καλα ξεμπερδέματα :) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 31 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 457
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    είπα ότι θα επιθυμούσα μια επαναύνδεση μάλλον και όχι ότι το θεωρώ κάτι ρεαλιστικό να συμβεί.τα υπόλοιπα τα ανέφερα γιατί νομίζω ότι δεν είναι μόνο δική μου η ευθύνη για τα μπερδέμα και το μπλέξιμο.αυτός έρχεται και ξανάέρχεται σε μένα. παραδέχομαι πάντως ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης είναι δικό μου.
    δεν ειναι θεμα ευθυνης.
    το θεμα ειναι ποιος ταλαιπωρειται.
    κι αυτη που ταλαιπωρειται εισαι εσυ!
    αυτος δεν τραβαει κανενα ζορι αν παραμενεις στο περιβαλλον του γιατι δεν σε βλεπει ερωτικα.χαρη του κανεις και του συμπαραστεκεσαι.
    εσυ εισαι αυτη που εχει αλλου ειδους βλεψεις και πληγωνεσαι και τρως τον χρονο σου κολλημενη στα παλια αντι να πας παρακατω

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    αν? φαινεται σαν να ησουν υπο στη σχεση αυτη και υποθετω οτι θα συνεχιζες να εισαι, σε περιπτωση που ειστε ξανα μαζι αργοτερα. Οποιοι κι αν ηταν οι λογοι χωρισμου, απο τη στιγμη που του εδωσες την ευκαιρια και δεν τη δεχτηκε προφανως δεν ηταν πλεον ερωτευμενος. Ναι σ'αγαπουσε και πιθανοτατα ακομα σ'αγαπαει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Ακομα κι αν εχεις καποιον δεδομενο, αν υπαρχει ερωτας παλι δεν χωριζεις μ'αυτο τον τροπο, πρεπει να υπαρχουν σημαντικοτεροι λογοι. Υποθετω οτι προσπαθει να λυσει θεματα που αφορουν τον εαυτο του και που πιθανοτατα εσυ ισως και να μη γνωριζεις. Αυτα τα λιγα κι απο μενα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    νομίζω ότι κατα βάθος θέλω να του δώσω την ευκαιρία να επανορθώσει για όσο πόνο μου προκάλεσε και δεν μπροώ να δεχτώ την οριστικότητα γιατί ποτέ μέχρι τώρα δεν ήταν οριστικό .
    Διάβαζα τυχαία κάποια μηνύματα που άλλες στιγμές δεν είχα δώσει προσοχή. Και διαβάζοντας το δικό σου θέλησα να απαντήσω. Δες τα πράγματα και από την άλλη πλευρά, ολοκληρωτικά. Δες ότι πρώτα απ' όλα εκείνος πεθαίνει καθημερινά από την ηρωίνη. Μετά δες όλα τα άλλα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by John11 View Post
    Διάβαζα τυχαία κάποια μηνύματα που άλλες στιγμές δεν είχα δώσει προσοχή. Και διαβάζοντας το δικό σου θέλησα να απαντήσω. Δες τα πράγματα και από την άλλη πλευρά, ολοκληρωτικά. Δες ότι πρώτα απ' όλα εκείνος πεθαίνει καθημερινά από την ηρωίνη. Μετά δες όλα τα άλλα.
    δεν το ξεχνάω ποτέ.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by rock View Post
    αν? φαινεται σαν να ησουν υπο στη σχεση αυτη και υποθετω οτι θα συνεχιζες να εισαι, σε περιπτωση που ειστε ξανα μαζι αργοτερα. Οποιοι κι αν ηταν οι λογοι χωρισμου, απο τη στιγμη που του εδωσες την ευκαιρια και δεν τη δεχτηκε προφανως δεν ηταν πλεον ερωτευμενος. Ναι σ'αγαπουσε και πιθανοτατα ακομα σ'αγαπαει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Ακομα κι αν εχεις καποιον δεδομενο, αν υπαρχει ερωτας παλι δεν χωριζεις μ'αυτο τον τροπο, πρεπει να υπαρχουν σημαντικοτεροι λογοι. Υποθετω οτι προσπαθει να λυσει θεματα που αφορουν τον εαυτο του και που πιθανοτατα εσυ ισως και να μη γνωριζεις. Αυτα τα λιγα κι απο μενα
    υπό δεν ξέρω?πάντως προείχαν πάντα τα προβλήματα του (ήταν πάντα και πιο σοβαρά) από τα δικά μου και ίσως και οι ανάγκες του (γιατί εγώ δεν είχα τόσες ανάγκες ακαλυπτες). Ναι κι εγώ έτσι νομίζω ότι προσπαθεί να βγάλει άκρη με τον εαυτό του.( το καλοκαίρι μου είχε πει ότι δεν μπορεί να τα βρεί με τον εαυτό του..πως να τα βρεί με έναν άλλο ανθρωπο.και γιατί να βασανίζρει και κα΄ποιον που είναι δίπλα του με τη ζωή που κάνει).

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    remedy μαλλον έχεις δίκιο :(

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    δεν το ξεχνάω ποτέ.
    το ξεχνας αν! και εισαι εμπλεκομενη συναισθηματικα με ενα ατομο που η καλυτερη κ σημαντικοτερη ερωμενη του ειναι η ηρωινη!
    καπως ετσι ημουν κ εγω, ερωτευτηκα ενα καλο παιδι που επαιρνε ηρωινη ,παντρευτηκα ,εκανα την κορη μου,χωρισα,κ μετα απο πολλα χρονια καταλαβα τα λαθη μου . Το καλο παιδι που δεν μπορουσε να ξεπερασει το παθος του, χρειαζοταν νοσοκομα εμπειρη ,αποκλειστικη κ οχι ερωτικη συντροφο!Εγω αντεξα 5 χρονια (γνωριμια,γαμος,παιδι,διαζυ γιο) τωρα ξερω οτι δεν τον βοηθησα να γινει καλα ,γιατι ημουν πολυ μικρη κ ο ερωτας μου γι αυτον ηταν πολυ εγωιστικος! ηθελα να τον αλλαξω! ηθελα εγω να ειμαι το α κ το ω στη ζωη του!Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι δεν ημουν ικανη ,εγω, να νικησω την ηρωινη, αφου κ αυτος ηθελε κ ηταν κ ερωτευμενος μαζι μου!
    Ομως εκανα λαθος ,δεν εγινε καλα ,περασανε 20 χρονια για να μπορεσει να απεξαρτηθει!Σ αυτα τα χρονια εγω εζησα τη ζωη μου δημιουργωντας,με συνεπειες θετικες η αρνητικες ,συμμετεχοντας στο γιγνεσθαι της ζωης.
    Αυτος εσπειρε την καταστροφη γυρω του ,διελυσε κ αλλαξε την προσωπικοτητα του ,ζωντας σε μια εγωιστικη εμβρυοσακουλα που σου δινει η ηρωινη! Τωρα μαλλον ειναι καλα! Δεν νομιζω οτι αν εμενα μαζι του θα γινοταν πιο γρηγορα καλα!Η ηρωινη ειναι η ουσια που θεριευει τον εγωισμο, αυτο τα λεει ολα!πρεπει να εισαι πολυ εξελιγμενο ατομο εσωτερικα κ πολυ ισοροπημενη ψυχολογικα για να ξεπερασεις τον δικο σου εγωισμο κ να μπορεσεις να αντεξεις τον διπλοπροσωπο χαρακτηρα του που μεταλασσεται συνεχεια απο την χρηση!
    Υπαρχουν πολλες μεθοδοι για να γινει καλα!μια σωστη φιλοσοφια ειναι αυτη των ανωνυμων αλκοολικων!!!!
    Τελος παντων ,καταλαβαινω ποσο υποφερεις συναισθηματικα, θα σου προτεινα να βαλεις ενα ευκολο στοχο προσωπικο(πτυχιο, δουλεια, εμφανιση.....κ α) να παρεις μια γρηγορη επιτυχια,αυτο θα σε ανεβασει,κ θα δεις με αλλα ματια την ολη κατασταση με τον φιλο σου!Γνωμη μου ειναι -απο μακρυα κ αγαπημενοι-.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    beauty σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου, με βοήθησε να δω μερικά πράγματα. ευχαριστω και για την συμβουλή θα προσπαθήσω να την εφαρμόσω :)

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    βρε η ζωη ειναι ωραια μην την κανεις μαυρη ΖΗΖΕ αν...παμε παρακατω....

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by beauty View Post
    το ξεχνας αν! και εισαι εμπλεκομενη συναισθηματικα με ενα ατομο που η καλυτερη κ σημαντικοτερη ερωμενη του ειναι η ηρωινη!
    καπως ετσι ημουν κ εγω, ερωτευτηκα ενα καλο παιδι που επαιρνε ηρωινη ,παντρευτηκα ,εκανα την κορη μου,χωρισα,κ μετα απο πολλα χρονια καταλαβα τα λαθη μου . Το καλο παιδι που δεν μπορουσε να ξεπερασει το παθος του, χρειαζοταν νοσοκομα εμπειρη ,αποκλειστικη κ οχι ερωτικη συντροφο!Εγω αντεξα 5 χρονια (γνωριμια,γαμος,παιδι,διαζυ γιο) τωρα ξερω οτι δεν τον βοηθησα να γινει καλα ,γιατι ημουν πολυ μικρη κ ο ερωτας μου γι αυτον ηταν πολυ εγωιστικος! ηθελα να τον αλλαξω! ηθελα εγω να ειμαι το α κ το ω στη ζωη του!Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι δεν ημουν ικανη ,εγω, να νικησω την ηρωινη, αφου κ αυτος ηθελε κ ηταν κ ερωτευμενος μαζι μου!
    Ομως εκανα λαθος ,δεν εγινε καλα ,περασανε 20 χρονια για να μπορεσει να απεξαρτηθει!Σ αυτα τα χρονια εγω εζησα τη ζωη μου δημιουργωντας,με συνεπειες θετικες η αρνητικες ,συμμετεχοντας στο γιγνεσθαι της ζωης.
    Αυτος εσπειρε την καταστροφη γυρω του ,διελυσε κ αλλαξε την προσωπικοτητα του ,ζωντας σε μια εγωιστικη εμβρυοσακουλα που σου δινει η ηρωινη! Τωρα μαλλον ειναι καλα! Δεν νομιζω οτι αν εμενα μαζι του θα γινοταν πιο γρηγορα καλα!Η ηρωινη ειναι η ουσια που θεριευει τον εγωισμο, αυτο τα λεει ολα!πρεπει να εισαι πολυ εξελιγμενο ατομο εσωτερικα κ πολυ ισοροπημενη ψυχολογικα για να ξεπερασεις τον δικο σου εγωισμο κ να μπορεσεις να αντεξεις τον διπλοπροσωπο χαρακτηρα του που μεταλασσεται συνεχεια απο την χρηση!
    Υπαρχουν πολλες μεθοδοι για να γινει καλα!μια σωστη φιλοσοφια ειναι αυτη των ανωνυμων αλκοολικων!!!!
    Τελος παντων ,καταλαβαινω ποσο υποφερεις συναισθηματικα, θα σου προτεινα να βαλεις ενα ευκολο στοχο προσωπικο(πτυχιο, δουλεια, εμφανιση.....κ α) να παρεις μια γρηγορη επιτυχια,αυτο θα σε ανεβασει,κ θα δεις με αλλα ματια την ολη κατασταση με τον φιλο σου!Γνωμη μου ειναι -απο μακρυα κ αγαπημενοι-.
    πολυ χαρηκα που ολα καλα εν τελει και για κεινον και για σενα

    αλλα πολυ ανατριχιασα ρε παιδι μου με οσα εγραψες

    εζησες στο πετσι σου τι παει να πει μπλεκω με κατι τετοιο!!!!

    απιστευτο!

    μπραβο σου που βρηκες την δυναμη να τα βλεπεις καθαρα !!!

    να χαιρεσαι το παιδι σου

    που θα εχει γινει μεγαλο παιδι τωρα :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ξύπνησα με ασχημη διάθεση σήμερα αλλά τουλάχιστον λειτουργώ κανονικά..έκανα όσα έπερεπε να κάνω, και με αρκετή ευχαρίστηση μπορώ να πω. μάλλον είναι μια ρχή κι αυτό..να κάνω εστω αυτά που πρέπει να κάνω και μετά να αρχίσω να κάνω κι άλλα πράγματα..νιώθω λίγο σαν να "ξύπνησα"-αγουροξυπνημένη ακόμα αλλά ξύπνια :) υποθέτω ότι κι αυτό είναι μια αρχή..είναι κάτι.

  12. #42
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    πολυ χαρηκα που ολα καλα εν τελει και για κεινον και για σενα

    αλλα πολυ ανατριχιασα ρε παιδι μου με οσα εγραψες

    εζησες στο πετσι σου τι παει να πει μπλεκω με κατι τετοιο!!!!

    απιστευτο!

    μπραβο σου που βρηκες την δυναμη να τα βλεπεις καθαρα !!!

    να χαιρεσαι το παιδι σου

    που θα εχει γινει μεγαλο παιδι τωρα :)
    ευχαριστω για τα καλα σου λογια!αν δεις το πρωτο ποστ που εγραψα εδω-μπορειτε να με βοηθησετε- θα διαπιστωσεις οτι δεν ειναι ολα καλα και υπαρχουν συνεπειες απο εκεινη την επιλογη μου!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by beauty View Post
    ευχαριστω για τα καλα σου λογια!αν δεις το πρωτο ποστ που εγραψα εδω-μπορειτε να με βοηθησετε- θα διαπιστωσεις οτι δεν ειναι ολα καλα και υπαρχουν συνεπειες απο εκεινη την επιλογη μου!
    μηπως μπορεις να γραψεις ενα μηνυμα εκει για το ποστ που αναφερεσαι

    ωστε να εμφανισθει πρωτο να το δω?

    παρακαλω :)

    και γραψε κατι να το δω ... το τι συμβαινει τωρα με σενα εννοω

    φιλια
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    το ξαναεγραψα το μήνυμα αλλά πήγα να το επεξεργαστώ και εξαφανίστηκε :(
    σήμερα ξύπνησα με κακή διάθεση αλλά τουλάχιστον λειτουργώ κανονικά.Εκανα σχεδόν όσα έπερεπε να κάνω, και με μια σχετική ευχαρίστηση. μάλλον είναι μια αρχή κι αυτό,να κάνω εστω αυτά που πρέπει να κάνω. Ελπίζω σιγά σιγά να αρχίσω να κάνω κι άλλα πράγματα με ευχαρίστηση γιατί μιζέριασα αρκετά..νιώθω λίγο σαν να "ξύπνησα"-"αγουροξυπνημένη" ακόμα αλλά...υποθέτω ότι κι αυτό είναι μια αρχή..είναι κάτι.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Λοιπον με ενα πρωτο διαβασμα νομιζω οτι απλα εκμεταλλευτηκε την κατασταση (εσενα) για να φυγει απο το μερος που ησασταν, και μετα χτυπαγε αυτος το ντεφι εσυ χορευες. Φ: θαρθω εκει που θα σπουδασεις, Εσυ: ΟΚ, Φ: θα μενω στο σπιτι σου, Εσυ: ΟΚ, Φ: Δε μαρεσει αυτη η πολη, παμε σε αλλη, ΕΣΥ: ΟΚ, Φ: χωριζουμε χωρις να σου πω λογους, Εσυ: ΟΚ, Φ: ξαναρχομαι, Εσυ: ΟΚ, Φ: μετακομιζω στο δωματιο μου, Εσυ: ΟΚ, Φ: ξαναχωριζω, Εσυ: ΟΚ, Φ: φλερταρω με αλλες, Εσυ: ΟΚ. Φ: Ελα να κουτουπωθουμε να θυμηθουμε τα παλια χωρις σχεση, Εσυ: ΟΚ. Φ: Θελω υποστηριξη και λεφτα, Εσυ: ΟΚ, Φ:Βγαινει και με αλλες, Εσυ: ΟΚ. Συμπερασμα: Εχεις ριξει τον εγωισμο σου στα πατωματα και χοροπηδας πανω του. Οποιες και να ηταν οι αιτιες που χωριζατε, τα ξαναβρισκατε, μετακομιζατε, βρισκοσασταν ερωτικα, το θεμα ειναι οτι αυτος κινει τα νηματα, κι εσυ επαναπαυεσαι στο να βρισκεις δικαιολογιες.

    Οι ουσιες ουτε ειναι απαραιτητο οτι μεγενθυνουν κατι ουτε οτι το προκαλουν, εγω θα σου ελεγα οτι ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ τον χρηστη να πετυχει τους στοχους του, να γινεται δλδ χειριστικος με εσενα.

    Και η απαντηση στο καιριο ερωτημα σου, "εσενα γιατι δε σε αφηνει πισω?" Συγνωμη, εσυ, αν ησουν κιολας αντρας, ποσο μαλλον δε με τοσα θεματα, θα αφηνες πισω μια που την ειχες οποτε την ηθελες, σε υποστηριζει και σε δικαιολογει οτι μαλακια κι αν κανεις, οποτε δε σε περιοριζει κιολας, αντιθετως εχεις την ελευθερια σου να κανεις οτι θελεις και αυτην μαζι να σε δανειζει, να σου καθεται, να σε παιρνει τηλ οταν εισαι χαλια? Η απαντηση ειναι ΟΧΙ βεβαια! Και οπως ειπε η Remedy, δε σε αφηνει απο πατεριτσα, οχι απο κοπελα του!

    "τελοσπάντων αυτό με το μνμ ήταν απλά η αφορμή . οι λόγοι τους οποίους είπε ήταν ότι ήμασταν πολύ καιρό μαζί και η σχέση θα έπρεπε να εξελιχθεί είτε προς την μια κατευθυνση είτε προς την άλλη, ένιωσε ότι ήταν σε μια ηλικία που προείχε να τα βρεί με τον εαυτό του.δεν ήθελε να καταλήξουμε να ξενερώσουμε και να χωρίσουμε ήθελε να παραμείνουμε καλά. τότε θύμωσα
    που δεν άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν μονα τους μετα κατάλαβα την επιλογή του αυτή, γιατί και εγώ το φοβόμουν αλλά δεν το παραδεχόμουν ήθελα να παραμείνει αυτή η σχέση μια καλή ανάμνηση."

    Τι μας λες εδω? Αυτος αποφασισε και διεταξε, και φυσικα εσυ αποδεχτηκες και θεωρησες απολυτα φυσικη και δικαιολογημενη την αποφαση ΤΟΥ! Αυτος παντα λαμβανει αποφασεις, και εχει παντα δικιο, εσυ εισαι το προβατο που ακολουθει τις αποφασεις και τις εφαρμοζει και ειναι παντα σταντ μπαι. Γιατι αμα δεν ηθελε αυτος να χωρισετε, να τα ξανβρειτε, να ξανααπαυτωθειτε κτλ κτλ κτλ, δε θα γινοταν τπτ οτι κι αν εκανες εσυ. He is da boss
    Last edited by carrie; 28-02-2011 at 19:10.

Page 3 of 31 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. δεν ειμαι καλα..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 02-10-2010, 04:40
  2. Ειμαστε καλα?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2009, 18:06
  3. Καλα Χριστουγεννα!!!
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 31-12-2008, 22:54
  4. Καλά παιδιά/καλά κορίτσια
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 15-12-2008, 10:57
  5. ΚΑΛΑ ΝΕΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2007, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •