πρωην
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 99

Thread: πρωην

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    πρωην

    δυσκολεύομαι να "ξεκολλήσω" από τον πρώην μου.ήμασταν περίπου 5 χρόνια μαζί.μέναμε 1,5 χρόνο στο ίδιο σπίτι.έχουμε χωρίσει εδώ και σχεδόν 2,5 χρόνια (εξακολουθούμε να έχουμε επικοινωνία-τουλάχιστον μέχρι πρίν λίγες μέρες). Πραγματικά τον σκέφτομαι πολύ. δεν υπάρχει περίπτωση επανασυνδεσης.τον τελευταίο 1 χρόνο είναι χρήστης ναρκωτικών γεγονός που περιπλέκει ακόμα πιο πολύ τα αισθήματα μου. έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είναι φυσιολογικό που δεν τον εχω ξεπεράσει ακόμα,οτι κάτι στραβά παει με μένα.δεν μπορώ να το συζητήσω με κανέναν γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό που το συζητούσα με την κολλητή μου δεν μπορούσε να με καταλάβει. ήμασταν πολύ δεμένοι και δεν είχαμε πολλους άλλους ανθρώπους στην ζωή μας (εκτός από τις οικογένειες μας),εχω αρκετές παρέες-αλλά μέχρι εκεί-νιώθω να χω μείνει μόνη, εκτεθειμμένη σε όλα τα άσχημα που συμβαίνουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    αν ?
    σε προηγουμενο ποστ ,ειπες οτι σκεφτεσαι να επισκεφτεις καποιον ψυχολογο
    δεν απαντησα εκει
    αλλα σου απαντω τωρα ,και πιστευω οτι πρεπει να το κανεις ,αφου δεν μπορεις μονη σου να διευθετησεις τις σκεψεις σου τους εφιαλτες σου και την αναγκη σου για αυτον τον ανθρωπο
    Και που τα προβληματα σου ,ειναι μεγαλυτερα και περισσοτερα απο τις χαρες που σου εχει δωσει μεχρι στιγμης

    Αληθεια τι σου λειπει ??
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    μάλλον οι χαρές ειναι περισσότερες που μου χει δώσει γι αυτό γέρνει τόσο καιρό η ζυγαριά υπέρ του..αλλά αρχίζουν και μαζεύονται και τα άσχημα για τα οποία δεν ευθύνεται μόνο αυτός (κι εγώ δεν το διαχειρίζομαι σωστά μέσα μου).Εννοείς τι μου λειπει από αυτόν και τη σχέση μας ή γενικά?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    εγώ πιστεύω αν θέλεις πραγματικά να ξεκολλησεις απο κάποιον..πρέπει να σταματήσεις την επικοινωνία μαζί του! ..δεν ξέρω αυτό πιστεύω γενικότερα!
    τώρα όσο αφορά το ότι είναι χρήστης και περιπλέκει ακόμα τα συναισθήματα σου ....καταλαβαίνω ότι θέλεις να βοηθήσεις επειδή νοιάζεσαι για αυτόν, αλλά απο την άλλη σκέψου και λίγο τον εαυτό σου!
    δεν έπρεπε να είχες κρατήσει επί δυόμιση χρόνια επικοινωνία...πιστεύω οτι αυτό σε πάει πίσω!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    και το καλοκαίρι που μας πέρασε έγινε και κάτι μεταξύ μας..ήμασταν σπίτι και συζητούσαμε και όλα έγιναν πολύ φυσικά.και γενικά νομίζω ότι ακόμα υπάρχει κάτι μεταξυ μας.με πάει πίσω το χω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές..αλλά κι όσες φορές προσπάθησα να ξεφύγω λίγο δεν είδα να πηγαίνω και μπροστά. αν δεν έκανε χρήση θα μπορούσαμε πολύ πιο εύκολα να ξεκαθαρίσουμε την κατάταση νομίζω (δεν θέλω να φανώ αναίσθητη αναφέρωντας την χρήση μόνο ως πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα-έχω αμαφερθεί στις ανησυχίες μου και στπυς φόβους μου σχετικά με την χρήση σε προηγούμενα πόστ) απλά προσπαθώ να ανακαλύψω κι εγω τι ακριβώς νιώθω και θέλω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    και όταν είχαμε κόψει τελείως επικοινωνία για ένα εξάμηνο περίπου πάλι το ίδιο ένιωθα και όταν έτυχε και ξαναμιλήσαμε συνεχίσαμε την συχνή επικοινωνία

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    μάλλον οι χαρές ειναι περισσότερες που μου χει δώσει γι αυτό γέρνει τόσο καιρό η ζυγαριά υπέρ του..αλλά αρχίζουν και μαζεύονται και τα άσχημα για τα οποία δεν ευθύνεται μόνο αυτός (κι εγώ δεν το διαχειρίζομαι σωστά μέσα μου).Εννοείς τι μου λειπει από αυτόν και τη σχέση μας ή γενικά?
    αν?

    Ισως κανω λαθος ,αλλα απο οτι εχω διαβασει ,μαλλον περισσοτερες οι πικρες
    παλι εγω η σκληρη εδω ,και θα σου πω τουτο παλι
    οτι ζεις σε ονειρο !! και περιμενεις κατι να αλλαξει και αυτο ειναι που δεν σε αφηνει
    δεν εχεις καταλαβει οτι το ατομο αυτο ειναι εξαρτημενο απο ουσιες Ξερεις κατι ισως ζηταω και πολλα απο σενα ,και ζητω και συγνωμη ,για δε μπορεις να καταλαβεις πως αισθανεται ενας εξαρτημενος, και συ ελπιζεις οτι θα εγκαταλειψει τις ουσιες ,για τις καλες στιγμες που εσυ ανακυκλωνεις σαν ονειρο ,και οτι θα τις ξαναζησεις Οι εφιαλτες σου παρολο που ειπες οτι επειδη δεν ασχολησε την ημερα ,σου ερχονται το βραδυ ,ασε με να αμφιβαλω γ αυτο
    Απο οτι βλεπω η σκεψη σου ειναι εκει ,εε!! και ειναι φυσικο να εχεις και εφιαλτες ,γιατι τα σεναρια που πλαθεις ειναι πολλα
    Και οχι γιατι δεν ασχολησε με αυτον την ημερα ,αλλα γιατι παραασχολησε με αυτον ολη τη μερα
    Αλλα οπως σου ειπε και ενα μελος ,εχει παντρευτει την εξαρτηση

    σε ενα αλλο ποστ ηθελες να πεισεις τι καλο παιδι ειναι ,
    και σου ειπα οτι πισω εχει η αχλαδα τη ουρα ,και σε ενα καινουριο διαβασα οτι σου χρωσταει χρηματα
    Αυτα ειναι μονο η αρχη το τελος αμφιβολο και για σενα

    φιλικα ολα αυτα
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν γίνεσαι σκληρή,λες τη γνώμη σου.αν εννοείς τον τελευταίο καιρό τότε ναι έχεις δίκιο οι άσχημες στιγμές είναι περισσότερες.μιλούσα γενικά για το τί εχω πάρει από αυτόν και -ακόμα- οι καλές στιγμές και αναμνήσεις υπερτερούν.
    "δεν εχεις καταλαβει οτι το ατομο αυτο ειναι εξαρτημενο απο ουσιες" : νομίζω ότι αυτο το χω καταλάβει πολύ καλά!δεν νομίζω ότι πουθενά είπα το αντίθετο. είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση επανασυνδεσης και ότι η χρήση του δεν επιτρέπει να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση όπως θα πρεπε (αυτό μπορεί να σημαίνει είτε να είμαστε έιτε να μην είμαστε μαζί είτε κάτι άλλο...)ουτε θεωρώ οτι θα κόψει τις ουσίες για όσα ζήσαμε μαζί ή για ΄χαρη μου μακάρι να μουν τόσο αφελής ,θα μουν πιο ήρεμη :)
    Η σκέψη μου έχει επανέλθει έντονα εκεί μετά από μια σειρά εφιαλτών..όχι οτι δεν υπήρχε κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου αλλά δεν επικρατούσε..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    αν?

    ολοι οι ανθρωποι παιρνουμε κατι απο καποιους και δινουμε ,γενικα μιλαω και γω ,ναι υπηρχαν οι καλες και υπερτερουσαν
    Αλλα τωρα δεν ειναι ετσι αλλαξαν τα δεδομενα Τωρα οι καλες στιγμες που εσυ σκεφτεσαι και χαλιεσε και γερνει η παλατσα απο κει μoνο στα καλa ,ειναι μονο απο την μερια σου Γιατι αντιβαρο δεν θα υπαρχει για να ερθει στα ισια,δεν εχεις Αν αυτο μπορεις να το καταλαβεις καλως
    Οχι και δεν μπορεις να ξερεις το πως αισθανεται ενας εξαρτημενος ,αν δεν εχεις μπει εκει Στα λεω γιατι ξερω απο μενα
    και συγγενικο προσωπο που απλα ειπα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΛΕΜΕ !! μεχρι τη στιγμη που η βοηθεια που θα ζητησει θα ειναι αληθινη και οχι χειριστικη
    Αν δν θελει ο αλλος εσυ χτυπησου κατω,και εχε τους εφιαλτες ολων των χρονων ωρων δευτερολεπτων κτλ ,
    Και ζησε εκει με το ονειρο των προηγουμενων χρονων τις αναμνησεις και το παραμυθι, το τι θα μπορουσε να ειχε γινει ,τι δεν εγινε, και τι μπορει να γινει !!
    Με σημαια και λαβαρο το θυμητικο των καλων στιγμων που ζησατε ,και της "ληθης" των κακων

    Οχι για μενα ελπιζεις ακομα,οτι κατι θα αλλαξει ,δεν θα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ !!!!!
    Και επεται και συνεχεια.καλο θα ειναι να μην εισαι μπροστα σε αυτα που θα ακολουθησουν Εκει να δεις εφιαλτες ουτε ο alfred Hitskok δεν θα πιανει τα σεναρια


    Αυτα !!
    Last edited by soft; 08-02-2011 at 02:56.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν είπα πουθενά ότι ξέρω πως νιώθει ένας εξαρτημένος..απάντησα στην υπόδειξη σου ότι δεν έχω καταλάβει ότι αυτό το άτομο είναι εξαρτημένο από ουσίες.
    "Αν δν θελει ο αλλος εσυ χτυπησου κατω,και εχε τους εφιαλτες ολων των χρονων ωρων δευτερολεπτων κτλ ,
    Και ζησε εκει με το ονειρο των προηγουμενων χρονων τις αναμνησεις και τα ονειρα, το τι θα μπορουσε να ειχε γινει ,τι δεν εγινε, και τι μπορει να γινει !!
    Με σημαια και λαβαρο το θυμητικο των καλων στιγμων που ζησατε ,και της "ληθης" των κακων"
    εγώ προσπαθώ πολύ απλά να εκθέσω ειλικρινά τους προβληματισμούς μου και τις σκέψεις μου, αν τους θεωρείς υπερβολικούς μπορείς να μου το πείς,παράλογους πάλι, ανούσιους το ίδιο...αλλά δεν δέχομαι να ειρωνεύεσαι κάτι το οποίο για μένα αποτελεί πρόβλημα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Δεν ειρωνευτηκα πουθενα σε οτι ειπα Αν εσυ τα πηρες σαν ειρωνειες
    ζητω και συγνωμη

    καλη συνεχεια ευχομαι !!
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    "εχε τους εφιαλτες ολων των χρονων ωρων δευτερολεπτων κτλ ,
    Και ζησε εκει με το ονειρο των προηγουμενων χρονων τις αναμνησεις και τα ονειρα, το τι θα μπορουσε να ειχε γινει ,τι δεν εγινε, και τι μπορει να γινει !!
    Με σημαια και λαβαρο το θυμητικο των καλων στιγμων που ζησατε ,και της "ληθης" των κακων" αυτό το μέρος του μηνύματος σου εξέλαβα ως ειρωνικό αν δεν το εννοούσες έτσι το παίρνω πίσω..μπορεί να παρεξήγησα.είμαι πλύ προβληματισμένη κι ίσως γίνομαι πιο ευθικτη από όσο θα πρεπε, απλά νιώθω ότι κανείς δεν με καταλαβαίνει,κανείς δεν είναι με το μέρος μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δε σου χρειάζεται να είναι κανένας με το μέρος σου. Εσύ χρειάζεται να είσαι με το μέρος σου.
    Του δίνεις αντιφατικά μηνύματα του πρώην σου, με τις επαφές με εκείνον.
    Όταν θέλω να ξεφύγω από μία σχέση, φροντίζω να κόβω τα σχοινιά που με κρατάνε μέσα στα πλαίσιά της.
    Δε μπορείς να λες ψέματα σε κείνον και σε σένα, πως τάχα θέλεις να χωρίσετε, ενώ τον θέλεις στη ζωή σου,
    έστω και άρρωστο.
    Θέλεις να φύγεις? Φύγε, δίχως πισωγυρίσματα, που σου μαθαίνουν πως δεν είσαι δυνατή.
    Σπάσε τους κρίκους της συνεξάρτησης, δίνοντας γνήσιο feedback και όχι διφορούμενο σε κείνον και σε σένα.
    Ζύγισε τις χασούρες και τα καλά, αν οι χασούρες είναι περισσότερες, η σχέση δε λέει.
    Είσαι εξαρτημένη κι εσύ, με τον δικό σου τρόπο. Και γι αυτό, δεν θα ελευθερωθείς πριν καταλάβεις το δικό σου εθισμό,
    που δεν είναι μεν μία ουσία, αλλά είναι το να χτίζεις τη ζωή σου γύρω από ένα πρόσωπο που την κυβερνά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν θέλω να είμαστε μαζί κάτω από αυτές τις συνθήκες,θέλω να τον στηρίξω, αλλά εκ των πραγμάτων-ασχετα με το τι μπορεί να θέλω εγω-δεν γίνεται να είμαστε μαζί.και το ξέρει κι αυτός τι νιώθω, δεν εκρυψα την αλήθεια.
    "Φύγε, δίχως πισωγυρίσματα, που σου μαθαίνουν πως δεν είσαι δυνατή." αυτό μου έμεινε πιο πολύ από το μήνυμα σου..
    μάλλον δεν είμαι σύγουρη γιοα τίποτα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Θα συμφωνησω με την ρειν. Εισαι εξαρτημενη, και τα πισωγυρισματα οντως σου μαθαινουν οτι δεν εισαι δυνατη, και ουτε εχεις αρκετη αυτοεκτιμηση και αυτοελεγχο μαλλον....

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΗΝ..
    By nik5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 03-01-2011, 20:20
  2. Επικοινωνία με πρώην
    By antonis70 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 28-09-2010, 00:42
  3. ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ
    By elenh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2010, 16:29
  4. Εκείνος, η πρώην , το παιδί και γω
    By minthi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 23-05-2010, 01:53
  5. Εμμονή με πρώην κολλητή μου...
    By numerevis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 01-12-2006, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •