Ποσοστο αναπηριας και πως καθοριζεται.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ποσοστο αναπηριας και πως καθοριζεται.

    Πασχω απο σχιζοφρενεια και θα ηθελα να μαθω τι ποσοστο αναπηριας δικαιουμαι.
    Υπαρχει καποια \"ταριφα\"? για τα ατομα αυτα (που πρεπει να ειναι στην Ελλαδα γυρω στους 100.000) και αν οχι απο τι καθοριζεται το ποσοστο?
    Πως μπορει να καθορισει η επιτροπη του λειτουργικοτητα καθε ατομου με μια εξεταση?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    boreia ellada
    Posts
    26
    η μητέρα μου μετά από ιατρική γνωμάτευση ψυχίατρου και εξέταση από επιτροπή, πήρε ποσοστό αναπηρίας 67% για ψύχωση
    απλά έκανε τα χαρτιάτης που στα δικαιολογητικά ήταν η ιατρική γνωμάτευση και η απόφαση της επιτροπής.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14
    Εγω πηγα στην επιτροπη της προνειας για το επιδομα χαρτι απο νοσοκομειο που εγραφε \"ψυχωσικη συνδρομη\" και μου βγαλανε 67 % αναπηρια. Η επιτροπη του ΙΚΑ για να μπω στον ΟΑΕΔ σαν ΑΜΕΑ με εκρινε με 80% αναπηρια. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα τωρα που ανοιξα μια επιχειριση με τον αδελφο μου να παρω κατιτις παραπανω απο την επιδοτιση του ΟΑΕΔ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    boreia ellada
    Posts
    26
    πολύ καλά τα λες :) έτσι είναι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Όπως τα γράφει ο cpcool είναι. Η μία επιτροπή της πρόνοιας βγάζει ένα ποσοστό αναπηρίας με βάση τα δικαιολογητικά που προσκομίζονται σε αυτήν (καλύτερα οι γνωματεύσεις να είναι από νοσοκομειακούς γιατρούς) από όπου αν είσαι άνεργος μπορεί να κρίνει αν δικαιούσαι και επίδομα αναπηρίας. Για εύρεση εργασίας υπάρχει επιτροπή στο Ι.Κ.Α. που και εκείνη με τη σειρά καθορίζει ένα ποσοστό αναπηρίας που μπορεί να είναι διαφορετικό από αυτό της Πρόνοιας. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις στο www.disabled.gr. Από όλα αυτά φαίνεται ότι για να θεωρηθεί κάποιος ως Α.Μ.Ε.Α. δεν είναι αναγκαίο να έχει κάποιο κινητικό πρόβλημα. Και δεν είναι ντροπή να είναι κάποιος Α.Μ.Ε.Α. και να αισθάνεται μειονεκτικά. Απεναντίας δικαίωμα στη ζωή έχουν όλοι είτε έχουν κινητική δυσκολία είτε ψυχική πάθηση και αυτό προστατεύεται τόσο από την Ελληνική όσο και από την Κοινοτική Νομοθεσία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδη οταν περασα απο την επιτροπη και μου δωσαν μονο 50% αναπηρια (η διαγνωση ηταν ψυχωτικη συνδρομη) με αδικησαν?
    Βεβαια τοτε δεν με ενοιαζε ημουν ψιλοχαλια αλλα τωρα που ειμαι καλα πρεπει να εξασφαλισω το μελλον μου οσο ειναι δυνατον.
    Υπαρχει κατι που μπορω να κανω επιπλεον?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να μου πεις αν εισαι καλα τωρα τι θες μεγαλυτερο ποσοστο αναπηριας?
    Θα ηθελα αυτο που δικαιουμε για την περιπτωση που τυχει η \"στραβη\".
    Μηπως ξερετε τι γραφειοκρατικες διαδικασιες χρειαζονται για να ξαναπερασω απο την επιτροπη (με τρομαζει η γραφειοκρατια:P) και τι θα μπορουσα να κανω ωστε να επιτυχω το θεμιτο αποτελεσμα?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Κι εγώ την \"ταρίφα\" πήρα (67% που ισοδυναμεί με 80%) αλλά θέλω και νομίζω μπορώ να βρω μια δουλειά \"στη ζούλα\" για 4 ωρίτσες να συμπληρώνω το χαρτζιλίκι μου (λένε κάνουν τα στραβά μάτια για ψ-αναπηρία).

    Έχετε υπ\' όψιν κάποια δουλειά (επάγγελμα) για μαύρη εργασία (εκτός από φυλλάδια και λαχεία και τέτοια);

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    14
    Originally posted by daydreamer
    Έχετε υπ\' όψιν κάποια δουλειά (επάγγελμα) για μαύρη εργασία (εκτός από φυλλάδια και λαχεία και τέτοια);
    Μαθηματα σε παιδια.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    cpcool έγραψες! Σε ευχαριστώ πολύ!

    Έχω διδάξει Αγγλικά (έχω Proficiency) παλιότερα κι ήμουν ευχαριστημένος.

    Ξέρει κανείς για μαύρα στον τομέα της Πληροφορικής (προγραμματισμός, web design, κλπ.);

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    23
    Θα απαναφερω το θεμα μετα απο πολυ καιρο.
    Θα ηθελα λεπτομερειες, οχι για εμενα, για να βοηθησω μια φιλη που πασχει απο ψυχωσικη συνδρομη. Θα ηθελα να μαθω τι ακριβως πρεπει να κανει για να βγαλει το ποσοστο αναπηριας 67% ωστε να διακαιουται την συνταξη του πατερα της. Χρειαζεται γνωματευση απο νοσοκομειο ή γινεται κι απο τον ψυχιατρο που την παρακολουθει; Και με το χαρτι αυτο απο πια επιτροπη πρεπει να περασει; Ευχαριστω πολυ, Θα με βοηθουσαν ιδιαιτερα οι απαντησεις σας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ποσο ειναι το επιδομα σε αυτη την περιπτωση?...ειναι για παντα?φενεσαι μετα πωσ ειναι αμεα πχ στο βιβλιαριο ?και μετα ειναι δυσκολο να σε παρουν για εργασια?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    το επιδομα που παιρνεισ αν εχεισ αναπηρια...η δεν παιρνεισ τιποτα?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εγω προσφατα πηρα 67 τοις εκατο αναπηρια για ψυχωσικη συνδρομη τα γραψε βαρια τα πραγματα ο γιατρος και ετσι μου το βγαλανε.Εχω δωρεαν καρτα για ολα τα με.μαζ.μεταφορς και επιδομα θα κοιταξω απο αυριο.ολα καλα παντως.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    το χαρτι πρεπει παιδια να ναι απο δημοσιο νοσοκομειο και εμενα ηταν απο Αιγινητειο καθηγητου και ουτε καν το κοιταξαν ειδαν μονο το ονομα αιγινητειο και τους ειπα και εγω μπουρδες οτι δε βγαινω εξω θελω ναυτοκτονησω και οτι φανταζεστε.Μια χα σινεμαδακι και θεατρακι παμφθηνα,δωρεαν τραμ μετρο ,λεωφορεια ,τρολει εκπτωσεις παντου και επιδοματακι.Και ειναι ελαχιστα.Περναμε μεγαλο σταυρο αλλα στην ευρωπη τα δικαιωματα ειναι μεγαλυτερα καμια σχεση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •