Εκρηξεις θυμου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by γιώτα2 View Post
    Δεν νομιζω οτι εχουμε εκρηξεις θυμου ανευ λογου και αιτιας.Η ενδοοικογενειακη βια σιγουρα ειναι το προβλημα που σου δημιουργει αυτο το αισθημα θυμου.Η ψυχολογικη πιεση, βια,κακοποιηση ειναι θεματα που φυσικα προκαλουν εκρηξεις οταν υπαρχει μια κατασταση χρονια.Μια τετοια εκρηξη θυμου ηταν η αιτια να καταληξω χθες στα επειγοντα με ενα χτυπημενο ποδι και να περπατω με πατεριτσες.Τι κερδισα; τιποτε φυσικα αντιθετα καθηλωθηκα στο κρεβατι.Σημερα σκεφτομαι οτι ολος αυτος ο θυμος απευθυνεται πρωτα σε μενα.Δυστυχως δεν μπορεσα να κλεισω τα αυτια στα παραλογα που ακουγα και εχασα την ψυχραιμια μου.Εγω παλι εχασα εστω κι αν ειχα δικιο.

    Ειναι δυσκολο να το διαχειριστεις και αρκετα ψυχοφθορο.Σου ευχομαι περαστικα...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    Πανα, η αυτογνωσια δεν ειναι καθολου ασχετη με την ψυχραιμια και την ωριμοτητα. Αντιθετα πηγαινουν χερακι χερακι:)

    Στη θεση σου θα εκανα μια προσπαθεια με εναν ψυχοθεραπευτη.
    Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες γιατι εγω δεν νιωθω ετσι...Προσπαθω να το δουλεψω μονος μου και να μην ζητησω βοηθεια,τουλαχιστον ακομα.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Eπισης, επειδη πολλες φορες η επιθετικοτητα ειναι καταπιεσμενη σεξουαλικοτητα, μπορεις να σκεφτεις πως ειναι η σεξουαλικη σου ζωη, αν εισαι ευχαριστημενος ή νιωθεις μπλοκαρισμενος ή οτιδηποτε αλλο.
    Δεν εχει προβλημα η σεξουαλικη μου ζωη... καθε αλλο θα ελεγα...

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by alexandros3 View Post
    Νομίζω ότι επιθετικότητα βγαίνει και υπό συνθήκες έντονου άγχους όταν κάτι σε βγάζει από το comfort zone. Υπό τέτοιες συνθήκες οι αντιδράσεις γίνονται σχεδόν... διπολικές. Ή απόσυρση και κλείσιμο στον εαυτό σου (που μπορεί να παρεξηγηθεί για κάτι άλλο) ή lashing out (που ποτέ δεν παρεξηγείται, εκτός από ελάχιστες πεφωτισμένες περιπτώσεις).
    Είναι ιδεατό να είμαστε θυμωμένοι για τον σωστό λόγο, έναντι του σωστού ανθρώπου και στην σωστή ένταση. Γκουρού όμως δεν είμαστε να το καταφέρνουμε πάντα.
    Πιστεύω ότι θυμός δημιουργείται όταν όρια έχουν παραβιαστεί. Είτε επειδή άλλοι δεν τα σεβάστηκαν είτε επειδή εμείς δεν τα επιβάλλαμε.
    Και βέβαια έχει να κάνει με πως αισθανόμαστε γενικότερα για τον εαυτό μας.
    Όταν υπάρχει μια ανοιχτή πληγή και φτερό να πέσει πάνω θα ουρλιάξουμε. Όταν το δέρμα έχει κλείσει, αντέχουμε περισσότερα.
    Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου.Χρειαζεται πολυ δουλεια για να εντοπισουμε την ριζα του προβληματος και ακομα περισσοτερη για να την καταπολεμησουμε...Αλλα τις περισσοτερες φορες,αν οχι ολες, πηγη των οσων μας συμβαινουν ειμαστε εμεις οι ιδιοι...Και πρωτα απο έκει πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    θελει πολυ προσπαθεια να μαθεις να το ελεγχεις..ακομη και να εντοπισεις την αιτια ειναι παλι δυσκολο να το διαχειριστεις.....μπορει μετα να φτασεις σε αλλες αντιδρασεις αυτοκαταστροφικες..πχ εγω πολλες φορες σε τρελλα νευρα και θυμο για να μην ξεσπαω σε αλλους και μετα νιωθω ασχημα χαρακωνομουν σε ασχημο βαθμο για να πνιγω το θυμο...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΘΥΜΟΥ
    By MIKROBIO in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 29-05-2010, 20:21
  2. Εκρήξεις θυμού
    By ΠΟΠΗ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2009, 18:49
  3. Διαχείρηση του θυμού
    By liberchild in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 33
    Last Post: 08-07-2008, 23:12
  4. Συγκράτηση θυμού.
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 16-08-2007, 20:02
  5. διαχείριση θυμού
    By anitak in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 111
    Last Post: 06-06-2007, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •