για πιο αδύνατα πόδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    15

    για πιο αδύνατα πόδια

    μπορεί να πει κάποιος αν ξέρει πώς μπορώ να έχω μεν γυμνασμένα πόδια, αλλά να μη φαίνονται πολύ φουσκωμένοι οι μυς??? δεν ξέρω αν γίνεται αυτό. Είμαι 21 χρονών και γυμνάζομαι συστηματικά από τα 5 μου. Είμαι 1,65 και 53 κιλά (γυναίκα). Τα τελευταία 7 χρόνια παίζω μπάσκετ (10 ώρες τη βδομάδα φέτος) και ενώ είμαι αδύνατη από τη μέση και πάνω, τα πόδια είναι μυώδη με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο αρμονικά με το πάνω μέρος του σώματός μου. Δεν μπορώ να σταματήσω αυτό το άθλημα, γιατί το λατρύω, αλλα θα ήθελα τα πόδια μου να δείχνουν πιο αδύνατα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    το ιδιο με σενα ισχιε κ σε μενα αλλα σιγουρα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο!
    λογω του οτι ειμαι κ γυμναστρια μπορω να σ πω μια αποψη, οτι οσο κανεισ την συγκεκριμενη προπονηση δεν μπορει να αλλαξει κατι! αναλλογα τι συμπληρωματικες ασκησεισ κανεισ κ στα οργανα. αλλα με μυσ ειναι οχι με λιποσ οποτε μην σ κακοφαινεται!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    15

    για πιο αδύνατα πόδια 2

    βασικά, απλά προπόνηση κάνω σε ομάδα, όχι βάρη και τίποτα ιδιαίτερο, αλλά είναι και έτσι ο σωματότυπός μου (πεταχτό κωλαράκι και γλουτούς) που με τους μυς όσο να ναι πετάγονται πιο πολύ και δε μου πολυαρέσει...Μάλλον, όντως δεν αλλάζει τίποτα, μήπως υπάρχει κάποια άσκηση να κάνω, π.χ. στεπ, ποδήλατο και τέτοιο παράλληλά???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    STRECHING ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πριν κ μετα την προπονηση αλλα οχι 2 3 τεντωματα τουλαχιστον ενα τεταρτο κ συγκεκριμενα για ποδια.Αμα εισαι ΑΘηνα μπορουμε να βρεθουμε να σου δειξω επειδη παλια εκανα χορο εχω ασχοληθει πολυ με αυτο κ εκανα πολλεσ φορεσ στρετσινγκ μονο 1 ωρα. Ειναι πολυ σημαντικο ιδιως μετα την προπονηση Επισης μπορεις να γυμνασεις το πανω μερος του σωματος σου για να μη φαινεται η διαφορα που λες αν κ γω το βρισκω πολυ ωραιο που εχεις γυμνασμενα ποδια.:thumbup:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    το να γυμνασεις το πανω μερος οντωσ ειναι μια λυση αλλα το στρετσινγ δεν θα σε βοηθισει σε αυτο παραμονο στην απελευθερωση του γαλακτικου οξεοσ κ στην ευθιγραμισει των μυικων ινων. οχι βρε συ μια χαρα θα εισαι ειμαι σιγουρη! μην ανχονεσαι για κατι το οποιο ειναι ωραιο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Βασικά,εφόσον κάνεις προπόνηση σε ομάδα γιατί δε ρωτάς τον γυμναστή αυτής για να σε βοηθήσει;Εγώ με τη λίγη εμπειρία που έχω θα πρότεινα να κάνεις αερόβια άσκηση κι εννοείται,καθόλου βάρη στα πόδια κτλ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by Kleanthis
    Βασικά,εφόσον κάνεις προπόνηση σε ομάδα γιατί δε ρωτάς τον γυμναστή αυτής για να σε βοηθήσει;Εγώ με τη λίγη εμπειρία που έχω θα πρότεινα να κάνεις αερόβια άσκηση κι εννοείται,καθόλου βάρη στα πόδια κτλ.
    τα ποδια ειναι απτις μεγαλυτερες μυικες ομαδες, δεν γινεται να γυμναστει ασσυμετρικα 'η μονο το μισο σωμα, αυτη την εντυπωση εχω,
    ωραια ιδεα το να αναπτυξει κ αλλο το ανω σωμα!
    συμφωνω απολυτα με το να ρωτησει το γυμναστη της :thumbup:
    απο,τι φαινεται ειναι γενετικο το θεμα γιατι κ γω απο παντα ειχα εντονα τρι κ τετρακεφαλα & μηριαια δικεφαλα ενω ημουν αγυμναστη.
    Με την γυμναστικη με βαρη, σε συνδιασμο με αεροβια, παροτι εβαζα περισσοτερα κιλα στα ποδια απο καθε αλλη μυικη ομαδα, δεν παρατηρησα να φουσκωνουν, αντιθετα "μαζευε" το κρεας κ διαγραφοταν ο μυς.
    Δηλαδη σε ογκο τα ιδια εμειναν αλλα με διαφορετικη εικονα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    15
    γυμνασμένο είναι και το επάνω μέρος του σώματός μου, κάνω κοιλιακούς και βαράκια, κάθε μέρα, σχεδόν, απλά είναι το σώμα μου έτσι...το μπάσκετ αερόβια δε θεωρείται???
    να ρωτήσω κάτι, αλλά μπορεί να πώ και μαλ... στρετσινγκ είναι διατάσεις??

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    15
    οσο για τον προπονητή μου, δεν ξέρει την τύφλα του...εδώ μια κοπέλα έφαγε αγκωνιά στο στομάχι και έλεγε να της βάλουμε πάγο!!! δε νομίζω να ξέρει ασκήσεις για τα πόδια και τετοιαααααα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    ναι διατασεισ ειναι γι αυτο λεω οτι δεν θα κανουν κατι, το μπασκετ θεωρειται μικτο γιατι σταματας συχνα μεσα στο παιχνιδι. αμα ειναι ετσι η κατασκευη σ μην περιμενεις πολυ να αλλαξει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ναι διατασεις ειναι.Ειχα την εντυπωση οτι βοηθανε στο να ''τεντωσουν''οι μυες κ να μη φουσκωσουν αλλα μπορει να κανω κ λαθος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    DIO, με όλο το σεβασμό μήπως κολλάς σε λεπτομέρειες:puzzled:
    απ'οτι μας είπες στα κιλά είσαι μια χαρά, και γυμνάζεσαι και όλα εντάξει!
    τωρα η κατασκευή μας δεν αλλάζει. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    15
    ναι, είμαι λίγο κολλημμένη (σε λεπτομέρειες) αυτό είναι αληθεια...απλά έλεγα μήπως κάποιες ασκήσεις ειδικές για πόδια βοηθούσαν κάπως...σίγουρα, εφόσον είναι η κατασκευή τέτοια, δεν αλλάζουν πολύ τα πράγματα!!!

    ευχαριστώ πάντως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Παντως εγω πιστευω πως ειναι πολυ ωραιο που εχεις γυμνασμενα κ μυωδη ποδια!Αμα θες αλλαζουμε χα χα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •