Κόμπλεξ κατωτερότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    xanthi
    Posts
    6

    Κόμπλεξ κατωτερότητας

    geia ena megalo pososto an8ropon pasxei apo komblex katoterotitas.pws antimetopizete ayto to provlima?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Χωρίς να είμαι ειδικός, γιατί δεν είμαι, θα έλεγα ότι ο όρος \"κόμπλεξ κατωτερότητας\" είναι πάρα πολύ γενικός, έτσι όπως τουλάχιστον το αναφέρεις.

    Μήπως να μας έλεγες με περισσότερες λεπτομέρειες τι ακριβώς εννοείς? Υπάρχει κόμπλεξ κατωτερότητας στον επαγγελματικό τομέα, στο συναισθηματικό τομέα, όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση, και σίγουρα πολλά ακόμα, που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή...

    :)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    ATH
    Posts
    97
    Επίσης, υπάρχει και ως \"όπλο\" ορισμένων, οι οποίοι σε καμία περίπτωση δεν είναι ανώτεροι, αλλά με το τρόπο τους μειώνουν τον άλλον για να νιώσουν δεν ξέρω, καλύτερα, ανώτερα... τι να πω?

    Θεωρώ αυτό το είδος πολύ χειρότερο, από οποιοδήποτε κόμπλεξ κατωτερότητας θεωρεί ο καθένας για τον εαυτό του.

    Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σε μειώνει κάποιος, έτσι για την πλάκα ή για να νιώσει εκείνος καλύτερα ή παντογνώστης.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    xanthi
    Posts
    6
    lipon exw enan filo o opoios exei ayto to komplex katoterotitas. p.x. den eiparxei periptosi na paei na milisei se mia kopela tou leme \"pane\" kai apantaei \"ase 8a fao xilopita\" entometa3i exei polla opla gia na kataktisei mia kopela apla den mporei epidi exei ayto to fovo mesa tou oti 8a faei xilpita pou leme kai 8a ekte8ei...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    xanthi
    Posts
    6
    profanos alla den nomizw na eixe etia megali aporipsi etsi oste na ton epirease toso polu

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Αυτό που ονομάζεις κόμπλεξ κατωτερότητας εγώ το λέω χαμηλή αυτοεκτίμηση. Αυτή δεν είναι απαραίτητα αντικειμενικά δικαιολογημένη. Πχ μπορείς να δεις μια πανέμορφη κοπέλα που τραβάει ένα σωρό βλέμματα να θεωρή εαυτήν άσχημη. Αυτή η λανθασμένη αυτοεικόνα μπορεί να είναι τόσο ισχυρή, που να διαστρεβλώνει την πραγματικότητα. Μπορεί μάλιστα να γίνει και διαταραχή προσωπικότητας, σε μια σοβαρή μορφή, όπως πχ γίνεται στην ανορεξία.

    Οι αιτίες μπορεί να είναι τόσο ποικίλλες που δεν υπάρχει κανόνας. Μπορεί να είναι μια τραυματική απόρριψη, μπορεί να είναι μια ανάμνηση από την παιδική ηλικία, μπορεί να είναι απλώς μια έλλειψη θάρρους (γιατί η ισορροπημένη αυτοεκτίμηση συνεπάγεται και θάρρος και τόλμη, που δεν τα έχουν όλοι).

    Ο φόβος της απόρριψης μπορεί να είναι και μορφή αυτοτιμωρίας. Δηλαδή το \"σιγά μη με κοιτάξει, μπα θα φάω χυλόπιτα, και με το δίκιο της δηλαδή τέτοιος που είμαι\" μπορεί \"υποσυνείδητα\" να σημαίνει \"καλά να πάθεις ηλίθιε εαυτέ, δε σου αξίζει μια κοπέλα\"....δηλαδή η χαμηλή αυτοεκτίμηση ως μέσο αυτοτιμωρίας για κάτι που το άτομο νιώθει ενοχές ή ντροπή.

    Ειλικρινά είναι πολύπλοκο το θέμα της αυτοεκτίμησης. Καταλυτικός πιστεύω είναι ο ρόλος που παίξαν γονείς (ή τελοσπάντως να πρόσωπα που μεγάλωσαν το παιδί), αν δηλαδή επαινούσαν το παιδί για τα κατορθώματά του (μικρά ή μεγάλα). Επίσης, αν έμαθε το παιδί να νιώθει έννοιες/αξίες όπως την περηφάνεια (με τη θετική έννοιά της), το καμάρι, την καταξίωση, την επιτυχία... αλλά και να αντέχει παράλληλα την κριτική, την αυτοκριτική, την αποτυχία. Από νωρίς καλλιεργούνται αυτά τα πράγματα, και μετά από μια ηλικία χρειάζεται βοήθεια να καλλιεργηθούν τέτοιοι μηχανισμοί.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1
    Καλησπερα και καλως σας βρηκα :)

    Μπορει καποιος να μου εδινε τον ορισμο του συμπλεγματος κατωτεροτητας ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Originally posted by Ελενα
    Καλησπερα και καλως σας βρηκα :)

    Μπορει καποιος να μου εδινε τον ορισμο του συμπλεγματος κατωτεροτητας ?
    Καλωσήρθες Έλενα!


    Ο όρος κανονικά προέρχεται από τη θεωρία του Αντλερ (Adler), ο οποίος τον χρησιμοποίησε για να αποδώσει την ανικανότητα ενός ατόμου να ξεπεράσει συναισθήματα κατωτερότητας από τους άλλους ανθρώπους- αυτή η ικανότητα οξύνει και εντείνει τα συναισθήματα αυτά- σε βαθμό νεύρωσης. Σύμφωνα με τον Άντλερ, αυτό το σύμπλεγμα προέρχεται από συναισθήματα αβοηθησίας κατά την παιδική ηλικία και ενισχύεται κοινωνικά.

    Ο Αντλερ ξεκίνησε να ασχολείται με την έννοια της κατωτερότητας στο βιολογικό/σωματικό επίπεδο και έπειτα έκανε παραλληλισμούς στο ψυχολογικό επίπεδο. Όπως ο οργανισμός πολλές φορές δυναμώνει κάποιο άλλο όργανο ή μέλος του σώματος, για να αναπληρώσει την αδυναμία, έτσι και ψυχολογικά πολλοί άνθρωποι επιστρατεύουν άλλες τακτικές για να ξεπεράσουν την αδυναμία τους. Όταν δεν το καταφέρνουν, συντηρούν το σύμπλεγμα κατωτερότητας.

    Ο Αντλερ υποστήριξε ότι στην παιδική ηλικία το σύμπλεγμα κατωτερότητας είναι συνήθης κανόνας. Σε έναν κόσμο μεγαλύτερων και ισχυρότερων, το παιδί πασχίζει να μεγαλώσει και να τους φτάσει. Μπορεί όμως να συνεχίσει και στην ενήλικη ζωή του να πιστεύει ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι και πιο ισχυροί.

    Ένας μηχανισμός που επιστρατεύουν μερικοί άνθρωποι για να υπερκαλύψουν/αναπληρώσουν τα συναισθήματα κατωτερότητας είναι το σύμπλεγμα ανωτερότητας. Όταν νιώθεις κατώτερος, ένας τρόπος να νιώσεις ανώτερος είναι να κάνεις στο νου σου όλους τους άλλους κατώτερούς σου!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2

    φοβιες

    ανθροποι ιμαστε και εχουμε φοβιες .Βέβαια ο φοβος ινε κακος συμβουλος μας αγχονι και δε μπορουμε να συμπεριφερθουμε καθαρα ..Απο τιν αλλη μερια ο χαρακτιρας μας δεν αλλαζι ομος με το να συμφιλιοθουμε με τη φοβια μας ιπαρχι ελπιδα δουλευοντας πολι με τον εαυτό μας αν οχι να τιν εξαφανισουμε τουλαχιστον να τι μιοσουμε οσο μπορουμε .Νομιζο τα αποτελεσματα θα τα εσθανθουμε αμεσος και σιγουρα ι πολι δικι μας θα μας το αναγνορισουν αμεσος
    επιμονι κε ιπομονι διαβαστε συναισθιματικι νοιμοσινι βοιθαι πολι να μιν αγχονομαστε σιμασια εχι τι κανθμε εμις με εμας μιν ανταγονιζομαστε τθς αλλθσ ετσι αυξανετε ι φοβια μας :)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    8essalonikh
    Posts
    3
    Προσωπικά, από μικρή μού έλεγαν, έμμεσα ή άμεσα, φίλοι & συγγενείς ότι είχα μεγάλη περιφέρεια σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου. Έτσι, από νωρίς ένιωθα πολύ άσχημα για το σώμα μου. Μόλις έγινα έφηβη, άρχισα να εφαρμόζω δίαιτες & να εξαντλούμαι στην γυμναστική, προκειμένου να τους \"αποστομώσω\" με το αποτέλεσμα. Τα είχα καταφέρει... από 60 κιλά (με ύψος 1.65) είχα φτάσει στα 43. Ωστόσο, τότε άρχισαν να μου λένε πως είμαι \"κινούμενος σκελετός\" (& είχαν απόλυτο δίκιο... σαν παιδάκι της κατοχής ήμουν). Με αυτήν την ταλαιπωρία που είχα υποβάλλει η ίδια τον εαυτό μου, συνειδητοποίησα πως δεν μπορείς να ικανοποιείς τα \"θέλω\" & τα πρότυπα όλων των ανθρώπων. Είναι αδύνατον & ίσως ... να καταλήξεις σε \"λάθος αποτελέσματα\".

    Πλέον έχω αποδεχθεί το σώμα μου & ότι η περιφέρειά μου είναι λίγο μεγαλούτσικη. Ο σύντροφός μου δεν έχει κανένα πρόβλημμα με αυτό. Το ίδιο & κάποιες φίλες μου... Οπότε, γιατί να σκάω;

    Εντούτοις, όταν κάποιος από τους κοινούς μας φίλους τονίζει αυτό το \"χαρακτηριστικό\" μου, με πειράζει αφάνταστα πολύ εκείνη την στιγμή. Δεν αντιδρώ λεκτικά εκείνη την ώρα, αλλά κοκκινίζω & μουτρώνω... Ενώ έχω ανθρώπους που με αγαπούν για ό,τι είμαι, εγώ ενοχλούμαι έντονα από κακά σχόλια τρίτων. Έστω & αν δεν τους ξαναδώ ποτέ!!

    Αυτό είναι το κόμπλεξ μου... Βασικά, το κύριο παράπονό μου είναι το εξής: γιατί κάποιοι σε \"τσιγκλάνε\" εκεί που πονάς, ενώ εσύ δεν τους πειράζεις; Όλοι σχεδόν έχουν αδυναμίες... είναι ανάγκη να τις \"φορτώνουν\" σε άλλους, έτσι απλά για να νιώθουν ανώτεροι;!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Thessaloniki GR
    Posts
    1
    Τώρα μου θύμησε η προηγούμενη φίλη, τις περιπτώσεις οπου διάφοροι ανεγκέφαλοι (ή αθρώποι χωρίς συναισθήματα) γελούν εις βάρος κάποιων που έχουν κάποια μικρά ή μεγάλα ελλατώματα. Είναι κάτι το εντελώς βλακώδες και με εξοργίζει. Δέν μπορείς να κοροιδεύεις κάποιον για κάτι που του το έχει δώσει ο Θεός (για τους θρήσκους) και δέν μπορεί να το αλλάξει. Αυτός ο εξαναγκασμός είναι ότι χειρότερο. :mad:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι π.χ. να έχεις κάποιο κακό συνήθειο το οποίο με μιά μικρή προσπάθεια μπορείς να το διορθώσεις, αλλα δέν το κάνεις (λόγο ξεροκεφαλιάς κτλ). Εκεί είναι περίπτωση οπου δέν σε ενδιαφέρει η αυτοβελτίωση.

    Sorry που γλίστρησα λίγο απο το θέμα :D

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    15
    Κομπλεξ κατωτεροτητας.....τι μου θυμιζει....:)
    Εγω θα ελεγα οτι αυτο το κομπλεξ υποδηλωνει κατι ...Ανασφαλεια !
    Ανασφαλεια οτι δεν ειμαι αξια αρκετα, ομορφη ,εξυπνη ,καλος ανθρωπος ,μορφωμενη ,κτλ ωστε να θελω κατι καλο στη ζωη μου.Ειτε ανθρωπος ειναι αυτος, ειτε επαγγελμα , ειτε επιτυχια. Ετσι απο φοβο και ανασφαλεια μειωνω τον εαυτο μου συνεχεια πιστευοντας οτι δεν αξιζω και κανω ως αποτελεσμα επιλογες ακαταλληλες για τη δικη μου ζωη. Ευχομαι να μπορεσα να γινω κατανοητη :D

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1
    Υπάρχει περίπτωση οι άνθρωποι του κύκλου μας (σχέση, φίλοι, συνάδελφοι, οικογένεια) να ενισχύουν το complex κατωτερότητας ή τις ανασφάλειες που έχουμε με τα λόγια και τις πράξεις τους?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    4

    h omorfia den einai orath..krivetai mesa mas

    ithela na sxoliaso ligo k ego to themas sas apo prosopiki empeiria... edo k xronia k go pasxw apo \'komplex katwterothtas\' . enw antikeimenika eimai emfanisimi kopela.. pote de mporesa na to sinidhtopoihsw ayto mexri k ayti ti stigmi.. diskoleyomai na vgainw ekso nomizontas pws tha me koroidepsoun gia tin emfanisi mou k otan to kanw nomizo oti oloi mesa sto xoro kati psithirizoun k milane gia mena kakoproaireta.. ayto de simvainei mono me to eksoteriko mou alla k me tis ikanotites mou.. pote de mporesa na steriwsw se mia ergasia gia tous idious logous syn tou oti pisteya pws de mporo na kataferw tpt.. arxisa na to ksepernaw siga siga giati pistepsa ston eayto mou.. k pisteyw pws eimai se kalo dromo.
    Anekathen pisteya k pisteyw pws i pragmatiki omorfia pigazei apo mesa mas k oi dinatotites olwn twn anthrwpwn se olous tous tomeis einai ipervolika megales arkei na kataferoun na tis vgaloun apo mesa tous..
    POTE MIN EPILEGETE KAPOION ANTHROPO BASEI TIS EKSOTERIKIS TOU EMFANISHS GIATI ETSI MPOREI NA XASETE TON PIO OMORFO ANTHROPO POU EXETE GNORISEI..
    PISTEPSE STIS DYNATOTHTES K IKANOTHTES SAS..VGALTE TO THIRIO APO MESA SAS.. OLOI MPOROUME!

    SAS FILW..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    144
    Και εγώ έχω τεράστια κόμπλεξ κατωτερότητας με αποτέλεσμα όλοι μα όλοι μέχρι και η κουτσή Μαρία να με ξεπερνάει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •