Νιωθω παγηδευμένος με την σχέση μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    6

    Νιωθω παγηδευμένος με την σχέση μου.

    Γεια σε όλους, έχω σχέση με την κοπέλα μου ένα χρονο και κάτι μήνες... θέλω να χωρίσω γιατί έχει κάνει πολλά και κουράστικα να την συγχωρώ αλλά δεν μπορώ να το κάνω... το μόνο που κάνω είναι να κάθομαι και να σκέφτομαι πότε θα κάνει την επόμενη βλακεία...Την αγαπώ πολύ αλλά αγαπώ πιο πολυ τον εαυτό μου και προσπαθώ να βρω μια λύση να φύγω,χωρίσαμε κάποια στιγμή και ένιωθα ελεύθερος σαν να βγήκα από κάποιο κλουβί αλλά ταυτόχρονα και πολύ στενοχωρημένος... δεν ξέρω τι να κάνω... βοήθεια!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    6
    Μπορεί για κάποιους να είναι χαζό αλλά βασανίζομαι καθημερινά δεν έχω ξανανιώσει ποτε ξανά έτσι για κάποια ή για κάποιον άνθρωπο γενικά... θέλω να φύγω δεν μπορώ άλλο νιώθω ότι δεν ζω.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ελεύθερος σαν να βγήκα από κάποιο κλουβί αλλά ταυτόχρονα και πολύ στενοχωρημένος... δεν ξέρω τι να κάνω<<<<<<<<<<<<<<<<<<<μη κανεις τιποτα, μαλλον δεν μπορεις να κανεις και τιποτα . την εχεις δαγκωσει που λενε τη λαμαρινα. Ασε το χρονο , ισως να δειξει κατι , ισως και τιποτα ..........οι σχεσεις ετσι ειναι , ο ενας κανει βλακειες και ο αλλος τις συχγωρει

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    6
    Όμως είναι χαμένη υπόθεση.. ξέρω ότι δεν αξίζει η κοπέλα και ότι δεν υπάρχει μέλλον... ο άνθρωπος δεν αλλάζει αν δεν το θέλει... αυτή δείχνει ότι είναι ικανοποιημένη και ευτυχισμένη με τον χάλια χαρακτήρα που έχει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    για πεσ κατι χαλια που κανει δηλαδη?..βεβαια το χαλια ειναι και υποκειμενικο..σε εναν κανει σε αλλον οχι..αλλα για πεσ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Το ζήτημα φίλε μου ξεκινά από το ερώτημα:
    σ΄αρέσει ή δεν σ΄αρέσει η κοπέλα;
    τη θέλεις ή δεν τη θέλεις;
    είναι ο άνθρωπος της ζωής σου ή όχι;
    μπορείς να ζήσεις μακριά της ή όχι;
    Αν η απάντηση στα πιο πάνω είναι θετική, απ΄εκεί και πέρα την αποδέχεσαι με τα όποια στραβά και ελαττώματα της. Βέβαια θα κάνεις την προσπάθεια σου να την αλλάξεις, να δείξεις στην αρχή ότι αυτά που κάνει δε σ΄αρέσουν και να της υποδείξεις να βελτιωθεί. Απ έκεί και πέρα αν αυτά που κάνει είναι τόσο ανυπόφορα που δε θα μπορούσες με κανένα τρόπο να ζήσεις μαζί της και είναι και εμφανές ότι δεν αλλάζει η συμπεριφορά της παίρνεις τη γεναία απόφαση και χωρίζεται και προετοιμάζεις τον εαυτό σου να μπει στο στάδιο που λέγεται ξεπέρασμα του χωρισμού με όσο πιο ανώδυνο τόπο θα μπορούσε να γίνει αυτό.
    Από την άλλη μήπως η σχέση αυτή λειτουργεί για σένα σαν συμβιβασμός, δηλαδή δεν μπορούσα να βρω άλλη κοπέλα, αυτή βρήκα να με δεχτεί και την κρατώ όπως και να ναι για να μη μείνω μόνος; στην περίπτωση αυτή, αν είναι έτσι το πράγμα, ταλαιπωρείσαι.
    Κάπως έτσι το σκέφτηκες;
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Θελω να χωρισω.......... Κουραστηκα να την συγχωρω....... οταν χωρισα αισθανομουν ελευθερος....

    Ειναι λογικο οταν χωριζεις να αισθανεσαι στεναχωρημενος.... Αν δεν ησουν στεναχωρημενος τοτε δεν ησουν συναισθηματα δεμενος με τη κοπελα σου....κ τη σχεση σου (?????)
    Εγω πιστευω πως σε μια σχεση βρισκεσαι για να περνας καλα. ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ!!!!!!!! Εννοειται πως πρεπει να γινονται υποχωρησεις κ απο τους δυο, αλλα καμμια φορα αυτο δεν αρκει για να κυλησει μια σχεση αρμονικα.
    Αν η κοπελα σου νομιζει πως ολα ειναι καλα κ δεν διατιθεται να αλλαξει τιποτα απο την πλευρα της, τοτε μαλλον ειναι ωρα να φευγεις...
    Αν δεν μπορει να σε αφουγκραστει, τοτε τι σοι σχεση εχετε?:confused:
    Δεν θελω να παρεξηγηθω. Οταν ο συντροφος μας εχει προβληματα, σιγουρα θα του σταθουμε γιατι τον αγαπαμε κ θελουμε να τον βοηθησουμε. Οταν ομως δεν περναμε μαζι του απο την αρχη καλα γιατι δεν μπαινει στη διαδικασια να σκεφτει κ τις δικες μας αναγκες.......... ειναι καιρος για αποχωρηση.......
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Την αγαπώ πολύ αλλά αγαπώ πιο πολυ τον εαυτό μου ________________Όμως είναι χαμένη υπόθεση.. ξέρω ότι δεν αξίζει η κοπέλα <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<THN AGAPAS POLY ENW DEN AXIZEI , ENW EINAI XAMENH YPOTHESH ? THA MAS KOUFANEIS ?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    τελικα τι εγινε?

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  4. Νιώθω ότι ξαναέρχεται .....
    By maniax in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-01-2010, 02:24
  5. Νιωθω ενοχλησεις
    By mixalakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 15-10-2007, 20:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •