Περί ΚΨΥ (κέντρο ψυχικής υγείας)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66

    Περί ΚΨΥ (κέντρο ψυχικής υγείας)

    Καλησπέρα σας,
    Θα ήθελα να κάνω κάτι ερωτήσεις σχετικά με τα δημόσια κέντρα ψυχικής υγείας.
    Πάντα είχα πρόβλημα με κατάθλιψη και με άγχος αλλά τον τελευταίο καιρό ο συνδυασμός κατάθλιψης και άγχους καλώς ή κακώς χειροτερεύει.
    Θα έλεγα πως τις τελευταίες μέρες η κατάσταση είναι ανυπόφορη και γιαυτό βλέπω πως τέλειωσαν τα ψέματα.
    Λόγο οικονομικών δυσκολιών αυτή την εποχή είναι δύσκολο ως αδύνατο για ιδιωτικό ψυχίατρο έτσι σκέφτηκα τα Κ.Ψ.Υ
    Συγκεκριμένα κοντά μου είναι το κέντρο ψυχικής υγείας στην Χαλκίδα..
    Αύριο το πρωί θα πάρω τηλ να κλείσω κάποιο ραντεβού με κάποιον ψυχίατρο.
    Αυτό που με προβληματίζει στα κψυ είναι το ερώτημα αν
    γίνεται δουλειά εκεί μέσα.
    Γιατί έχω στο μυαλό μου πως ο γιατρός το μόνο που θα σκέφτεται μέσα στην πίεση του είναι " Άντε, πάρε τα φάρμακα που σου γράφω και στο καλό"
    Δεν ξέρω αν γενικά ο γιατρός θα ενδιαφερθεί πραγματικά για εσένα για το "καλό" σου.
    Τώρα θα μου πείτε "αυτό εξαρτάται από τον γιατρό, μπορεί το ίδιο να γίνονταν και σε ιδιώτη"
    Συμφωνώ αλλά εγώ μιλάω γενικά.. και θέλω την γνώμη σας πάνω στο θέμα.
    Σίγουρα στην κατάσταση που είμαι θα πάω και μετά βλέπω.
    Κάτι ακόμα, γνωρίζετε αν σε αυτά τα κέντρα υπάρχουν ψυχοθεραπευτές ή πολλά ζητάω ? Γίνονται συνεδρίες ?
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Συνήθως στα οργανωμένα και καλά κέντρα ψυχικής υγείας σε βλέπει και ψυχίατρος αν δει αν χρειάζεσαι φαρμακευτική υποστήριξη, και ψυχολόγος. Οι συνεδρίες με ψυχολόγους είναι το καλύτερο φάρμακο ή από μόνες του ή σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή. Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω. Εγώ είχα πάει σε κάποιο στα Εξάρχεια. Καλό μου φάνηκε. Εκανα συνεδρίες και βοηθήθηκα λίγο σε συνδυασμό και με δική μου βέβαια προσπάθεια. Για το συγκεκριμένο στη Χαλκίδα δε γνωρίζω

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Eυχαριστώ Blue1 για την απάντηση σου
    Συμφωνώ μαζί σου και πιστεύω πως ο συνδυασμός φαρμάκων μαζί με ψυχολόγο είναι το καλύτερο.
    Ελπίζω μόνο αύριο που θα πάρω τηλ για ραντεβού να μην μου πουν για μετά από 2 μήνες!
    Σε τέτοια περίπτωση μάλλον θα πάω σε παθολόγο να του πω να μου γράψει κανα xanax προσωρινά μέχρι το ραντεβού..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Έχω επισκεφθεί ΚΨΥ στο παρελθόν για σύντομο χρονικό διάστημα. Eκεί υπήρχαν ειδικευόμενοι ψυχίατροι. Δεν γίνεται τόσο ολοκληρωμένη θεραπεία σε σύγκριση με τους ιδιώτες, αλλά τουλάχιστον προσπαθούν και μπράβο τους. Δεν νομίζω επίσης ότι μπορούν να συνταγογραφήσουν φάρμακα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Βασίλη73 νομίζω δεν ισχύει.. Ο ψυχίατρος εκεί σίγουρα γράφει φάρμακα. Οι ψυχολόγοι δεν.
    Πήρα σήμερα πολλές φορές τηλέφωνο αλλά για κάποιον μυστήριο λόγο δεν το σηκώνει κανένας σε κανένα από τα τηλέφωνα τους. :S
    Θα δοκιμάσω και αύριο (ή το απόγευμα αν είναι ανοιχτά - πράγμα που δε νομίζω)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Οδος ονειρου
    Posts
    271
    Αντουάν, στο ΚΨΥ όπου πήγαινα, δεν συνταγογραφούσαν φάρμακα και έτσι πήγαινα σε άλλον γιατρό γι΄αυτό το θέμα. Τώρα ίσως να έχουν αλλάξει, δεν ξέρω, γι΄αυτό έγραψα και πιο πάνω το "νομίζω".

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Εγω δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος από τα κεντρα ψυχικης υγειας…
    Μάλλον ότι δινεις η μάλλον ότι δεν δινεις παιρνεις στην προκειμενη περιπτωση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Παιδιά κι εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη από ένα ΚΨΥ που είχα πάει πιο παλιά (όπως έχω γράψει σε άλλο θέμα που ρωτάει και κάποιος άλλος).
    Αλλά απ΄ότι έγραψαν υπήρξαν άτομα που τους βοήθησε.. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με το κάθε κέντρο ξεχωριστά.....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    θα γράψω τι έγινε τελικά, ίσως φανεί χρήσιμο και σε άλλους.
    Λοιπόν πήρα τηλ σήμερα (μιλάω πάντα για το Κ.Ψ.Υ Χαλκίδας) και μου μίλησε μια κοπέλα.
    Ευγενική ομιλία, καθόλου βιαστική παρόλο που γίνονταν χαμός εκεί μέσα.
    Της ζήτησα πως θέλω να κλείσω ραντεβού με έναν ψυχίατρο και μου είπε πως δεν μπορεί να μου κλείσει ραντεβού γενικά και αόριστα και λογικό.
    Μου είπε να της πω μερικά πράγματα για το θέμα μου, ή να πάω εκεί από κοντά.
    Επειδή είμαι σε κάποια απόσταση της είπα είναι καλύτερα από το τηλέφωνο και δέχτηκε.
    Άρχισα λοιπόν τον λόγο μου αναλυτικά περί άγχους, κρίσεις, κατάθλιψη και διάφορα, συγχρόνως μου έκανε έκανε και αυτή ερωτήσεις.
    Τελικά μετά από κανα μισάωρο μπλα μπλα μου είπε πως μου έκλεισε ραντεβού για τις 5 Απριλίου..(σε ένα μήνα :/ )
    Επίσης είπε πως αν βρεθεί κάποιο κενό ενδιάμεσα τότε θα με πάρει τηλ και θα μιλήσει με τον ψυχίατρο για να μου γράψει μερικά zanax πριν το ραντεβού.
    Τέλος είπε πως αν χρειαστώ κάτι μέσα σε αυτό το διάστημα να πάρω τηλ αμέσως.
    Γενικά μου φάνηκε καλή η αντιμετώπιση και μπράβο τους (δεν το περίμενα) άσχετα που ο χρόνος αναμονής για το ραντεβού είναι μεγάλος.
    Τώρα το επόμενο βήμα είναι ο ψυχίατρος..
    Εκεί θα έχω πλήρη άποψη :P

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κοίταξε να δεις, στην περίπτωσή σου εκτός από το να κάνεις ψυχοθεραπεία, πρέπει να βρεις τα σωστά φάρμακα που θα βοηθήσουν εσένα. Δεν ξέρω αν κάνουν όλα το ίδιο ή αν επιδρούν ανάλογα με τον οργανισμό, αλλά αν είναι το δεύτερο, πρέπει ο γιατρός σου να βρει ποιό σου ταιριάζει. Τα λόγια είναι περιττά που λέει και η Μαριλένα εδώ, δουλειά του ψυχιάτρου είτε ιδιωτικού είτε δημοσίου, είναι να σου κάνει τη διάγνωση και να σου δώσει φάρμακα. ΑΝ χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία, αυτήν θα στην κάνει ένας ψυχολόγος και όχι ένας ψυχίατρος, οκ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Παιδάκι μου άντε πήγαινε σε κανέναν γιατρό (ψυχίατρο) έξω να τελειώνει αυτή η ιστορία! Τι ευγενική και ξεευγενική? Αυτό μας έλειπε να σε πλακώσει και στις μπουνιές! Απρίλιο?? Αυτή η κατάσταση δεν αντέχεται ούτε για μια μέρα! Τι Απρίλιο μου λες?? Και μετά τον Μάϊο και αν? Τι λες τώρα? Άσε που μάλλον χρειάζεσαι φαρμακευτική αγωγή! Μη χάνεις χρόνο άντε σε έναν καλό γιατρό έξω έστω για μια φορά και μετά βλέπεις.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    whitecandle συμφωνώ μαζί σου..
    Στην αρχή θα με δει ο ψυχίατρος από όσα μου είπε και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε. Ίσως και ψυχολόγος.
    Γνωρίζω πως η φαρμακευτική αγωγή διαφέρει από άτομο σε άτομο και από κατάσταση σε κατάσταση (καθώς και από ψυχίατρο σε ψυχίατρο)
    Αυτά τα πράγματα όπως λες δεν γίνονται μπαμ μπαμ, θέλουν κάποιο χρόνο δοκιμής αλλά και προσαρμογής στον οργανισμό.
    Όπως είπα πιστεύω πως το καλύτερο σε σχετικά "σοβαρές" καταστάσεις είναι τα φάρμακα για να φύγουν τα συμπτώματα και ύστερα ψυχοθεραπεία και θέλω να πιστεύω πως κάπως έτσι θα γίνει.

    Αγαπητή φένια
    Μπορεί να έχεις και κάποιο δίκιο αλλά ξέρεις κάτι ? Το σημαντικό είναι πως έκανα το βήμα αυτό.
    Εδώ περάσαν χρόνια και χρόνια.. Νομίζω μπορώ να περιμένω 30 μερούλες.
    Άλλωστε όπως έγραψα το να πληρώνω 50 ευρώ κάθε φορά σε ιδιωτικό ψυχίατρο μου είναι αυτή τη στιγμή αδύνατο.
    Όχι.. Τουλάχιστον αυτή την περίοδο.
    Στο μέλλον ίσως ναι. Τώρα όχι.
    Ευγενική ναι. Σε σχέση με την κατάσταση εκεί πέρα και την πίεση.
    Μπορούσε κάλλιστα να μην μου μιλάει μισή ώρα και να έλεγε "έλα από εδώ και βλέπουμε". Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα.
    Η λύση του να πας "ΜΙΑ φορά σε κάποιον ειδικό και να σου γράψει τα φάρμακα και μετά γεία" νομίζω πως δεν είναι καλή.
    Το έχω κάνει πριν 2 χρόνια.. Δεν αξίζει.
    Σκοπός είναι να σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός για την κατάσταση σου , έστω και μια φορά τον μήνα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Εγώ πάντως σε αυτήν την κατάσταση και το δευτερόλεπτο μου ήταν πολύ οδυνηρό!!!!!! Αυτό μας έχει φάει εμάς! Να συμβιβαζόμαστε να υπομένουμε και να μη μιλάμε!
    Τι λες καλέ που θα περιμένω ως τον Απρίλη και μετά... ζήσε Μάη μου να φας τρυφίλι......
    Και εμένα πέρασαν χρόνια και χρόνια και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που έχασα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου!!!! Εντάξει ποτέ δεν είναι αργά.... αλλά καλό είναι αφού ξέρουμε τι μας γίνεται να τολμάμε και να το διεκδικούμε!
    'Οσο για τα λεφτά το καταλαβαίνω! Και εγώ δεν έχω λεφτά! Και μένω μόνη μου και απο τη δουλειά σταμάτησα και χίλια δυό έξοδα...... Το καταλαβαίνω απόλυτα! Αλλά όταν πατήσω στα πόδια μου με την φαρμακευτική αγωγή που κάνω θα βρω δουλειά και θα κάνω και ψυχανάλυση!
    Εγώ το δοκίμασα το ΚΨΥ και δεν μου βγήκε σε καλό! Εύχομαι με εσένα να είναι αλλιώς τα πράγματα!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Euboia
    Posts
    66
    Quote Originally Posted by Φένια View Post
    Εγώ πάντως σε αυτήν την κατάσταση και το δευτερόλεπτο μου ήταν πολύ οδυνηρό!!!!!! Αυτό μας έχει φάει εμάς! Να συμβιβαζόμαστε να υπομένουμε και να μη μιλάμε!
    Τι λες καλέ που θα περιμένω ως τον Απρίλη και μετά... ζήσε Μάη μου να φας τρυφίλι......
    Και εμένα πέρασαν χρόνια και χρόνια και τώρα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που έχασα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου!!!! Εντάξει ποτέ δεν είναι αργά.... αλλά καλό είναι αφού ξέρουμε τι μας γίνεται να τολμάμε και να το διεκδικούμε!
    'Οσο για τα λεφτά το καταλαβαίνω! Και εγώ δεν έχω λεφτά! Και μένω μόνη μου και απο τη δουλειά σταμάτησα και χίλια δυό έξοδα...... Το καταλαβαίνω απόλυτα! Αλλά όταν πατήσω στα πόδια μου με την φαρμακευτική αγωγή που κάνω θα βρω δουλειά και θα κάνω και ψυχανάλυση!
    Εγώ το δοκίμασα το ΚΨΥ και δεν μου βγήκε σε καλό! Εύχομαι με εσένα να είναι αλλιώς τα πράγματα!
    Φένια μου έχεις δίκιο..
    Αυτό πιστεύω είναι το μέγιστο κακό που πρέπει να ανησυχήσει κάποιος:
    Όταν έχεις κολλήσει.
    Όπως λες συμβιβαζόμαστε με την ζωή αυτή.. ξέρεις γιατί ? Γιατί υπάρχει ο φόβος. Φοβόμαστε την αλλαγή.
    Λέμε "εντάξει.. και τι έγινε..."
    Προτιμάμε να υποφέρουμε γιατί έτσι έχουμε συνηθίσει και γιατί είναι εύκολο για εμάς.
    Ακριβώς σαν εσένα, έτσι και εγώ θέλω μια α φαρμακευτική αγωγή για να πατήσω στα πόδια μου
    και ύστερα να οργανώσω τη τόσο αδιάφορη ζωή μου (όπως την βλέπω τώρα)
    Αν επιτρέπεται, τι αγωγή κάνεις, τι φάρμακα ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Για εννέα - δέκα χρόνια έπαιρνα effexor 225mg με πάρα πολλές παρενέργειες στην αρχή αλλά μετά σιγά σιγά επανήλθα.
    Ήμουν πάρα πολύ καλά! Ήμουν ο εαυτός μου, όπως ήμουν δηλ. 18 χρονών πριν να με πιάσουν οι κρίσεις και όλα τα επακόλουθα.....
    Πέρασαν 10 χρόνια και συνέχιζα να παίρνω effexor. Πέρυσι όμως το χειμώνα έπαθα μια υποτροπή...... Πάλι πανικοί, φοβίες, καμία διάθεση για τίποτα.... τάσεις περίεργες..... (αν όμως είχα κάνει ψυχανάλυση πιστεύω δεν θα τη πάθαινα). Η γιατρός μου άλλαξε σιγά σιγά το effexor με entact 20mg, xanax και remeron 30mg. Αλλά αυτό πήρε καιρό. Να φανταστείς τον Δεκέμβρη πρόσθεσα το remeron. Έιμαι καλύτερα απο πέρυσι αλλά όχι και πάρα πολύ καλύτερα. Δεν είμαι ο εαυτός μου όπως ήμουν με το effexor που δεν φοβόμουν τίποτα και ζούσα normal. Το remeron με φούσκωνε και τη νύχτα έπεφτα σε λήθαργο. Για το λόγο αυτό πριν 20 μέρες η γιατρός μου έβγαλε το remeron το βράδυ και μου πρόσθεσε το πρωί το cymbalta 30mg (με σκοπό απ ότι κατάλαβα να μου αντικαταστήσει σιγά σιγά το entact). Μου είπε ότι αυτό θα με πιάσει αλλά θέλει τον χρόνο του. Δηλ. προς το παρόν παίρνω entact 20mg, cymbalta 30mg, xanax (το οποίο κι αυτό μάλλον αργότερα μου το αντικαταστήσει με rivotril). Είμαι αυτή που ρωτάω σε άλλο θέμα για το cymbalta.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κέντρα ψυχικής υγείας
    By chesire in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 10-12-2012, 19:23
  2. ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By marisa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 26
    Last Post: 19-04-2010, 22:51
  3. ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 18-05-2008, 00:11
  4. Κέντρο ψυχικής υγείας
    By evil_angel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2008, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •