Καλή ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323

    Καλή ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια..

    Γειά σας!!
    Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους,με αγάπη πραγματική,ηρεμία,εργασία,� �αι ο,τι άλλο ποθεί καθένας μας..
    Στο θέμα μας..Δυστυχως εχω κάποιο δίαστημα που βασανίζομαι απο διάφορα ψυχοσωματικά,και ειδικότερα τις ενοχλήσεις στην καρδιά και το στομάχι..
    Εκτακτες συστολές και αρρυθμίες, φουσκώματα καούρες,αίσθηση να θέλω να ρευτώ και να μην μπορώ,και σαν κάτι μου προκαλέι πίεση απο μέσα..
    Πήγα σε 2 καρδιολόγους εκανα υπερηχο,καρδιογραφήματα,χό λτερ και βρηκαν εκτακτες συστολές οπου το αποδίδουν στο αγχος..
    Σε γαστρεντερολόγο ο οποίος μ άκουσε και προτεινε γαστροσκόπηση αλλά επειδή φοβομουν,πρότεινε θεραπέια με παριέτ και γκάβισκον για ένα μήνα,
    και αν νιώσω καλύτερα να μην ξαναπάω..
    Μόλις του είπα και τ άλλα συμπτώματα που εχω μου είπε οτι το 70% των γαστρεντερικών διαταραχών οφείλονται στο αγχος!!
    Ημουν καλύτερα με τα παριέτ πολύ,αλλά μολις περασε ο μήνας και σταμάτησα τη θεραπέια ξαναγυρισαν τα συμπτώματα..
    Βρήκα μια καλή ψυχολόγο,να ναι καλά που δειχνει να ενδιαφέρεται για μένα,και μου είπε-πες την τιμή που μπορείς να διαθέτεις για να σε βλέπω κάθε βδομάδα..Και μου εχει κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ..
    Μου είπε οτι όλ αυτά που μου συμβαίνουν είναι αμυντικοί μηχανισμοί του εγκεφάλου ,που τους χρησιμοποιεί για να αποσπά την προσοχή απ την δυσάρεστη καθημερινότητα!
    Μου είπε οτι ο εύκολος δρόμος είναι τα χάπια,ο δύσκολος είναι της αυτογνωσίας που λύνεται το πρόβλημα αιτιολογικά και όχι συμπτωματικά!!
    Είναι πολύ καλή,αν και φαίνεται πολύ σοβαρή,κατα βάθος εχει τρομερή κατανόηση,ευγενεια,και βγάζει μία καλοσύνη..Χαίρομαι πραγματικά που ένας ανθρωπος θέλησε να με βοηθήσει σ αυτην την δύσκολη στιγμή..
    Εχει βρει κανείς άλλος καλό θεραπευτή-θεραπέτρια??Α! είναι και πολύ νέα σχετικά γυρω στα 32(σαν και μένα).Εχει βοηθηθεί κανείς?
    Καλη χρονιά και πάλι και να μαστε καλά!!!! :) Και με καλούς ψυχοθεραπευτές!!!
    Last edited by manos32; 02-01-2015 at 02:35.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    ρε γράφω ολόκληρο θέμα και φαίνονται 3 λέξεις??την παλέυετε?τι εχει πάθει το σάιτ?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Γειά σας!!
    Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους,με αγάπη πραγματική , ηρεμία , εργασία , και ο,τι άλλο ποθεί καθένας μας..
    Στο θέμα μας.. Δυστυχως εχω κάποιο δίαστημα που βασανίζομαι απο διάφορα ψυχοσωματικά, και ειδικότερα τις ενοχλήσεις στην καρδιά και το στομάχι..
    Εκτακτες συστολές και αρρυθμίες, φουσκώματα καούρες, αίσθηση να θέλω να ρευτώ και να μην μπορώ, και σαν κάτι μου προκαλέι πίεση απο μέσα..
    Πήγα σε 2 καρδιολόγους εκανα υπερηχο , καρδιογραφήματα , χόλτερ και βρηκαν εκτακτες συστολές οπου το αποδίδουν στο αγχος..
    Σε γαστρεντερολόγο ο οποίος μ άκουσε και προτεινε γαστροσκόπηση αλλά επειδή φοβομουν, πρότεινε θεραπέια με παριέτ και γκάβισκον για ένα μήνα,
    και αν νιώσω καλύτερα να μην ξαναπάω..
    Μόλις του είπα και τ άλλα συμπτώματα που εχω μου είπε οτι το 70% των γαστρεντερικών διαταραχών οφείλονται στο αγχος!!
    Ημουν καλύτερα με τα παριέτ πολύ, αλλά μολις περασε ο μήνας και σταμάτησα τη θεραπέια ξαναγυρισαν τα συμπτώματα..
    Βρήκα μια καλή ψυχολόγο, να ναι καλά που δειχνει να ενδιαφέρεται για μένα, και μου είπε-πες την τιμή που μπορείς να διαθέτεις για να σε βλέπω κάθε βδομάδα..Και μου εχει κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ..
    Μου είπε οτι όλ αυτά που μου συμβαίνουν είναι αμυντικοί μηχανισμοί του εγκεφάλου ,που τους χρησιμοποιεί για να αποσπά την προσοχή απ την δυσάρεστη καθημερινότητα!
    Μου είπε οτι ο εύκολος δρόμος είναι τα χάπια , ο δύσκολος είναι της αυτογνωσίας που λύνεται το πρόβλημα αιτιολογικά και όχι συμπτωματικά!!
    Είναι πολύ καλή , αν και φαίνεται πολύ σοβαρή , κατα βάθος εχει τρομερή κατανόηση , ευγενεια , και βγάζει μία καλοσύνη..Χαίρομαι πραγματικά που ένας ανθρωπος θέλησε να με βοηθήσει σ αυτην την δύσκολη στιγμή..
    Εχει βρει κανείς άλλος καλό θεραπευτή-θεραπέτρια??Α! είναι και πολύ νέα σχετικά γυρω στα 32(σαν και μένα) . Εχει βοηθηθεί κανείς?
    Καλη χρονιά και πάλι και να μαστε καλά!!!! :) Και με καλούς ψυχοθεραπευτές!!!
    τωρα οκ.....!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    ευχαριστώ πολύ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!και καλή χρονιά!!
    Μα κάθε φορά το ιδιο πράγμα μου κάνουν τι γίνεται?τοσο γκαντέμης είμαι ρε παιδί μου?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Μάνο, νομίζω είναι θέμα χημείας και ψυχοθεραπευτικής προσέγγισης που θα ακολουθήσεις. Δεν ταιριάζουν όλες οι προσεγγίσεις σε όλες τις δυσκολίες.

    Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον έμπειρο ψυχολόγο ή ψυχίατρο, ο οποίος να έχει ειδικευτεί στην ψυχοθεραπεία. Κάτι σύμβουλοι ψυχικής υγείας, κάτι κοινωνικοί λειτουργοί, κάτι ΦΠΨ, μακριά! Για αρχή πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να καταλήξεις ποιος σου ταιριάζει και σε βοηθάει.

    Καλή χρονιά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    ευχαριστώ πολύ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!!!και καλή χρονιά!!
    Μα κάθε φορά το ιδιο πράγμα μου κάνουν τι γίνεται?τοσο γκαντέμης είμαι ρε παιδί μου?
    Αφηνε κενα πριν και μετα απο κομματα , τελειες κλπ και δεν θα στο ξανακοψει .
    Οταν δεν αφηνεις κενα σε νομιζει μποτακι και σου κοβει το μηνυμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by the only peace I can find View Post
    Μάνο, νομίζω είναι θέμα χημείας και ψυχοθεραπευτικής προσέγγισης που θα ακολουθήσεις. Δεν ταιριάζουν όλες οι προσεγγίσεις σε όλες τις δυσκολίες.

    Θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον έμπειρο ψυχολόγο ή ψυχίατρο, ο οποίος να έχει ειδικευτεί στην ψυχοθεραπεία. Κάτι σύμβουλοι ψυχικής υγείας, κάτι κοινωνικοί λειτουργοί, κάτι ΦΠΨ, μακριά! Για αρχή πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να καταλήξεις ποιος σου ταιριάζει και σε βοηθάει.

    Καλή χρονιά!
    Να σου πώ,νομίζω πως έχεις δίκιο, αλλά απ την άλλη δε μπορώ να βγάλω άκρη.. Αλλοι ειδικοί μου είπαν για γνωσιακή συμπεριφορική θεραπέια, αλλοι για αναλυτικού τύπου γνωσιακή, ωστε να λυθεί το πρόβλημα αιτιολογικά και οχι απλά να καταπολεμάται..
    Συμφωνώ οτι είναι θέμα χημείας οπως και με όλους τους ανθρώπους γύρω μας. Πόσο μάλλον για τόσο λεπτά και ευαίσθητα ζητήματα οπως τα εσώψυχα και η ψυχική υγεία..

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

  8. #8
    Μανο κι εγώ πάντως τον αναλυτικό τύπο προτιμώ... το τι πάει στον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό... εσύ θα διαλέξεις τι σου ταιριάζει...
    Βέβαια αυτο είναι πιο "δύσκολο" και οδυνηρό και χρονοβόρο... αλλά πιστεύω και πιο αποτελεσματικό και ουσιαστικό... αλλά όπως σου είπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Mανο μηπως εχεις τσιμπηθει με την ψυχολογο? Γτ κατι τετοιο μυριζομαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ^εχουμε ξεφυγει παντελως εδω μεσα.

    Ναι θεωρω ενας καλος ψυχολογος μπορει να σε βοηθησει αρκετα.
    Εμενα προσωπικα μ εκανε πολυ καλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Καλημέρα!!
    Κεράσι όχι δεν έχω τσιμπηθεί ,αλλά για να λέμε την αλήθεια χαίρομαι που βρήκα έναν άνθρωπο με καλή αύρα και μπορώ να μιλάω,και καλή διάθεση να με βοηθήσει :)
    Εξάλλου ακόμα κι αν συμβεί αυτό να τσιμπηθεί κάποιος με την/τον ψυχολόγο που επισκέπτεται, θα πρέπει να το πεί!!
    Αλλιώς δεν είναι πλήρως αποδοτική η θεραπέια..
    Νεράιδα σ ευχαριστώ πολύ που μου δίνεις κουράγιο,κι εγώ έτσι πιστεύω θα με βοηθήσει!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Μάνο θα συμφωνήσω και εγώ στο κομμάτι τις αναλυτικής. Τώρα, ψυχαναλυτική θα είναι, αναλυτικού τύπου γνωσιακή (δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο), δεν μπορώ να σου πω. Στόχος είναι η επίλυση, σωστά το είπες. Εάν είσαι ικανοποιημένος με την ψυχολόγο που πας, γνώμη μου είναι να συνεχίσεις εκεί και αν κάποια στιγμή δεις ότι δεν σε καλύπτει πλέον, μπορείς τότε να ψάξεις για κάτι άλλο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Να ρωτησω βασικα κι εγω , σε αυτην που παω τωρα
    γραφει επανω συστιμικη θεραπεια , βοηθάει?
    γτ ξερω οτι η γνωσιακη-συμπεριφορικη βοηθαει
    αλλα κ τη πρωτη φορα π πηγα δν τ ειχα κοιταξει αυτο , καθως εβλεπα οτι με βοηθουσε
    κ εκεινος τοτε εγραφε στη ταμπελα του ας πουμε κλινικη ψυχολογια!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Και γω ειμαι σε αναζητηση πλεον...γιατι με την καινουρια που καναμε 2-3 συνεδριες και 2 ομαδικα δεν τραβηξε...
    11/12/2006

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Νεράιδα και γω κοιταζα τι γράφουν αλλά... πολλά είναι τρίχες κατσαρές. Να δοκιμάσεις (εννοείται πως θα ρωτήσεις πιο μοντέλο ακολουθεί) αλλιώς δε θα καταλάβεις. Φοβάμαι πως το 60-70% είναι θέμα χημείας με τον θεραπευτή.
    touch the sky Αλλαγή τότε. Θυμάμαι με την μία έχασα 3 μήνες απλά γιατί έλεγα- κάτσε μηπως δέσει το γλυκό αλλά δεν...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοθεραπευτής η ψυχίατρος;;;
    By Sehrazat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-01-2015, 09:21
  2. Καλή (και οικονομική) ψυχολόγος
    By xart in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2012, 17:33
  3. Εμπειρος ψυχοθεραπευτής
    By Johnn in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 15-08-2010, 18:47
  4. ψυχοθεραπευτής
    By geo_tat in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 09-12-2009, 08:00
  5. Πώς είναι ο ιδανικός ψυχοθεραπευτής;
    By Διώνη in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 51
    Last Post: 18-08-2009, 16:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •