αλλαζει ο ανθρωπος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: αλλαζει ο ανθρωπος?

Voters
1. You may not vote on this poll
  • ναι, αν το θελει πραγματικα

    1 100.00%
  • οχι, η δυναμη της συνηθειας ειναι πιο δυνατη

    0 0%
  • εχω διαφορετικη γνωμη

    0 0%
Multiple Choice Poll.
Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    ιταλια
    Posts
    6

    αλλαζει ο ανθρωπος?

    ο ανθρωπος σε ολη την διαρκεια της ζωης του ΟΦΕΙΛΕΙ στον εαυτο του και κατ επεκταση στους απογονους του να εξελισσεται.( αυτη ειναι μια ακομη διαφορα μας απο τα ζωα.τα ζωα δεν αφηνουν πνευματικη κληρονομια.). να προοδευει πνευματικα και συναισθηματικα. να αποκταει τεκμηριωμενη αποψη. αυτο ειναι κατι που θελει δουλεια, αλλα πανω απ ολα θελει να εχεις αποφασισει οτι αυτη η δουλεια γινεται οχι για τους αλλους αλλα για σενα. επειδη ΕΣΥ πηρες την αποφαση οτι με αυτο που θα κανεις θα εχει καλυτερη πορεια η ζωη σου απο εκεινο που εκανες. ειναι στο χερι σου! δικη σου η αποφαση, δικες σου και οι συνεπειες!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω νιωθω πως εξελιχθηκα περισσοτερο πνευματικα :( αφου οι πιο πολλες πρωην μου, μου λεγαν οτι ειμαι πιο ωριμος απ'οτι δειχνω. οι περισσοτερες με γουσταρουν για το μυαλο μου, οχι οτι εχω το iq του Αινσταιν, απλα γιαυτο που ειναι με το τροπο που σκεφτεται! κι αυτο μου προκαλει προβληματα και στο να γνωριζω καινουργιο κοσμο, γιαυτο πλεον το αποφευγω (που ετσι κι αλλιως δε μαρεσει). δε ξερω πως διορθωνεται αυτο, εγω εκει εξω μπορει να φαινομαι normal ή σαν αλλον ενα κακομοιρη ανθρωπακο ανικανο να κανει το οτιδηποτε, ομως μεστο μυαλο πραγματικα νιωθω να εχω εξελιχθει τοσο, που πλεον ξεπερναω τα ορια της ανθρωπινης φυσης!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ομως μεστο μυαλο πραγματικα νιωθω να εχω εξελιχθει τοσο, που πλεον ξεπερναω τα ορια της ανθρωπινης φυσης!
    αυτο που λες το πιστευεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αμα κατσεις και διαβασεις τις αποψεις μου, θα δεις οτι δεν ειναι normal. να για παραδειγμα προσφατα στο θεμα που λεγαμε παλι για τις γυναικες, δε σου φανηκαν καπως υπερβολικες... αφου ειπες οτι τις βρηκες και αστειες ? κι οσον αφορα το θεμα αυτοπεποιθηση, για τον χαρακτηρα και τη προσωπικοτητα μου νιωθω ΘΕΟΣ, για την εξωτερικη μου εμφανιση το ακριβως αντιθετο (γιαυτο με λενε κομπλεξαρα συνηθως).

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οκ ΚΕΝΟ...τί να πω? περαστικα!
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    ιταλια
    Posts
    6
    Truth is the only safe ground to stand on.
    Elizabeth Cady Stanton

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    δε ξερω πως διορθωνεται αυτο, εγω εκει εξω μπορει να φαινομαι normal ή σαν αλλον ενα κακομοιρη ανθρωπακο ανικανο να κανει το οτιδηποτε, ομως μεστο μυαλο πραγματικα νιωθω να εχω εξελιχθει τοσο, που πλεον ξεπερναω τα ορια της ανθρωπινης φυσης!
    Αν δεν κάνεις πλάκα, τότε να το κοιτάξεις γιατί νομίζω ότι το'χεις χάσει. Εγώ από αυτά που γράφεις, αντιθέτως με τις γκόμενές σου, για πολύ ανώριμο σε κόβω.
    Βεβαίως, ποια είμαι εγώ για να σε κρίνω? Ομολογώ ότι ακόμα δεν έχω ξεπεράσει τα όρια της ανθρώπινης φύσης.
    Δόξα τω Θεώ!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τι πλακα να κανω, αφου θελω να σκεφτομαι υπερβολικα και διαφορετικα, μου αρεσει να ξεχωριζω! ολα τα συνηθισμενα τα βρισκω βαρετα κι ανουσια. η ανωριμοτητα οπως και τα ορια της ανθρωπινης φυσης ειναι λιγακι υποκειμενικο θεμα για τον καθενα. το να σε ενδιαφερουν πραγματα τα οποια ειναι απαγορευμενα, πχ ο κανιβαλισμος που συμβαινει καπου αλλου και θεωρειται οκ, μια μαζικη δολοφονια, ακομα και μια εναλλακτικη θρησκεια περα απ'τον χριστιανισμο εδω περα ή οτι αλλο το οποιο δεν εγκρινει η κοινωνια και οι πολλοι... δε νομιζω πως ειναι και τοσο ανωριμο! ναι τους σοκαρει, ναι για καποιον ειναι ηλιθιο και ισως ασχημο να μη πιστευεις πχ στον Χριστο ή την οποιαδηποτε εξηγηση δωσαν οπουδηποτε, ενω αυτοι την αναγνωριζουν σαν τη μονη αληθεια... αλλα απο εκει και περα δεν βρισκω οτι ειναι κατι το ανωριμο, απλα κατι το πολυ διαφορετικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Επειδή κάποιου του αρέσει να ξεχωρίζει δεν σημαίνει ότι συμβαίνει κιόλας.
    Και μπορεί κάποιος να ξεχωρίζει και να τραβάει την προσοχή με διάφορους τρόπους.
    Ακόμη και με το να γίνεται αποκρουστικός ή γελοίος. Ή υιοθετώντας ακραίες αντιλήψεις.
    Τα κανάλια είναι γεμάτα από τέτοια παραδείγματα.
    Η μεγάλη ανάγκη να νιώθω ότι ξεχωρίζω, όταν δηλαδή αυτό γίνεται αυτοσκοπός και όχι επακόλουθο των πράξεων ή των επιτευγμάτων μου, κάτι υποκρύπτει.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι επειδη εσεις θεωρειται καποια πραγματα δεδομενα για ολους, δε σημαινει οτι οποιος δε σεβεται και δεν ακολουθει αυτα τα πραγματα ειναι ανωριμος, καθυστεριμενος, προβληματικος ή οτι αλλο. παρε το παραδειγμα με τον χριστιανισμο που εγραψα και δεστο στην Ελλαδα. ολες οι γριουλες εδω καλως ή κακως θεωρουν οτι οποιος ειναι ελληνας θα ειναι απαραιτητα και χριστιανος ορθοδοξος. ε συγνωμη δε παει ετσι κι αυτο ειναι φασισμος!

    οτι ξεχωριζει καποιος στο μυαλο δε σημαινει οτι συμβαινει κι ολας εκει εξω. το εγραψα κι επανω, οτι εμφανισιακα για καποιον μπορει να δειχνω αλλος ενας κακομοιρης ανθρωπακος, αφου ουσιαστικα ολοι αυτο ειμαστε με τις οποιες αδυναμιες εχουν οι ανθρωποι (τις οποιες τις εχω κι εγω, γιαυτο υποφερω). δεν μπορω να γινω εκει εξω αυτο που ειμαι ακριβως στο μυαλο, γιατι οπως ειπα εχω ξεπερασει καποια ανθρωπινα ορια και πραγματα που θεωρουν οι πολλοι δεδομενα, κι αν το εκανα θα επρεπε να ειχα σκοτωσει το κοσμο ολο.

    το αν ειμαι αποκρουστικος, γελοιος ή εχω ακραιες αντιληψεις δε μπορω να το κρινω εγω, ειναι με βαση τον καθενα και μεχρι που φτανει το μυαλο του. συνηθως μου λενε για το τελευταιο παντως...

    αποσκοπος δε ξερω αν ειναι, γιατι με τραβαει καθε τι παραξενο κι επικινδυνο, μου αρεσει και ψαχνομαι με αυτα, οποτε συμβαινει και ΔΕΝ το κανω επιτηδες γιατι δε κερδιζω τιποτα ετσι... αντιθετως χανω, αφου φοβιζω τους ανθρωπους οταν καταντω μακαβριος.

    τελος, στη κοινωνια που ζουμε δε βρισκω οτι μπορει να ξεχωρισει καποιος με τις πραξεις ή τα επιτευγματα του, αφου μας θελουν ολους ιδιους!

Similar Threads

  1. Joseph Merick - Ο ανθρωπος ελεφαντας
    By Oneiroplasmenos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-2010, 03:25
  2. ανθρωπος χωρις κατι ενδιαφερον
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 12-02-2010, 02:58
  3. Ο πιο ευτηχισμενος ανθρωπος στην Γη.
    By masero in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-04-2009, 21:09
  4. ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
    By efpra in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2008, 18:50
  5. Ο άνθρωπος και η φύση!
    By nutcase in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2006, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •