επίσκεψη σε ψυχολόγο-από που να αρχίσω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    επίσκεψη σε ψυχολόγο-από που να αρχίσω?

    πήρα τηλ. σήμερα σε ένα ΚΨΥ και πρόκειται να κλείσω ένα ραντεβού με ψυχολόγο.νιώθω τόσο μπερδεμένη που δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.δεν νιώθω ότι έχω ένα συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά δεν νιώθω και ότι λειτουργώ φυσιολογικά..(αν με ρωτήσει στο τηλ. περι τίνος πρόκειται δεν έχω τι να πώ).έχω γενικά αμφιβολίες για πολλούς τομείς της ζωής μου,και νιώθω πολύ πιεσμένη? καμιά ιδέα για να οργανώσω τις σκέψεις μου πριν την πρώτη συνάντηση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πες αυτά που λες κι εδώ. Δεν χρειάζεται να οργανώσεις τίποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    απλά ..δεν ξέρω. απλά έχω ξαναπάει μια φορά σσε ψυχολόγο και δεν βοηθήθηκα αρκετά και πιστεύω ότι εν μέρη έφταιγε και το ότι δεν τη συμπάθησα και πολύ αλλά αυτή ήταν..(γιατί ήταν τότε μέσω του πανεπιστημιου και ήταν δωρεάν)και κυρίως ότι δεν έλεγα για κάτι συγκεκριμένο...δηλαδή σκέφτηκα ότι θα βοηθηθώ περισσότερο τώρα αν ξερω λίγο απο πριν τη να συζητήσω.νιώθω ότι με απασχολούν τόσα πολλά διαφορετικά και δεν ξέρω από που να αρχίσω..ξέρω ότι με βοηθάει περισσότερο όταν είμαι οργανωμένη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πιστεύω ότι αν είναι σωστός/σωστή επαγγελματίας θα σε καθοδηγήσει αυτός/αυτή. Έτσι κι αλλιώς, δεν είναι ανάγκη, ούτε και είναι δυνατόν σε μια μέρα να πεις τα πάντα. Ξεκίνα από αυτό που σε απασχολεί περισσότερο αυτή τη στιγμή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    μάλλον αυτο θα κάνω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ναι πολυ ωραια ιδεα!!!

    μπορει να ξεκινησεις απλα με το γεγονος οτι εισαι πολυ πιεσμενη και μπερδεμενη!!! δεν ειναι αυτο θεμα??? ειναι!!!!!


    αλλωστε οπως μου ειπε και μια ψυχολογος

    που της ειπα μηπως δεν ειναι και τοσο σημαντικο αυτο που εχω...

    μου λεει μην ανησυχεις και γω στην ψυχολογο μου δεν παω για να λυσω το Κυπριακο!!!!

    καπως ετσι!!!!

    καλη αρχη σου ευχομαι!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    χα χα :).. και εγώ αυτό σκεφτόμουνα.μήπως το θεωρήσει χαζομάρες τα προβληματά μου.ευχαριστώ..θα πάρω το απόγευμα για να κλείσω συγκεκριμένη ώρα και ελπίζω να μπορώ να κλείσω το ραντεβού όσο το δυνατόν συντομότερα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Αμα θεωρησει χαζομαρες τα προβληματα που εχεις να πας σε αλλο ψυχολογο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    οκ. πάντως χαίρομαι πάρα [πολύ που θα πάω.νιώθω σαν να κάνω κάτι μόνο για μένα.νι.ωθω πολύ ωραία..ελπίζω να συνεχίσω να νιώθω έτσι και αφού πάω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εδω θα ειμαστε να μας πεις και να σου πουμε και τις δικες μας εμπειριες. Κι εγω ημουν ενθουσιασμενη οταν θα πηγαινα στην ψυχολογο μου πρωτη φορα :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    και μετά . παρέμεινε ο ενθουσιασμός?εννοώ ένιωθες να βοηθιέσαι.ξέρω δεν πρέπει να περιμένω μεγάλες αλλαγές γρήγορα.αλλα δεν ξέρω..είχα ξαναπάει μια φορά και σταμάτησα αναγκαστικά γιατί θα μετακόμιζα αλλά δεν μ αρεσε πολύ..δεν ένιωθα να βοηθιέμαι.αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν την είχα συμπαθήσει πολύ απο την αρχή..και δεν ένιωθα κι εγώ άνετα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αν?

    δεν πας σε ψυχολογο για να ενθουσιαστεις. και θα πονεσεις και θα απογοητευτεις και θα ενθουσιαστεις και θα εξιδανικευσεις (υποθετω) και θα θυμωσεις... και θα δεις να επαναλαμβανεις μοτιβα σχεσεων που κανεις εξω απο την θεραπεια....αυτο ειναι το θεμα: να δεις τον εαυτο σου, πώς λειτουργεις, τι κανεις στραβα, τί ομορφα, με τι μπορεις να ζησεις κ με τι οχι. ορεξη κ αντοχη να χεις....και θα δεις πολλα.

    τα αποτελεσματα θα τα δεις πρωτα πιστευω στον τροπο που νιωθεις.

    σου ευχομαι καλη δυναμη κ καλη αρχη επιτελους:) μπραβο σου για το βημα!

    υγ.και για μενα ηταν δυσκολο πολυ...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Kοιτα εγω ενιωσα α) καπως περιεργα που ανοιγομουν σε εναν ξενο ανθρωπο για ευαισθητα θεματα (πληττεται ο εγωισμος και η τελεια εικονα που θελουμε να εχουν οι αλλοι για μας), β) ενιωσα ωραια γιατι καταλαβαινα καθε φορα διαφορα ψιλοπραγματακια που συμπληρωναν το παζλ και με βοηθουσαν να καταλαβω τον εαυτο μου και να λυσω ζητηματα, ειχα τη χαρα και τον ενθουσιασμο της ανακαλυψης σαν ενα παιδι!!!!!!!! γ) αισθανομουν και λιγο καπως βλεποντας οτι εκει που νομιζα οτι ενταξει δεν ειχα κανενα φοβερο θεμα, ανκαλυπτα και αλλο, και αλλο, και αλλο!! και δ) αισθανομουν καλα με αυτην γιατι μου αρεσε ως ανθρωπος (κατι το οποιο ειναι πολυ σημαντικο νομιζω), και μου ταιριαζε η προσεγγιση της. Αλλα δεν ειναι για ολους τους ανθρωπους το ιδιο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    μμμ ωραία θετική εμπειρία δηλαδή. ναι κι εγώ νομίζω ότι είναι σημαντικό να σου αρέσει ο άλλος και ως άνθρωπος,να σου ταιριάζει ο τρόπος του..απλά αυτή που πήγαινα ήταν δωρεάν μέσω του πανεπιστημίου οποτε δεν είχα και πολλά περιθώρια να αλλάξω ψυχολόγο.χωρίς να λέω ότιτ φταίει αυτή. απλά δεν μου βγαζε θετικά ατμόσφαιρα να νιώσω άνετα να ανοιχτώ και για αυτό νομίζω ότι δε βοηθηήθηκα αρκετα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Nαι ειναι σημαντικο..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να αρχίσω κάποιο χόμπι, καμία ιδέα?
    By papg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 01-07-2010, 01:53
  2. πρώτη επίσκεψη σε ψυχολόγο
    By asphyxia in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2010, 07:45
  3. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  4. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 20:38
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •