εμμονη σχετικα με τον σεξουαλικο προσανατολισμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233

    εμμονη σχετικα με τον σεξουαλικο προσανατολισμο

    Απο τη στιγμη που σεξουαλικα ελκομαι ΜΟΝΟ απο αντρες,και ΠΟΤΕ δεν ειχα σεξουαλικες φαντασιωσεις που να περιλαμβανουν γυναικες πως στο καλο μου εχει καρφωθει η ιδεα και ο φοβος οτι μπορει να ειμαι bi? Ειναι εδω και 1,5 χρονος τωρα που δεν εχω σταματησει να το σκεφτομαι επιμονα και να το φοβαμαι γιατι ειναι κατι που ποτε δεν θα ηθελα για τον εαυτο μου(οχι πως εχω τιποτα με την ΛΟΑΤ κοινοτητα,αντιθετως σεβομαι τις προτιμησεις των αλλων κ δεν εχω εκφρασει ποτε καμια ομοφοβικη αντιληψη-πραξη ) απλως δεν θελω να ειμαι εγω! εχω πεσει σε καταθλιψη και καθε μερα καταφευγω σε ψυχαναγκασμους και νοητικα "τεστ" για να επιβεβαιωσω η να διαψευσω το αγχος μου,και δεν οδηγει πουθενα,μαλιστα χειροτερα με κανει γιατι μ'αυτο τον τροπο το μυαλο μπερδευεται και δημιουργει προβληματα εκει που δεν υπαρχουν....Δεν θυμαμαι πως μου καρφωθηκε αρχικα αυτη η σκεψη,αλλα απο παντα ημουνα ενας αγχωδης τυπος με φοβιες κ ανησυχιες,ομως αυτη με εχει ριξει πολυ τι να κανω???
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ευα αυτο που περιγραφεις ειναι μια all time classic ιδεοληψια. Δεν εχει καποιο νοημα να την αναλυεις ξανα και ξανα.
    Οπως ξερεις καμμια ιδεοληψια δεν φανερωνει κατι για εσενα και τον χαρακτηρα σου.
    Αυτο που πρεπει να αντιμετωπισεις ειναι, οχι αυτη την συγκεκριμενη ιδεοληψια , αλλα την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη στο συνολο της.
    Για εμενα ο πιο σωστος τροπος για να ηρεμησεις ειναι να κανεις ψυχοθερπεια γνωσιακου τυπου , αλλα ξερω οτι αυτο ειναι δυσκολο λογω των περιστασεων.
    Προσπαθησε για αρχη μονη σου να περιορισεις τους ψυχαναγκασμους που προκυπτουν απο αυτη την ιδεοληψια , πχ τα νοητικα τεστ που λες. Ετσι και αλλιως τα νοητικα τεστακια δεν αποδιδουν!
    Βαλε ενα προγραμμα , για παραδειγμα σαββατοκυριακο κανε τους ψυχαναγκασμους χωρις να τους περιοριζεις , αλλα την την υπολοιπη εβδομαδα μην ενδιδεις.

    Οταν εχεις την ιδεοληψια , απλα γραψ ' την στα @@ σου. Πες μια ιδεοληψια ειναι , θα περασει . Μην της δινεις μεγαλυτερη αξια.
    Last edited by betelgeuse; 11-12-2012 at 16:06.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ευα αυτο που περιγραφεις ειναι μια all time classic ιδεοληψια. Δεν εχει καποιο νοημα να την αναλυεις ξανα και ξανα.
    Οπως ξερεις καμμια ιδεοληψια δεν φανερωνει κατι για εσενα και τον χαρακτηρα σου.
    Αυτο που πρεπει να αντιμετωπισεις ειναι, οχι αυτη την συγκεκριμενη ιδεοληψια , αλλα την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη στο συνολο της.
    Για εμενα ο πιο σωστος τροπος για να ηρεμησεις ειναι να κανεις ψυχοθερπεια γνωσιακου τυπου , αλλα ξερω οτι αυτο ειναι δυσκολο λογω των περιστασεων.
    Προσπαθησε για αρχη μονη σου να περιορισεις τους ψυχαναγκασμους που προκυπτουν απο αυτη την ιδεοληψια , πχ τα νοητικα τεστ που λες. Ετσι και αλλιως τα νοητικα τεστακια δεν αποδιδουν!
    Βαλε ενα προγραμμα , για παραδειγμα σαββατοκυριακο κανε τους ψυχαναγκασμους χωρος να τους περιοριζεις , αλλα την την υπολοιπη εβδομαδα μην ενδιδεις.

    Οταν εχεις την ιδεοληψια , απλα γραψ ' την στα @@ σου. Πες μια ιδεοληψια ειναι , θα περασει . Μην της δινεις μεγαλυτερη αξια.
    Ακριβως,λογω περιστασεων δεν γινεται αλλα και να γινοταν δεν μας περισσευουνε τα χρηματα. Αν και δεν εχω @@,θα προσπαθησω να τη γραψω! χαχαχαχ
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  4. #4
    Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αυτό το φάρμακο που παίρνω...
    Δεν είπα στο ψυχίατρο τίποτα για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή που έχω αλλά
    το φάρμακο του με βοήθησε και εκεί...
    Το φάρμακο είναι το clopixol...
    Αν και είναι επικίνδυνο να το πάρεις μόνη σου, αν δεν έχεις άλλη επιλογή, κάντο
    Φθήνό είναι 8 ευρω κάνει...
    Μπορεί να σου λέω και βλακεία αλλά ν δεν έχεις άλλη επιλογή...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by STORM LORD2 View Post
    Το φάρμακο είναι το clopixol...
    Αν και είναι επικίνδυνο να το πάρεις μόνη σου, αν δεν έχεις άλλη επιλογή, κάντο
    Φθήνό είναι 8 ευρω κάνει...
    Οπως ακριβως λες και εσυ στορμ λορντ ειναι επικινδυνο.
    Και υποψην το οτι ενα φαρμακο βοηθησε εσενα , δεν σημαινει οτι θα εχει την ιδια επιδραση σε καποιον αλλο και ακριβως για αυτο τον λογο τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνουμε με συνταγη γιατρου. ( Και κατα την γνωμη μου , αν μιλαμε για ψυχοφαρμακα , μετα απο 2, 3 επισκεψεις σε 2,3 γιατρους )

  6. #6
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Οπως ακριβως λες και εσυ στορμ λορντ ειναι επικινδυνο.
    Και υποψην το οτι ενα φαρμακο βοηθησε εσενα , δεν σημαινει οτι θα εχει την ιδια επιδραση σε καποιον αλλο και ακριβως για αυτο τον λογο τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνουμε με συνταγη γιατρου. ( Και κατα την γνωμη μου , αν μιλαμε για ψυχοφαρμακα , μετα απο 2, 3 επισκεψεις σε 2,3 γιατρους )
    Έχεις δίκιο...βλακεία είπα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    Αφού ξέρεις ποια είσαι και τι ζητάς δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Εκεί που θέλω να μείνω όμως είναι σε αυτή την φράση «φοβάμαι γιατι ειναι κατι που ποτε δεν θα ηθελα για τον εαυτό μου» γιατί δεν θα ήθελες κάτι τέτοιο για τον εαυτό σου? Αφού λες ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με ‘αυτά’ τα άτομα:/ Αλλα ενταξη απο την στιγμη που δεν εισαι δεν εχεις να φοβασαι για τιποτα. Μην αφήσεις τον φοβο να σε κυριεψει και να σε κρατησει πισω. Μονο μια ερωτηση, ολες αυτες οι εμμονες ποτε αρχισαν να εμφανιζονται? Δηλαδή έγινε κάτι συγκεκριμένο ή κάτι τέτοιο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Chrisa μιλαμε για ιδεοληψια.
    Την οποια ιδεοληψια δεν εχει νοημα να την αναλυεις με αυτον τον τροπο.
    Δηλαδη δεν πηγαζει η ιδεοληψια απο ομοφοβια ουτε απο συγκαλυμμενη ομοφυλοφιλία ( Τοτε ισως να ειχε νοημα ).Ουτε προκαλουνται απο καποιο συγκεκριμενο γεγονος . Πχ πηγε να με πατησει αυτοκινητο μια μερα , εχω ιδεοληψια οτι θα με πατησει αυτοκινητο. Συνηθως εμφανιζονται απο το πουθενα.
    Απο ψυχαναλυτικη αποψη οι ιδεοληψιες και οι καταναγκασμοι προερχονται απο καταπιεσμενο θυμο και αισθηματα ντροπης απο την παιδικη ηλικια .
    Παντως οι περισσοτερες συγχρονες ερευνες , δειχνουν οτι η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εχει κυριως βιολογικη βαση και σχετιζεται και με αλλες νευρολογικες ασθενειες.

    Storm lord τωρα προσεξα αυτο που λες , οτι δεν ανεφερες στον ψυχιατρο τιποτα για την ιψδ. Δεν ξερω για ποιον λογο δεν το ειπες , αλλα μπορω να υποθεσω.
    Και εγω στις πρωτες επισκεψεις το εκρυβα γιατι φοβομουν οτι θα με μπουζουριασουν , αλλα τελικα ηταν μεγαλη μαλακια. Θα το ειχα διαχειριστει ισως καλυτερα αν ειχα μαθει απο την αρχη περι τινους προκειται .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    12
    @betelgeuse Ναι έχεις δίκαιο, με συγχωρείς. Δεν είχα πολύ-αναλύσει τον ορό ιδεοληψία με αποτέλεσμα να μην εκφραστώ σωστά για το συγκεκριμένο θέμα. Το μόνο πάντως που συμβουλεύω την κοπέλα από την στιγμή που δεν μπορεί να πάει σε έναν ιδικό, είναι να παλέψει μονή της με όλες αυτές τις εμμονές σκέψεις. Δηλαδή μην αφήσει τις σκέψεις να της επιβληθούν και να την ρίξουν. Φαντάζομαι θα ναι δύσκολο αλλά αν συμφιλιωθεί με τα αρνητικά της αισθήματα, θα δει ότι η ΙΨΔ δεν έχει πραγματική εξουσία πάνω της. Αν συμφιλιωθεί μαζί της αλλάζει τη ρίζα του προβλήματος. Είναι βέβαιο ότι δεν μπορεί να της κάνει κακό. (κλεμμένη είναι αυτή η φράση αλλά μου άρεσε όπως το έθεσε) Ελπίζω όλα να πάνε καλά πάντως eva και να απαλλαγείς από αυτό! Be brave!

Similar Threads

  1. Όταν ο συντροφος έχει σεξουαλικο πρόβλημα
    By strawberry in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2018, 13:02
  2. Εχω σεξουαλικο προβλημα
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 07-04-2011, 22:54
  3. Εχω σεξουαλικο φετιχ με μεγαλυτερες γυναικες!
    By Helvete in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 168
    Last Post: 27-12-2010, 14:48
  4. σεξουαλικο προβλημα
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 30-11-2009, 08:16
  5. Σεξουαλικό Πρόβλημα - Help me παίδες!!!
    By Panos20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-08-2009, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •