κέντρα ψυχικής υγείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146

    κέντρα ψυχικής υγείας

    μήπως ξέρει κανένας σας τι παίζει με τα κέντρα ψυχικής υγείας??είναι εντελώς δωρεάν?μπορείς να εμπιστευτείς τους ειδικούς εκεί η επειδή είναι δημόσιο δεν ασχολούνται και πολύ?έχετε καποιο να μου προτείνετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Εγώ είχα πάει πριν απο αρκετά χρόνια στο κέντρο ψυχικής υγιεινής στον Πειραιά. Δύο φορές πήγα και δεν ξαναπήγα. Τη δεύτερη φορά πήγα για να σιγουρευτώ για την πρώτη. Δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε άνετα γιατί συνεχώς μπαινόβγαινε κόσμος μέσα στο δωμάτιο που είμασταν (εγώ, ο ψυχοθεραπευτής και δύο φοιτητές). Η πόρτα συνεχώς ανοιγόκλεινε, άλλος για να πάρει χαρτιά, άλλος για να ρωτήσει κάτι, .... δεν γινόταν δουλειά έτσι.....! Τα ραντεβού ήταν ένα τον μήνα! Τι να μου κάνει εμένα ένα τον μήνα?????
    Δεν ξέρω, τώρα ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα... και το ελπίζω!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ενταξει δεν ειναι παντου ετσι, προφανως εξαρταται απ τον ανθρωπο που εχει την ευθυνη εκει. Δεν εχουν ολοι τα λεφτα να πανε σε ιδιωτες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Χαίρω πολύ οτι δεν έχουν όλοι τα λεφτά να πάνε σε ιδιώτες και ένας απ΄αυτούς είμαι κι εγω!!!!
    Όμως τι να μου κάνει ένα (στην καλύτερη περίπτωση) ραντεβού το μήνα?????????
    Και πως να συγκεντρωθώ όταν η πόρτα είναι ανοιχτή και ακούγονται οι φωνές απο τους περαστικούς απ έξω και συνεχώς κάποιος διέκοπτε για να ζητήσει μια σφραγίδα, μπλοκ, ........
    Γίνεται έτσι δουλειά??????????? Για μένα δεν γίνεται!!!!!!!!!!!!!
    Αναγκαστικά απευθύνθηκα σε ιδιώτη και μου βρήκα τη γιατρειά μου! Ψυχοθεραπεία μου είχαν πει να κάνω - το επιχείρησα δυο τρεις φορές σε ιδιώτη αλλά το οικονομικό κόστος ήταν δυσβάσταχτο και δεν συνέχισα! Γι αυτό και έπαθα πιστεύω και την υποτροπή πριν ένα χρόνο! Αφού δεν είχα μάθει να χειρίζομαι τις καταστάσεις!
    Όταν συνήλθα απο την πρώτη κατάθλιψη που είχα πάθει, πήρα το πτυχίο μου (με πολύ αγώνα και με άγχος να καλύψω τα χρόνια που είχα χάσει - και τα κατάφερα) και έπιασα δουλειά σε μια εταιρεία. Δούλευα σαν το σκυλί απο το πρωί ως το βράδυ 7 χρόνια σε μια εταιρεία και έχω χαλάσει απο την τσέπη μου (και δεν μου περισσεύουν) ένα σωρό λεφτά σε χάπια!!!!!!! Που είναι και που ήταν το ΙΚΑ/κράτος όταν το χρειάστηκα???? Και ένα σωρό κρατήσεις γι αυτό το ΙΚΑ!!!!!!!! Όσες φορές απευθύνθηκα στο ΙΚΑ για να μου γράψουν τα χάπια το μετάνοιωσα!!!!! Και άκρη δεν βγάζεις!!!!! Αυτή είναι η αλήθεια!!!!
    Μακάρι αλλού να είναι διαφορετικά και να κάνω λάθος. Πείτε το μου όμως κι εμένα για να απευθυνθώ κι εγώ εκει!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Φένια εγώ έχω τελείως διαφορετικές εμπειρίες και απ'το ΚΨΥ και απ'τη συνταγογράφηση του ικα.

    Πήγαινα στο Κψυ για ένα μεγάλο διάστημα, εβδομαδιαίως, δεν ενοχλούσε κανείς και ήμουν ευχαριστημένη. Δε νομίζω ότι διέφεραν σε κάτι οι συνεδρίες από τις ιδιωτικές, στις οποίες κατέληξα από επιλογή μου με τη συγκεκριμένη ειδικό αφού έπρεπε να πάρει άδεια εγκυμοσύνης.

    Όσο για τη συνταγογράφηση του ικα είμαι κι εκεί πλήρως ικανοποιημένη, απλά τα πράγματα ραντεβού, φαρμακείο και τέλος και να φανταστείς παίρνω φάρμακα πανάκριβα (για σωματική ασθένεια αλλά δε νομίζω πως διαφέρει σε κάτι εκτός του ποσοστού συμμετοχής) με 0% συμμετοχή !

    chesire νομίζω πως αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια. Προσωπικά έχω να πω τα καλύτερα, ας μην ξεχνάμε όμως πως αναφέρομαι για συγκεκριμένο τμήμα (στη Θεσσαλονίκη ) και ειδικό. Είναι μια καλή επιλογή όταν υπάρχουν οικονομικές δυσκολίες. Κλέισε ραντεβού σε διάφορα αν δεν ικανοποιηθείς με το πρώτο. Η τιμή είναι συμβολική - δε θυμάμαι 3ε κάπου τόσο ίσως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Χαίρομαι πάρα πολύ που το ακούω αυτό!!!!!!!!
    Μήπως στην Αθήνα είναι λίγο πιο απάνθρωπες οι συνθήκες και πολύς ο κόσμος???????
    Αλλά καλό είναι να το ψάξει με όλα τα κέντρα ψυχικής υγείας για να έχει μια πλήρη εικόνα.
    Στο ΙΚΑ όσες φορές πήγα μου έκαναν κριτική για τα χάπια που μου γράφει η γιατρός μου και με έκαναν να αμφιβάλω για τη θεραπεία μου..... και στο τέλος φυσικά μου έδιναν και το τηλέφωνο τους για να πάω σε αυτούς στο ιατρείο τους........ Τα ραντεβού είναι πολύ αραιά και εγώ ξεμένω από χάπια.......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μάλλον εσύ χολαίνεις στη διάγνωση απ'ότι καταλαβαίνω..
    Κατά τα άλλα μπορούν να σου γράφουν φάρμακα για δίμηνη θεραπεία ας πούμε, οπότε να μην ξεμένεις.
    Αν είναι έτσι, αν ο γιατρός της διάγνωσης δεν είναι του ικα φαντάζομαι πως όντως θα' χεις ένα κάποιο πρόβλημα στη συνταγογράφηση.

    *Σχετικά με τα ΚΨΥ δε νομίζω πως παίζει ρόλο η πόλη αλλά το κάθε αντίστοιχο τμήμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Τι εννοείς "εσύ χολαίνεις στη διάγνωση"?
    Ο ιατρός που πάω δεν είναι του ΙΚΑ. Για να βρω γιατρό να απευθυνθώ κριτήριό μου δεν ήταν να είναι στο ΙΚΑ, αλλά να είναι καλός γιατρός!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Επίσης τα ραντεβού στο ΙΚΑ είναι δεκάλεπτα! Οι γιατροί άλλες φορές έρχονται στα ραντεβού κι άλλες δεν έρχονται και τότε κλείνεις αν είσαι τυχερός για τον επόμενο μήνα!!!! Τέλοςπάντων, ούτε να συζητάω γι αυτό το ΙΚΑ δεν θέλω! Το σύστημα Υγείας μας χολαίνει κι όχι εγώ....!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    σε κεντρο ψυχικης υγειας ειχα απευθυνθει κι εγω εδω και πολλα χρονια.ηταν και η πρωτη μου επαφη με ψυχολογο γυρω στο 87.δεν ξερω τι ισχυει αλλου αλλα πραγματικα πιστευω οτι εκαναν καλη δουλεια.Στο ιδιο κεντρο πηγα παλι το 95 και παλι εχω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενη.
    Τα ραντεβου απ οτι θυμαμαι ηταν καθε 15 μερες και φυσικα εντελως δωρεαν.Επισης υπηρχαν και γιατροι οπου θα μπορουσε καποιος να γραφει τα φαρμακα του.Απο τοτε δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα αλλα για καποιον οπως εγω που ειχα αναγκη να μιλησω αλλα χρηματα δεν υπηρχαν, ηταν σημαντικη βοηθεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    εν τελει δεν χανω κατι να κλεισω ενα ρανταβου και να δοκιμασω αφου δεν εχω κ αλλη επιλογη..αυτο θα κανω..σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας :) :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Φένια View Post
    Τι εννοείς "εσύ χολαίνεις στη διάγνωση"?
    Ο ιατρός που πάω δεν είναι του ΙΚΑ. Για να βρω γιατρό να απευθυνθώ κριτήριό μου δεν ήταν να είναι στο ΙΚΑ, αλλά να είναι καλός γιατρός!
    Εννοείται πως το κριτήριο είναι ο καλός γιατρός !
    Εννοούσα Φένια μου, ότι η κατάσταση της συνταγογράφησης στη δική σου περίπτωση χολαίνει επειδή μάλλον δε συμφωνούν με τη διάγνωση οι γιατροί του ικα! Φυσικά δε χολαίνεις εσύ κάπου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by chesire View Post
    εν τελει δεν χανω κατι να κλεισω ενα ρανταβου και να δοκιμασω αφου δεν εχω κ αλλη επιλογη..αυτο θα κανω..σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας :) :)
    Ναι, να το κάνεις. Να χάσεις αποκλείεται, να κερδίσεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα. Στο εύχομαι :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Ναι έχουν πρόβλημα στη διάγνωση. Από την άλλη μου λένε οτι ο χρόνος στο ΙΚΑ δεν φτάνει και μου λένε να πάω από το ιατρείο τους! Εγώ όμως έχω εμπιστοσύνη στη γιατρό που με παρακολουθεί και δεν υποκύπτω στις προκλήσεις τους....
    Όσο για τα ΚΨΥ χαίρομαι που υπάρχουν έστω και κάποια και έχουν βοηθήσει κόσμο!!! Απλώς θέλει αρκετό ψάξιμο. Αλλά αξίζει αν είναι έτσι και από τη στιγμή που δεν δίνεις και χρήματα!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1

    κεντρο

    Γεια σου Arsi..Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις συγκεκριμένα σε ποιο κέντρο στη θεσ/νικη πήγες? Ενδιαφέρομαι και εγώ να πάω και το ψάχνω λίγο..

    Quote Originally Posted by Arsi View Post
    Φένια εγώ έχω τελείως διαφορετικές εμπειρίες και απ'το ΚΨΥ και απ'τη συνταγογράφηση του ικα.

    Πήγαινα στο Κψυ για ένα μεγάλο διάστημα, εβδομαδιαίως, δεν ενοχλούσε κανείς και ήμουν ευχαριστημένη. Δε νομίζω ότι διέφεραν σε κάτι οι συνεδρίες από τις ιδιωτικές, στις οποίες κατέληξα από επιλογή μου με τη συγκεκριμένη ειδικό αφού έπρεπε να πάρει άδεια εγκυμοσύνης.

    Όσο για τη συνταγογράφηση του ικα είμαι κι εκεί πλήρως ικανοποιημένη, απλά τα πράγματα ραντεβού, φαρμακείο και τέλος και να φανταστείς παίρνω φάρμακα πανάκριβα (για σωματική ασθένεια αλλά δε νομίζω πως διαφέρει σε κάτι εκτός του ποσοστού συμμετοχής) με 0% συμμετοχή !

    chesire νομίζω πως αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια. Προσωπικά έχω να πω τα καλύτερα, ας μην ξεχνάμε όμως πως αναφέρομαι για συγκεκριμένο τμήμα (στη Θεσσαλονίκη ) και ειδικό. Είναι μια καλή επιλογή όταν υπάρχουν οικονομικές δυσκολίες. Κλέισε ραντεβού σε διάφορα αν δεν ικανοποιηθείς με το πρώτο. Η τιμή είναι συμβολική - δε θυμάμαι 3ε κάπου τόσο ίσως.

Similar Threads

  1. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 20
    Last Post: 29-07-2010, 15:12
  2. ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By marisa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 19-04-2010, 23:51
  3. Κέντρα ψυχικής υγιεινής
    By giota in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-10-2009, 15:06
  4. κεντρα ψυχικης υγειας
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 10-10-2009, 17:10
  5. Κέντρα ψυχικής υγείας
    By armada in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2007, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •