ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    29

    ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

    ΠΑΛΙ ΜΕ ΠΗΡΕ Η ΚΑΤΩ ΒΟΛΤΑ.ΝΙΩΘΩ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ.ΕΙΜΑΙ 31 ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ.
    ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΗ(ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ)ΔΕ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΑΖΟΝΙΚΑ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΡΕΜΩ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
    ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ
    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕ ΜΕ ΑΝΤΕΞΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ
    ΕΝΩ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΟΝΑΩ ΑΥΤΟς ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ
    ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΟΗΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΔΕΙΑ
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΔΕ ΑΝΤΕΧΩ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Μαρακι,

    εχεις προσπαθησει ποτε να εξηγησεις σε καποιον πώς νιωθεις? σε ρωταω γιατι γραφεις οτι νιωθεις οτι ποτε κανεις δεν θα σε καταλαβει...

    καποιες φορες χρειαζεται εμεις να εξηγησουμε πως νιωθουμε, οταν οι αλλοι δεν μπορουν να καταλαβουν. Ισως μας καταλαβουν, ισως κ οχι. Αλλα χρειαζεται να μπεις σ αυτη τη διαδικασια αν θελεις να αφησεις τους αλλους να σε πλησιασουν. Θες ομως? ή φοβασαι?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Εσύ προσπάθησες να καταλάβεις γιατί γίνεται αυτό που περιγράφεις πριν την ερωτική πράξη? Προσδιόρισες ποια μπορεί να είναι η αιτία? Μήπως κάποια στιγμή που θα είσαι ήρεμη και ατάραχη, να κάτσεις και να αναλογιστείς γιατί γίνεται αυτό?
    Γνωρίζω πως απ΄έξω από τον χορό, όλα εύκολα φαίνονται, έλα όμως που δεν είναι, το ξέρω, όπως όλοι μας το ξέρουμε. Πρέπει όμως να προσπαθήσεις, το οφείλεις στον εαυτό σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Είχες καποια τραυματική εμπειρία πάνω στο σέξ? Σου συνέβη κάτι άσχημο μήπως παλια?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    29
    ναι ειχα μια τραυματικη εμπειρια αλλα δε θα την πω γιατι με κανει να νιωθω πιο ασχημα αν την μοιραστω
    ευχαριστω πολυ ολους που απαντατε.δε ξερετε ποσο καλο μου κανεται.Ο λογος ειναι οτι βλεπω το σεξ βρωμικο.μου αρεσει η ανθρωπινη επαφη τα φιλια αλλα μετα ενα σημειο κομπλαρω τρεμω μου βγαινουν ολα σαν να μη μπορω να το ελεγξω.μαλλον χρειαζομαι εναν συντροφο που να εχει "ιωβια"υπομονη μαζι μου.και δυστηχως οταν μου λενε οτι ειμαι ωραια γυναικα αυτο αντι να με χαροποιησει με λυπει γιατι νιωθω οτι με βλεπει σαν σκευος ηδονης ο αλλος και το κακο ξερετε ποιο ειναι οτι αυτα που σκεφτομαι επιβεβαιωνονται
    ποναω τοσο πολυ με αυτο που δε ξερω αν ποτε θα ειμαι φυσιολογικη
    αν ημουν 25 δε θα με πειραζε οσο περνανε τα χρονια χανω καθε ελπιδα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    29
    γραφω γρηγορα και ζηταω συγνωμη εκ των προτερων για εκφραστικα λαθη.Το θεμα ειναι οτι προσπαθησα να απελευθερωθω ακομη και να κανω κατι με καποιον που μου αρεσε χωρις να τον ξερω αρκετα σκεφτομενη οτι το κανω για εμενα αλλα τα ψυχοσωματικα μου εμφανιστηκαν παλι και του φανηκε πολυ περιεργο.δε καταλαβε γιατι νιωθω ετσι και τρεμω ολοκληρη.εκανα το λαθος και του μιλησα οτι ειχα μια τραυματικη εμπειρεια και φυσικα δε ηθελε να μπλεξει μαζι μου για να μου λυσει τα ψυχολογικα αλλα μαλλον για να περασει καλα.Απο τοτε εβαλα ¨μυαλο¨και δε κανω απερισκεπτες και αψυχολογητες κινησεις αλλα μεσα μου υπαρχει ενα συναισθημα πονου θλιψης.Υποφερω και απο καταθλιψη και αυτο επιδεινωνει φυσικα την ολη κατασταση.δε ξερω πως να αλλαξω.παω σε ψυχιατρο αλλα κομπλαρω και εκει να μιλησω ενω ειναι ενας πολυ καλος επιστημονας και ανθρωπος πανω απο ολα.νιωθω ντροπη.
    νιωθω οτι ολοι εχουν τις εμπειριες τους.Παλια ακουγα απο φιλες αναλυτικα λεπτομερειες για την προσωπικη τους ζωη και μετα πηγαινα σπιτι και εκανα εμετο φυσικα δε τους ελεγα ποσο με ενοχλουσαν αυτα που ακουγα.ετσι μεσα μου ριζωσε μια αντιληψη.Ολοι οι ανδρες θελουν μονο το κορμι μιας γυναικας και αυτο δε μπορει να μου φυγει απο το μυαλο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    29
    ειμαι προκατελλειμενη εξ αρχης ακομα και στα φιλια σκεφτομαι αυτο θα οδηγησει σε "αυτο" και μετα θα δει οτι εισαι φοβισμενη και θα φυγει
    και μαντεψτε.Παντα αυτο γινεται επιβεβαιωνομαι
    σοφια μου με ρωτησες αν φοβαμαι.ναι παρα πολυ.φοβαμαι να κανω μια σχεση γιατι εμπεριεχει και το σεξουαλικο στοιχειο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    29
    ετυχε πολλες φορες να φυγω τρεχοντας απο αυτοκινητο ενω ημουν σε τρυφερη στιγμη με καποιον επειδη με ειπε μια λεξη προστυχη.εγω περιμενω να ακουσω ακομη παραμυθακια.δε μαρεσει να με λενε "τι μαναρι εισαι "κτλ με ξενερωνουν πολυ.απαξιωνουν εμενα την προσωπικοτητα μου αυτες οι λεξεις.Αχ Ελπιζω καποιος να με καταλαβαινει σε αυτα που λεω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    29
    επισης οταν μου λενε εισαι 'κουκλα"τι σημαινει?μετα 10 χρονια που δε θα ειμαι δε θα αξιζω?
    ολα επιφανειακα και αναλωσιμα μου φαινονται.και με ποναει τοσο πολυ αυτο γιατι το βλεπω καθημερινα στην ζωη μου ολοι να κανουν σχεσεις να χωριζουν και θαυμαζω που εχουν την δυναμη και προχωρανε και εγω καθομαι και σκεφτομαι γιατι εγω να μη μπορω να λειτουργω ετσι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Marie, καλημέρα σου. Αν κατάλαβα καλά, το παράπονό σου είναι πως οι άντρες σε βλέπουν ως εικόνα και παραγνωρίζεται η προσωπικότητά σου. Με κάποιον τρόπο δηλαδή, σε αντικειμενοποιούν, έτσι το νιώθεις? Μήπως ασυναίσθητα κι εσύ επιλέγεις να προβάλλεις περισσότερο την εξωτερική σου εικόνα, γιατί αφού αυτός είναι ο τομέας που αισθάνεσαι να σου αναγνωρίζεται, άρα σε αυτόν έχει επικεντρωθεί η εξωτερική τροφοδότηση, αυτό έχει ως συνέπεια την ανισορροπία που περιέγραψες?
    Αν επιλέξεις να τροποποιήσεις τον τρόπο που προβάλλεις τη θηλυκότητά σου, πιστεύεις πως δε θα βρεις μια διαφορετική αντιμετώπιση και από το περιβάλλον?
    Μήπως να δοκιμάσεις και κάτι τέτοιο και να τσεκάρεις τα αποτελέσματα?
    Καταλαβαίνω τις ανασφάλειές σου και λυπάμαι για την τραυματική εμπειρία που έζησες. Έχεις αναζητήσει βοήθεια από ειδικό για να δεις αν με κάποια θεραπευτική προσέγγιση θα μπορούσες να διαχειριστείς με λιγότερο φόβο τις σχέσεις σου με το άλλο φύλο?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by marie View Post
    ειμαι προκατελλειμενη εξ αρχης ακομα και στα φιλια σκεφτομαι αυτο θα οδηγησει σε "αυτο" και μετα θα δει οτι εισαι φοβισμενη και θα φυγει
    και μαντεψτε.Παντα αυτο γινεται επιβεβαιωνομαι
    σοφια μου με ρωτησες αν φοβαμαι.ναι παρα πολυ.φοβαμαι να κανω μια σχεση γιατι εμπεριεχει και το σεξουαλικο στοιχειο.
    μα οι ερωτικες σχεσεις των ενηλικων, ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ και το σεξουαλικο στοιχειο και ο ενας και ο αλλος βλεπουν τον απεναντι ΚΑΙ σαν σεξουαλικο παρτενερ εκτος απο συνανθρωπο και ειναι αληθεια οτι οι παθιασμενες σεξουαλικες σχεσεις, εχουν εντονα στοιχεια, που πολλες φορες ΜΟΙΑΖΟΥΝ να ειναι (αλλα δεν ειναι) πολυ κοντα στην βια....και ναι, μπορει να γινει ο ενας αντικειμενο ηδονης για τον αλλο κι αυτο να ειναι υπεροχο και ηδονικο και οχι εκμεταλλευση...
    γι αυτο ακριβως πρεπει να γινονται σε καθεστως απολυτης συναινεσης και με αμοιβαιο ενδιαφερον. δεν μπορουν να γινουν "διεκπεραιωτικα" γιατι αυτος που δεν συμμετεχει 100% μπορει να ενοχληθει πολυ....

    Αν αυτο ειναι κατι που σε απωθει, τοτε δεν ενδιαφερεσαι σε αυτη την φαση για ερωτικες σχεσεις, αλλα για φιλιες η για κοινωνικες σχεσεις.
    το θεμα ειναι ομως εαν εσυ σε μια σχεση χωρις σεξ θα μπορουσες να νοιωθεις πληρης .
    αν ναι, κανε φιλικες σχεσεις για να ικανοποιεις την κοινωνικοτητα σου.
    αν ομως εισαι δυστυχης, νομιζω οτι θα σε βοηθησει το να διαχειριστεις το τραυμα εκεινο που σε εχει φερει σε αυτη την θεση, με καποιον ειδικο.
    κακως ντρεπεσαι στον ψυχιατρο σου, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν κανεις κατι καλα εσυ.
    μπορει να μην σε εμπνεει για πιο βαθειες συζητησεις αυτος ο ανθρωπος.
    δοκιμασε καποιον αλλο, ισως καποιον ψυχολογο.
    ειναι σημαντικο να μιλησεις σε καποιον με απολυτη εμπιστοσυνη και απολυτως ειλικρινα...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    29
    rain and wind επεσες μεσα απολυτα.Μπορεσες και ειπες αυτα που εγω δε μπορεσα να εκφρασω.φοβαμαι οτι αν με δει ενας ανδρας αβαφτη δε θα με θελει.Ανωριμοτητα αλλα ισως επειδη και εμενα δε μαρεσει ο εαυτος μου ετσι.
    μετα λεω θελω να αγαπηθω για την ψυχη μου και την προσωπικοτητα μου.φασκω και αντιφασκω
    ναι βλεπω ειδικο αλλα εχω ενα προβλημα και εκει οταν ειναι να μιλαω για εμενα κομπλαρω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί να μη σε θέλει κορίτσι μου? Θα σε θέλει και θα πει κι ένα τραγούδι.λολ
    Μη νιώθεις ενοχές, θα τη βρεις την άκρη, θα το ισορροπήσεις. Δεν είναι κακό να προβάλεις το δυνατό σου σημείο, ίσως όμως να θέλει να μην προβάλεις μόνο αυτό, για ν' αρχίσουν και οι γύρω σου να ψάχνουνε το μέσα σου και να το εκτιμούν. Να το προβάλεις με μέτρο, αυτό το μπορείς? Λίγο λίγο, να αλλάξεις κι εσύ τον τρόπο, σου είναι ξένο ακόμη και γι αυτό σε μπερδεύει, αλλά αν το δοκιμάζεις σιγά σιγά δε θα σου φαίνεται πια απειλητικό και φοβιστικό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    μαρι...έχεις πάρει ανάποδα, (φυσικά λόγω τραυματικής εμπειρίας), όλο το θέμα με το σεξ.
    Δεν είμαστε θηράματα και οι άντρες κυνηγοί. είμαστε ισότιμοι απέναντι στους άντρες. Όσο θέλουν αυτοί θέλουμε και μεις. Είναι σα να λες πως εσύ και ένας άντρας βγαίνετε μαζί για φαγητό, αλλά αυτός χρησιμοποιεί όλα τα βρώμικα μέσα για να το φάει με τα χέρια, ενώ εσυ το κρατάς ψηλά και δεν του το δίνεις αν δεν υποσχεθεί πως θα το φάει όπως θες εσύ. δηλαδή το πιάτο το χεις εσύ και συ αποφασίζεις.
    Δυστυχώς έτσι δεν πρόκειται ποτέ να το απολαύσεις και χάνεις την πραγματική ουσία του.
    Ας το πάρουμε λοιπόν απ' την αρχή. Εσένα σου αρέσει το σεξ? Όχι το σεξ με τους αγγέλους που τραγουδάν στ αυτιά σου και γύρω-γύρω χορευουν νεράιδες κρατώντας ροδοπέταλα, ενώ ο τύπος είναι ανάσκελα και σε παρακαλάει να του κάτσεις κρατώντας ένα μονόπετρο.
    Το σεξ που βλέπεις έναν άντρα, αυτόν που σου αρέσει και ονειρεύεσαι πως είσαι μαζί του σέ ένα κρεββάτι και δεν σηκώνεστε ποτέ επό κει.
    Πρώτα απ όλα πρέπει να τα βρεις με τη σεξουαλικότητα σου και έπειτα να περάσεις στο πως σε βλέπουν οι άλλοι.
    Δεν ξέρω τι είναι αυτό που σου έχει τύχει, εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο πιο γρήγορα και αναίμακτα γίνεται, όμως σταμάτα να το βλέπεις σαν τρόπαιο.
    Τώρα, όσον αφορά στην εμφάνιση. Μου φαίνεται και αυτό πως το έχεις υπερβάλει λίγο. Τι πάει να πει βλέπει ο άλλος την εξωτερική εμφάνιση. Τι θα ήθελες να βλέπει δηλαδή? Τον πλούσιο εσωτερικό σου κόσμο ενώ προχωράς στο δρόμο?
    Εσύ δηλαδή τι κοιτάς πρώτα σε έναν άντρα; Τα πτυχία του, ή το λογαριασμό του στην τράπεζα? Η εμφάνιση ειναι που μας φέρνει κοντά ή μας απομακρύνει σε έναν άνθρωπο και από κει και πέρα βλέπουμε/βλεπει αν υπάρχει κάτι παραπέρα.
    Μν εγκλωβίζεσαι σε τέτοιου είδους λαβύρινθους και μίλα στο γιατρό σου γι αυτό που έγινε, γιατί όσο το κρύβεις γίνεται πληγή που αντί να κλέινει, μένει εκεί, σαπίζει και μεγαλώνει εμποδίζοντας σε να χαρείς πραγματικά τη ζωή.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    (τι ειναι το μονομετρο κοπελια?)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εχει ποτε συνερθει κανεις...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 17-10-2010, 13:43
  2. ποτε πρεπει να ανυσηχησει κανεις για το αν πασχει απο ΙΔΨ?
    By xrisaki in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-08-2010, 19:41
  3. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  4. Replies: 68
    Last Post: 24-04-2010, 22:47
  5. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 18:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •