θέλω την ζωή μου πίσω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    17

    θέλω την ζωή μου πίσω..

    καλησπέρα σε όλους,

    είμαι ο Απόστολος απο θεσσαλονίκη 30 ετών και η αλήθεια ειναι οτι έχω τα πάντα στην ζωή μου δόξα τω Θεό..αλλά έχει τώρα εναν χρόνο που μ έχει πιάσει ενα απίστευτο αγχος..ενα βάρος ασήκωτο..το είχα εντοπίσει απο την αρχή αλλα δεν είχα δώσει σημασία και ξαφνικά πριν λιγο καιρό βρέθηκα μέσα στο τέλμα..δεν μ αρέσει τίποτα πλεον..δεν θέλς κοινωνικές συναναστροφές(εγω που καθε μέρα ηθελα παρέα και εξόδους).εχω φοβίες οτι θα πάθω κάτι,οτι δεν θα είμαι καλός πατέρας(μελλοντικά) οτι η δουλειά μου θα χρεοκοπήσει..απίστευτα πράματα..δεν μπορώ να συγκεντρωθώ,ξεχνάω πράματα,εχω μια καταπληκτική και πανέμορφη γυναίκα και εχω χάσει το ερωτικό μου ενδιαφέρον..προσπάθησα να το παλέψω μόνος αλλα δεν μπόρεσα.πριν λίγο καιρό μίλησα στουσ δικούς μου.στην αρχή οι αντιδράσεις τους ήταν οι γνωστές:Και μην αγχώνεσαι,εμεις ειμαστε εδώ,σ αγαπάμε,δεν σου λέιπει τίποτα και τέτοια.Δεν μπορούσαν να καταλάβουν(ιδίως η γυναίκα μου) οτι δεν με πείθαν με αυτά και τελικά τους είπα οτι θα απευθυνθώ σε νευρολόγο.Πήγα και μίλησα μαζί του και σε 20 λεπτά είχε βγάλει την διάγνωση οτι πάσχω απο " Αγχώδη Διαταραχή" και μου εγραψε αντικαταθλιπτικά.Πήρα μισό το πρώτο βράδυ και την άλλη μέρα το πρωι τρέμαν τα χέρια μου,μ έπιασε κρίση πανικού και μου ήρθε να πηδήξω απ το μπαλκόνι...η γυναίκα μου τρελάθηκε.τα πέταξα τα χάπια και της υποσχέθηκα πως δεν θα ξαναπάρω χημικά..Βρήκα κάτι φυτικά με την ονομασία SaMe..Εχει τώρα 5 μέρες που τα παίρνω αλλά βελτίωση δεν είδα(εκτός απο την πρώτη μέρα).αρχισα να τρώω περισοτερα ψάρια και οτι έχει σχέση με ωμέγα-3 και βιταμίνες Β 1 ,6 12..
    ξέρω οτι δεν υπάρχει λόγος για να τα πάθω όλα αυτα αλλά δεν μπορώ να το καταπολεμήσω,έχει ριζώσει στο μυαλό μου.Εχω χάσει το γέλιο μου.Εχω να γελάσω με την καρδιά μου πάνω απο 1 χρόνο και ξέρω οτι εγω δεν είμαι έτσι.Αυτο είναι που με τσακίζει το οτι ξέρω πως είμαι κανονικά,ξέρω τι θέλω αλλα δεν μπορώ να το καταπολεμήσω.και ξέρω πως θέλω την γυναίκα μου ευτυχισμένη και ονειρεύομαι την ζωή μου όπως ήταν παλιά.Αν μπορείτε βοηθείστε με..Θέλω την ζωή μου πίσω με κάθε κόστος..Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

  2. #2
    apostole,geia soy.eimai se thesi na katalavw poly kala pws einai olo ayto gia sena.dystyxws den tha to peraseis eykola an den exeis dipla soy kapoion poly kalo giatro na se parakoloythei na ton empisteysai kai mazi an xreiazetai na breite thn katallhlh fermakeytikh therapeia.molis mpeis se mia kateythynsh pros th therapeia tha hremhseis.den yparxei logos na fobasai.oloi osoi exoyme perasei kati tetoio sthn oysia xreiasthke na dialythoyme kai na xanagenhthoyme se enan pio dynato kai pio isxyro eayto.apo dw kai pera kai esy mono pio dynatos mporeis na gineis.o rolos ths oikogeneias einai shmantikos alla twra proteraiothta exei na breis giatro.krata konta soy toys dikoys soy anthrwpoys kai mh niwtheis enoxes an den eisaste eytyxismenoi me th gynaika soy twra.twra exeis na skefteis mono ton eayto soy.basika,mh skeftesai.hremhse,apomakryne grinies stenaxvries,skeceis asxolhsoy me tv pc kai ase to giatro kai ta farmaka na kanoyn th doyleia toys.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    17
    περιμενα με αγωνία την πρώτη απάντηση.ευχαριστώ.είναι ασχημο πράγμα οι ενοχές( στην ουσία χωρίς λόγο),το βάρος,οι στεναχωριες...δεν παλεύονται.βαρέθηκα να φοράω την μάσκα του ευτυχισμένου και να υποκρίνομαι σε αυτούς που δεν ξέρουν και δν καταλαβαίνουν τι αισθάνομαι..θέλω να επιστρέψω στην ζωή.προσπαθώ ν απαλλαγώ απο τις άσχημες σκέψεις αλλά δεν μπορώ.Εχω δώσει τον λόγο μου στην γυναίκα μου πως δεν θα ξαναπάρω φάρμακα και απ οτι καταλαβαίνω μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση..και όσο το παλεύω τόσο μου έρχεται να βάλω τις φωνές και να φωνάξω,να μου φύγει το βάρος που χωρίς λόγο έχει κάτσει στο στήθος μου και δεν λέει να ελαφρύνει.

  4. #4
    na min pareis farmaka giati?an xreiazetai vevaia.ayto tha to pei giatros.kai den xreiazetai na prospoihsai se kanenan.exhgeis aplws oti theleis hremia kai diwxneis kathe enoxh.proteraiothta esy.argotera oi alloi.kai egw alla kai oloi oi anthrwpoi poy gnwrizw kai perasan kati sxetiko,bghkan toso dynatoi poy mporoyn na xeiristoyn alla kai na antexoyn polla meta ap'ayto.wrimazeis dynamwneis kai isxyropoihsai.den exeis na fobasai tipota.apo dw kai pera mono prow ta panw einai h poreia.otidhpote xreiasteis pes mas

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    17
    ontws kai gw pistevw oti 8a 8erapeftw kai pws ola 8a pane kala.apla 8a i8ela n apofygw ta farmaka alla kai pali ayto 8a prepei na to krinei o giatros.an yparxei kapoios psixiatros apo 8essaloniki anamesa sas i an exete kapoion na protinete peite mou.episis an yparxei kapoia enalaktiki 8erapeia 8a i8ela na tin ma8w.
    einai poly simantiko gia mena na milaw me an8rwpous pou kseroun akrivws ti pernaw..Linda s eyxaristw.

  6. #6
    den exw ypopyn onomata na xereis omws oti h epilogh giatroy prepei na ginei prosextika kai isws xreiastei na deis 2-3 gia na apofasiseis poios tha se analavei.einai shmantiko na ton empisteyesai kai na exete kalh sxesh opote aisthanesai to paramikro na mporeis me to thl na ton symvoyleyteis.gia enallaktikes therapeies den xerw kati.skefthkes na milhseis se psyxologo?tha voithisei nomizw.kati poy voithise emena.ekeinh akrivws thn epoxh mallon epeidh moy xreiasthke arxisa na pisteyw sto theo.moy edine dynamh.pisteya oti yparxei kati dynato poy den tha m'afhsei.otidhpote xreiasteis pes mas

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    παιδια γραφετε με ελληνικους χαρακτηρες αν θελετε.
    ειναι βασικος ορος στο φορουμ και δεν μπορουμε και να σας παρακολουθησουμε

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    Αποστολε γεια σου.. καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις.. ξερω πως υπαρχουν στιγμες που τα χανεις και δε μπορεις να πιστεψεις αυτο που σου συμβαινει.. εχουμε την ιδια ηλικια και την ιδια ασθενεια.. εγω παλευω περιπου 4 χρονια.. για την ακριβεια τα τελευταια 2,5 εχω μπει για τα καλα μεσα.. τα φαρμακα θα σε κανουν καλα μετα απο καποιο καιρο που θα τα παρεις.. δεν ειμαι γιατρος ομως πηγαινε σ εναν ειδικο να σου πει τι να κανεις.. δεν αξιζει σε κανεναν να περναει αυτη τη μαλακια.. αν ο γιατρος σου πει να παρεις χαπια κατι ξερει περισσοτερο. Δε λεω χημειες ειναι ομως θα νιωσεις πολυ καλυτερα σε καποιες εβδομαδες.. κανε υπομονη λοιπον και μη σκεφτεσαι ουτε το παρελθον ουτε το μελλον.. μονο το παρον υπαρχει.. σου ευχομαι να γινεις καλα και ειμαι σιγουρος πως θα τα καταφερεις..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    17
    σ ευχαριστώ Pinkfloyd.απλά η πρώτη επαφή μου με τα αντικαταθλιπτικά όπως εγραψα και στο πρώτο μου ποστ ήταν τρομερά δύσκολη..το πρώτο μισό που πήρα την επόμενη μέρα το πρωί τρέμαν φοβερά τα χέρια μου,ξεράθηκε το στόμα μου και μ έπιασε κρίση πανικού.(που δεν είχα ποτέ πριν) και το χειρότερο ήταν οτι πέρασε απ το μυαλό μου η ιδέα να πηδήξω απ το μπαλκόνι..απίστευτο ήτανε..νομίζω καταλαβαίνετε οτι θέλω να τ αποφύγω να τα ξαναπάρω αλλα οσο πείθομαι οτι δεν υπάρχει αλλος τρόπος τόσο πιο πολύ αγχώνομαι και νιώθω σε αδιέξοδο..μήπως είμαι λίγο υπερβολικός?αλλά η εμπειρία με τα χάπια με τσάκισε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Αποστολε ποια αντικαταθλιπτικα ειχες δοκιμασει? Καποια απο αυτα μπορει και να εχουν πολυ ισχυρες παρενεργειες μεχρι να τα συνηθισεις. Στον καθε ανθρωπο λειτουργουν διαφορετικα, αυτο που μπορει να παρεις εσυ και να σε πειραξει , αλλος μπορει να μην παθει τιποτα και το αντιστροφο. Δρουν με διαφορετικο τροπο, δεν ειναι ολα ιδια, αλλο Cymbalta και αλλο Ladose για παραδειγμα, αλλο Seroxat και παει λεγοντας.

    Επισης, εχεις ψαξει μεσα σου να δεις τι ειναι αυτο τελικα που σε κανει να νιωθεις ετσι? Αν υπαρχει κατι στη ζωη σου που νιωθεις εντονα οτι δε θελεις να ειναι ετσι ή αν υπηρξε καποιο γεγονος συγκεκριμενο το οποιο σε ταρακουνησε πχ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλημέρα Αποστόλη.Σε τρομάζουνε οι ευθύνες της ενήλικης ζωής?
    Νιώθεις ενοχές στη σκέψη πως θα απογοητεύσεις τους άλλους?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by rock View Post
    Αποστολε ποια αντικαταθλιπτικα ειχες δοκιμασει? Καποια απο αυτα μπορει και να εχουν πολυ ισχυρες παρενεργειες μεχρι να τα συνηθισεις. Στον καθε ανθρωπο λειτουργουν διαφορετικα, αυτο που μπορει να παρεις εσυ και να σε πειραξει , αλλος μπορει να μην παθει τιποτα και το αντιστροφο. Δρουν με διαφορετικο τροπο, δεν ειναι ολα ιδια, αλλο Cymbalta και αλλο Ladose για παραδειγμα, αλλο Seroxat και παει λεγοντας.

    Επισης, εχεις ψαξει μεσα σου να δεις τι ειναι αυτο τελικα που σε κανει να νιωθεις ετσι? Αν υπαρχει κατι στη ζωη σου που νιωθεις εντονα οτι δε θελεις να ειναι ετσι ή αν υπηρξε καποιο γεγονος συγκεκριμενο το οποιο σε ταρακουνησε πχ.
    Τα Zanipram πήρα δεν ξέρω αν καποιος τα έχει πάρει και έχει πάθει τα ιδια..Η αλήθεια είναι πωσ με το φυτικό παρασκευασμα που πήρα τώρα τελευταία νιώθω κάπως καλύτερα αλλά απ την θέληση μου και την ανυπομονησία μου να θεραπευτώ νομίζω μερικές φορές πως μένω στάσιμος αλλά μερικές φορές όντως νιώθω καλά.Η αλήθεια είναι πως έχω εντοπίσει ορισμένα πράγματα που με πίεζαν και με αγχωναν τα τελευταία χρόνια και έχω καταπολεμήσει αρκετά απο αυτά και νομίζω πως παίζει ρόλο το ότι κατάλαβα σχετικά γρήγορα το πρόβλημα μου και ήξερα τι αντιμετωπίζω.γι αυτό και μου είχε πεί ο γιατρός για ήπια αγχώδη διαταραχή..δεν παύω όμως ν αντιμετωπίζω πρόβλήματα στην ζωή μου.Νομίζω πως κλέιδι για μένα 8α είναι να μπορέσω ν αποβάλλω το άγχος για το μέλλον που έχω..και το χειρότερο είναι οτι οταν ήμουνα μικρός είχα μεγάλη θανατοφοβία..σαν χθες με θυμάμαι 5-6 χρονών να κλαίω και να λέω " δεν θέλω να πεθάνω ποτέ"..εχω πολλές φοβίες γενικά στην ζωή μου,κλειστοφοβία,φοβόμουνα τα τροχαία ατυχήματα,αργότερα άρχισα να φοβάμαι πως ξαφνικά 8α πά8ω κάτι..(αρρώστεια,καρδιά)κλπ, εκανα εξετάσεις και το καταπολέμησα και αυτό σχετικά πιο εύκολα και πιο πρόσφατα άρχισαν οι φοβίες για το μέλλον..πώς 8α παει η δουλειά?8α χρεωκοπήσω,δεν 8α γίνω καλός πατέρας και καλός σύζυγος γιατί δεν 8α βγάζω πολλά χρήματα και τέτοια..γενικά μια ζωή μεσα στο αγχος..δεν μπορούσα να χαρώ τίποτα.το έχω εστιάσει το πρόβλημα μου και αυτό είναι καλό.απλά δεν μπορώ να βρώ ακόμα τον τρόπο να το σβήσω εντελώς..και το κακό είναι οτι είμαι και κλειστός χαρακτήρας και δεν μιλούσα ποτέ για τις αδυναμίες και τους φόβους μου για να μην φαίνομαι αδύναμος..και τα κρατούσα όλα μεσα μου και με πνίξανε οι ιδιες μου οι σκέψεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θέλεις να είσαι δυνατός αλλά φοβάσαι να στηρίζονται σε σένα γιατί μπορεί και να μην είσαι τόσο?
    Τι σημαίνει για σένα "αδυναμία" ?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Καλημέρα Αποστόλη.Σε τρομάζουνε οι ευθύνες της ενήλικης ζωής?
    Νιώθεις ενοχές στη σκέψη πως θα απογοητεύσεις τους άλλους?
    ναι,πάρα πολύ..8έλω να είναι ευτυχισμένοι οι άν8ρωποι που αγαπώ και μ αγαπάν..να μην τους απογοητεύσω ποτέ..να γίνω κάποια στιγμή καλός πατέρας και σύζυγος,να μήν λείψει τίποτα στους δικούς μου

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    thessaloniki
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Θέλεις να είσαι δυνατός αλλά φοβάσαι να στηρίζονται σε σένα γιατί μπορεί και να μην είσαι τόσο?
    Τι σημαίνει για σένα "αδυναμία" ?
    απο μικρός ήθελα να στηρίζονται σε μένα,να είμαι αρχηγός,βασιλιάς..να έχω την γυναίκα μου βασίλισσα και να μπορώ να βοηθώ τους φίλους οπότε και σε ότι χρειάζονται..
    αρχισα όμως να καταλαβαίνω πως δεν είναι έτσι..με το μυαλό μου επωμίστηκα βάρος το οποίο μόλις ήρ8ε η ώρα μου φάνηκε ασήκωτο,και το κακό είναι πως κανείς δεν μου ζήτησε
    τόσα πολλά πράγματα απλά εγώ με το μυαλό μου είχα πλάσει μια ζωή χαρισάμενη...
    Αδυναμία για μένα είναι σκότωμα..αμα νιώ8ω αδύναμος ν αντιδράσω σε κάτι,αμα καταλάβω οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι για ν αλλάξω μια κατάσταση νιώ8ω άχρηστος..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. θα με αφησει να ξαναγυρίσω πίσω στην ζωή της?
    By δημοσθενης in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 06-01-2011, 07:45
  2. Μην εισαι δειλος,θα μεινεις πισω...
    By Forever.young in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2010, 20:04
  3. ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ...ΠΑΛΙ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-10-2010, 16:03
  4. Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω
    By aimilia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-2009, 13:04
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •