Διπολική Διαταραχή,στάδιο κατάθλιψης..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    2

    Διπολική Διαταραχή,στάδιο κατάθλιψης..

    Καλημέρα σας μέλη του Forum.Εχω να γράψω εδω απο το καλοκαίρι.Η αδερφή μου το καλοκαίρι που μας πέρασε ,πέρασε τη δεύτερη φορά κρίση υπομανίας,νοσηλεύτηκε και μέχρι τότε πίστευα(λανθασμένα βέβεαια) οτι ολα τελείωσαν και θα συνεχίσουμε κανονικά τη ζωή μας.
    Φυσικά, με τα φάρμακα άλλαξε ελαφρώς αλλά τον πρώτο καιρό ήταν σε γενικές γραμμές καλά.Παρ 'ολα αυτά το τελευταίο 3μηνο έχει πέσει πάρα πολύ,δε βλέπει τη ψυχίατρό της,ξαναξεκίνησε συνεδρίες με ενα ψυχολόγο που πήγαινε το καλοκαίρι αλλά και σ αυτόν λέει οσα θέλει η ίδια να πει και κρύβει την πραγματικότητα.Τα φάρμακά της δεν τα παίρνει,εχει αφήσει τον εαυτό της,δεν κάνει καν μπάνιο τακτικά,το δωμάτιο της είναι ενα χαος,κοιμάται συνέχεια,και συνέχεια λέει πως πονάει η κοιλιά της,το στομάχι της κλπ..Υποτίθεται είχε ξαναρχίσει να δουλεύει,αλλά ούτε αυτό γίνεται..Μονίμως βρίσκει δικαιολογίες και δεν έρχεται.Προσπαθούμε πολ΄πυ να τη βοηθήσουμε,η ίδια δεν παραδέχεται οτι περνάει κατάθλιψη.Ουσιαστικά δεν έχει δεχτεί οτι πάσχει απο διπολική και υποστηρίζει οτι θα το παλέψει μόνη της και αηδίες.Οι γιατροί της μας είπαν οτι πρέπει να κάνει εξτάσεις(που την τραβάμε με το ζόρι να πάει να τις κάνει,να φανταστείτε λόγω άρνησής της να πάει έχουμε φέρει άνθρωπο στο σπίτι να της πάρει αίμα), για να της αλλάξουν αγωγή.Σήμερα θα πήγαινε,δεν πήγε ποτέ.Φοβάμαι γιατί ο μήνας που την πιάνει η μανία πλησιάζει και εκείνη δεν έχει την παραμικρή όρεξη να το παλέψει.Εγω και ο μπαμπάς μου έχουμε κουραστεί πάρα πολύ,η μαμά μου δεν μπορεί να το χειριστεί(πάσχει απο κατάθλιψη και πανικοβάλλεται με το παραμικρό) και γενικά εχω πελαγώσει γιατί εχω χάσει ολη μου την ενέργεια,και υπομονή,Βέβαια δεν είμαι εγω το θέμα αυτή τη στιγμή.Κια ρωτάω λοιπόν αγαπητά μέλη..:Σε φάση κατάθλιψης, τι μπορεί να κάνει κανείς για να πείσει τον άλλο να κάνει μια προσπάθεια να συνέλθει?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    2
    α ξέχασα να πω οτι η αδερφή μου εχει 3 χρόνια μια σχέση εξ αποστάσεως και κινητοποιείται μόνο απο το φίλο της,ο οποίος δυστυχώς έχει μαύρα μεσάνυχτα για την κατάστασή της καθώς δεν τη βλέπει καθημερινά.Έχει προσκολληθεί πάνω οτυ και λυπάμαι γιατί ο ίδιος δεν ξέρει τι συμβαίνει γιατί η ίδια φοβάται μη τον χάσει..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Νικη μου συγγνωμη που δεν σου απαντησα νωριτερα,γιατι ημουν ψιλοχαλια.
    το βασικοτερο προβλημα της αδερφης σου ειναι το οτι δεν εχει συνειδητοποιησει την παθηση της.απο κει πιστευω ξεκιναν ολα.
    και γω διπολικη ειμαι αλλα εχω μαθει να αναγνωριζω τα συμπτωματα που προμηνυουν καταθλιψη ή υπομανια,ενημερωνω τον γιατρο μου και παιρνω τα φαρμακα μου με θρησκευτικη ευλαβια.
    βεβαια δεν ειμαι τελειως καλα...κανω και υπομανιακα και καταθλιπτικα επεισοδια,αλλα δεν εχουν την ενταση και την διαρκεια που θα ειχαν αν δεν επερνα τα φαρμακα μου.
    πρεπει με καποιο τροπο(δυστυχως δεν ξερω να σου πω με ποιον ακριβως) να προσπαθησετε ή εσεις ή η ψυχολογος της να την βοηθησετε να συνειδητοποιησει οτι πασχει απο διπολικη διαταραχη.

    παντως να ξερεις(απο προσωπικη πειρα ετων) οτι η υπομανια δεν γινεται υποχρεωτικα την ανοιξη ή το καλοκαιρι οπως γραφουν τα βιβλια.
    προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τοσο η υπομανια οσο και η καταθλιψη πυροδοτουνται απο ισχυρα κινητρα και οχι τοσο πολυ απο τις καιρικες συνθηκες.


    σου ευχομαι ολοψυχα καλο κουραγιο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by amelie74 View Post
    Νικη μου συγγνωμη που δεν σου απαντησα νωριτερα,γιατι ημουν ψιλοχαλια.
    το βασικοτερο προβλημα της αδερφης σου ειναι το οτι δεν εχει συνειδητοποιησει την παθηση της.απο κει πιστευω ξεκιναν ολα.
    και γω διπολικη ειμαι αλλα εχω μαθει να αναγνωριζω τα συμπτωματα που προμηνυουν καταθλιψη ή υπομανια,ενημερωνω τον γιατρο μου και παιρνω τα φαρμακα μου με θρησκευτικη ευλαβια.
    βεβαια δεν ειμαι τελειως καλα...κανω και υπομανιακα και καταθλιπτικα επεισοδια,αλλα δεν εχουν την ενταση και την διαρκεια που θα ειχαν αν δεν επερνα τα φαρμακα μου.
    πρεπει με καποιο τροπο(δυστυχως δεν ξερω να σου πω με ποιον ακριβως) να προσπαθησετε ή εσεις ή η ψυχολογος της να την βοηθησετε να συνειδητοποιησει οτι πασχει απο διπολικη διαταραχη.

    παντως να ξερεις(απο προσωπικη πειρα ετων) οτι η υπομανια δεν γινεται υποχρεωτικα την ανοιξη ή το καλοκαιρι οπως γραφουν τα βιβλια.
    προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τοσο η υπομανια οσο και η καταθλιψη πυροδοτουνται απο ισχυρα κινητρα και οχι τοσο πολυ απο τις καιρικες συνθηκες.


    σου ευχομαι ολοψυχα καλο κουραγιο!
    καλησπερα ειμαι καινουργιος στο φορουμ , υπομανια εννοεισ την αισθηση που ειναι σαν υπερενταση αλλα δυνατη ? που νιωθεισ ανυσηχος κλπ ? και μετα απο λιγη ωρα πεφτεισ ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    ναι καπως ετσι...νιωθεις πολυ ανεβασμενος αλλα και αγχωμενος ταυτοχρονα,κανεις γρηγορες σκεψεις,εχεις ενα αισθημα παντοδυναμιας,σε εκνευριζει το παραμικρο,κοιμασαι πολυ λιγες ωρες...κοινως εισαι "στην τσιτα".

    και ναι...μετα απο λιγες ωρες ή λιγες μερες πεφτεις σε καταθλιψη και νιωθεις ανικανος και για το πιο απλο πραγμα...

    και συ διπολικος εισαι ή απλα ανησυχεις μηπως εισαι?

    καλως ορισες κιολας!

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 23:14
  2. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  3. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03
  4. Replies: 2
    Last Post: 22-10-2006, 11:07
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 02:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •