ΝΕΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    ΝΕΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ!

    Δε μου εφταναν τα σκουπιδακια, τελευταια εχω κι αλλους ψυχαναγκασμους, οχι βεβαια σε καθημερινη βαση.
    Ας πουμε προχθες μπηκα στο ταξι, ειχα την τσαντα μαζι μου και μου λεει ο ταξιτζης βγαλε την επειδη...επειδη κατι που δε θυμαμαι.Οτι εχει φερμουαρ και μπορει να σκιστει το καθισμα??? Δε θυμαμαι.Μετα το ξαναπε αλλα παλι δεν καταλαβα.Ε δε γινοταν τριτη φορα να ρωτησω.
    Με πιανει αγχος οταν δεν ακουω καθαρα κατι και ντρεπομαι να ρωταω ξανα και ξανα, ειδικα σε ξενους.Χθες παλι πηγα στη σχολη για να δωσω εξετασεις, λεω στον καθηγητη συγγνωμη που αργησα και μου λεει "απο τον εαυτο σου να ζητησεις συγγνωμη" και μετα κατι σαν "δε θα καταλαβεις τι γραφεις" και δεν εβγαλα νοημα και ντραπηκα να τον ρωτησω τι ειπε.
    Ενταξει βεβαια τα ξεχναω μετα, αλλα εκεινη τη στιγμη με πιανει πολυ αγχος.Σκεφτομαι οτι αυτο που δεν ακουσα καλα θα το σκεφτομαι συνεχεια.
    Ενας αλλος ψυχαναγκασμος που ειχα σε καθημερινη βαση στο σχολειο ειναι που καμια φορα υπογραμμιζω πολλες φορες με το μαρκαδορακι και μετα πως το λενε...φθειρεται...βγαζει κομματακια και αυτο με αηδιαζει.Θελω να παω να το καψω το χαρτι αλλα σιχαινομαι τη σταχτη.Ειναι πολλες φορες που θελω να εξαφανισω ενα χαρτι αλλα δεν ξερω πως.Δε θελω να χρησιμοποιησω ποτε πια μαρκαδορακι.Και με το στυλο βεβαια παθαινω το ιδιο, μουτζουρωνω πολυ κατι τοσο που μπορει να σκιστει το χαρτι και δεν το αντεχω αυτο.
    Κολλαω σε απιστευτα μικρα πραγματακια, πχ αν γρατζουνισω τη σελιδα ενος βιβλιου γυρνωντας σελιδα ή μπορει να γυρναω ξανα και ξανα τη σελιδα για να θυμηθω πως ακριβως γυρισα τη σελιδα και τετοιες μαλακιες.
    Α και ειναι και ενα αλλο πιο σοβαρο.Μπορει να φοβηθω μηπως συνδεσω μια λεξη με μια εικονα που δε βγαζει νοημα και μετα να προσπαθω να καταλαβω που κολλαει αυτη η εικονα.Το παθαινω με το μπλογκ μου αυτο περισσοτερο.Φοβαμαι μηπως εκει που γραφω ενα ποστ, μηπως μου ερθει στο ασχετο μια εικονα και μετα να κολλησω και να προσπαθω να θυμηθω την εικονα και να βγαλω νοημα και να θελω να σβησω το ποστ για να μου φυγει αυτη η ιδεοληψια.Κι αυτο γιατι ξερω οτι το ποστ θα ειναι εκει περα για παντα και φοβαμαι οτι οταν θα το βλεπω θα σκεφτομαι αυτη την ιδεοληψια.
    Καμια φορα ξυπναω το πρωι και προσπαθω να θυμηθω το ονειρο που ειδα και οι εικονες που μου ρχονται στο μυαλο ειναι περιεργες και δε μπορω να βγαλω νοημα.
    Γενικα στο ασχετο μπορει να μου ερθει μια λεξη, μια εικονα και μετα κολλαω προσπαθωντας να καταλαβω γιατι και πως.
    Καμια φορα δε θυμαμαι καν αν ειχα ιδεοληψια ή αν φοβουμενος οτι θα ερθει την εμποδισα.Επειδη φοβαμαι καμια φορα οτι μπορει να ερθει ιδεοληψια, ειμαι μαγκωμενος.
    Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε...
    Πειτε μου πλιζ αν με καταλαβαινετε...
    πειτε μου αν εχετε νιωσεις και εσεις τα ιδια πραγματα...
    What the hell?? why everything so confusing? maybe i am just out of my mind...
    Last edited by stefanos_la_del_barrio; 19-02-2011 at 17:19.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Γιατι καμια απαντηση; :(

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γιατι συνεχως σου λεμε να πας να επισκεφτεις εναν ειδικο για το προβλημα σου και εσυ δεν ακους κανεναν!ποσες φορες πρεπει να στο πουμε;!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    μα πηγαινω σε ειδικο.δηλαδη εδω περα ειστε για να λετε μονο "πηγαινε σε ειδικο" ;
    εγω θελω να ακουσω αποψεις και απο μη ειδικους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εγω δεν απαντω γιατι οποτε απαντω με γραφεις

    ομως σου ευχομαι το καλυτερο.
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    stephane καλησπερα, εχω διαβασει καποια θεματα σου, εχω διαβασει επισης ενα-δυο πραγματα απο το blog τη διευθυνση του οποιου δινεις σε καποια ποστ. Εχω καποια αποψη αλλα δε θα ηθελα να την πω ετσι αυθαιρετα, θα ηθελα να ελεγες καποια πραγματα πρωτα, για το πως ειναι η ζωη σου γενικα και στο θεμα των σχεσεων για παραδειγμα. Καταλαβαινω αν θες απλα να προβαλλεις το συγκεκριμενο προβλημα για το οποιο γραφεις σε ολα τα θεματα, υπαρχει ομως η διαθεση απο κοσμο να σε βοηθησει και για να γινει αυτο πρεπει να μιλησεις για τον εαυτο σου. Καταλαβαινω επισης οτι για καποια ατομα με ψυχαναγκασμους ειναι δυσκολο να γραφουν σε φορουμ και να ακολουθουν την πορεια του νηματος τους, ισως αυτος να ειναι και ο λογος που δεν απαντας οπως εχουν γραψει καποια ατομα.

    Πιστευω οτι οι ψυχαναγκασμοι που εχεις ειναι το αποτελεσμα μιας καταπιεσης που νιωθεις μεσα σου για καποια πραγματα.
    Το τι και το πως λοιπον, ειναι στο χερι σου να το γραψεις οπως και οπου νιωθεις πιο ανετα.
    Last edited by rock; 26-02-2011 at 23:11.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    νομιζω οτι δεν προσπαθεις και οτι ενδιδεις στους ψυχαναγκασμους..να αντιστεκεσαι με τον καιρο θα αποδυναμωθει η επίδραση των ιδεοληψιών πάνω σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    νομιζω οτι δεν προσπαθεις και οτι ενδιδεις στους ψυχαναγκασμους..να αντιστεκεσαι με τον καιρο θα αποδυναμωθει η επίδραση των ιδεοληψιών πάνω σου



    xιουμορ κανεις?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Γιατι λες οτι κανει χιουμορ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by stephanos View Post
    Γιατι λες οτι κανει χιουμορ;
    γιατι νομιζω οτι ειναι κατι που σου λενε ολοι σενεχεια! και ειναι πολυ κοινοτυπο!

Similar Threads

  1. ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΣΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2010, 10:59
  2. ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2010, 22:49
  3. Replies: 49
    Last Post: 27-07-2010, 01:22
  4. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 23:11
  5. Replies: 2
    Last Post: 01-06-2007, 15:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •