Αλλαγη Θεραπευτη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 154
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    μπορει να εχεις δικιο....
    ξερεις κατι?ασχετο.νομιζω οτι δεν εισαι αυτο που γραφει κατω.....μην το τσιμπας,υποτιμας τον εαυτο σου.........
    Eιμαι και απο αυτο. Λειτουργει ως υπενθυμιση! Αμα βρω κατι καλυτερο για υπογραφη θα το αλλαξω! Σε ευχαριστω παντως! :)

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    μπορώ να στο θυμίζω μωρό μου αν θέλεις μην βάζεις ταμπέλα :p

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    OK στελνε μου πμ καθε πρωι τοτε να μην ξεχνιεμαι!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Άνεμε, γιατί τον περιγράφεις ως "δύσκολο" τον άνθρωπο αυτό? Σε ποια σημεία έγκειται η δυσκολία αυτή? Πού την επισημαίνεις και σε ποιες συμπεριφορές, και σε ποια κομμάτια της θεραπευτικής σας σχέσης αποτυπώνεται αυτή η δυσκολία του?
    Εσένα γιατί σε θεωρείς δύσκολο άτομο? Ως προς τι? Μήπως είναι ένα στοιχείο transference η απόδοση της ίδιας ταμπέλας σε σένα και στον θεραπευτή σου? Δεν ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά μου έκανε ένα κάτι.
    Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω, το ότι μονάχα στην ελλάδα σου βγαίνει η ανάγκη για θεραπεία, την νιώθεις να σου χρειάζεται κάθε φορά, μήπως δεν έχει να κάνει μόνο με προσπάθεια προσαρμογής στα εδώ πράγματα και καταστάσεις, μήπως εδώ είναι ο τόπος που γυρνάς όχι μόνο σωματικά αλλά και ψυχικά σε δικά σου βιώματα και συναισθηματικό υλικό που φέρουν αυτά? Λέω, δεν ξέρω, γι αυτό σε ρωτάω.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Καλημερα
    Ευλογες οι ερωτησεις σου και πραγματι μπορει ψυχοθεραπευτικα η λεξη <<δυσκολος>> να μοιαζει με ταμπελα αλλα θα ηθελα να περιγραψω τι υπαρχει για μενα πισω απο την ταμπελα αυτη.Ενα απο τα πραγματα που εμαθα ψυχοθεραπευτικα ειναι να ακουω τον αλλο και τι λεει πισω απο τις λεξεις,κοινως μιλαω για συναισθηματα.Δλδ οταν εγω λεω πως αισθανομαι και δεχομαι ανταποκριση απο αυτον ακουω και πως αισθανεται περα απο τις λεξεις που χρησιμοποιει.Εχει συμβει πολλες φορες να απανταει ψυχοθεραπευτικα και οχι το δικο του ενω ουσιαστικα διαφωνει το μεσα του με το εξω του.Αυτο απο μονο του εχει ενα αποτελεσμα για μενα να κλονιζεται η εμπιστοσυνη μου απεναντι του καθως τιθεται θεμα αυθεντικοτητας.Σημερα οταν διαφωνει το μεσα και το εξω του και το αναγνωριζει δεν απανταει.Εχουν υπαρξει φορες που στο παρελθον εχω τσιμπησει το δικο του και μετα εχω βρεθει εκτεθειμενος σε μενα γιατι εκεινη την συγκεκριμενη φορα δεν το ξεχωρισα.......
    Ενα αλλο θεμα ειναι οτι σε καποια φαση δυστυχως και εντελως συνειδητα αρχισα να μαθαινω τα προσωπικα του δλδ παραβιαστηκαν τα δεοντολογικα ορια και αυτο ειναι ενα θεμα πολυ σοβαρο.....γνωριζω σημερα οτι δεν ειναι σε καλη φαση και εδω ετσι μπαινει θεμα αν μπορω να τον εμπιστευτω.......
    Επισης,παρατηρησα οτι τον τελευταιο καιρο μοιαζει να μην μπορω να τον ακουσω καθαρα με αποτελεσμα να αισθανομαι οτι δεν παιρνω απο την θεραπευτικη σχεση.Αυτο μπορει να ειναι και το αποτελεσμα των παραπανω.....Αλλα σε αυτη την φαση που ειναι για μενα κρισιμη μου φερνει μια εντονη αμφιβολια..
    Οπως ειπα και παραπανω επελεξα ψυχοθεραπευτη συμφωνα με αυτο που ημουν πριν στο εδω και τωρα ομως μοιαζει να εχω μετακινηθει συναισθηματικα και ισως να χρειαζομαι κατι αλλο.....οσο γοα τις μετακινησεις μου και το περα δωθε αυτο απο μονο του ειναι ενα θεμα για ψυχοθεραπευτικη δουλεια.Καθε τοπος εχει τις δικες του δυσκολιες τις οποιες δεν γεννα ο ιδιος απο μονος του αλλα σχετιζεται με το τι κουβαλαμε εμεις μεσα μας και πως αλληλεπιδρουν μεταξυ τους..Ετσι εδω μοιαζει να ειμαι ευαλωτος και εκει παντοδυναμος,δυο ποδια σε δυο διαφορετικες στεριες,δυση και αντολη.Σαφως εδω ειμαι πιο ανθρωπινος δεν τα αντεχω ολα αλλα μερικα και οχι σε ολες τις χρονικες στιγμες......και φυσικα εδω ερχομαι σε επαφη με βιωματα και συναισθηματικο υλικο καθως γεννηθηκα εδω και εζησα πολλα χρονια...ως επισης εδω ειναι οι φιλοι μου και η οικογενεια μου αν και η τελευταια δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα.
    Αυτο ομως προσπαθω να σπασω τωρα καθως η αναγκη μου για ισορροπια ειναι μεγαλυτερη και οσο σχετιζομαι πιο πολυ με μενα και με τους σημαντικους αλλους ανακαλυπτω οτι ισως τα ταξιδια να ηταν για μενα ενας τροπος φυγης απο μενα και ισως μια προσπαθεια να ξεχναω ολα αυτα που με εχουν πληγωσει εδω......αυτο που μαθαινω τωρα ειναι οτι οι ανθρωποι που ειναο κοντα μου δεν ειναι μονο οταν ειμαι δυνατος αλλα οταν ματωνω και ολας και οταν αυξανουν οι προσδοκιες τους σχετικα με εμενα τους υπενθυμιζω με τον τροπο μου οτι ειμαι απλα ανθρωπος με προτερηματα και ελαττωματα...
    Αυτα απο εμενα........................................ ..........

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ζητώ συγνώμη που ανασύρω αυτό το θέμα αλλά τώρα το είδα.
    Κάτι που διάβασα,

    Μαρίνα,
    είπες ότι στόχος του θεραπευτή δεν είναι μόνο να αλλάξεις τον τρόπο σκέψης σου αλλά και να αλλάξει με τέτοιο τρόπο η σκέψη σου ώστε να μην προξενηθεί άγχος από αυτή την αλλαγή.
    (τα λέω στο περίπου).
    Καθ'ότι αυτό που έγινε στην δική μου περίπτωση ήταν ότι τρόποι σκέψης μου όντως άλλαξαν αλλά μου βγήκε μια τεράστια οργή που δεν υπήρχε πριν. Αυτό δεν έφυγε. Και μόνο όταν διέκοψα με τον θεραπευτή άρχισε να μειώνεται.
    Πιστεύεις ότι αυτό ήταν λάθος του θεραπευτή;
    Το ρωτάω γιατί σε μία τηλεφωνική συνομιλία που είχαμε (δεν την ξεκίνησα εγώ) μου είπε ότι με θεωρεί μία αποτυχία του.
    (απογοήτευσα ακόμα και τον θεραπευτή! Ποιός είμαι ρε π μου!)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Να πω και τη δική μου ιστορία.
    Όλα ξεκίνησαν με ένα μπούκωμα. Να ξέρω γιατί κλαίω τις γιορτές. Είχε να κάνει με τον πατέρα μου και πως μια πραγματικότητα δεν μπορούσα να τη δω. Για να τη διαχειριστώ λολ... κανένας λόγος.
    Έτσι σε κάτι διακοπές κατάλαβα ότι δεν πάει άλλο. Κοίταξα τον εαυτό μου στο καθρέφτη και ήρεμα είπα πως δεν μπορώ να τα καταφέρω μόνος μου.΄
    (πάντα βέβαια από πίσω κρύβεται μια γυναίκα, εκεί που η απουσία του πατέρα μου γίνεται εκκωφαντική)

    Ξεκίνησα λοιπόν. Ψυχοθεραπεία ψυχαναλυτικού τύπου.
    Δεν ξέρω τι εντύπωση έδωσα. Δεν είμαι θεός. ΔΕΝ μπορώ να τα κάνω όλα συνέχεια όποτε θέλω. Η αγωνία με κάνει να τα καταφέρνω.
    Ξεκίνησε ένα ταξίδι λοιπόν. Όπου τα περισσότερα κατέρρευσαν.
    Κι υπήρχε μια πολυτέλεια.
    Μια πολυτέλεια ψαξίματος. Θάρρους, ρίσκου.
    Μετά ήρθε μια κομβική απόφαση.
    Ο ειδικός νόμιζε ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω. Να φύγω και να ξανάρθω όπου θέλω. Λες και μου ανήκει ο κόσμος.
    Τι μαλάκας. ΤΙ ΜΑΛΑΚΑΣ.
    Απανωτά λάθη το ένα πάνω στο άλλο.
    Ε και έγινε αυτή η αλλαγή ζωής, που νόμιζε ότι θα μπορούσα να την αναιρέσω όποτε ήθελα.
    Εκεί κατέρευσαν πραγματικά τα πάντα. Και μου λέει στο τηλέφωνο, ε καλά, νόμιζα ότι σε τρεις μήνες θα άλλαζες ζωή.
    Βρε μαλάκα! Οι δουλειές που είχα δεν χαρίζονται. Φτήνεις αίμα.
    Αν δεν έχεις τη στοιχειώδη ενσυναίσθηση να καταλάβεις, τότε τι σκατά σε πληρώνω.
    Και μετά άρχισε τις παρλαπίπες. Ρε καμένε, έχασα τη γη κάτω απ'τα πόδια μου. Ποιό ψάξιμο τώρα; Τι;
    Έχασα τη δημιουργικότητα μου, έχασα την καθημερινή μου αυτοεπιβεβαίωση. Την έκφραση μου.
    Πως να χαμογελάσω τώρα και να είναι ειλικρινές; Πως να δώσω όταν έχει σκοτωθεί το όνειρο.
    Πως να μείνω σταθερός όταν δεν πατάω.
    Last edited by alexandros3; 07-03-2011 at 17:47.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αλέξανδρε, αυτό που εγώ σίγουρα διακρίνω σαν λάθος από την περιγραφή σου, είναι το να σου πει ο θεραπευτής πως σε θεωρεί 'μια αποτυχία του'. Αν αυτό που εισέπραξες είναι το 'απογοήτευσα ακόμα και το θεραπευτή' τότε κάτι δεν πήγε καλά... Τώρα, για να είμαι ειλικρινής, έχω μια μικρή προκατάληψη για τις θεραπείες ψυχαναλυτικού τύπου. Δεν τις θεωρώ άχρηστες , ίσα-ίσα. Απλά έχω την αίσθηση πως μερικές φορές χάνουν την επαφή με την πραγματικότητα, λες και το μόνο που υπάρχει είναι οι εσωτερικές μας συγκρούσεις. Από την άλλη, η αδυναμία ενσυναίσθησης δεν έχει να κάνει με τον τύπο της θεραπείας, αλλά με τον ίδιο το θεραπευτή.

    Πάντως για τον τρόπο σκέψης, γενικά μιλώντας, υποτίθεται πως η θεραπεία μας ενθαρρύνει να γίνουμε λίγο πιο ευέλικτοι στον τρόπο σκέψης μας, να εξετάζουμε εναλλακτικές σκέψεις/δράσεις, να αναθεωρούμε τις ερμηνείες που δίνουμε στα γεγονότα. Αλλά δεν μπορεί αυτό να είναι αποκομμένο από το σύνολο της προσωπικότητας, των συναισθημάτων, ή και (κυρίως) τις εξωτερικές συνθήκες ή τους άλλους. Αλλιώς η νεοαποκτηθείσα γνώση-επίγνωση δεν γίνεται δύναμη, αλλά βάρος.

    Θα ήθελες να πεις για αυτή την τεράστια οργή που ένιωσες, πού την αποδίδεις?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μαρίνα, πολύ σωστό αυτό που είπες ότι η ψυχαναλυτικού τύπου σαν να χάνει την επαφή με την πραγματικότητα, σαν να μην υπάρχουν εξωγενείς παράγοντες.... μόνο εσωτερικές συγκρούσεις.
    Πραγματικά έπιασες ακριβώς αυτό που σκεφτόμουν, δεν ήξερα πως να το πω.
    Μερικές φορές έλεγα, σε ποιόν κόσμο ζει...?
    Αυτό με ανακούφισε γιατί πραγματικά το ένοιωθα. Το είπες, όπως ακριβώς το ένοιωθα.

    Για την ενσυναίσθηση, επειδή μ' αρέσει να βλέπω τα πράγματα και με τα μάτια άλλων μερικές φορές, είχα πει στην ξαδέρφη μου να πάει σ' αυτόν και μετά από μία δύο συνεδρίες, τέλος πάντων, της φάνηκε πολύ ψυχρός κι είπε: τώρα καταλαβαίνω γιατί ακόμα βασανίζεται το ξαδερφάκι μου. Αυτό απλώς για την ενσυναίσθηση.

    Για την οργή... δεν ξέρω πως να το περιγράψω, σαν να ήθελε να φιάξει έναν υπερήρωα από μένα, όταν λύσσαγα για μία επαφή με τον πατέρα μου (πάντα, ο πατέρας μου παρά τα προβλήματα του, ήταν εκεί αν τον ήθελα, όχι όπως τον ήθελα, αλλά ήταν εκεί) σαν να μπλόκαρε αυτή την επαφή. Σαν τα πάντα να εξαρτώνταν από το μυαλό μου. Αλλά αν δεν έχω το θάρρος να συναντήσω τον πατέρα μου, νοιώθω ντροπή και λειψός. Σαν να μου στερούσε αυτό. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω.

    Και κάτι άλλο για την οργή. Έβλεπα πράγματα τριγύρω μου και έλεγα, αυτό δεν κολλάει μ' αυτό που μου λέει, το άλλο δεν κολλάει. Μια σύγκρουση μεταξύ πραγματικότητας και "διδαχής"....

    Μάλιστα μια φορά μου είχε πει ότι με βλέπει σα γιό του. Είναι σωστό αυτό;
    (ο ίδιος έχει πολλά οικογενειακά προβλήματα. δυστυχώς τα έμαθα, αλλά δεν θέλω να αποδώσω κάτι σ' αυτό. Ίσως μία υπερκόπωση... αλλά...)

    Και η τεράστια οργή μου είναι ότι δεν με απέτρεψε από αυτή την επαγγελματική αλλαγή. Γιατί έγινε για άλλους λόγους. Και θα έπρεπε να το ξέρει. Το ήξερε. (εδώ δεν θέλω να πω περισσότερα τώρα)
    Last edited by alexandros3; 07-03-2011 at 20:02.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Mετα τα χειροτερα ερχονται τα καλυτερα απο τα προηγουμενα καλα, αυτο να σκεφτεσαι.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ξέρεις κι οι θεραπευτές επιλέγουν τη θεωρητική τους προσέγγιση με βάση πρώτα απ' όλα τη δική τους προσωπικότητα, εμπειρίες, ανάγκες. Ό,τι κι αν σημαίνει αυτό... :) :)
    Βέβαια η εμπειρία ζωής δεν σταματά ποτέ κι ανάλογα μπορεί να εμπλουτίσει ή να αποδυναμώσει - κατά περίπτωση - τη θεραπευτική επάρκεια. Επίσης ό,τι κι αν σημαίνει αυτό!... (δεν θέλω να κάνω υποθέσεις για τον συγκεκριμένο θεραπευτή, αλλά ίσως εξηγεί εν μέρει τη σύγκρουση μεταξύ πραγματικότητας και 'διδαχής').

    Μα δεν γίνεται τα πάντα να εξαρτώνται από το μυαλό μας. Πράγματι πολλές φορές, το πώς νιώθουμε και τι πετυχαίνουμε, εξαρτάται από το πώς σκεφτόμαστε και πώς κινούμαστε. Αλλά επίσης, το κόστος ενός νέου τρόπου σκέψης δεν μπορεί να είναι η μοναξιά, η απομόνωση, οι ενοχές - ειδικά όταν η δική μας ανάγκη είναι για επαφή. Όμως να σου πω κάτι? Το να μην συναντήσεις τον πατέρα σου, γιατί είναι έλλειψη θάρρους?

    Τώρα είδα κι αυτό που συμπλήρωσες ότι σε έβλεπε σαν γιο του...αμάν!! Φάουλ (ειδικά για την...ψυχαναλυτικού τύπου θεραπεία!) Ε μα όχι, φυσικά και δεν είναι σωστό να προβάλλουμε στο θεραπευόμενο προσδοκίες που έχουμε από σημαντικά (υπαρκτά ή φαντασιακά) πρόσωπα της ζωής μας ή από τον εαυτό μας. Τώρα για την επαγγελματική αλλαγή, εφόσον δεν θες να πεις περισσότερα δεν μπορώ να πω κάτι... όμως ίσως για την οργή φταίει και το ότι ένιωσες πως δεν αρκούσε η ενδοσκόπηση κι η ανάλυση για τη στήριξη που χρειαζόσουν.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Γιατί είναι έλλειψη θάρρους... καλή ερώτηση.
    Γιατί είναι κάτι που θέλω... γιατί κάτι γίνεται και νοιώθω πλήρης. Γιατί η αυτοπεποίθηση μου εκτινάσσεται στα ουράνια. Γιατί δεν χρειάζεται να είμαι τέλειος όταν τον συναντάω... γιατί κατάλαβα ότι έχει πονέσει πάρα πολύ. Γιατί είναι άνθρωπος κι αυτός... γιατί είναι το άλλο μου μισό... Γιατί να στερώ τον εαυτό μου από αυτή τη σχέση; Ποιός είναι ο συγκεκριμένος λόγος;
    Γιατί δεν θέλω να έχω αχίλειο φτέρνα :) Δεν θέλω να γυρνάω σ' αυτή την έλλειψη όταν κάτι δεν πηγαίνει καλά. Να εξαλείψω την έλλειψη, όσος χρόνος μένει...

    Το ήξερα ότι ήταν φάουλ αυτό με το γιό που είπε.
    Σ' ευχαριστώ για όσα μοιράστηκες :)

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Βέβαια τώρα ταξιδεύει κάπου στη γουατεμάλα αλλά σε δύο μήνες έρχεται.
    Όταν έγινε αυτή η σύραξη μεταξύ μας, μπάρκαρε ξανά μετά από πάρα πολλά χρόνια.
    Και δεν έχει πατήσει πόδι στην Ελλάδα για δύο χρόνια. Αλλά θα γυρίσει.
    Όταν ξεμπάρκαραν σε κάποιο λιμάνι, όλοι θέλανε να πάνε στις πουτ... ο πατέρας μου ήταν ο μόνος που πήγαινε θέατρο. χα..
    Μάλλον θέλω να τον δω γιατί κατάλαβα ότι με αγαπάει.
    Γιατί έχω κουραστεί να ψάχνω πατρικά πρότυπα σε κάθε μαλάκα.
    Γιατί έχω πατέρα.
    Last edited by alexandros3; 07-03-2011 at 21:20.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Να εξαλείψεις την έλλειψη δεν γίνεται. Να μην υπάρχει έλλειψη - στο εδώ και τώρα - ναι γίνεται. Μα δεν υπάρχει λόγος να στερείς τον εαυτό σου από αυτή τη σχέση. Αλλά αχίλλειο φτέρνα...ε, όλοι έχουμε! (ακόμα και οι ήρωες ως γνωστόν...τώρα για τους υπερήρωες θα σε γελάσω, αλλά κι αυτοί υπάρχουν only in movies :)) Ξέρεις, νομίζω ότι το 'θέλω' και 'κατάλαβα' που λες είναι πολύ σημαντικά. Κάποτε τσακωνόμουν με τον πατέρα μου και μου πέρασε ο θυμός όταν είδα ότι στενοχωρήθηκε και μου είπε 'εμένα ξέρεις πως μου φερόταν ο παππούς σου?' Δεν ξέρω, αλλά εκείνη τη στιγμή τον κατάλαβα, και μου φάνηκε πως η κατανόηση γεμίζει περισσότερο την όποια 'έλλειψη', απ' ότι ο θυμός και η απόσταση.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Όμως εγώ Μαρίνα, δεν είχα την πολυτέλεια της καθημερινής τριβής.
    Τέλος πάντων. Εγώ ξέρεις πως το κατάλαβα ότι μ' αγαπάει; Είναι ανόητο αλλά αυτό είναι. Στις ελάχιστες φορές που τον είχα δει, είχαμε πάει για ψάρεμα (εγώ σαν παιδί της πόλης ξέρασα τα σωθικά μου λολ αλλά οκ υπάρχει και η σχετική φωτογραφία). Ήταν ένας ψαράς, σκληροτράχυλος (κι ο πατέρας μου είναι, αλλά μπορεί να σου απαγγείλει τα περισσότερα ποιήματα που υπάρχουν στις βιβλιοθήκες του πειραιά) και ο ψαράς έκανε ένα κόλπο.
    Ρούφηξε θαλασσινό νερό από τη μύτη του και το έβγαλε από το στόμα του.
    Αυτό πρέπει να ήταν πολύ επώδυνο.
    Εγώ ήμουν μπροστά.
    Ο πατέρας μου, για να μην νοιώσει ο γιός του ότι δεν μπορεί, έκανε το ίδιο, για πρώτη φορά στη ζωή του. Τα μάγουλα του άναψαν. Του είπα ότι δεν χρειαζόταν να το κάνει αυτό για να μου δείξει ότι με αγαπάει. Το έκανε όμως.
    Η αδυναμία είναι ανθρώπινη.

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το ερωτικό στοιχείο στη σχέση θεραπευόμενου-θεραπευτή
    By dreamer in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2010, 02:41
  2. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 03-04-2010, 00:09
  3. Σχέση εξάρτησης από τον θεραπευτή
    By RainAndWind in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 13:01
  4. Αλλαγή θεραπευτή
    By savant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-2009, 12:31
  5. Νέα Υπηρεσία: βρείτε θεραπευτή.
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 24
    Last Post: 23-08-2007, 18:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •