αϋπνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: αϋπνία

  1. #1

    αϋπνία

    Ειναι το τεταρτο βραδυ που περνω abilify και δεν μπορω να κοιμηθω με την καμια ολες αυτες τις 4 μερες.Σε εσας τι παρενεργιες εχει?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1
    Θα ηθελα και εγω να γνωριζω για το abilify - βρηκα πληρ. για abilify ορολογικα, μπορει να μου πει καποιος εαν ευσταθει η αντιστοιχη περιγραφη στο site αυτο? Δεν εχω σχιζοφρενεια, κανει το drug για μενα? Θελει συνταγη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ocdcure View Post
    Ειναι το τεταρτο βραδυ που περνω abilify και δεν μπορω να κοιμηθω με την καμια ολες αυτες τις 4 μερες.Σε εσας τι παρενεργιες εχει?
    To Abilify το παιρνω κι εγω κοντα 2 βδομαδες...η αυπνια ειναι μια απ τις παρενεργειες που εχει το φαρμακο αυτο αλλα συνηθως υποχωρει...αυπνια μου φερε κι εμενα κ την καταπολεμησα με αυξηση της δοσης του αγχολυτικου..επισης στην αρχη ενιωθα ζαλαδες, κουραση, ακαθισια, ατονια κι ενα αισθημα σαν μαστουρωμενη καπως αλλα σε λιγες μερες υποχωρησαν κ πλεον δεν εχω καμια παρενεργεια...συζητησε με το γιατρο σου για την αυπνια ισως σου δωσει καποιο αγχολυτικο προσωρινα αλλα μπορει κ να μην χρειαζεται κανε υπομονη κ οι οποιες παρενεργειες σταδιακα υποχωρουν...παντως να ξερεις οτι το abilify ειναι ελαφρυ κ καλα ανεκτο φαρμακο επισης δεν βαζει κιλα ουτε σε κανει ζομπι..αυτα!!!:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by abil View Post
    Θα ηθελα και εγω να γνωριζω για το abilify - βρηκα πληρ. για abilify ορολογικα, μπορει να μου πει καποιος εαν ευσταθει η αντιστοιχη περιγραφη στο site αυτο? Δεν εχω σχιζοφρενεια, κανει το drug για μενα? Θελει συνταγη?
    πολυ abilify επεσε ρε παιδια λολλλ τι γινεται πια??;)
    αν κανεις search στο forum θα δεις οτι υπαρχουν πολλα ανοιγμενα θεματα σχετικα με το φαρμακο αυτο κ οτι επισης πολλοι το εχουν παρει....(κατι που ομολογω οτι μου εκανε εντυπωση καθως οταν ηταν να το αρχισω ειχα τροκοκρατηθει...)
    η περιγραφη στο site αυτο τουλαχιστον απ αυτα που καταλαβα δεν λεει κατι ιδιαιτερο για το abilify!!:)
    περα απο σχιζοφρενεια δινεται κ ως σταθεροποιητικο στη διπολικη διαταραχη, το αν κανει για σενα εμεις θα σου το πουμε??:) για να το παρεις πρεπει να εχεις κατι κ να το συζητησεις με το γιατρο σου γιατι μπορει στην τελικη να μην εισαι για το abilify αλλα για κατι αλλο..:P
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  5. #5
    τελικα πολυ κακο αυτο που λες για το abilify οτι το προτεινουν σε ολους συνηθως επιλεγω να πηγαινω αντιστροφα απο οτι παει η μαζα δεν ξερω γιατι ....... γενικα αλλες παρενεργειες δεν ειχα μονο κατι ζαλαδες οπως λες και εσυ αλλα σε μικρο βαθμο take care .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    πολυ abilify επεσε ρε παιδια λολλλ τι γινεται πια??;)
    αν κανεις search στο forum θα δεις οτι υπαρχουν πολλα ανοιγμενα θεματα σχετικα με το φαρμακο αυτο κ οτι επισης πολλοι το εχουν παρει....(κατι που ομολογω οτι μου εκανε εντυπωση καθως οταν ηταν να το αρχισω ειχα τροκοκρατηθει...)
    η περιγραφη στο site αυτο τουλαχιστον απ αυτα που καταλαβα δεν λεει κατι ιδιαιτερο για το abilify!!:)
    περα απο σχιζοφρενεια δινεται κ ως σταθεροποιητικο στη διπολικη διαταραχη, το αν κανει για σενα εμεις θα σου το πουμε??:) για να το παρεις πρεπει να εχεις κατι κ να το συζητησεις με το γιατρο σου γιατι μπορει στην τελικη να μην εισαι για το abilify αλλα για κατι αλλο..:P

    Δεν νομιζω...δηλαδη το συγκρινες με αποτελεσματα που βρηκες απο risperdal , seroquel κλπ και το βρηκες περισσοτερο? Τεσπα οχι οτι εχει σημασια....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν νομιζω...δηλαδη το συγκρινες με αποτελεσματα που βρηκες απο risperdal , seroquel κλπ και το βρηκες περισσοτερο? Τεσπα οχι οτι εχει σημασια....
    oχι δεν εννοω αυτο ουτε λεω πως ειναι το καλυτερο αλλωστε στον καθε οργανισμο το καθε φαρμακο αντιδραει διαφορετικα..απλα σε μενα που εχω διπολικη ετυχε ταιριαξε σε καποιον αλλο μπορει να μην κανει...σε σχεση με αλλα αντιψυχωτικα ειναι πιο καπως πιο ελαφρυ αλλα κι αυτο δεν ειναι κατι στανταρ..τα φαρμακα αυτα που γραφεις δεν τα γνωριζω ουτε τα εχω παρει...η μονη συγκριση που μπορω να κανω ειναι με το zyprexa το οποιο να φανταστεις μου το δινανε οταν ειχα νοσηλευτει με νευρικη ανορεξια προκειμενου να βαλω καποια κιλα κ μ εφερνε κ τρομερη υπνηλια...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. ΑΥΠΝΙΑ
    By dora-agxos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2011, 16:31
  2. ΑΥΠΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
    By papn28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 21-08-2010, 19:14
  3. Αυπνια
    By dolce_21 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2009, 10:36
  4. χρόνια αϋπνία
    By giota in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 01-06-2009, 12:54
  5. Αυπνια
    By Παστελι in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 10
    Last Post: 11-03-2009, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •