ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ?!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    8

    ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ?!!

    Καλημέρα σε ολους.Προσφατα χωρισα...μετα απο 5 χρονια σχεσεις με πολλα σκαμπανεβάσματα.Τα τρια πρωτα χρονια της σχεσης μας ηταν ονειρεμένα.Εγω για κεινον και αυτός για μένα..Ερωτας... Ερωτας ...Ολα τέλεια μεχρι την στιγμη που αρχισαν οπως σε ολες τις σχεσης τα προβληματάκια.Πολλές ώρες δουλειάς και τριτοι που εκαναν τα πάντα για να ανακατετουν με "συμβουλές"¨.Πιστευω οτι ποτέ δεν φταίνε οι τρίτου αλλα το ζευγάρι που αφήνει χώρο...Διαλυθήκαμε ,εγωισμοι,ζηλειες παρανοικες καταστάσεις που ποτέ δεν φανταζόμασταν.Χωρίσαμε για 3 μήνες και προσπαθήσαμε να ξεχαστούμε σε αλλους αλλα τελικα...Παλι μαζι αλλα οχι οπως πρώτα...Αυτός που πάλια ηταν τρέλος και παλαβος για μένα ειχε παγώσει αν και ξέρω οτι με αγαπούσε εγω ειχα μάθει οτι στα δυσκολα μπηκε αναμεσα μας ενα τρίτο προσωπο το οποιο ομως δεν σταματησε να υπάρχει πιστεύω μεχρι και τώρα σε οποια μορφη και ανα ηταν αυτη..εγω δεν το αντεχα..δεν πιστευα ποτέ οτι θα γινόταν αυτό..Ηταν τοσο τρελος για μένα.Το παλευα μεχρι και τελευταια στιγμη..το μικρόβιο της ζηλειας ειχε μπει μέσα μου αλλα δεν ημουν σιγουρη για την αληθεια..Αυτος εκανε ονειρα να μεινουμε μαζι να φυγουμε ταξιδια κτλ.Αλλα ολα συγκρατημένα οχι οπως παλια.Ειχε γινει λογικος..πολυ λογικος..Περεσε διαφορα οικονομικα και αλλα προβληματα τα 2 χρονια αυτα και εγω ημουν διπλα του..Οσπου πριν λιγες μέρες που κοιμομασταν μαζί σηκωθηκα τον φιλησα πηρα τα πραγματά μου και εφυγα,,,Ο εγωισμος του δεν το αφησε να το παλέψει..για μας και εγω δεν το αντεχα...Μου λείπει αλλα δεν αντεξα.τον αγαπά και ξέρω οτι κ αυτος πονάει αλλα δεν αντεχα την αμφιβολια και ν βλεπω οτι ειχαμε να καταστρέφετε.δεν ξέρω αν τελείωσε αλλα νιωθω οτι ηταν αδικο να χαθούμε ετσι.Δενξέρω αν πρεπει να το 'κυνηγήσω'η αν πρέπει να περιμένω την δικη του αποφαση.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΦΥΓΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    boreia ellada
    Posts
    26
    καλή σου μέρα!
    χωρισες? δύσκολη κατάσταση ειδικά αν υπάρχουν αισθήματα είτε από τη μια είτε από την άλλη πλευρά. καμι αφορά υπάρχουν και από τις δύο αλλά αν η κατάσταση είναι αρρωστημένη σχέση τότε καλύτερα χώρια παρά μαζί. αλλιώς θα αρρωστήσετε και τελικά ίσως να έχετε και ένα χωρισμό με ένταση.
    τρία χρόνια καλά ε? υπέροχο ακούγεται. και μετά? μετά χώθηκε το περιβάλλον, η μονοτονία στη σχέση, ζήλειες και εγςισμοί. μια σχέση θέλει και συμβιβασμούς και υποχωρήσεις. αμοιβαίες υποχωρήσεις.
    ξανασμίξατε αλλά το γυαλί ράγισε.. δεν είσαστε όπςσ πριν. αγάπη υπάρχει αλλά κάτι πάγωσε στον ένα από τους δυο σας. ή ο ένας αυτό που αισθάνεται είναι παραλογη ζήλεια? όταν κάποιος άνθρωπος χωρίζει έχει ανάγκη από κάποιο φίλο, μια συμπαράσταση μια παρηγοριά. άλλοι επιλέγουν τη μοναξιά τους. το τρίτο πρόσωπο ήταν γυναίκα? μάλλον. και τι σχέση είχε μαζί της? μήπως ήταν από το οικογενειακό του περιβάλλον? ή από το σχολείο? αν η ζήλεια σου έχει κάποια βάση, αν εκείνος δεν είναι ειλικρινής απέναντί σου, τότε υπάρχει πρόβλημα. αν όμως δεν έχει βάση ίσως θέλετε απλά λίγο χρόνο. εσύ ήσουν όμως εκείνη που έφυγε μια νύχτα ξαφνικά γιατί δεν άντεχες να σκέφτεσαι ότι μπορεί να υπάρχει άλλη, αφού μέσα σου έχει τρυπώσει μια ακατανίκητη αμφιβολία. ίσως είναι καλό να μείνετε λίγο διάστημα μονοι σας. αλλά δεν έπρεπε να φύγεις σαν τον κλέφτη. έπρεπε να μείνεις, να το συζητήσετε. η φυγή ποτέ δεν είναι λύση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    8
    Σε ευχαριστω πολύ για οσα εγραψες...συμβιβασμους υποχωρησεις καναμε και οι δυο τα δυσκολα χρονια και γι αυτο και αντεξε μεχρι τωρα...Οι αμφιβολιες μου καποιες φορες ειχαν βάση γιατι εβλεπα πραγματα και επικοινωνια με το αλλο προσωπο.Επειδή εχω ενα προτέρημα (πεσ το και ετσι)βγαινω απο το προβλημα και βλεπω τον αλλο σαν να ειμαι απέξω ...Ξέρεις τι πιστεύω οτι ο...εχει καποια προβληματα με τον εαυτό του που πρέπει να ξεπεράσει να αρχίσει να αγαπάει τον εαυτό του γι αυτο που ειναι και οχι για αυτό που θέλει να γίνει.Παρεπιπτοντως ειναι σε μια μεταβατική φαση στην ζωή του ...ειναι 26 και δουλευει καπου που δεν του αρέσει \'Θ\'ελει να κάνει κατι δικό του και αυτό δεν τον αφηνει να τακτοποιήσει τη ζωή του σε ολα τα επιπέδα.Σχετικά με την αλλη κοπέλα δεν πιστεύω οτι ειναι κάτι σημαντικο θα μου πείς γιατι υπαρχει ακομα.Μπορεί και να είναι και απλή φίλη αλλα εγω δεν το δέχομαι οτι μπορουμε να διατηρουμε φιλικές σχέσης με καποιων που παλιά εγινε κατι ερωτικό.Απλά πιστευω οτι ειναι σαν να πατάει πανω σε νερό τωρα ο..στην ζωή του μια βουλιαζει μια περπατάει .Και δεν ξερει τι του γίνεται....Εχει βάλει προτεραιοτητες στην ζωη.Εμένα ειναι σαν να με εχει παγωσει και να με αφηνει παγωμένη μεχρι την στιγμη που θα μπουν ολα στην θέση τους για να ακολουθήσω.Θα σου πω ενα παραδειμγμα πριν λιγο καιρο ειχα μεινει εγκυος δυστυχωσ ομως ενα προβλημα και ενα τρακαρισμα προκαλεσαν αποβολη..αυτός πριν μαθει οτι απέβαλλα εκανε σαν τρελός ηθελε να παντρευτούμε και εκανε ονειρα για ...και μετα ηταν διπλα δεν μπορώ να πω.Aλλα ..εγω θέλω αυτον που γνωρισα οχι αυτον που μου ζηταει να συμβιβαστω και να μεινω στασιμη σε μια κατασταση και θα τα εκανα ολα αυτα επειδη ξέρω οτι αξιχε αυτο που ειχαμε αλλα οχι με το να ξέρω βλεπει και αλλες εστω για να ξεφύγει απο την πραγματικότητα που δυστυχως επειδη ειμαι πιο κοντα του ειμαι κ εγω μεσα.θα μπορουσα να γίνω ενα κοριστακι που θα εβγαινε μαζι του απο χαβαλε θα κοιτούσε να περναει καλα και να μην τον βοηθησει στα προβληματα του αρα να μην ειναι στην πραγματικοτητα του μέσα αλλα αυτο δεν γινεται γιατι δεν θα τον αγαπουσα ετσι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    8
    δεν ξέρω αν επρεπε να περιμένω μεχρι να ορθοποδησει ωστε να νιωσω και εγω ευτυχισμενη και γεματη αλλα δεν αντεξα να βλεπω να καταρέουμε και να γινομστε κοινοι οπως καποια ζευγαρια που βλέπω να ειναι απλα μαζι.....εγω εφυγα αν αξιζει θα ξαναειμαστε μαζι αν οχι τοτε ισως πηρα την καλυτερη αποφαση στην ζωη μου να φύγω ετσι οχι απο εγωισμο αλλα και για τους δυο,,,,,τον θέλω φοβάμαι και μακαρι τα πραγματα να ειναι αλλιως αλλα μαλλον πρεπει να γινω λιγο περισσοτερο λογικη και να αντιμετωπισω το χωρισμο μου αν και ποναει ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Σηκώνει κάποιος τόσο βάρος ψυχικά όσο αντέχει. Αν είδες ότι άρχισες να κουράζεσαι να μη μπορείς πλέον να είσαι μαζί του καλώς έκανες αφού κανένας δε σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι που είναι πάνω από τις δυνάμεις σου. Εσύ πρώτα να είσαι καλά και όλα τα άλλα έρχονται. Αν χάσεις την ψυχική σου ισορροποία υπεύθυνη απέναντι στον εαυτό σου θα είσαι πρώτα από όλα εσύ και εσύ θα κληθείς να ισορροποίσεις ξάνα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    boreia ellada
    Posts
    26
    όταν η σχέση καταντά αρρωστημένη ο χωρισμός, όσο κι αν πονάει είναι η καλύτερη λύση.
    και ο χρόνος ο καλύτερος γιατρός...
    πολλοί κρατάνε μια σχέση που ζει μες στη συνήθεια, αλλά αργότερα γίνεται αρρωστεια, με ρουτίνα καθημερινότητα και συνεχή καθημερινά προβλήματα, χάνεις την προσςπική σου ηρεμία δεν αισθάνεσαι ικανοποιημένη με τη ζωή σου
    είναι λάθος όμως αυτό όταν το αφήνουμε να συμβαίνει στη ζωή μας γιατί ο καθένας μας αξίζει να είναι ευτυχισμένος
    είναι νωπός ο χωρισμός, χρειάζεσαι χρόνο μονάχη σου, να ηρεμήσεις, να σκεφτείς, να ξαναμαζέψεις τα κομμάτια σου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2
    geia sou.kai ego exo mia sxesi 5 xronia kai ton telefteo mina eimaste xalia.ton agapao poli kai thelo na eimaste osos tipota stin zoi mou alla opos kai eseis etsi kai meis exoume allaxei kai i sxesi exei ftharei kai poname.mou eipe pos den xerei an me agapaei i an mas exei ginei sinitheia i sxesi afti kai thelei na figo gia liges meres gia na doume pos noiothoume.eimai xalia kai ponao.den xero ti na kano.einai san na exo xasei tin gi kato apo ta podia mou,den perimena na fthasoume os edo ala iposxethikame na to palepsoume.kane kouragio kai an noiotheis oti iparxei elpida palepse to.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    ATHENS
    Posts
    8
    σε καταλαβαινω απολυτα δεν πιστευω οτι δεν σε αγαπάει...πιστευω οτι μπορει να ειναι συνηθεια αλλα σε αγαπαει ...πιστευω οτι θελετε χρονο χωρια για να δειτε τι νιωθετε απο εδω και περα οτι ισχυε ισχυε....αν πιστευεις οτι του εχεις δειξει τι θελεις καλυτερα δωστου χρονο με αυτο που σου ειπε αν δεν φυγεις για λιγο θα γινουν χειροτερα τα πραγματα απλα να σε νιωθει οτι υπαρχεις ακομα στη ζωη του...το μονο που δεν πεπει να κανεισ ειναι να μην πανικοβληθεις με την φυγει και τον πνιξεις..πεσ του τι θελεις και ολα θα γινουν..οσο για μενα οταν ηρθα στην θεση σου πριν δεν εκανα τπτ απο τα παραπάνω και εχασα τον ελεγχο δεν εφυγα αλλα εκατσα να το παλεψω μεχρι τελους τελικα ομως μου βγηκε σε κακο γιατι εχασα τον εαυτο μου και σιγα-σιγα εκεινον..τωρα νιωθω καλα με τη φυγη μου γιατι ξερω οτι εκανα τα παντα για να μας στηριξω αν και νιωθω οτι εχασα τα παντα .αυτος ο ανθρωπος ειναι πολλα για μενα και οι δυο ζησαμε εντονα και με πολυ αγαπη και πηρα και εδωσα αλλα καποια στιγμη εμεινα πισω να δινω μονο για να προχωρησει αυτος...θα μεναμε μαζι σε λιγο καιρο ειχαμε βρει σπιτι αλλα πιστευω οτι με το να μεναμε μαζι δεν θα αλλαζε κατι...τον αγαπάω οσο τπτ και το ξερει και αυτο μου φτανει .ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΓΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΑΘΩ..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •