αυτοκαταστροφικες τασεις να θυμαμαι κατι ομορφο που εζησα και θελω να ξαναζησω?
    και απο οσο σε ξερω,και οσα εχουμε πει,εχεις ζησει πολλες ομορφες στιγμες.
    σκεψου την στενοχωρια που θα παρει ο συντροφος σου,αν σε χασει...(ο οποιος by the way ειναι ψυχουλα,οπως και εσυ αλλωστε)
    σκεψου την κορουλα σου!
    αλλα πανω απ'ολα σκεψου εσενα!ετσι ειναι η δ.δ. αρκτε μου μια πανω,μια κατω.
    χτες παντως στο τηλ μια χαρα σε ακουσα και ειμαι βεβαιη πως θα σε ξανακουσω ετσι και παλι

    σοφτ μου και μενα κατι με κραταει...τι ειναι αυτο το κατι ειλικρινα δεν το ξερω...ισως τα φρενα του stabilizer...ισως κατι αλλο...δεν ξερω τι...ειλικρινα.
    Last edited by amelie74; 15-02-2011 at 09:34.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Αρκτε μου.. πραγματικα θα σου προτεινω και παλι να πασ εστω για ενα σκ καπου για διακοπεσ.. να χαλαρωσεισ.. πηγαινε στην Ευβοια..μεινε εξω απο το θερμαι συλλα και πηγαινε εκει να κανεισ σπα... 2 ωριτσεσ την μερα να νιωσεισ να σε περιποιουντε..να χαλαρωσεις.. και την υπολυπη μερα...απλωσ πηγαινε βολτεσ.. η κοιμησου.. κανε κατι για εσενα.. θα βοηθησει.. εστω με το ζορι συρσου καπου.. θα δεισ παντα ενα διαλλημα απο ολα βοηθαει!!!

    θα σου βαλω και φωτο να σε δελεασω:P

    ειχα παει για 5 μερεσ οταν ημουν πολυυυυυυυ αρρωστη και αφραγκη..μαζεψα τοτε 200 ευρω και πηγα...για οσο θα με κραταγαν τα χρηματα ..εμεινα ενα στενο παρακατω πληρωνα 30 ευρω (τοτε)..και πηγαινα πρωι και βραδι..για ενα ειδικο μπανιο ειχα την ψωριαση τοτε βλεπεις..με βοηθησε πολυ..ανανεωθηκα και ψυχικα.. κοιμηθηκα πολυ..πηρα καθαρο αερα.. ξελαμπικαρισα και πιστεψε με ημουν χωμα ψυχολογικα..

    εχουν και μια τελεια πισινα ιαματικη φυσικα η οποια παει μεχρι εξω..και εισαι εσυ μεσα στο νερο και εξω μπορει να εχει 5 βαθμουσ και δεν κρυωνεισ καθοολου ειναι σουπερ!!!
    εχουν μια θεραπεια κατα την γνωμη μου απο τισ καλητερεσ οπου με ψικη βροχη(4 ντουσ ταυτοχρονα) ενω εισαι ξαπλωμενη σου ριχνουν απαλη ζεστη βροχη και ενασ θεραπευτης σου κανει μασαζ ετσι καθωσ εισαι κατω απο το νερο..
    βεβαια ακομη και ενα απλο μπανιο σε μπανιερα ειναι πολυ βοηθητικα.. οχι μονο ψυχικα αλλα και λογο των αλατων και των ιχνοστοιχειων που απορροφουνται απο το σωμα σου και στρωνουν τισ ορμονεσ..



    ειναι πιο ωραιο απο οτι φαινεται...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    άρκτε, καλημέρα.
    Το βρίσκω πολύ διορατικό από μέρους του γιατρού σου να ζητήσει να έχει επικοινωνία με την ψυχολόγο σου. Έτσι θα έχουν μία συνεργασία και θα αλληλοσυμπληρώνονται στην προσπάθειά τους για την στήριξή σου. Άρα έχεις βοηθούς σου δύο ειδικούς που ενώνουν τις γνώσεις και τις δυνάμεις σου για σένα, για το καλό σου. Έχεις στη ζωή σου έναν σύντροφο που σε αγαπά και ένα παιδί που σε λατρεύει. Και οι δυο τους σε θέλουν επίσης καλά. Και ο σκύλος σου! Μην ξεχνάμε τον σαλιάρη σου,χε, το θυμάμαι που το είχες γράψει.
    Τι ωραίο αυτό που σου πρότεινε η αντζίκ! Στη θέση σου θα το έκανα, να ξεφύγεις λίγο από τις εσωτερικές πιέσεις. Δεν υπάρχει καλύτερο τονωτικό για τη διάθεση από ένα διάλλειμα από την καθημερινότητα, θα γυρίσεις με άλλη διάθεση, με άλλο κέφι πίσω. Κάντο βρε!

    Θα το ξεπεράσεις, θα σε βοηθήσουν και όσοι σε αγαπούν και οι γιατροί σου να το κάνεις. Περνάς μια ζόρικη φάση, αλλά τα έχεις βγάλει πέρα σε δυσκολότερα πριν και πάλι τα κατάφερες! Θα το κάνεις και τώρα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ετσι οπωσ τα λεει η Ρειν .ειναι Αρκτε μου.. μια φαση ειναι.. το καλο εινια πωσ μετα απο αυτη την κατω βολτα θα ερθει η πανω παλι!!!
    περνε πολλεσ πολλεσ αγκαλιεσ.. τα αγαπημενα σου ατομα.. και εχε επικοινωνια με τουσ γιατρουσ..!!!! Ολα θα πανε καλα.. αλλα πηγαινε και καπου να ξεσκασεισ... εστω 2 μερουλεσ!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    συμφωνω πως η συνεργασια ψυχολογου-ψυχιατρου ειναι απαραιτητη και αλληλοσυμπληρωματικη.
    οταν ομως ο γιατρος σου μιλαει για mg και γονιδια και η ψυχολογος για επικτητο προβλημα,το οποιο θα μπορουσε να μην εχει εκδηλωθει αν δεν ευνοουσε το περιβαλλον,τοτε τι γινεται?
    που βρισκεται η αλληλοσυμπληρωση?

    αρκτε μου σορρυ για το οφ-τοπικ αλλα ειναι ενα θεμα που με προβληματισε πολυ,μετα απο τη συνεδρια που ειχα με την νεα ψυχολογο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Βρισκεται στην πιστη στον εαυτο μας και στη θεληση για ζωη. Κρατας ο,τι σου κανει καλο για να προχωρησεις απο τον εναν και απο τον αλλο, και βαζεις στοχο να βρεις τον εαυτο σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    σοφτ, δν έχω το χρονικό περιθώριο να σκεφτώ.
    είναι σαν να είμαι ένα άλλο πρόσωπο εκείνη τη στιγμή.
    αρκτουλα ελπιζω να νοιωθεις καλυτερα
    δεν θα σου πω να μην σκεφτεσαι απαισιοδοξα τις στιγμες αυτες.
    θα σου προτεινω να δεσμευτεις απεναντι στον εαυτο σου, να δινεις λιγο χρονο.
    δωσε λιγο χρονο να το αποφασισεις αργοτερα.
    αν τα καταφερεις να δωσεις λιγο χρονο, τοτε θα προλαβεις να σκεφτεις.
    και τοτε, θα σκεφτεις οτι εχουν ερθει κι αλλες τοσο μαυρες στιγμες, εχουν περασει ομως!!!!!!
    αυτη ειναι η ουσια αρκτουλα, οτι ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.ΠΑΝΤΑ!!!!!!
    προσπαθησε να το θυμασαι σε παρακαλω. παντα περνανε οι μαυρες στιγμες.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Αρκτε καλησπερα και απο μενα,να σου κανω μια ερωτηση βρε κοπελα μου.Απο νευρα πως πας;Νοιωθεις ηρεμη η νευριασμενη;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...

    εμπνευστή, είμαι ήρεμη, αν σκεφτώ δλδ πως παλιότερα ήμουν ένα νευρόσπασμα!
    νευριάζω σπάνια.
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Online ατομική συνεδρία;
    By Urigeller in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-12-2009, 10:40
  2. Συνεδρία τρελοκομείο
    By VelvetUnderground in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 1
    Last Post: 03-07-2009, 13:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •