Nομίζω πως έχω HIV και έχει αρρωστήσει το μυαλό μου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Δεν θα σου πω ψέμματα, φαρμακευτική αγωγή χωρίς παρενέργειες δεν υπάρχει, για το συκωτι και τα λαντοζ που παιρνω δεν εχω ακουσει πραγματα. Και μιλας με ανθρωπο που έχει κανει ΟΤΙ εξετασηβυπ'αρχει. Πιστευω ότι στη φάση που είσαι για αρχή, η ψυχοθεραπεια θα σου κάνει καλό.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Iwantogetfree View Post
    Καλησπέρα κι απο εμένα...
    Είμαι 27 χρονών και νέο μέλος στο site που βρήκα καθώς έψαχνα για συμπτώματα και ασθένειες...Η σχέση μου με τους γιατρούς είναι κάτι παραπάνω απο ψυχαναγκαστική αφού το κινητό μου έχει πλέον περισσότερα τηλέφωνα ιατρών παρά φίλων...
    Δεν ήμουν πάντα υποχόνδρια αλλά τα τελευταία χρόνια σχεδόν σε καθημερινή βάση, πιστέυω πως έχω κάτι που θα με οδηγήσει σε βαριά νοσηρεία. Τον θάνατο δεν τον φοβάμαι, όμως φοβάμαι πολύ τις αρρώστειες γνωρίζοντας όμως πως η πιο βαριά αρρώστεια είναι αυτή των εμμονών μου...
    Τους τελευταίους μήνες υποφέρω πιστεύοντας πως έχω τον ιό HIV...Πριν αρχίσω να εξηγώ το πως συνέβη αυτό, θέλω να τονίσω πως είμαι ετεροφυλόφιλη, δεν είμαι χρήστρια ναρκωτικών ουσιών και γενικά σε σχεδόν όλες τις σεξουαλικές επαφές που είχα, ήμουν προσεχτική. Επίσης, είμαι χορτοφάγος και ακολουθώ συγκεκριμένη διατροφή απο διατροφολόγο και καπνίζω αρκετά λόγω άγχους.
    Η εμμονή μου, άρχισε πριν τέσσερις περίπου μήνες όταν παρουσίασα μία μυκητίαση στην γλώσσα μου. Η γλώσσα μου άσπρισε ξαφνικά στο πάνω μέρος της και τις πρώτες δύο ημέρες με έκαιγε. Πήγα αμέσως στον παθολόγο που έχω εδώ και χρόνια και μου είπε πως είναι μια απλή μυκητίαση που την παθαίνουν πολλοί άνθρωποι όταν πέφτει το ανοσοποιητικό τους ή έπειτα απο λήψη αντιβίωσης. Εγώ αντιβίωση δεν είχα πάρει οπότε εστιάσαμε στο ανοσοποιητικό. Μου είπε πως δεν ήταν κατί ανησυχητικό και πως σε δέκα μέρες θα μου είχε περάσει παίρνοντας την θεραπεία που μου σύστησε. Όταν έφυγα απο το ιατρείο, ένιωθα σαν να μου έιπε πως θα πέθαινα έπειτα απο έναν μήνα... Γυρισα σπίτι και άρχισα να ψάχνω στο ιντερνετ... Αυτό ήταν...έχασα την γή κάτω απο τα πόδια μου καθώς παντού έλεγε πως όσοι παθαίνουν στοματικά έλκη και στοματίδιδες, είναι συνήθως φορείς του HIV. Tρελάθηκα και μαζί με τον εαυτό μου, τρέλανα τους πάντες γύρω μου. Έψαχνα μανιωδώς, τα πόδια μου έίχαν κοπεί, το βράδυ δεν κοιμήθηκα και έλεγα στον ευατό μου "Πάει, έχεις HIV και αυτά είναι τα πρώτα συμπτώματα του AIDS". Την επόμενη κιόλας μέρα ξαναπάω στον γιατρό και του εξηγώ οτι έιχα διαβάσει το προηγούμενο βράδυ... Εκείνος γελώντας μου είπε πως αν ειχα κάτι τέτοιο τότε θα είχα πολύ σοβαρότερα συμπτώματα απο μια απλή μυκητίαση στόματος. Τότε του ζήτησα να μου γράψει να κάνω αιματολογικές εξετάσεις αλλά εκείνος αρνήθηκε λέγοντας "Δεν σου γράφω τίποτα, δεν έχεις τίποτα. έχω δεί δεκάδεσ στοματίτιδες κι εσύ δεν έχεις HIV. Κάνε την θεραπεία σου και θα δείς που όλα θα πάνε καλά. Εγώ όμως επέμενα και τότε θυμωμένος γύρισε και μου είπε πως δεν είναι δυνατόν να πιστεύω στις αηδίες που γράφονται στο ιντερνετ και να μην πιστεύω τον γιατρό. Πως πρέπει να τρώω κρέας και να κόψω το τσιγάρο και πως πρέπει να ζώ σαν φυσιολογικός άνθρωπος χωρίς φοβίες.
    Γύρισα σπίτι κάπως καθησυχασμένη και υποσχέθηκα να μην ξανασχοληθώ...όμως το μυαλό μου συνέχιζε να σκέφτεται όλα αυτά που είχα διαβάσει και αποφάσισα να γράψω σε ένα φόρουμ σχετικά με ιατρικά θέματα... Οι μισοί μου έλεγαν να ακούσω τον γιατρό μου και οι άλλου μισοι πως θα έπρεπε οπωςδήποτε να κάνω εξετάσεις για HIV καθώς η τριχωτή λευκοπλακία είναι καραμπινάτο σύμπτωμα. Τρελάθηκα ακόμα μια φορά...Το να πάω να κάνω εξετάσεις το απέκλεισα απο την πρώτη κιόλας στιγμή γιατι αν εβγαίνε το τεστ θετικό, θα έπεφτα πάνω στο πρώτο αυτοκίνητο που θα έβλεπα μπροστά μου...Δεν ήξερα την διαφορά μυκητίασης και τριχωτής λευκοπλακίας και πίστευαπως όλα συτά είναι πάνω κάτω τα ίδια... Στο μυαλό μου είχε κολλήσει πως έχω AIDS και τριχωτή λευκοπλακία....
    Εν τω μεταξύ, έκανα την θεραπεία μου κανονικά και η γλώσσα μου είχε βελτιωθεί πολύ όμως εμένα δεν μου έφευγε απο το μυαλό και αποφάσισα να πάω σε δερματολόγο-αφροδισιολόγο. Όταν είδε την γλώσσα μου και της εξήγησα τι συνέβη μου είπε πως είναι πολύ απλής μορφής και μου έδωσα απλά μια κρέμα ντακταρίν. Όταν την είπα για τις φοβίες μου, επίσης γέλασε και μου είπε "Μην ξαναψάξεις στο ιντερνετ. Απο τοτε που δημιουργήθηκε το ιντερνετ, οι ψυχολόγοι κάνουν χρυσές δουλειές απο αρρωστοφοβικούς. Ο καθένας ανίδεος γράφει οτι θέλει και το παίζει γιατρός. Μόνο τον γιατρό σου θα ακούς."
    έφυγα κάπως ανακουφισμένη ενώ μετά απο μερικές μέρες η γλώσσα μου ήταν μια χαρά... Άρχισα να το ξεχνάω όχι όμως για πολύ...
    Πριν λίγες μέρες αρρώστησα με μια απλή γρίπη που κράτησε μόνο τεσσερις μέρες και το μυαλό μου πήγε κατευθείαν πάλι εκεί... Οτι το ανοσοποιητικό μου έχει αδυνατίσει και γι αυτό αρρωσταίνω. Πονάει το πόδι μου, το μαυλό μου πάει εκεί. Βγάζω ένα σπυρί, το μυαλό μου πάει εκεί. Κάνω έρωτα με τον φίλο μου και απο τον φόβο μου μην τον κολλήσω, δεν μπορώ να χαρώ τίποτα ενώ ακόμα και με ένα φτέρνισμα του ανησυχώ μήπως είναι σύμπτωμα οτι κόλλησα κι εκείνον. Σκέφτομαι πως όταν κάνω παιδί, θα ανακαλυφθεί το οτι έχω HIV και τότε θα καταστραφούν όλα.
    Το μυαλό μου φτιάχνει σενάρια και δεν αντέχω αλλο... Είναι μέρες που λεώ πως θα πάω να κάνω εξέταση για τον ιό για να τελείωνει η ιστορία αλλά τρέμω το αποτέλεσμα...
    Απο την άλλη λέω στον εαυτό μου... ναι, η τριχωτή λευκοπλακία είναι σύμπτωμα του ιού αλλά εσύ είχες απλά μια μυκητίαση και 2 γιατροί, σου επιβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος όμως το μυαλό κολλάει, κολλάει επικίνδυνα και έχω χάσει την όρεξη μου, τον ύπνο μου, δεν μπορώ να δουλέψω, όλοι με κοροιδεύουν, η οικογένεια μου ανησυχεί και εγώ βουλιάζω όλο και περισσότερο...
    Μόνο όταν είμαι μαζί με τον φίλο μου νιώθω καλά γιατί δεν σκέφτομαι τίποτα αλλά εκείνος μένει σε άλλη χώρα και βρισκόμαστε μόνο μια φορά τον μήνα μέχρι να παντρευτούμε όμως σε εκέινον δεν λέω τίποτα γιατί φοβάμαι πως θα με περάσει για τρελή ή θα σκεφτεί πως όντως έχω HIV και γι αυτό φοβάμαι τόσο πολύ.
    Η ζωή μου έχει γίνει μία κόλαση και πραγματικά πολύ γρήγορα φοβάμαι πως θα οδηγηθώ στην κατάθλιψη (αν δεν έχω ήδη).
    Ευχαριστώ πολυ που με ακόυσατε και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα μου όμως πραγματικά ανακουφίστηκα... κάπως...
    Καλησπέρα,

    Η περιγραφή σου μου θύμισε πολύ εμένα. Εδώ και μερικά χρόνια έχω και εγώ μεγάλη φοβία για τη συγκεκριμένη ασθένεια. Οτρόπος ζωής μου δεν δικαιολογεί αυτή μου τη φοβία καθώς είμαι μονογαμική, και δεν εμπλέκομαι σε επικίνδυνες συμπεριφορές. Παρόλα αυτά απο το 2008 έως σήμερα ο φόβος μου συνεχίζεται. Όπως και εσύ ανέφερες καθετί που συνέβαινε στον οργανισμό μου εγώ το ερμήνευα ως σύμπτωμα hiv. Κρυολόγημα, εξάνθημα στο πόδι, αίσθημα καύσου στους λεμφαδένες, και πολλά άλλα που μου έχουν παρουσιαστεί όλα τα συνέδεα με την αρρώστια. Εχθές πήρα τα αποτελέσματα της εξέτασης: αντισώματα hiv i & ii -αρνητικό. Δεν ήταν η πρώτη φορά που έκανα αυτή την εξέταση αλλά ο φόβος και η ανησυχία είναι πάντα ο ίδιος οταν περιμένεις το αποτέλεσμα. Η εμμονή αυτή που έχεις όμως δεν θα φύγει αν δεν πας να κάνεις την εξέταση να ανακουφιστείς. Εγω το σκέφτηκα ως εξής: ή θα παω και θα εξεταστώ και θα μου φύγει το βάρος ή κάθε μέρα θα αργοπεθαίνω απο την αγωνία. Να θυμάσαι το εξής: Οποιο και να είναι το αποτέλεσμα της εξέτασης μόνο καλό θα σου κάνει διότι στην περίπτωση που είναι αρνητικό ανακουφίζεσαι αμέσως και συνεχίζεις ήρεμη και ανέμελη. Σε περίπτωση που είναι θετικό και πάλι κερδισμένη θα είσαι διότι θα το έχεις ανακαλύψει έγκαιρα πριν νοσήσεις και με την κατάλληλη θεραπεία δεν θα κινδυνεύει η ζωή σου. Πήγαινε να κάνεις την εξέταση και θα δείς πως ανησυχούσες άδικα. Παράτεινε την αγωνία σου για λίγες ημέρες ακόμη μέχρι να βγεί η εξέταση και μη δηλητιριάζεις καθημερινά τη ζωή σου με αρνητικές σκέψεις. Είσαι νέα, όπως και εγώ ( 2 χρόνια μεγαλύτερη σου) και τη ζωή πρέπει να τη χαιρόμαστε και όχι να τη φοβόμαστε. Το μυαλό μας παίζει πολλά παιχνίδια και όταν νομίζουμε οτι πάσχουμε απο κάτι προκαλούμε εμείς οι ίδιοι τα συμπτώματα στον οργανισμό μας. Μετά το πόρισμα της εξέτασης μου δεν με ξαναενόχλησαν οι αδένες μου γιατί πολύ απλά δεν είχα άγχος πια. Βοήθησε λοιπόν και εσύ τον εαυτό σου και πήγαινε να εξεταστείς. Δεν έχεις τίποτα να το ξέρεις, αλλά στη φάση που είσαι μόνο αν το δείς γραπτώς θα το πιστέψεις γιατί παρόλο που θες να το πιστέψεις με τη λογική το μυαλό σου σου παίζει παιχνίδια όπως έπαιζε και το δικό μου. Εγώ σε καταλαβαίνω ... Αν αποφασίσεις να πάς για την εξέταση και θέλεις συμπαράσταση πολύ ευχαρίστως να έρθω μαζί σου...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    3
    @iwantogetfree
    ειμαι λιγο πιο μικρη απο εσενα στην ηλικια και αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα εδω και 11 μηνες. εχω κανει ομως 4 φορες εξετασεις, ολες αρνητικες και θα κανω και πεμπτη σε λιγες μερες ετσι οπως το βλεπω. Ο πρωτος μου ειναι αλλα αν συνεχισω ετσι βλεπω να με χωριζει και να φορεσω μια ωραια λευκη ρομπα που τα χερακια δενουν πισω. Καθε φορα κάνω εξετασεις, μαζι με το αγορι μου, παιρνω τα αποτελεσματα, ειμαι καλα για ενα εναμιση μηνα και μετα παλι τα ιδια. επιμενει να μου λεει οτι οσο μου το τρφει και πηγαινουμε μαζι για εξετασεις δεν θα περασει ποτε. Με ποναει το χερι μου,...hiv, εχω σημαδια και φαγουρα απο κουνουπια...hiv. Η εμμονη αυτή εντάθηκε λόγω κολπικης μυκητιασης που με ταλαιπωρει εδω και αρκετους μηνες. ερχονται φευγουν και τουμπαλιν. Εχω παει σε γυναικολογους, ψυχολογους εχω πει το φοβο μου και γελάνε. Ενας μαλιστα μου συστησε επισκεψη σε ψυχολογο. Πηγα, 2-3 συνεδριες μετα του ειπα να παω μετα απο καιρο να το δουλεψω λιγο στο μυαλο μου μονη μου...αλλα που!Παλι τα ιδια....και πιο εντονα. Τωρα μου περναει απο το μυαλο 1. ο καρκινος, 2. οτι αν δεν με εχει κολλησει το αγορι μου, επειδη εγω δεν εχω παει με αλλον, και επειδη και σε αυτον βγαινουν αρνητικες οι εξετασεις 3. οτι εχω ακουμπησει πετσετα αντικειμοενο καποιου φιλου, φιλης που εχει και ετσι το εχω κολλήσει, 4. οτι εχει καποιος στο οικογενειακο περιβαλλον κλπ κλπ. Η συμβουλη του ψυχολογου ηταν να κοψω το ιντερνετ, κατι που δεν εχει γινει ακομα. Υποβαλλομαι συνεχως σε ψυχοφθορες διαδικασιες με εξετασεις και παλι καλο δεν βλεπω. Εχω χασει ολους μου τους φιλους γιατι ειμαι στις μαυρες μου, βγαινω με το αγορι μου μονο και μερικους φιλους που δεν ξερουν κατι γι αυτο (οταν νιωθω καλα ψυχολογικα). Εχω παρατησει καθε δραστηριοτητα και εχω κλειστει στο σπιτι. ο γυναικολογος μου ειπε οτι εχει διαταραχτει η χλωριδα του κολπου πολυ και δεν επανερχεται γρηγορα, μπορει να παρει και καιρο ακομα. Αλλα πραγματικα ειμαι παλι σε απογνωση αυτες τις μερες γιατι ηρθαν ξανα οι μυκητες. Ολα τα αλλα στο κολπικο τραχηλικο τεστ καθαρα. ΚΑΙ ΓΙΑ το λογο αυτο σκεφτομαι να παω ξανα για εξετασεις...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Ιωαννα μου γεια σου!!!! Τι κανεις??? Τα λεγαμε και στο αλλο θεματακι σου που δεν αφορουσε εσενα και τωρα μετα λυπης μου βλεπω θεμα που ασε αφορα!!! Οταν σου λεγα εγω στο αλλο ποστ να τον παρατησεις και να ρθεις ελλαδα να ζησεις μια φυσιολογικη ζωη δεν μ ακουγες!!!! Σορρυ που θα στο πω,αλλα ολα αυτα ''τα αρρωστημενα'' ειναι αποτελεσμα του εντονου αγχους και προβληματισμου για το τι θα κανεις με το συντροφο σου!!! Λοιπον,ωμα,ξεκολλα το μυαλο σου,δεν εχεις τιποτα...Οι γιατροι ξερουν καλυτερα απο σενα...Ομως επειδη δεν προκειται να ξεκολλησεις απ τις εμμονες πηγαινε κανε το τεστ και οταν θα βγει το τεστ ανητικο επανελαβε ''Ειμαι πολυ ηλιθια που εκανα τετοιες σκεψεις'' . Και το σημαντικοτερο πηγαινε σε ψυχολογο και πες του οσα εχεις περασει με το συντροφο σου και θα σου πει αμεσως τη διαγνωση!!!

  5. #20
    thanasisGR
    Guest
    μην φοβάσαι το αποτέλεσμα.. θα δεις ότι δεν θα έχεις τίποτα.. έτσι ακριβώς την έχω πατήσει και εγώ ψάχνοντας τα συμτώματα.. άσε είναι ότι χειρότερο να διαβάζεις συμτώματα και μετά να τα έχεις.. αλλα πίστεψε με στο μυαλό σου είναι όλα αυτά που νιώθεις.. και πραγματικά σε καταλαβαίνω.. είναι πολύ άσχημο να νομίζεις ότι έχεις κάτι.. ενώ στην πραγματικότητα δεν το έχεις!!! άσχετα τι νιώθεις...

    κανε την εξέταση και θα δεις ότι θα νιώσεις καλύτερα.. μετά όμως μην αρχίσεις και ψάχνεις πάλι συμτώματα... μου θυμίζεις εμενα.. αυτό κάνω συνεχεια xaxaxa :P

    ξέχασε το δεν έχεις τίποτα στο υπογράφω!!! :D

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    3
    Πιστευω κι εγω οτι πρεπει να πας να κανεις την εξεταση. Η αναμονη είναι λιγο δυσκολη, αλλα αν εχεις ατομα που σε αγαπανε σιγουρα θα βρεθει ενα να σου συμπαρασταθει οσο θα χρειαστει για να παρεις την απαντηση. Καντο και θα δεις πως θα νιωσεις αμεσως πιο ησυχη και ηρεμη. Και μετα να συμβουλευτεις εναν ψυχολογο, οχι ψυχιατρο με φαρμακα κλπ.Να μιλησεις μαζι του. Δεν θα εισαι σιγουρα το πρωτο ιδιο περιστατικο που συνανταει, θα σε βοηθησει να δεις καλυτερα τα πραγματα. Ξεκινα, move it! :o:o:

    Κι εγώ θα ξεκινησω ξανα τις συναντησεις, πιο ενθερμα αυτη τη φορα!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2
    Den to pistevw telika den imoun mono egw...olo auto pou diavasa apo esas to zousa apo to 2002 mexri kai to 2009..7 oloklira MARTYRIKA XRONIA pou ap oti vlepw enoiwtha to idio opws ki eseis...agwnia gia to otidipote mou synevaine kai ola nomiza pws mou diatynpanizan ton hiv...apo ena krywma.mexri mia melania,...tragiki zoi,enoiwtha pws eixe imerominia lixis..kai olo auto apo tin prwti mou sxesi,kai af otou syneiditopoiisa pws eixe <<kako parelthon>> mplegmenos me polla..kai imoun molis 19 etwn..apo tote kai sto eksis talanize to mualo mou..kathe fora pou me epairne til ektote poy xwrisame gia na dei ti kanw,nomiza pws ithele na mou exomologithei to moiraio...oti kai na pw einai ligo...to 2008 gnwrisa ton antra mou.fysika den tou exomologithika ton tromo mou kai epeita apo 2-3 fores pou kaname eleuthera erwta(me tromeres enoxes sto myalo mou) emeina egkuos...alla i megali fovia itan fysika i anagkastiki antimetwpisi tou kakou me tis aparaitites exetaseis pou mou ypedeikse o giatros logw tis kuisis...ola ta efialtika senaria enoxwn sto myalo mou me ekanan mexri kai na thelw na kanw ektrwsi mono k mono gia na min kanw tis exetaseis...en oligois,perase 1,5 minas opou eytyxws kai me epeisan oloi na min kanw ektrwsi,omws o giatros me pieze na tou paw tis exetaseis giati eprepe idi na kanw tis epomenes...wspou anagkastika eftase i wra na tis kanw....itan imera Paraskevi kai tin Triti tha pigaina na tis paralavw apo to mikroviologiko kentro..ena efialtiko triimero...ithela kai den ithela na ftasei i wra...wspou mpikame mesa sto iatrreio tin Triti mazi me ton antra mou kai i mikroviologos mas zitise na perimenoume ligo giati ekeini ti stigmi tis typwne gia na tis paroume..egw opws fantazeste pisteva diafora,pws tha mas anakoinwne to moiraio kai gi auto mas zitise na perimenoume ktl/..kai mesa se 3 lepta exigisa stin aithousa anamonis ston antra m tis fovies toswn etwn kai prin prolavei na antidrasei i mikroviologos mas fwnaxe,legontas mas pws oles oi exetaseis itan poly kales kai oti ola evainan thetika...i zoi mou egine zoi kai apo ekeini ti stigmi anektisa pali tin anasa mou..paidia den yparxei xeirotero synaisthima eilikrina...ola auta twra ta noiwthw poly makrina,alla katanow plirws osous exoun viwsei tetoia synaisthimata....ena sas lew..einai apla o fovos mas,.,.giati kai gw mporei na fantazomoun diafora,ixera omws vathia mesa mou pws den itan tpt allo apo ton kako mou eauto pou me tyrranouse..opoios einai arrwstos to xerei,.to noiewthei...eyxomai apo tin psyxi mou vathia opoios-a perase osa kai gw na ta xeperasei kai na anaktisei ti ZOI,..

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    40
    καλη μου,εχω κανει 354645 φορες τεστ για ΕΙΝΤΣ,ΚΑΡΚΙΝΟ,ΣΥΦΙΛΗ,ΚΑθε φορα με την ιδια σιγουρια οτι ΤΑ ΕΧΩ.το να πας να κανεις τεστ δεν ειναι η λυση,αλλα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ...δεν ξερω πως γιατρευεται η υποχονδριαση.....κι εγω υποφερω

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    3
    Καλημέρα!
    Σε αυτό που θα έπρεπε να επικεντρωθείς, από ότι κατάλαβα από το γράμμα σου, μάλλον δεν είναι ότι έχεις Aids, (γιατί πιθανότατα δεν έχεις), αλλά ο έντονος φόβος που σε έχει κατακλύσει και πιθανόν αυτό να γίνεται και με άλλα θέματα ή αρρώστιες. Το να κάνεις το τεστ θα σε βοηθήσει προσωρινά (αφού θα δεις τα αποτελέσματα και θα ανακουφιστείς από το άγχος) όμως μετά είμαι σίγουρη ότι με το παραμικρό ο φόβος αυτός θα επιστρέψει.... Πάρε παράδειγμα το ότι και οι δύο γιατροί σου απέκλεισαν το ενδεχόμενο να νοσείς απο Aids και εσύ, ενώ ανακουφίστηκες προσωρινά, μετά πάλι με το παραμικρό αυτός ο φόβος επανήλθε. Είναι ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεσαι. Έχοντας, προσωπικά εμπειρία από φόβους, παρατηρώ τα ίδια συμπτώματα που είχα και εγώ. Αυτό συνεχιζόταν μέχρι που αποφάσισα να το αντιμετωπίσω με τη βοήθεια μιας ψυχολόγου. Να είσαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να σου δοθεί φαρμακοθεραπεία από ψυχολόγο. Ίσα ίσα όσο πιο γρήγορα αντιμετωπίσεις τους φόβους σου και βρεις τρόπο να τους διαχειρίζεσαι, τόσο πιο γρήγορα θα μπορείς να συνεχίσεις τη ζωή σου με πιο πολλή ενέργεια και όρεξη!:D

  10. #25
    ποση ωρα σου πηρε να γραψεις ολα αυτα;;;;;;

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    20
    Άκου να δεις εγώ έχω HIV και παίρνω φάρμακα και είμαι super και δεν θα πεθάνω, ζω φυσιολογικά. Άσε τις βλακείες και πήγαινε να ψαχτείς. Εμφάνισα τριχωτή λευκοπλακία κάτι πλακίδια στα πλάγια της γλώσσας που δεν ξεκολούσαν με τίποτα. Αυτά φεύγουν μόνο με αντιρρετροικά. Αν τα δικά σου έφυγαν τελείως δεν έχεις κάτι τέτοιο. Υπάρχει και η καντητίαση με φουσκάλες στα ούλα ή στη στοματική κοιλότητα, πάλι από HIV. Ο HIV είναι λίγο μπελάς, αλλά δεν είναι και του θανατά, κάτι χαπάκια παίρνεις και φοράς πάντα προφυλακτικό. Έλα στο Κέντρο Ζωής ή στην Θετική Φωνή για ενημέρωση και άσε τις βλακείες.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    2
    Γεια σας ..συγνωμη που απανταω σε παλιο μηνυμα ομως δεν εβρισκα τροπο να σας ρωτησω κατι που με απασχολει..απο το σεπτεμβριο εχω βγαλει κατι στα πλαινα της γλωσσας μου τα οποια δεν εινια ενοχλητικα ..ειναι οπως τα τριχιδια που εχει η γλωσσα μας απο επανω και τριβεται...εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι μπορει να ειναι συμπτωμα του αιντς..ειχα μια σχεση και χωρισαμε περασαν πεντεμιση μηνες και μ ηρθε η ιδεα να κανω τιο τεστ μηπως κολλησα τπτ ...(ομως τηρουσα ολους τους κανονες )βγηκε αρνητικο ομως η γλωσσα μου συνεχιζει να ειναι ετσι ...οταν την τριβω βγαινουν ομως ειναι αρκετα προσκολημμενα πανω της ..εσεις πως ανακαλυψατε οτι πασχετε απο aids?ειχατε βγαλει την τριχ λευκοπλακια ενω ειχατε aids ή μπορει να εμφανιζεται ετσι απλα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων κια συγνωμη εαν εγινα αδιακριτη να ειστε καλα !!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Πωπω κόντεψα να χάσω το μυαλό μου.............να υποθέσω ότι δεν δουλεύεις.!!!

    Ξεκίνα να κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου,χόμπι,καθαριοτητα,εθελ� �ντισμό,ρέικι,περπάτημα,τέν ις,τρέξιμο σε κοντινό πάρκο,πλύσιμο πιάτων,ποίηση-πολλά σάιτ θέλουν συντάκτες ψάξε να βρεις κάποια από αυτά,γράψου σε μία οργάνωση,γυμναστήριο,φιλίε ς ομοιοπαθητικη,βελονισμό,αλ λά όχι να τρελαίνεσαι...

    Αν δεν πιάσουν τα ανωτέρω,πήγαινε σε έναν γιατρό να σου γράψει ηρεμιστικά.
    Last edited by Diana1982; 27-04-2014 at 01:16.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Επι χρονια παθαινα ΣΥΝΕΧΕΙΑ κολπικες μυκητιασεις. Κι αυτο συμπτωμα ΗΙV δεν εναι? Σταματησαν οταν γεννησα το πρωτο μου παιδι. Οσο για ασπρη γλωσσα εχω ισα με 10 χρονια. Γεννησα πριν 5 μηνες το 2ο οποτε μου ξαναεκαναν εξετασεις κ για hiv κ φυσικα ουτε ειχα ουτε εχω. Τι θελω να σου πω? Οτι επειδη εχεις τα 'συμπτωματα' δεν σημαινει οτι σονυ κ καλα εχεις κ την παθηση.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    3
    Τιποτα δεν εχεις κοριτσακι. Πηγαινε κανε την εξεταση κ θα δεις.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. δεν εβαλα μυαλο...
    By james in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2010, 16:16
  2. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 22:10
  3. Όλα είναι στο μυαλό μας....
    By Relia2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2009, 23:01
  4. το μυαλο μου ποναει...
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2008, 13:31
  5. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
    By giota73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2007, 07:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •