λίγη βοήθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    λίγη βοήθεια!!!

    καλησπέρα σας.Γραφω 1η φορα στο φορουμ σας το οποιο μελετω τις τελευταιες μερες και μπορω να πω οτι με βοηθησε στο να αντεξω.Ο αδερφος μου διαγνωστηκε με ψυχωτικο συνδρομο.Εχει χρονια που εχει γινει αντικοινωνικος και καταστρεφει τη ζωη του αλλα μεχρι τελευταια στιγμη δεν πιστευα οτι πραγματικα ΑΚΟΥΕΙ φωνες να τον βριζουν..βοηθεια δε δεχοταν με τιποτα και απο κανεναν μεχρι τωρα.Καθως εφτασε μαλλον στα ορια δεχτηκε να παει σε ψυχιατρο οπου και μας ειπε περι τινος προκειται..η κατασταση ηταν σοβαρη,απειλουσε να αυτοκτονησει,εβριζε τον κοσμο, τους γειτονες,φοβοταν τα παντα,δεν κοιμοταν,ειχε νευρα και αλλα πολλα.η ψυχιατρος προτεινε να μπει σε κλινικη πραγμα,περιεργο,ο αδερφος μου το δεχτηκε.εμεινα κι εγω μαζι του 4 μερες για να τον βοηθησω να εγκλιματιστει.δυστυχως δεν τα καταφερα-με να μεινουμε οσο χρειαζεται..μετα απο 14 δυσκολες μερες τον επιασαν τασεις φυγης με κλαματα και υστεριες και ο μονος τροπος για να εμενε θα ηταν να τον δεσουν.οι γονεις μου κι εγω δεν θελαμε να ζησει τετοια εμπειρια και αποφασισαμε να ερθουμε σπιτι.Δεν ξερω πως θα τα καταφερουμε.Δεν ξερω πως να τον βοηθησω!δεν ειναι σε θεση να βγει απο το σπιτι αν και το ζηταει γιατι παραφερεται..νομιζω οτι θα καταρρευσω κι εγω..εμπιστευεται κυριως εμενα και οχι τους γονεις μας.αλλα δε ξερω ποσο ακομα θα αντεχω να μη κοιμαμαι γιατι φοβαμαι μη φυγει μεσα στη νυχτα.απο την αλλη στη κλινικη τρεμει να ξαναγυρισει αν και οπως διαπιστωσα με τα ιδια μου τα ματια δεν ηταν ασχημα εκει εκτος απο εναν τσαμπουκα νοσοκομο που φαινεται πως τα κομπλεξ τα βγαζει στους ασθενεις.
    Ο αδερφος μου παιρνει zyprex εδω και 15 μερες...ποτε θα αρχισει να εχει αποτελεσμα?εχω και τη δουλεια την οποια δεν μπορω να αφησω καθως ειναι το μονο εισοδημα στο σπιτι.απο την αλλη δεν επρεπε να φυγουμε απτη κλινικη?ειχε κανεις αναλογη εμπειρια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Εισαι πολυ δυνατη. Μπραβο σου! Μπραβο για τη συμπαρασταση που προσφερεις σε ολη την οικογενεια. Δεν ξερω αν εκανες καλα ή κακα που εφυγες απο την κλινικη κ ουτε ειμαι η καταλληλη για να κρινω.
    Ευχομαι τα φαρμακα να δρασουν γρηγορα.
    Ευχομαι να πανε ολα καλα.
    Μην τα παρατας..........
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Αν παιρνει τα φαρμακα του σταθερα ,μονος του ,χωρις πιεση, τοτε καλυτερα που φυγατε απο την κλινικη. Εξ αλλου οι ψυχωσεις δεν θεραπευονται στις κλινικες, στις κλινικες μαθαινει ο ψυχωτικος οτι ειναι αρρωστος κ οτι πρεπει να παιρνει τα φαρμακα του!
    Καλη δυναμη ,

    Τα ζυπρεξα μετα τις 3 εβδομαδες ,ισως κ 4 θα δρασουν αποτελεσματικα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Γειά σου κουρδιστό πουλί, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε πόσο θα δράσει το φάρμακο, μπορεί να κάνει γενικά από μία μέρα έως και μήνες! Οπότε να εύχεσαι να πάνε όλα καλά και να έχεις υπομονή εύχομαι...

  5. #5
    σας ευχαριστω πολύ για το κουράγιο..περιμένω να δράσει το φάρμακο αλλά δε ξέρω ΤΙ ακριβώς περιμένω!Ποιός θα είναι ο αδερφός μου μετά?Ποια στοιχεία του χαρακτήρα του προέκυψαν και ανατροφοδοτήθηκαν από την ψύχωση?η γιατρος λεει θα συνειδητοποιησει οτι ζουσε μια ψευδαισθηση..πως ειναι δυνατον να δεχτεις απλα οτι η ζωη σου μεχρι τωρα ηταν ενα ψεμα?πιστευω βεβαια οτι οτιδηποτε θαναι καλυτερο απο αυτο που ζουσε μεχρι τωρα.Δεν ειχα ιδεα ποσο πολυ υπεφερε στ αληθεια!Και νοιωθω τυψεις για καθε ασχημη λεξη που του εχω πει,για οσα εκανα ή δεν εκανα.νοιωθω οτι αναποδογυρισε ο κοσμος και δε νοιωθω καθολου μα καθολου δυνατη.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κουρδιστό πουλί, μην ανησυχείς γι'αυτά. Και να καταλάβει ότι είναι σε ψευδαίσθηση, δεν νομίζω να ταραχτεί γι'αυτό όσο για το στίγμα που υπάρχει. Δηλαδή μετά θα προκύψουν θέματα όπως ποιά θα τον παντρευτεί και τέτοια δυστυχώς τα έχω ζήσει στο πετσί μου. Μην ανησυχείς για τις φορές που δεν του μίλησες καλά, δεν φταίει αυτό, αλλιώς όλοι θα το παθαίνανε. Αυτό που θέλω να σου πω εγώ επιπλέον, είναι σε περίπτωση που δεν τον πιάνει το φάρμακο, και δοκιμάσει και άλλα και το ίδιο γι'αυτό γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση, να βρείτε γιατρό να του δώσει το Λεπονέξ, είναι λίγο επικίνδυνο, αλλά είναι όταν δεν τον πιάνει κανένα άλλο φάρμακο. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να γίνει ακίνδυνο αν πηγαίνετε κάθε εβδομάδα για εξετάσεις αίματος και μετά κάθε μήνα όπως είναι υποχρεωτικό. Οπότε μην ανησυχείς, εύχομαι να γίνει καλά. Τσάο.

  7. #7
    Διαβάζω με προσοχή όλα όσα γράφετε και προσπαθώ να κατανοήσω την φύση της κατάστασης που βιώνουμε..Δεν ξέρω αν καλυτέρεψε ο αδερφός μου.Την περισσοτερη μέρα κοιμάται(παίρνει tavor) και τον βλέπω ξύπνιο για λιγες ώρες.Δεν μ αρέσει να τον βλέπω έτσι αλλά ίσως είναι καλύτερα γιατί όταν ξυπνάει υποφέρει.Κλαει και λέει συνεχώς οτι δε θέλει να πεθάνει αν και έχει σκεφτεί να αυτοκτονήσει.Ζητάει συνέχεια να τον αγκαλιάζουμε και νοίωθω οτι το μόνο τελικά που μπορώ να κάνω είναι να του δίνω μια αγκαλιά!Δεν νομίζω οτι έχουν φύγει ακόμα οι περίεργες ιδέες γιατί χθές κλαιγοντας μου ειπε τωρα εκτος απο ολα τα αλλα είμαι και τρελός?
    Ξερω οτι ολα αυτα πρεπει να τα συζητησω και με τη γιατρό του απλα ειμαστε ακομα στις πρωτες μερες είναι και ειναι ολα τόσα πολλα!Με βοήθησε πάντως το φορουμ πάρα πολύ γιατι μέχρι τώρα δεν είχα καν ακουσει τον ορο ψυχωσικη συνδρομή!Και πιστεύω οτι τις καλύτερες πληροφοριες τις δινουν οι ίδιοι άνθρωποι που έχουν πονέσει και βιώσει κάτι παρόμοιο.Σας ευχαριστώ όλους!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι νωρις ακομα...θελει χρονο για να επανελθει , εσεις δωστε του αυτο που μπορειτε και μετραει δηλαδη αγαπη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    το κουρδιστο πουλι...ο τιτλος του ονοματος δεν πιστευω να παραπεμπει στην ταινια κουρδιστο πορτοκαλι ε?

    Καλη ταινια...αλλα ταινια. Η πραγματικοτητα ειναι αλλιως. Πρεπει να συνερθει με τα φαρμακα , θα παρει πολυ χρονο και μετα να δει εαν μπορει να ελαττωσει τις δοσεις ισως ή να ξεκοψει με την επιτηρηση γιατρου.

    Θεωρητικα μιλαω παντα ετσι...το λεω και στην υπογραφη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    καταλαβαίνω οτι χρειάζεται χρόνο απλα ζητάει συνέχει να βγει έξω και μάλιστα αρχισε να μας κατηγορεί οτι εμεις τον φέραμε σε αυτη τη κατασταση...μακάρι να μπορουσε να καταλαβει ποσο πολυ θελουμε να τον βοηθησουμε και τον αγαπαμε.
    "το κουρδιστο πουλι" ειναι ο τιτλος ενος βιβλιου ιαπωνα συγγραφεα.Το βιβλιο αυτο μου το εκανε δωρο ο αδερφος μου την Πρωτοχρονια :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    κουρδιστο πουλι για σου!
    πρωτα απο ολα μπραβο που στηριζεις τον αδερφο σου τοσο!ειναι πολυ σημαντικο σ΄αυτες τις δυσκολες ωρες να εχουμε καποιον να μας αγκαλιασει και να μας εμπιστευθει!
    απο τη δικη μου εμπειρια στη κλινικη σου λεω πως καλυτερα που φυγατε!ειναι οπως λεει το κατερινακι πιο πανω εκει μαθαινεις να εισαι αρρωστος!εγω ενιωθα πολυ ανικανη και τρελη μεσα στην κλινικη και το βαικοτερο;εμεινα τρισημισι μηνες μεσα χωρις να μου φυγουν οι φωνες και οι ψευδαισθησεις!το μονο καλο που νοσηλευτηκα ηταν οτι με παρακολουθουσαν συνεχως γιατροι αλλα αυτο συμβαινει και εξω απο τα νοσοκομεια!
    ολα τα συμπτωματα μου εφυγαν εκτος κλινικης οταν εδρασαν τα σωστα φαρμακα!
    οποτε υπομονη μεχρι να δρασουν τα φαρμακα!και πολυ στηριξη απο μερους σας οπως ηδη κανετε:)
    και αν αποτυχει αυτο το φαρμακο υπαρχουν αρκετα αλλα ωστε να δοκιμασετε!εμενα πχ αυτο που παιρνω τωρα ηταν το τριτο που δοκιμασα!
    υπομονη και δυναμη!:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by το κουρδιστό πουλί View Post
    σας ευχαριστω πολύ για το κουράγιο..περιμένω να δράσει το φάρμακο αλλά δε ξέρω ΤΙ ακριβώς περιμένω!Ποιός θα είναι ο αδερφός μου μετά?Ποια στοιχεία του χαρακτήρα του προέκυψαν και ανατροφοδοτήθηκαν από την ψύχωση?η γιατρος λεει θα συνειδητοποιησει οτι ζουσε μια ψευδαισθηση..πως ειναι δυνατον να δεχτεις απλα οτι η ζωη σου μεχρι τωρα ηταν ενα ψεμα?πιστευω βεβαια οτι οτιδηποτε θαναι καλυτερο απο αυτο που ζουσε μεχρι τωρα.Δεν ειχα ιδεα ποσο πολυ υπεφερε στ αληθεια!Και νοιωθω τυψεις για καθε ασχημη λεξη που του εχω πει,για οσα εκανα ή δεν εκανα.νοιωθω οτι αναποδογυρισε ο κοσμος και δε νοιωθω καθολου μα καθολου δυνατη.
    Κακως αισθανεσαι τυψεις.......... Ουτε θεος εισαι ,ουτε ειχες ξαναπερασει τετοια κατασταση για να καταλαβεις τι γινεται κ πως να την αντιμετωπισεις σωστα... Κανεις οτι καλυτερο μπορεις κ πιστεψε με -κανεις παρα πολλα. Μακαρι ολα τα αδερφια να ηταν σαν κ σενα...... Μην κοιταζετε πια πισω, ουτε εσυ ουτε οι γονεις σας... Προσπαθηστε να αντιμετωπισετε την κατασταση απο δω κ περα........
    Να δεις που η μερα αυριο θα ειναι καλυτερη......... Μια αγκαλια απο μενα....
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κουρδιστό πουλί, γειά σου κι από μένα πάλι. Δεν καταλαβαίνω ποιές είναι οι περίεργες ιδέες ότι είναι τρελός; Αν εξαιρέσουμε ότι είναι λάθος η λέξη, έχει γίνει καλά πιστεύω γιατί αργείς πάρα πολύ συνήθως να το καταλάβεις αυτό. Οπότε έχει προηγηθεί η θεραπεία πρώτα αν καταλαβαίνεις τι λέω, έχει γίνει καλά.
    Και επίσης, γιατί του δίνετε ταβόρ όλη μέρα; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. :mad: Επίσης, ενημέρωσέ τον για το σάιτ, για να μπαίνει να ενημερώνεται και να βρίσκει άτομα με την ίδια ή παρόμοιες παθήσεις. Αυτά από μένα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    .... μαλλον γιατι τους το ειπε ο γιατρος.........:confused:(για τα ταβορ)
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    ..........και δεν νομιζω οτι ειναι σε φαση για σαιτ οαδερφος της αυτη τη στιγμη.......
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Λιγη Βοηθεια παρακαλω/αγχος
    By Night in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-02-2010, 17:59
  2. Λιγη βοηθεια
    By sweetgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 31-07-2009, 10:32
  3. Λίγη βοήθεια.
    By Speedracer in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 28
    Last Post: 18-05-2009, 15:13
  4. Λίγη αμφισβήτηση ...για να μην λιμνάζουν τα νερά...
    By insento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2008, 20:57
  5. Λιγη Βοηθεια
    By wyeth13 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 21-04-2007, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •