Αλλαγη Θεραπευτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 154
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743

    Αλλαγη Θεραπευτη

    Το εβαλα εδω γιατι θεωρω οτι η θεραπευτικη σχεση ειναι και αυτη μια σχεση οπως ολες οι αλλες φυσικα με την διαφορα οτι την πληρωνεις.........
    Για να μπω στο θεμα το εβαλα γιατι θα ηθελα την γνωμη σας και θα εξηγησω.Μετα απο πολλα χρονια φετος εφτασα στο σημειο να πω οτι ο ανθρωπος αυτος δεν μπορει να με βοηθησει πλεον οχι γιατι δεν ειναι καλος στην δουλεια του αλλα γιατι αισθανομαι οτι μαλλον δεν προχωραω πια και σε καποια θεματα οτι εχω κολλησει...Σκεφτομαι οτι ισως να υπαρχει κορεσμος,οτι και αυτος ισως στα ιδια θεματα να εχει βαλτωσει(προσωπικα του)και ισως αυτος να ειναι ενας λογος.Επισης οτι ισως εγω να βγαζω αρνηση ισως να μην μπορω να τον ακουσω καθαρα πια και ισως τελικα λογω καποιων λαθων που εχει κανει μαζι μου στο παρελθον να μην τον εμπιστευομαι πια.Τα λαθη αυτα εχουν συζητηθει και εμμεσως πλην σαφως τα εχει παραδεχτει.Εχω μια ταση απο παιδι να επιλεγω δυσκολα πραγματα στην ζωη μου ετσι παντα επελεγα και δυσκολες σχεσεις νομιζω οτι ολο αυτο το εχω μεταφερει και στην θεραπεια διαλεγοντας εναν ανθρωπο οπου πραγματι ειναι δυσκολος σαν θεραπευτης.Σημερα αισθανομαι οτι δεν χρειαζεται πια να το κανω αυτο και οτι χρειαζομαι τα πραγματα στην ζωη μου να ειναι πιο ευκολα.Αυτο ηταν ενα μοτιβο μου(εγω ειμαι δυσκολος οποτε θα κανω και δυσκολες σχεσεις η ηθελα να αποδεικνυω παντα την αξια μου κανοντας δυσκολα).Αναρωτιεμαι λοιπον σημερα αν μπορω να κανω τετοιο αλμα γιατι ειναι μια εποχη οπου χρειαζομαι την υποστηριξη οσο ποτε αλλοτε γιατι υπάρχουν σοβαρα θεματα μου στο παρον.Μπλαμπλαμπλα,αρχηδια νιωθω απογοητευμενος απο τον εαυτο μου και απο τον θεραπευτη μου γιατι σε καποια πραγματα παρολα την εμπιστοσυνη την αφοσιωση και τον ζηλο που επεδειξα θεωρω οτι εχω μεινει στασιμος και αυτο με ποναει.Σε καποια,οχι σε ολα η αληθεια να λεγεται,ισως εχω κουραστει,ισως να εχω απογοητευτει,ισως να θελω να τα αφησω απο τα χερια μου ολα αλλα αισθανομαι μονος εν μεση καταιγιδας αυτην την εβδομαδα....Τωρα κανω μια πολυ μεγαλη αλλαγη στην ζωη μου στο επαγγελματικο,εχω μια νεα σχεση που με ενδιαφερει πολυ και χρειαζομαι την θεραπεια ως επισης....Επισης αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα δεν ειχα δει σε βαθος(αλοιμονο κιολας)τι ειδους κουσουρια κουβαλαγα και τα στα παντα εμοιαζε να εχω θεμα και ειχα,θελοντας να πω οτι εχει γινει τρομακτικη προσπαθεια για να φτασω στο εδω και τωρα και να μπορω να γραφω αυτο που εγραψα......
    Αυτα απο εμενα.......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ανεμε,
    εγω θα σου πω το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο..
    Μονο ΕΣΥ ξερεις ποτε νιωθεις καλα..
    Μονο ΕΣΥ βλεπεις ποτε η ψυχη σου ζηταει το παραπερα...
    οπως τα γραφεις its time to move on..
    τουλαχιστον ετσι θα τσεκαρεις τις οποιες αμφιβολιες σου!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    Μονο ΕΣΥ ξερεις ποτε νιωθεις καλα..
    Μονο ΕΣΥ βλεπεις ποτε η ψυχη σου ζηταει το παραπερα...
    οπως τα γραφεις its time to move on..
    τουλαχιστον ετσι θα τσεκαρεις τις οποιες αμφιβολιες σου!
    δλδ να εμπιστευτω τα συναισθηματα μου(ολο το ξεχναω αυτο τον τελευταιο καιρο)....πολυ ουσιαστικο αυτο σ ευχαριστω Φωτεινη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Αν δεν εμπιστευεσαι 100% τον θεραπευτη σου, τοτε ηρθε η ωρα να αλλαξεις...
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Άνεμε διαβάζοντας το μήνυμά σου.....

    Απ'τη μια περιγράφεις μια στασιμότητα, έναν κορεσμό ,σαν να βάλτωσε κάπως η θεραπευτική διαδικασία.
    Απ'την άλλη όμως μεγάλες αλλαγές σε επαγγελματικό επίπεδο, προσωπικό καθώς και ανάγκη της θεραπείας έντονη.

    Μου δημιουργούνται ερωτήματα, όπως:
    Μήπως οι αλλαγές που περιγράφεις σε πρακτικό επίπεδο έχουν να κάνουν με την αποτελεσματικότητα της θεραπείας κι εσύ περνάς απλά μια περίοδο άρνησης στην αλλαγή? Ή οι αλλαγές φαντάζουν τόσο μεγάλες που πλέον ο δεδομένος ψυχοθεραπευτής φαίνεται ανεπαρκής? Είναι λίγο αντιφατικό να λες πως νιώθεις ότι δεν προχωράς πλέον ενώ βρίσκεσαι σε περίοδο αλλαγών.
    Πως το εννοείς?

    Ξέρεις στην προηγούμενη θεραπεία μου σε κάποια φάση ένιωσα αρκετά δυνατή. Ένιωθα τόσο 'λίγη' τη θεραπεύτρια μου να με βοηθήσει! Κ έβλεπα τον εαυτό μου έτοιμο για μεγάλες κατακτήσεις! .. Ήταν η φάση που έπαιρνα τα πάνω μου και το έβλεπα πλέον και στην πράξη.
    Σταμάτησα τότε (κ μάλιστα βίαια).
    Ώσπου κατέληξα μετά από 3-4 χρόνια (δε θυμάμαι κιόλας) να μπω σε καινούρια διαδικασία. Φυσικά τίποτα δεν πήγε χαμένο και νιώθω τυχερή με την εξέλιξη της τρέχουσας αλλά μέσα απ'αυτή την εμπειρία κρατάω κάτι προσεχτικά στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

    Την περίοδο εκείνη που θα αντιδράσω και για τον α β λόγο θα θελήσω να σταματήσω. Πρέπει να είμαι πολύ προσεχτική και να εντοπίσω τους πραγματικούς λόγους που θα θελήσω να το κάνω. Δεν είναι απλό να παρθεί μια τέτοια απόφαση όταν μετράμε και κάποια χρόνια θεραπείας πετυχημένης ( μέχρι 'χθες' ).

    Πόσο έχεις βοηθηθεί όλα τα χρόνια της θεραπείας?
    Τι εννοείς δύσκολος θεραπευτής? (γιατί όντως πας εκεί γιατί υποτίθεται πως εσύ έχεις το θέμα κι όχι αυτός -τέσπα δε μπαίνεις στα θέματά του)

    Τι θα ήθελες που δε μπορεί πλέον να σου προσφέρει?

    Πάντως πρέπει να αναλύσεις το θέμα και μαζί του σίγουρα! το έχεις κάνει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    δλδ να εμπιστευτω τα συναισθηματα μου(ολο το ξεχναω αυτο τον τελευταιο καιρο)....πολυ ουσιαστικο αυτο σ ευχαριστω Φωτεινη
    ακριβως αυτο εννοω..
    Θυμασαι που λεγαμε εχθες για την ασφαλεια?ισως τελικα αυτη την ασφαλεια που ζητας να μην την νιωθεις πια σε αυτον...ισως δεν την χρειαζεσαι με τον τροπο που νομιζες!!
    Συν τοις αλλοις εγω πιστευω πολυ στο "κρινε εκ του αποτελεσματος"...
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Καντυ σ ευχαριστω σπαρτιατισα αλλα ουσιαστικη...
    Αρσι κανεις πολυ ευλογα ερωτηματα και πραγματι στριφογυριζουν στο μυαλο μου.Αληθεια διαβαζεις καπου ακυρωση απο πλευρας μου?
    Ξερεις κατι?Οταν ξεκινησα βρηκα φως και μπηκα δεν εκανα καμια επιλογη ουσιαστικα απλα χτυπησα την πορτα και μπηκα,απο τοτε εχουν περασει 6 χρονια και αυτη την σχεση την εχω στηριξει παρα πολυ αλλα μερικες φορες ειδικα φετος εχω αισθανθει εκτεθειμενος μαζι του χαρη σε λαθη που εκανε μαζι μου.Απλα νομιζω οτικουραστηκα να χρεωνομαι προσωπικα ολα αυτα που δεν εχω κανει και θα ηθελα να κανω παιρνοντας τα πανω μου.Για μενα η θεραπευτικη σχεση ειναι οπως και μια ερωτικη σχεση τωρα πια...διαλεγεις εναν ανθρωπο με τον οποιο εχεις αλληλεπιδραση θετικη και τον οποιο μπορεις να τον εμπιστευτεις ακομα και αν κανει λαθη οπου ολοι οι ανθρωποι κανουν οταν ομως δεν νιωθεις ετσι και ο αλλος κανει λαθη τοτε ισως να μην πηγαινει και ισως νε εχει ερθει η ωρα για αλλα πραγματα...δεν ξερω να σου πω ψαχνομαι....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    ακριβως αυτο εννοω..
    Θυμασαι που λεγαμε εχθες για την ασφαλεια?ισως τελικα αυτη την ασφαλεια που ζητας να μην την νιωθεις πια σε αυτον...ισως δεν την χρειαζεσαι με τον τροπο που νομιζες!!
    Συν τοις αλλοις εγω πιστευω πολυ στο "κρινε εκ του αποτελεσματος"...
    ωραια,το ενα χερι νιβει το αλλο και τα δυο το προσωπο,εισαι μαγγιωρα..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ε ναι για σενα μιλαμε, για την ψυχη σου...
    Αν νιωθεις και εκτεθειμενος,μηπως πιεζεσαι κιολας να τον δικαιολογησεις?
    Εγω να σου πω εμπειρια δεν εχω απο θεραπευτες..ξερω ομως τι θα ηθελα..
    θα ηθελα εναν θεραπευτη ικανο αλλα με ζεστασια με ανθρωπια..και αυτο ξερεις δεν κρυβεται..ή το εχεις ή οχι..
    Ετσι κι εσυ,με βαση τα δικα σου ΘΕΛΩ,θα αναζητησεις τον καταλληλο..
    Εκανες λαθος?ηταν καλος αλλα περνουσες φαση?αραιωνεις λιγο τα ραντεβου σου και δινεις στον εαυτο σου χρονο να το ψαξει..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    ναι εχω το ******** μοτιβο να <<προστατευω>>(χωρις να μου το ζητανε) τους αλλους απο τον <<κακο>> μου εαυτο ,δυστυχως, αυτο ειναι μαλλον που αλλαζει σημερα,το ειχα γραψει και σε ενα προσωπικο ποστ.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Καντυ σ ευχαριστω σπαρτιατισα αλλα ουσιαστικη...
    Αρσι κανεις πολυ ευλογα ερωτηματα και πραγματι στριφογυριζουν στο μυαλο μου.Αληθεια διαβαζεις καπου ακυρωση απο πλευρας μου?

    Δε διαβάζω ακύρωση, διαβάζω αντίφαση που ίσως οδηγεί εκεί.

    Ξερεις κατι?Οταν ξεκινησα βρηκα φως και μπηκα δεν εκανα καμια επιλογη ουσιαστικα απλα χτυπησα την πορτα και μπηκα,απο τοτε εχουν περασει 6 χρονια και αυτη την σχεση την εχω στηριξει παρα πολυ αλλα μερικες φορες ειδικα φετος εχω αισθανθει εκτεθειμενος μαζι του χαρη σε λαθη που εκανε μαζι μου.Απλα νομιζω οτικουραστηκα να χρεωνομαι προσωπικα ολα αυτα που δεν εχω κανει και θα ηθελα να κανω παιρνοντας τα πανω μου.
    Βρήκες φως κ μπήκες αλλά έμεινες 6 χρόνια! Σίγουρα όχι τυχαία...
    Σε διαβάζω προσεκτικά στα παραπάνω κ με προβληματίζουν αλλά σίγουρα διαφωνώ με κάτι. Με την κούρασή σου να χρεώνεσαι προσωπικά γι αυτά που θες να κάνεις κ δεν έχεις κάνει παίρνοντας τα πάνω σου. Ναι προσωπικά το χρεώνεσαι γιατί εσύ οδηγείς τον εαυτό σου, ο θεραπευτής είναι απλά εργαλείο που όπως τώρα καλή ώρα μπορείς να αποφασίσεις πως δε σου κάνει. Αν όντως τον θεωρείς ανασταλτικό παράγοντα, μέσα σου ξέρεις την απάντηση - αρκεί να διακρίνεις αν είναι το υγιές κομμάτι σου που σου μιλάει, τότε απαραίτητα χρειάζεται να κάνεις το άλμα όπως λες! Αλλά γιατί τώρα όλα αυτά??? Εκεί είναι που βλέπω την αντίφαση. Τώρα που είσαι σε περίοδο μεγάλων αλλαγών! ?


    Για μενα η θεραπευτικη σχεση ειναι οπως και μια ερωτικη σχεση τωρα πια...διαλεγεις εναν ανθρωπο με τον οποιο εχεις αλληλεπιδραση θετικη και τον οποιο μπορεις να τον εμπιστευτεις ακομα και αν κανει λαθη οπου ολοι οι ανθρωποι κανουν οταν ομως δεν νιωθεις ετσι και ο αλλος κανει λαθη τοτε ισως να μην πηγαινει και ισως νε εχει ερθει η ωρα για αλλα πραγματα...δεν ξερω να σου πω ψαχνομαι....
    Όπως η ερωτική σχέση? Κακό αυτό .. για μένα. Μήπως η θεραπευτική σχέση ξεπέρασε το όριο θεραπευτή - θεραπευόμενου και μπήκε σε πιο προσωπικό επίπεδο? Και σε κάτι που διαφωνώ επίσης είναι στη φράση 'διαλέγεις έναν άνθρωπο', θα την άλλαζα με το 'διαλέγεις έναν ειδικό' . Νομίζω όταν ξεπεραστούν κάποια όρια μεταξύ των 2 (θεραπευτή - θεραπευόμενου) και αρχίζουν να εμπλέκονται έντονα συναισθηματικά μεταξύ τους τότε ούτος ή άλλος αυτός είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας στην απόδοση της θεραπείας. Και θεωρώ επίσης δικαίωμα σου να μη δεχτείς τα απανωτά λάθη του ! Δεν είναι φίλος σου, είναι ειδικός.
    Και τελειώνω .. (μιας κ δε μ'αφήνει να δημοσιεύσω το σύστημα κάτω από 10 χαρακτ.! )

    Δεκτά, σοβαρά κ συζητήσιμα όσα αναφέρεις αλλά γιατί τώρα? Εν μέσω καταιγίδας όπως λες ? Τώρα που προκύπτουν τόσο μεγάλες αλλαγές ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    ναι εχω το ******** μοτιβο να <<προστατευω>>(χωρις να μου το ζητανε) τους αλλους απο τον <<κακο>> μου εαυτο ,δυστυχως, αυτο ειναι μαλλον που αλλαζει σημερα,το ειχα γραψει και σε ενα προσωπικο ποστ.....
    κατσε να βγαλω την σκουφια μου να σε βαρεσω..

    Παντως ανεμε νομιζω οτι καταλαβαινω τι θελει να πει η Αρσι..
    ισως εν θερμω και με τα αλλα να "τρεχουν" και να ειναι ηδη δρομολογημενα,να "ξεσηκωθηκε και αυτο το θεμα",σαν εκκαθαριση ενα πραγμα..
    Εσυ σκοπευεις να παρεις αμεσα μια αποφαση?ή ειναι κατι που το επεξεργαζεσαι?του στυλ κοιταζω και αλλου, το σκεφτομαι, εχω αρχισει να χαλιεμαι...
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post

    Παντως ανεμε νομιζω οτι καταλαβαινω τι θελει να πει η Αρσι..
    ισως εν θερμω και με τα αλλα να "τρεχουν" και να ειναι ηδη δρομολογημενα,να "ξεσηκωθηκε και αυτο το θεμα",σαν εκκαθαριση ενα πραγμα..
    Ή εκκαθάριση ή υποσυνείδητη άρνηση (αν μέχρι τώρα ήταν ικανοποιημένος με τη θεραπεία χωρίς ενδοιασμούς )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    λες μηπως πει οτι ειναι πλεον σε συνειδητοποιημενη κατασταση, οτι δεν χρειαζεται πια βοηθεια και μετα πισωγυρισει...
    Δεν ξερω Αρσουλα μου,νομιζω λεει να αλλαξει θεραπευτη οχι να σταματησει τελειως..και μου φαινεται σαν να "μαγειρευεται" απο καιρο αυτο..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Τέτοιες αποφάσεις πάντως καλύτερα κατ εμέ να παίρνονται ήρεμα και κατασταλαγμένα (εδώ μιλάμε για 6 χρόνια! ) και προπάντων συζήτησέ το μαζί του! Απ'την άποψη ότι ίσως σε καθοδηγήσει να ξεδιαλύνεις το τοπίο πιο πολύ. Κ αν είναι καλός στη δουλειά του οφείλει να το κάνει κ πρώτος να σε προτρέψει να σταματήσετε αν χρειάζεται και δε σε ωφελεί πλέον η διαδικασία.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το ερωτικό στοιχείο στη σχέση θεραπευόμενου-θεραπευτή
    By dreamer in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2010, 01:41
  2. αλλαγή
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 02-04-2010, 23:09
  3. Σχέση εξάρτησης από τον θεραπευτή
    By RainAndWind in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 12:01
  4. Αλλαγή θεραπευτή
    By savant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-07-2009, 11:31
  5. Νέα Υπηρεσία: βρείτε θεραπευτή.
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 24
    Last Post: 23-08-2007, 17:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •