Nομίζω πως έχω HIV και έχει αρρωστήσει το μυαλό μου... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    1
    Καλησπερα και απο εμενα.ειμαι 23 ετων και προσφατα περασα ενα σοκ οτι πασχω απο τον hiv.αρχικα θα ηθελα να πω ενα μεγαλο μπραβο σε οσους γνωριζουν οτι ειναι φορεις και παρολα αυτα αντιμετωπιζουν τη καθημερινοτητα και συνεχιζουν τη ζωη τους κανονικα με δυναμη.το λεω αυτο γιατι πιστευω οτι ειναι κατι τρομερα δυσκολο ν αντιμετωπιζεις κατι τοσο σοβαρο.εγω ας πουμε και μονο στην ιδεα κατερρεα.για να μπω στο θεμα πηρα την αποφαση να κανω τις εξετασεις μετα απο καποιες μερες συμπτωματων βασικων οπως στοματιτιδα εξανθηματα στα χερια και στα ποδια πυρετο κοπωση κλπ.οσοι το εχετε ψαξει προφανως θα γνωριζετε οτι ολα αυτα ειναι αρκετα για να πεισουν εναν κατα φαντασια ασθενη οτι πασχει..θα ηθελα να επισημανω οτι στη σεξουαλικη μου ζωη υπηρξα αρκετα απροσεκτος..σ αυτο το οποιο θελω να καταληξω οτι με το που μου μπηκε η ιδεα και αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ ολα οδηγουσαν στο οτι ειμαι φορεας.αυτες οι μερες ηταν οι πιο βασανιστικες της ζωης μου ειδικα οι 2 τελευταιες που περιμενα τ αποτελεσματα.μαλιστα μου ειπαν πως αφου επελεξα να μαθω τ αποτελεσματα προφορικα θα τους παρω τηλεφωνο και αν ειμαι αρνητικος θα μου το πουν αλλιως δεν ανακοινωνουν τηλεφωνικος θετικα αποτελεσματα.ψυχολογικος πολεμος για εμενα αφου ολη την ωρα τριγυριζε στο μυαλο μου πως θα μου πουν ελατε να παραλαβετε τ αποτελεσματα σας.εν τελει ευτυχως πηγαν ολα καλα.τονισα πιο πανω οτι περα του οτι ειχα αρκετα ανησυχητικα συπτωματα ημουν και απροσεκτος στο παρελθον.οποτε για ολους οσους φοβαστε σας ενθαρυννω λεγοντας σας πως ειναι κατι πολυ δυσκολο να εχεις.σταματηστε να ψαχνετε στο ιντερνετ και πηγαινετε να κανετε εξετασεις.ειναι τρομερο λαθος να βασανιζεσαι καθε μερα με την απορια εχω δεν εχω και να μη δινεις ενα τελος σε ολο αυτο.καλο κουραγιο σε ολους και οι εξετασεις συνηθως σε απαλασσουν απ ολα!

  2. #32
    εγώ στη euromedica πλήρωσα 2.5 ευρώ για hiv και σύφιλη, μου έκανε εντύπωση καθώς περίμενα να είναι πιο ακριβές οι εξετάσεις αυτές ... :confused: ευτυχώς όλα αρνητικά!

  3. #33
    Quote Originally Posted by paulin View Post
    Γεια σας ..συγνωμη που απανταω σε παλιο μηνυμα ομως δεν εβρισκα τροπο να σας ρωτησω κατι που με απασχολει..απο το σεπτεμβριο εχω βγαλει κατι στα πλαινα της γλωσσας μου τα οποια δεν εινια ενοχλητικα ..ειναι οπως τα τριχιδια που εχει η γλωσσα μας απο επανω και τριβεται...εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι μπορει να ειναι συμπτωμα του αιντς..ειχα μια σχεση και χωρισαμε περασαν πεντεμιση μηνες και μ ηρθε η ιδεα να κανω τιο τεστ μηπως κολλησα τπτ ...(ομως τηρουσα ολους τους κανονες )βγηκε αρνητικο ομως η γλωσσα μου συνεχιζει να ειναι ετσι ...οταν την τριβω βγαινουν ομως ειναι αρκετα προσκολημμενα πανω της ..εσεις πως ανακαλυψατε οτι πασχετε απο aids?ειχατε βγαλει την τριχ λευκοπλακια ενω ειχατε aids ή μπορει να εμφανιζεται ετσι απλα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων κια συγνωμη εαν εγινα αδιακριτη να ειστε καλα !!
    Αυτο μπορει να ναι καντιντιαση (μυκητας) ή και τιποτα.Γενικα μη σκαλιζεις ετσι πραγματα απο το πουθενα.
    Ειδικα με το ειτζ που δεν εχει συγκεκριμενη συμπτωματολογια,μπορει να τρελαθεις ψαχνοντας για σημαδια.

  4. #34
    BTW,με το AIDS η λογικη ειναι η εξης:Ψιλιαζεσαι κατι οταν εχεις μια επικινδυνη επαφη,ανεξαρτητως συμπτωματων.Ή για οσους ειναι στον τομεα της υγειας,τρυπηθουν κατα λαθος με πιθανον μολυσμενη βελονα.Δεν το πας με τα συμπτωματα,γιατι αυτο δεν εχει συγκεκριμενα συμπτωματα.

    Αν δεν κανεις ηρωινη και μοιραζεσαι βελονες με αλλους,ή δεν πηγαινεις σε πουτανες,τοτε το να κολλησεις ειναι σχεδον απιθανο.
    Το κακο ειναι οτι δεν ξερεις με τι εχει παει ο αλλος που εχεις απεναντι σου.

    Λογικα να το σκεφτεστε μη μασατε,στο μυαλο ειναι το προβλημα.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1
    Εκανα γενικές εξετάσεις και βρέθηκαν τα λευκά αιμοσφαίρια 13.000 και τα λεμφοκύτταρα 5. Επίσης λόγω ανοχλήσεων στην δεξιά μασχάλη εκανα υπέρηχο και βρέθηκαν λίγο πρησμένοι αδένες. Απο το γεγονός αυτό δεν ανησύχησε ούτε η παθολόγος που τις είδε ούτε η ακτινολόγος που έκανε τον υπέρηχο. Η παθολόγος μου είπε να πάω σε αιματολόγο για περαιτέρω εξετάσεις για τα αυξημένα λευκά/λευκοκύτταρα. Εγώ όμως φοβάμαι έχω ακριβώς τους ίδιους φόβους με όσους/όσες έγραψαν πιο πάνω για τον hiv επειδή είχα κάνει ενα στοματικό σε γυναίκα προ διετίας. Εμμονες σκέψεις καταλαμβάνουν το μυαλό μου μέρα νύχτα ακόμα και στον ύπνο μου. Θέλω να ρωτήσω και να βοηθήσετε: 1) γίνεται με αυξημένα λευκά/λεμφοκύτταρα να εχω hiv ? 2) Προκειμένου να πολεμήσω τον φόβο μου απευθύνομαι σε ψυχολόγο ή σε ψυχίατρο ?
    Ευχαριστω.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by egnatios View Post
    Εκανα γενικές εξετάσεις και βρέθηκαν τα λευκά αιμοσφαίρια 13.000 και τα λεμφοκύτταρα 5. Επίσης λόγω ανοχλήσεων στην δεξιά μασχάλη εκανα υπέρηχο και βρέθηκαν λίγο πρησμένοι αδένες. Απο το γεγονός αυτό δεν ανησύχησε ούτε η παθολόγος που τις είδε ούτε η ακτινολόγος που έκανε τον υπέρηχο. Η παθολόγος μου είπε να πάω σε αιματολόγο για περαιτέρω εξετάσεις για τα αυξημένα λευκά/λευκοκύτταρα. Εγώ όμως φοβάμαι έχω ακριβώς τους ίδιους φόβους με όσους/όσες έγραψαν πιο πάνω για τον hiv επειδή είχα κάνει ενα στοματικό σε γυναίκα προ διετίας. Εμμονες σκέψεις καταλαμβάνουν το μυαλό μου μέρα νύχτα ακόμα και στον ύπνο μου. Θέλω να ρωτήσω και να βοηθήσετε: 1) γίνεται με αυξημένα λευκά/λεμφοκύτταρα να εχω hiv ? 2) Προκειμένου να πολεμήσω τον φόβο μου απευθύνομαι σε ψυχολόγο ή σε ψυχίατρο ?
    Ευχαριστω.
    Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τους ψυχολογους και τους ψυχιατρους και να κάνεις τις εξετάσεις. .. ρώτησε τι εξετάσεις χρειάζεται να γίνουν για να το ελέγξεις εφόσον σε φοβίζει τόσο αν και πιστεύω δεν θα έχεις τπττττ. .. εκτός α η γυναίκα στην οποία το εκανες έχει πολλές πιθανότητες να κουβαλάει διάφορα. ...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. δεν εβαλα μυαλο...
    By james in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2010, 15:16
  2. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 21:10
  3. Όλα είναι στο μυαλό μας....
    By Relia2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2009, 22:01
  4. το μυαλο μου ποναει...
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2008, 12:31
  5. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
    By giota73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2007, 06:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •