τι θα γινει οταν σταματησω τα χαπια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48

    τι θα γινει οταν σταματησω τα χαπια?

    καλησπερα σε ολους!θα ηθελα την συμβουλη σας για ενα θεμα που με απασχολει πολυ.ειμαι 26 χρονων και πριν απο 3 χρονια εμφανισα καταθλιψη,αγχωδη διαταραχη,κρισεις πανικου και ψυχαναγκαστικη διαταραχη.εκανα ψυχοθεραπεια και παιρνω ακομα φαρμακευτικη αγωγη,παιρνω ladose,dumirox,lamictal και lyrica.τωρα ειμαι αρκετα καλα αν και κολλανε καποιες σκεψεις στο μυαλο μου και αγχωνομαι χωρις λογο μερικες φορες.το προβλημα μου ειναι οτι αγχωνομαι για το ποτε θα σταματησω τα φαρμακα.ο γιατρος μου εχει πει οτι οσο πιο πολυ τα παιρνω τοσο πιο καλα και οτι θα τα σταματησω μονο οταν θα θελησω να μεινω εγγυος.θελω να μαθω απο την εμπειρια σας αν υπαρχει περιπτωση να υποτροπιασω οταν σταματησω τα φαρμακα.σιγουρα θα συνεχισω να τα παιρνω για μερικα χρονια ακομα αλλα μετα τι θα γινει?θα ξαναγινω οπως ημουν?δεν θελω να ξαναγυρισω στην κατασταση μου ημουν,περασα φρικτα!οποιος εχει εμπειρια παρακαλω ας με βοηθησει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αυτό πιστεύω "καίει" τους περισσότερους μας, έτσι μού ρχεται να τα κόψω και εγώ μια κ έξω αλλα δε ξέρω τι θα μου ξημερώσει αύριο.. δυστηχώς απο οτι έχω καταλάβει οι περισσότεροι υποτροπιάζουν και χρειάζονται πάλι τη φαρμακευτική βοήθεια, ξέρω προσωπικά όμως και ανθρώπους που έπαιρναν χρόνια τετοια φάρμακα και δεν ξαναπήραν αφού τα σταμάτησαν, είναι και η ψυχολογική εξάρτηση που το κάνει δύσκολο, μακάρι να σταματήσουμε τα φάρμακα όλοι μας και να μαστε καλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    τα φαρμακα σε συννενοηση με εναν καλο γιατρο που ειναι υπερ της οσο λιγοτερης ληψης τους

    μπορουν να περιοριστουν πολυ


    ωστοσο το να τα κοψει κανεις μονος του ειναι οντως επικυνδυνο

    γνωμη μου ειναι η ενδυναμωση η εσωτερικη με ψυχοθεραπεια και ψυχοθεραπευτικη εν γενει ζωη

    ωστε το σωσιβιο που προσφερουν τα φαρμακα να μην ειναι πια τοσο χρησιμο εφ οσον θα ξερεις κολυμπι!!!!


    κατι που πραγματικα ευχομαι


    ωστοσο θελει υπομονη και αγωνα και οχι επαναπαυση

    με το σωσιβιο που προσφερουν τα φαρμακα νομιζει καποιος οτι αυτο ητανε περασε και μετα τρωει διπλη ταλαιπωρια και πολυ μεγαλυτερες δωσεις για να συνελθει απο ενα επεισοδιο υποτροπης.


    Θελει προσοχη ενημερωση καλη ζωη οσο γινεται

    το ζω απο κοντα και διαβαζω αρκετα πραγματα γι αυτο τα λεω
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Similar Threads

  1. τα γινει ποτε ξανα καλα?
    By mpoutaklou in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2010, 23:03
  2. εχω γινει το παιδι για ολες τις δουλειες
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 26-11-2009, 21:12
  3. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11
  4. Τι να κανω για να σταματησω να ξερναω?
    By apogoiteumenh in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 05-11-2007, 21:51
  5. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΑΤ?
    By mixalakis in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 21-08-2006, 21:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •