γιατι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: γιατι?

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67

    Exclamation γιατι?

    Καλημερα! Δεν εχω πολλεσ μερεσ που εχω γραφτει στο forum και παρακολουθω σχεδον καθε μερα τισ συζητησεισ σασ. Οπωσ ειχα πει και σε ενα αλλο topic πριν γραφτω εδω πιστευα πωσ δεν ειμαστε πολλοι που υποφερουμε και παλευουμε με το ψυχικο μασ κοσμο ισωσ γιατι εβλεπα τουσ γυρω μου να ειναι και να φαιροντε φυσιολογικα . Εδω μεσα ανακαλυψα πωσ δεν ειμαστε λιγοι ... και αναρωτιεμαι συνεχεια γιατι ρε παιδια τοσοσ κοσμοσ υποφερει τι ειναι αυτο που μασ λειπει ειναι κατι οργανικο τελικα η ' ειναι η μαστιγα τησ εποχησ ???? δεν ξερω κανεναν παππου και γιαγια στο χωριο μου που να ειχαν εντονα ψυχολογικα προβληματα παλευαν να επιβιωσουν και να εχουν ενα πιατο φαγητο οταν ηταν νεοι. Μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση μου αλλα πραγματικα το σκεφτομαι εντονα . Θελω να ζησω και να νιωθω καλα φανταζομαι και εσεισ καπου θα υπαρχει η ριζα του κακου που μασ χαλαει τη ζωη μασ ... βοηθηστε με ... γιατι φτασαμε να ζουμε και να εχουμε τοσο φοβο μεσα μασ?????

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    κανεισ???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Kαλημερα!!!!


    ο παππους και η γιαγια μας ειχαν προβληματα

    απλα τα εβγαζαν αλλιως

    δεν επιτρεπονταν να μιλησουν γι αυτα . δεν υπηρχε χωρος. αλλα ουτε και λεξεις.


    σιγουρα ομως ηταν πιο απλα τα πραγματα

    λιγοτερες επιλογες και λιγοτερες αναγκες οποτε δεν υπηρχε θεμα τετοιο τοσο εντονο


    οταν μενεις στον τοπο σου παντρευεσαι απο τον τοπο σου..το πολυ απο το διπλανο χωριο.. και εργαζεσαι στο βιος του πατερα σου...

    η ζωη εχει μια απλοτητα που δεν εχει τωρα πια. ουτε και στα χωρια.


    ο αστικος τροπος ζωης

    με τηνσυνεχη πιεση για καταναλωση

    με το τοξικο της περιβαλλον

    με την απομωνωση που επιφερει

    με την αισθηση την ψευτικη που σου δινει η τηλεοραση για το πως θα επρεπε να εισαι

    σωματικα συναισθηματικα κοινωνικα

    οι οικονομικες αλλαγες

    οι τοσες επιλογες ( σε ολα)

    που τελικα ισως δεν ειναι ακριβως επιλογες

    ειναι πολυ δυσκολο απο τον οργανισμο μας να αφομοιωθουν καταλληλα

    ωστε να βγει ενα υγειες αποτελεσμα.

    ΠΑραλληλα

    μερικες φορες Ιατρικοποιειται στο απλο μη ειδικο αλλα και πολες φορες και στο ειδικο μυαλο καθε συναισθημα

    η λυπη σημαινει καταθλιψη

    πεθανε ο ταδε αντι για μια ζεστη κουβεντα και να κλαψουμε μαζι , χαπι

    καθε μικρος φοβος φοβια

    συναισθηματα που ολοι εχουμε

    αρχιζουν να μας φοβιζουν και να μας ξενιζουν.

    ενα παιδι για να μεγαλωσει χρειαζεται πολυ υποστηρικτικο περιβαλλον

    στην ζωη του χωριου αλλα και των πρωτων κοινωνιων των πολεων

    δεν ειχε μονο τους γονεις

    αλλα και την γειτονια ως πραγματικα στηρικτικο περιβαλλον!!! δεν ειναι λιγο αυτο!!!

    τωρα σιγα σιγα εχει μονο τους γονεις και τους χανει και αυτους... (εργαζονται σε απαιτητικες δουλειες) ( χωριζουν πολυ πιο ευκολα πια)


    ολα αυτα δημιουργουν φοβους και μια αισθηση εαυτου καπως κουτση θα ελεγα...


    ωστοσο συμβαινει και το αλλο


    εδω μεσα ειναι φορουμ στηριξης


    θα μπω εδω π.χ. θα πω το μακρυ και κοντο μου ψυχολογικο δρωμενο! ακριβως γιατι ειναι τετοιος ο χωρος.

    Ομως δεν ειναι ολη η ζωη μου αυτο

    κι ουτε ολος ο κοσμος μου αυτο.

    σε αλλα φορουμ και σε αλλα σαητ θα ακουσεις και δεις πραγματα εντελως διαφορετικα!!! ποικιλλης υλης και ενδιαφεροντων! στα οποια καλιστα θα συμμετειχαν ολοι οσοι εδω μεσα εκφραζονται με ζοφεροτητα για το παρον τους ισως! θελω να πω πως

    μην το βλεπεις τοσο σαν αντιοπροσωπευτικο της σημερινης ζωης αυτο το φορουμ οσο

    το μεσο στηριξης...


    πως βρε παιδακι μου η γειτονισα θα επαιρνε την καρεκλα και θα πηγαινε εξω απο τη διπλανη αυλη με τις αλλες γειτονισες και θα ελεγε

    με εφαγε τη ζωη μ εφαγε ο αχαιρευτος!!! ε κατι τετοιο!


    ε το βραδυ η γειτονισα θα εριχνε και ενα ωραιο σεξ το πρωι θα βαφτιζε τα μωρα της τετοια....!!!

    ετσι και εδω : λεμε το στραβο μας!!! αυτο που μας ριχνει!!!! η ζωη μας δεν ειναι μονο αυτο ομως !!!!


    ελπιζω να βοηθησα! ε????
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    ναι βοηθησεσ
    δεν ειπα πωσ αυτο το σαιτ ειναι αντιπρωσοπευτικο τησ ζωησ εννοειται πωσ οχι . Απλα λυπαμαι οταν ακουω παιδια 20 χρονων να υποφερουν τοσο . εγω ειμαι 31 και τουλαχιστον προλαβα και εζησα λιγο πιο ηρεμη εποχη γιατι εστω και πριν 10 χρονια ηταν ολα διαφορετικα σαφωσ καλυτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    αν κανεις τωρα ενα παιδακι


    αυτο το παιδακι

    αν εισαι ομορφα και γλυκα με τον αντρα σου

    δινεις αγαπη μικρες χαρες μεγαλες χαρες ωραιο περιβαλλον

    δυο τρεις φιλιες καλες που θα το χαιρονται

    μια αγκαλια γιαγιας παππου αν γινεται

    τι αλλο θελει?

    δεν εισαι ο δημιουργος του κοσμου

    εισαι ομως ο δημιουργος του δικου σου κοσμου και του παιδιου σου

    κανω σε παιδακια μαθηματα τα απογευματα για να ζησω

    και βλεπω καθε σπιτι και διαφορετικος κοσμος!!!! ειναι απιστευτο το ποσο συνδημιουργει ο ανθρωπος!!!! τον μικροκοσμο του ναι!!! αλλα εν τελει εκει μεσα ζουμε!!!

    φροντιζοντας παραλληλαως κοινωνικα οντα τη σχεση μας με τη φυση και τον αλλον ανθρωπο!


    απο μια αποψη ναι : ισως εχεις δικιο για την δικη μας την γενια ! εγω ειμαι 29

    χαχαχαχα! ωστοσο η αγαπη για την ζωη και την δημιουργια δεν σταματα πουθενα!!!!

    υπαρχουν πολλοι καλοι νεοι γονεις!!! υπαρχουν γλυκυτατα νεα παιδια!!!!




    παρε παραδειγμα αυτο το blog http://lydia-tigria.blogspot.com/

    εδω μιλα ενας πατερας για το τριτο του παιδι που εχει μια μορφη καρκινου απο μωρακι.. που τωρα βρισκεται σε υφεση και ζει κανονικα και ζωηρα!!!!


    απλα ολα αυτα

    ο τροπς που ο πατερας αυτος μιλα για την γυναικα του τη Λενια (κορη μεγαλη ) το Γιωργη (μεσαιος γιος) και την Λυδια τους (κορη μικρη εξαχρονη)


    με συγκινει τοσο πολυ

    και με κανει να αισιοδοξω!!! με τειους ανθρωπους πραγματικα αξιζει να κανεις εκατο παιδια οχι ενα!!!!!!


    δεν εννοω μονο για τον πατερα αλλα και για τη μητερα


    καταλαβες????


    δεν ειναι ολα το ιδιο!!!! υπαρχει εμπνευση !!! υπαρχει ζωη!!!!

    ναι ανθρωποι υποφερουν! οντως! απλα αλλοι επειδη δεν εχουμε προσανατολιστει αλλοι επειδη περασαν διαφορα!

    ωστοσο η ζωη δεν σταματα! δεν σταματα να με εμπνεει!


    κι ισως κι αν δεν υπηρχε το κομματι υποφερω δεν θα υπηρχε και τοσο λαμπερο το κομματι χαιρομαι!!!! δημιουργω!!!! απολαμβανω!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    Μιλασ πολυ ομορφα ! μπραβο ! Δυστηχωσ πριν 5 μηνεσ ημουν εγκυοσ αλλα το εχασα το μωρακι μου στον 7ο μηνα απο καποια μολυνση. Γενικα παντα ειχα σκαμπανεβασματα στη ψυχολογια μου αλλα μετα απο αυτο το γεγονοσ επεσα πιο πολυ απο ποτε. Δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο απο ενα παιδακι και απο το χαμογελο του.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    πολυ δυσκολη εμπειρεια!!!

    ευχομαι να αποκτησεις εαν το θελεις με τη βοηθεια του Θεου!!!!


    σε ευχαριστω που μου ειπες πως μιλω ομορφα!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    67
    ΤΟ ΘΕΛΩ!!!!!!!! Μακαρι να με βοηθησει ο Θεοσ και εμενα και ολο τον κοσμο ! Σ ευχαριστω για την συζητηση και την παρεα ... να σαι καλα!

Similar Threads

  1. Γιατι
    By elen d in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 44
    Last Post: 28-02-2014, 19:13
  2. γιατι?
    By roula35 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2010, 01:47
  3. γιατι?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-07-2009, 15:27
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. Γιατί?
    By deleted-member141015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2008, 16:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •