Καλησπερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19

    Καλησπερα

    καλησπερα κι απο μενα κι εγω καλως σας βρηκα .. Λοιπον , σε γιατρο δεν εχω παει ποτε μου που σημαινει δν εχω παρει φαρμακα ακομα . Πιστευω πασχω απο διπολικη διαταραχη κι εγω , εχω ξεφυλλισει πολλα αρθρα και εχω διαβασει και μαλλον αυτο εχω. H ηλικια μου ειναι 24.Αυτη τη περιοδο νιωθω πολυ καλυτερα εχοντας γεμισει το προγραμμα μου με καποιες δραστηριοτητεσ και εκτοσ δουλειας που κι αυτες δουλειες ειναι αλλα τελος παντων , ετσι για να κουνιεμαι και λιγο.
    Το θεμα ειναι οτι σιγα σιγα αρχιζω και θελω περισσοτερα που σημαινει οτι θα ξαναπεσω.
    Ειμαι με τη νοσο καθαρα 2 χρονια.Ειχε ξεκινισει με το θανατο ενος φιλου μου , αλλα μετα ενω το ξεπερασα κατα καποιο τροπο με πηρε και σε αλλα πραματα.
    Εχω ξεκοπει απο ολουσ μου τους φιλους (δουλευα σε internet cafe καποια χρονια και ειχα εθιστει για τα καλα) σε σημειο τωρα που εγω ειμαι καλυτερα, να μην υπαρχει ανταποκριση απ αυτους καθως εγω παντα τους γειωνα και τους ελεγα δικαιολογιες.Δε το χω πει σε κανεναν τους. Ευτυχως ειμαστε πολυμελης οικογενεια και καπωσ σπαει το πραμα. Οι γονεις μου το ξερουν οτι κατι παιζει αλλα το αντιμετωπιζουν μεταξυ σοβαρου κι αστειου και το αφηνουμε στο ντουκου.Δεν εχω παραπονα απ αυτους με εχουν βοηθησει αρκετα. Οσο για τους γιατρους δε παω για οικονομικους λογους αφηνοντας τους και 50 ευρω το ραντεβου τους σε περιοδους κρισεως Θα ηθελα τισ συμβουλες σας .
    Ευχαριστω πολυ και παλι καλως σας βρηκα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    moufa, γεια σου και καλώς ήρθες.

    Έχεις διαβάσει πολύ, βιβλία ίσως και όπως αναφέρεις και πολλά άρθρα.
    Πιστεύεις ότι τα τελευταία 2 χρόνια πάσχεις από διπολική διαταραχή. Πιστεύεις;
    Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Καταλαβαίνω πολύ καλά τι θα πει ζορίζομαι οικονομικά.. ΟΜΩΣ πρόκειται για την υγεία σου!
    Μην σκέφτεσαι ένα ξερό ''50 ευρώ'', σκέψου τον εαυτό σου και αυτό που πρέπει να κάνεις για να είσαι καλά και μην σε αφήνεις ''στο ντούκου''.

    Νομίζω ότι είναι καιρός να κάνεις μια πρώτη επίσκεψη στο γιατρό..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    6
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Μην σκέφτεσαι τα χρήματα,μιλάμε για την υγεία σου.
    Να πας,γιατί μόνο καλό θα πάρεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    τι σε κανει να πιστευεις οτι εχεις διπολικη διαταρραχη.

    steven ηθελα να σε ρωτησω κατι και γενικα για να μου φυγει η απορια

    η ταλαιπωρια εξαιτιας των φαρμακων ειναι καλυτερη σε σχεση με την ταλαιπωρια χωρις αυτα;

    πως και η φιλη μας το σκεφτεται?

    μηπως ειναι απλο συμπερασμα δικο της ? που ειναι αφου δεν εχει παει σε γιατρο ?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ξέρεις πόσοι νομίζουν ότι πάσχουν από κάτι και δεν πάσχουν από τίποτα? Ή πάσχουν από κάτι άλλο? Εδώ οι γιατροί συχνά δυσκολεύονται να κάνουν διάγνωση κι εσύ την έκανες από μόνος/μόνη σου ξεφυλλίζοντας άρθρα?
    Πολύ επιπόλαιο το βρίσκω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να κανεις και λαθος. Πηγαινε σε εναν ειδικο, θα σου πει εστω μια γνωμη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19
    ευχαριστω παιδια , αν θελετε στειλτε κανα τηλεφωνο καποιου ΚΑΛΟΥ γιατρου .
    Οσο για τα κεντρα υγειας που λενε οτι ειναι δωρεαν κιολας , αξιζουν το κοπο ?
    το θεμα μου παντως με γιατρους και τα λοιπα ειναι οτι δε γουσταρω γιατι στανταρ θα σου πουν για φαρμακα . Δε καταλαβα δλδ χωρις φαρμακα δε κανεις τιποτα ? ειναι σα να παραδιδεις τα οπλα σε καποιον αλλον . Και στη τελικη ολοι οι γιατροι αυτο θελουν να τα κονομησουνε . Δεν υπαρχει καποια θεραπεια χωρισ αυτα ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by moufa View Post
    ευχαριστω παιδια , αν θελετε στειλτε κανα τηλεφωνο καποιου ΚΑΛΟΥ γιατρου .
    Οσο για τα κεντρα υγειας που λενε οτι ειναι δωρεαν κιολας , αξιζουν το κοπο ?
    το θεμα μου παντως με γιατρους και τα λοιπα ειναι οτι δε γουσταρω γιατι στανταρ θα σου πουν για φαρμακα . Δε καταλαβα δλδ χωρις φαρμακα δε κανεις τιποτα ? ειναι σα να παραδιδεις τα οπλα σε καποιον αλλον . Και στη τελικη ολοι οι γιατροι αυτο θελουν να τα κονομησουνε . Δεν υπαρχει καποια θεραπεια χωρισ αυτα ?
    θεραπεια ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ παιδακι μου?
    ΜΑΛΛΟΝ πασχεις απο κατι που ΜΑΛΛΟΝ υποθετεις οτι θα μπορουσε να ειναι διπολικη και δεν θελεις να παρεις τα φαρμακα που κανιες δεν συνταγογραφησε για καμια αρρωστια, γιατι μπορει και να μην υπαρχει>???????????????????????????????

    πηγαινε σε εναν γιατρο να μαθεις αν κατι τρεχει πρωτα απ ολα κι αν σου γραψει φαρμακα , μην τα παρεις χωρις την θεληση σου. δεν θα στα μπουκωσει κανεις με το ζορι, αλλα ξεκινα απο καπου!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    moufa, μη βιάζεσαι

    Κάνε την επίσκεψη και από εκεί και πέρα συζητάς και προχωράς αναλόγως.
    Εξάλλου, το θέμα της φαρμακευτικής αγωγής δεν παίζει όσον αφορά σε ψυχολόγους. Αυτοί δεν συνταγογραφούν.
    Σε ποια πόλη βρίσκεσαι;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19
    ναι αλλα ο ψυχολογοσ σε στελνει στανταρ σε καποιον αλλον που σημαινει κι αλλα ραντεβου . Αθηνα βρισκομαι . εξηγειστε μου σας παρακαλω για αυτα τα κεντρα υγειας που λενε .
    ρεμεντι οκει εχεισ δικιο , αλλα αυτο ισχυει για το αν θα πας σε καλο γιατρο . γτ αν πας σε κανα κομπογιαννιτη βαρεμενο και σε δει και για κανα μαλακακο στανταρ θα σου πει για φαρμακα . Γι αυτο εαν εχεις κανα πολυ καλο γιατρο απλα στειλε μου .
    αφηστε που εχω γνωρισει ανθρωπο που εχει καταντησει να εχει εθιστει σε φαρμακα εδω και χρονια , (και αυτο ισχυει για πολλους) και να ειναι τοσο εθισμενος που τα παιρνει και χωρις συνταγες. Κοιταω για μεθοδους χωρις χημικα και μαλακιες οπως για τη διατροφη που παιζει μεγαλο ρολο και κανεισ δεν εχει πει τιποτα για αυτο και ολοι μιλανε για φαρμακα. Και οσοι εχουν πει γι αυτο ειναι πολυ λιγοι.Πρεπει να κοιταμε αυτα που μασ χαρισε η φυση και οχι γι αυτα που που μας χαρισαν καποιες κερδοσκοπικες φαρμακευτικες εταιριες που μονο καλο δε θα μας κανουν και θεωρουνται ο ευκολος δρομος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    moufa, συγγνωμη κιολας που ρωταω αλλα αν καταλαβα καλα, για σενα ο "πραγματικα ΚΑΛΟΣ Γιατρος" ειναι εκεινος που 1) θα συμφωνησει με τη δικη σου αυτοδιαγνωση, 2) θα παιρνει λιγα λεφτα και 3) δε θα ενδιαφερεται να σου γραψει φαρμακα για μια νοσο οπως η διπολικη που ειναι δυσιατη και με οργανικα αιτια?

    Συμφωνω με τις αποψεις των αλλων μελων που σου προτειναν να διαλεξεις απλως εναν καλο γιατρο... Αν πιστευεις πραγματικα οτι εχεις καποιο προβλημα, ειναι καλυτερα να διαλεξεις και να πας σε εναν γιατρο εχοντας το μυαλο σου ανοιχτο. Αλλιως ειναι σαν να ενδιαφερεσαι οχι για την ψυχικη σου υγεια αλλα για να επιβεβαιωθεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Αν πας σε ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και δε χρειάζεσαι φάρμακα, δε θα σε στείλει σε ψυχίατρο.
    Αν πας σε ψυχίατρο- ψυχοθεραπευτή >> >> >> , δε θα σου δώσει φάρμακα.
    (Μην πας σε ψυχίατρο- νευρολόγο, γιατί δεν κάνουν ψυχοθεραπεία, μόνο συνταγογραφούν.)
    Τέλος, αν χρειάζεσαι φάρμακα, καλό είναι να σου γράψουν φάρμακα (όπως καταλαβαίνεις..)
    Θα συμφωνήσω παρ'όλ'αυτά να μην προτρέχεις ως προς το τι μπορεί να έχεις!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    moufa, συγγνωμη κιολας που ρωταω αλλα αν καταλαβα καλα, για σενα ο "πραγματικα ΚΑΛΟΣ Γιατρος" ειναι εκεινος που 1) θα συμφωνησει με τη δικη σου αυτοδιαγνωση, 2) θα παιρνει λιγα λεφτα και 3) δε θα ενδιαφερεται να σου γραψει φαρμακα για μια νοσο οπως η διπολικη που ειναι δυσιατη και με οργανικα αιτια?

    Συμφωνω με τις αποψεις των αλλων μελων που σου προτειναν να διαλεξεις απλως εναν καλο γιατρο... Αν πιστευεις πραγματικα οτι εχεις καποιο προβλημα, ειναι καλυτερα να διαλεξεις και να πας σε εναν γιατρο εχοντας το μυαλο σου ανοιχτο. Αλλιως ειναι σαν να ενδιαφερεσαι οχι για την ψυχικη σου υγεια αλλα για να επιβεβαιωθεις.
    ναι μαν οκει και συ δικιο εχεις . Εχετε ενα καλο γιατρο να μου προτεινετε ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    moufa,

    σχετικά με τα κέντρα ψυχικής υγείας για τα οποία και ρώτησες μπορείς να κοιτάξεις εδώ:

    http://e-psychology.gr/mental-health-centers

    κι εδώ:

    http://www.mentalhealthmap.gr/state.asp?id=1

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by moufa View Post
    ναι αλλα ο ψυχολογοσ σε στελνει στανταρ σε καποιον αλλον που σημαινει κι αλλα ραντεβου

    αν πας σε κανα κομπογιαννιτη βαρεμενο και σε δει και για κανα μαλακακο στανταρ θα σου πει για φαρμακα .

    αφηστε που εχω γνωρισει ανθρωπο που εχει καταντησει να εχει εθιστει σε φαρμακα εδω και χρονια , (και αυτο ισχυει για πολλους) και να ειναι τοσο εθισμενος που τα παιρνει και χωρις συνταγες.

    Κοιταω για μεθοδους χωρις χημικα και μαλακιες οπως για τη διατροφη που παιζει μεγαλο ρολο και κανεισ δεν εχει πει τιποτα για αυτο και ολοι μιλανε για φαρμακα. Και οσοι εχουν πει γι αυτο ειναι πολυ λιγοι.

    Πρεπει να κοιταμε αυτα που μασ χαρισε η φυση και οχι γι αυτα που που μας χαρισαν καποιες κερδοσκοπικες φαρμακευτικες εταιριες που μονο καλο δε θα μας κανουν και θεωρουνται ο ευκολος δρομος.
    Σπουδαζεις ιατρικη? σορρυ κιολας αλλα.. τι να πω..
    Ισως να βρισκεσαι στα πρωτα χρονια.. Αλλα θα μπορουσες να ξερεις αφου σε ενδιαφερει και η ψυχιατρικη οτι χαπια με χαπια διαφερουν, σιγουρα καποια εθιζουν αν δεν τα παιρνει κανεις οπως πρεπει, σιγουρα ομως υπαρχουν και αλλα που δεν εθιζουν.

    Περα απο τα bold, τα υπολοιπα που λες ειναι απλα υποκειμενικη αποψη, σου πα μου πες, ακουσα, κ παει λεγοντας.

    Για οσους θεωρουν οτι τα χαπια ειναι παντα ο ευκολος δρομος, ειναι μαλλον επειδη δεν ενιωσαν ποτε οτι τα χρειαζονται. Και μακαρι δηλαδη να μην το νιωσουν ποτε.

    Δε στα λεω με κριτικη διαθεση ολα αυτα, απλα δειχνεις να εισαι υπερβολικα σιγουρος για πραγματα τα οποια ισως δε γνωριζεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καλησπέρα
    By Mystic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-08-2010, 23:02
  2. καλησπερα
    By Nikakikoukou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2010, 01:08
  3. Καλησπέρα
    By Κεφαλλονιά in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-2010, 21:19
  4. καλησπερα
    By katerinamar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-2008, 18:59
  5. Καλησπερα..
    By Ifigeneia24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 26-07-2006, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •