καλα ξεμπερδέματα :)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 31 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 457
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    ξεμπερδέματα ?

    Δεν ξέρω τι ακριβώς να γράψω..θα αρχίσω να γράφω ότι μου ρχεται και μπορεί στο τέλος να σβήσω μερικά..Λοιπόν πριν αρκετά χρόνια όταν πήγαινα ακόμα σχολείο άρχισα μια σχέση με κάποιον (πρώτο φιλί, πρώτη σχεση όλα πρώτα τελοσπάντων..). Προερχόμασταν από τελείως διαφορετικές οικογένειες, περιβάλλοντα, συνθήκες.( καπου μεσολάβησε ένας χωρισμός διάρκειας περίπου 1 μήνα για δικούς του λόγους)την περίοδο εκείνη έπινε αρκετες μπύρες(4-5) στην δουλειά πριν σχολάσει αλλά σιγά σιγά όσο ήμασταν μαζί κόπηκε αυτή η συνήθεια,ακόμα αντιδρούσα σε τέτοια.Η εποχή εκείνη ήταν γεμάτη καφέδες,εκδρομές,εκπλήξεις και ευχαριστες αναμνήσεις.Δεθήκαμε πολύ, ήμασταν 2 χρόνια μαζί όταν πέρασα σε κάποια σχολή πολύ μακρυα από την πόλη μας και χωρίς να το πολυσυζητήσουμε/συνειδητοποίησουμε πάνω στον ενθουσιασμό μας αποφασίσαμε να μετακομίσει κι αυτός εκεί. η συγκατοίκηση ήταν αρκετά ωραία σαν εμπειρία αλλά νομίζω ότι τωρα πλέον θα την διαχειριζόμασταν καλύτερα ( και με αυτό εννοώ οτι δεν είχαμε πολύ χώρο ο καθένας για τον εαυτό του-και κυριολεκτικά αφού ηταν 1 δωμάτιο,και μεταφορικά αφού οι παρέες και οι δραστηριότητες ήταν οι περισσότερες κοινές.πάντως η ζωή τότε κυλούσε ανέμελα..τις σκέψεις αυτές τις κάνω τώρα.ήταν σαν να μη ζούσα στην πραγματικότητα -οι συνθήκες και στη δική του ζωή ήταν καλύτερες από ποτέ (δούλευε, είχε κάνει κάποιους φίλους, )σιγά σιγά όμως άρχισε να νιώθει περιεορισμένος νομίζω από τη σχέση μας (όχι τόσο εξαιτίας μου-αλλά λόγω της φύσης της..μέναμε μαζί, ήμασταν μαζί πολύ καιρό).Κατόπιν συμφωνίας άρχισε να μένει και ορισμένα βραδια στο δωματιο που είχε νοικιάσει για τον ίδιο όταν πρωτοήρθε προκειμενου να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με σπιτονοικοκύρη μου.Αρχισε να εκφράζει και δυσφορία για την πόλη στην οποία ζούσαμε.Την περίοδο αυτή μετακόμισα σε άλλη πόλη όπου πάντα θέλαμε να μείνουμε (και είχαμε συμφωνήσει μετά απο λίγο καιρό να έρθει να με βρεί-για να μαζέψει πρώτα λίγα λεφτά). Ομως χωρίσαμε -πάλι με δική του πρωτοβουλία. Ενιωθα τελείως χαμένη γιατί καλούμουν ν α προσαρμοστώ σε ένα καινούργιο περιβάλλον, με διαφορετικές συνθήκες ζωής και ταυτόχρονα σε έναν χωρισμό.συνεχίσαμε χωρίς καθόλου επικοινωνία. όταν ήρθε στην πόλη που ήμουν τον φιλοξένησα για οριμένες μέρες και αποφασίσαμε να ξαναείμαστε μαζί.ο επόμενος 1,5 χρόνος ηταν αρκετά καλός αν και περνούσαμε τα περισσότερα βράδια μεσα γιατί δεν έιχε λεφτά, συνέχιζε πίνει πολύ χόρτο (4-5 τσιγάρα την ημέρα).μαλώναμε συχνά για αυτό.
    κάποια μέρα θέλωντας να βάλω αφύπνιση στο δικό του κινητό είδα ένα μηνυμα προς κάποια άλλη- τον ξύπνησα και του είπα ότι δεν αντέχω αλλο έιναι ο μεγαλύτερος μαλάκας που έχω γνωρίσει μου είπε να πάμε να ξαπλώσουμε και να το συζητήσουμε μετα, έφυγα. ξαναβρεθήκαμε και μου είπε να σκεφτώ τι θέλω και να του πώ.μετά από κάποιες μέρες ενώ συναντηθήκαμε και είχα σκοπό να του πώ ότι θα μπορούσα να του ξαναδώσω μια ευκαιρία μου είπε ότι αυτός δεν νιώθει ενταξει με τον ευατό του απέναντι μου ότι είναι ακόμα ερωτευμένος και μα αγαπάει αλλά δεν θα νιώθει καλά με το πως θα τον βλέπω πλεόν (παρ όλο που δεν εγινε τίποτα παραπάνω με την άλλη απο μηνυματα .και εκεί τα χασα τελείως ,περίμενα να με διεκδικήσει, να μην παρετηθεί τόσο εύκολα..ήμουν απίστευτα θυμωμένη..προσπάθησα να δώσω εγώ την δευτερη ευκαιρία στη σχέση μας που δεν έδινε αυτός..όσο σκέφτομαι ότι εκίνη την ημέρα που είδα το μήνυμα με κρατούσε αγκαλιά και μου λεγε ότι ακόμα κια όταν ήμασταν χωριστά και έτυχε να κάνει με άλλες δεν με πρόδωσε ποτέ-και ηταν αληθινά λόγια το ξέρω-τα πίστευε.ήμουν τόο χαρούμενη όταν μου το πε..και μετα μπαπππ.
    τελοσπάντων βρεθήκαμε μετά από αρκετό καιρο ερωτικά δυο φορές.διέκιψα την επικοικωνία για 6 μήνες περίπου και μετα έμαθα ότι έμπλεξε με ηρωίνη.και από εκεί και πέρα ξαναρχισαν οι επαφές (βρεθήκαμε και μια φορα ερωτικά ), οι οποίες με μπέρδευαν πολύ γιατί ήταν πολύ συναισθηματικος..(φαντάζομ� �ι και λόγω της χρήσης) για να μην παρεξηγηθώ τρυφερός ήταν πάντα -αλλά για παράδειγμα ποτέ δεν αποζητούσε αγκαλιές και χάδια (ενώ τωρα το έκανα-τον τελευταίο καιρό)και εκεί καπου μπερδευτηκα κι εγώ και θεώρησα ότι για να ερθεί σε μένα έχει ανάγκη την σχέση μας ή την επικοινωνία μας και αρχισα να νιώθω πάλι πιο έντονα πράγματα.και εκεί μπλέξαν πολύ τα πράγματα.αυτά προς το παρόν. νομίζω ότι κατα βάθος θέλω να του δώσω την ευκαιρία να επανορθώσει για όσο πόνο μου προκάλεσε και δεν μπροώ να δεχτώ την οριστικότητα γιατί ποτέ μέχρι τώρα δεν ήταν οριστικό .νιώθω πολύ μπερδεμένη δεν ξέρω πως να ξεφύγω τελικά από αυτον τον κύκλο που φαίνεται να επαναλαμβάνεται (carrie και Θεοφανία προσπάθησα πολύ. ελπίζω να τα καταφερα ;) )
    Last edited by αν?; 27-02-2011 at 20:56.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    και τωρα τι γινεται;;ειναι λογικο ναα ειναι συναισθηματικος λογω της χρησης των ουσσιων που κανει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν ξέρω τι γίνεται τώρα PENAKI1986 ..πίστεψα ότι ήταν αληθινή η ανάγκη του για μένα και ίσως και να ναι (γιατί ξέρει ότι με πλήγωσε και τον απασχολεί να ήμαστε εντ'αξει) μήπως τελικά εξαντλείω την καλοσύνη μου μαζί του για να τον κάνω να νιώσει ακόμα πιο άσχημα ? (που αυτός με πλήγωσε αλλά εγώ είμαι του συμπεριφέρομαι εντάξει)γαιτί γενικά δεν συγχωρώ πολύ εύκολα.
    α και κάτι άλλο..τα συνασιθήματα που βγαίνουν θπο την επιρροια είναι αληθινά (απλά διογκωμένα) ή μπορεί να είναι εκεί και μόνο λόγω της ουσίας?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    λοιπον βλεποντας τα πραγματα απο εξω το σιγουρο ειναι οτι και οι δυο φθειρεστε μεσα απο αυτην την αναποφασιστικοτητα σας εκεινος κανοντας την χρηση που κανει και εσυ με το να αμφιταλαντευεσαι συναισθηματικα.κατανοω οτι τον νιαζεσαι αλλα μεσα απο το πρωτο σου post καταλαβα οτι ειναι αυτοκαταστροφικος ο φιλος σου.εσυ εισαι διατεθημενη να εισαι με εναν τετοιο ανθρωπο...δεν εχεις αναγκη απο ισσοροπια και αννανεωση η οποια πρωτα θα ερθει κανοντας μια βουτια μεσα σου και μετα συνεχιζοντας την ζωουλα σου με χαρα και δημιουργικοτητα;;.οσο για αυτο που με ρωτησες σιγουρα εχει καποια αισθηματα για εσενα αλλα μιλαμε για εναν ανθρωπο που κανει χρηση ουσιων που σιγουρα τα διογκωνει λογω της ανασφαλειας που δημιουργουν τα παλιοναρκωτικα...εσυ εισαι ερωτευμενη η απλα ειναι μια συνηθεια;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    νομίζω ότι είμαι ερωτευμένη. νιώθω ότι είχα αρκετό χρόνο να τον συγχωρήσω μέσα μου για όσα έγιναν (2 χρόνια),να κάνω συζητήσεις μαζί του ηρεμα σχετικά με αυτό και να αποδεχτώ τους λόγους για τους οποίους χωρίσαμε την τελευταία φορά η αίσθηση ντροπής του αλλά κυρίως το γεγονός ότι είμασταν πολύ καιρό μαζί και είχε φτάσει σε μια ηλικία που θα ΄περεπε να αποφασίστει να εξελιχθεί η σχέση μας είτε προς την μια κατεύθυνση είτε προς την άλλη. τότε με πείραξε πολύ που δεν άφησε τα πράγματα να πάνε μόνα τους..πλέον όμως κατανοώ το σκεπτικό του ,καταλαβαίνω τι εννούσε ότι δεν θέλει να φτάσουμε πρώτα στο σημείο να μισούμε να μην αντέχουμε ο ένας τον άλλον και μετά να χωρίσουμε γιατί είναι κατι που με φοβίζει και μένα αλλά τότε δεν ήθελα να το παραδεχτώ. η αλήθεια είναι τώρα που τα βλεπω μαζεμένα ότι έχει μια τάση αυτοκαταστροφής αλλά είναι γλυκός, έξυπνος, προστατευτικός με κάνει να γελάω (περνάμε καλά μαζί)- αν εξαιρέσεις τον τελευταίο καιρό για τα τελευταία που αναφέρω (το διασκεδαστικός).Π.αντως σχετικά με αυτό που με ρώτησες αν είμαι ερωτευμένη..αν ερχόταν και μου έλεγε ότι θέλει να ήμαστε μαζί και να κόψει- νιώθω ότι θα ήμουν τόσο ευτυχισμένη και μάλλον θα του έδινα και την ευκαιρία που μάλλον υποθετω δείχνει ότι είμαι ερωτευμένη (αλλά δεν πρόκειται να συμβεί) οπότε πρέπει να βρώ έναν τρόπο να ξεμπλέξω συναισθηματικά. πάντως δεν έχω νιώσει έτσι ξανά για κανέναν.να προσθέσω όμως ότι δεν ξερω αν θα μπορούσε να πετυχει πλέον μια τετοια σχέση γιατί οι ζωές μας έχουν πλέον διαφοροποιηθεί πολύ..κάνουμε εκ διαμέτρου διαφορετικές επιλογές και δεν ξέρω κατα πόσο αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει.
    Last edited by αν?; 27-02-2011 at 19:18.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    οντως πρεπει να κατσεις να σκεφτεις ηρεμα και χαλαρα για να μπορεσεις να προχωρησεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    νιώθω οτι δεν εξαρτάται μόνο από μένα. θα θελα να του μιλήσω για το πως ακριβώς νιώθω όμως το θεωρώ λίγο άκαιρο καθώς αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα και επιπλέον φοβάμαι και την απορριψη.αλλά ο κυριότερος λόγος είναι ότι οι συνθήκες δεν είναι κατάλληλες για να γίνει μια τέτοια συζήτηση. από την άλλη μπορεί να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και να μπορέσω να προχωρήσω ή να μείνω εκεί ανάλογα..μια ακόμα σκέψη που μου περνάει από το μυαλό είναι και αν δεν ξεκαθρίσει ουτε τότε η κατασταση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    δεν ξερω κατα ποσο το να του μιλησεις θα σου κνει καλο γιατι μπορει να ξαλαφρωσει η ψυχουλα σου αλλα μπορει να σε δυσκολεψει και λιγο αν ειναι αρνητικος καινα πισογυρισεις...τι προβληματα εχει το παλικαρι;;γιατι εμπλεξε με τα παλιοναρκωτικα;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ναι κι εγώ για αυτό δεν ξέρω αν πρέπει να του μιλήσω ή όχι.πρέπει να το σκεφτώ καλά πρώτα..
    νομίζω ότι ξεκίνησε από το άσχημο οικογενειακό περιβάλλον και μετά και μόνος του μπερδεύτηκε πολύ.για όλα προσπαθούσε μόνος του με καθόλου στήριξη από τους δικούς του. δούλευε από πολύ μικρός παράλληλα με το σχολείο με αποτέλεσμα μάλλον να μένει πίσω στο σχολείο.το εργασιακό του περιβάλλον τελευταία ήταν τέτοιο που λέει ότι δεν άντεχε να συναναστρέεται με αυτούς τους ανθρώπους αν δεν ήταν πιωμένος (και παλιότερα όμως έκανε καταχρηση ουσιών-όχι όμως σκληρών).και ο μικρότερος αδερφός του είναι χρήστης (10 χρόνια περίπου από τα 15 του). προσωπικά θεωρώ το ότι δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τη ζωή του μέχρι τώρα και να καταφέρει όσα ήθελε, να γίνει "κάτι" (όπως το λεει αυτός) έπαιξε το ρόλο του..αλλά αυτό είναι απλά μια προσωπική εκτίμηση με βάση τα όσα λεει. δεν ξέρω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    η κατασταση ειναι νοσηρη...προσπαθησε να ηρεμησεις και να ξεκολλησεις απο εκει το μυαλο σου..σιγουρα εκει εξω υπαρχει το αλλο σου μισο για να δωσεις την αγαπη σου και την στοργη σου και να βιωσεις μια πραγματικη σχεση

  11. #11
    αν....έχεις σκεφτει ποτέ πως αν σταματήσεις να είσαι η συναισθηματική του πατερίτσα και εξαφανιστείς, υπάρχει περιπτωση να καταλάβει την αξία σου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω διέξοδο(από την κατασταση μεταξύ μας εννοώ και τις συνθήκες) όσο κι αν θα ήθελα να ναι διαφορετικά τα πράγματα..δύκολα θα αλλάξουν..θα προσπαθήσω αν και δεν ξέρω πως μπορώ να το καταφέρω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by PENAKI1986 View Post
    η κατασταση ειναι νοσηρη...προσπαθησε να ηρεμησεις και να ξεκολλησεις απο εκει το μυαλο σου..σιγουρα εκει εξω υπαρχει το αλλο σου μισο για να δωσεις την αγαπη σου και την στοργη σου και να βιωσεις μια πραγματικη σχεση
    η αλήθεια είναι ότι η κατασταση( μεταξύ μας αλλά και οι συνθήκες) δεν φαίνεται να έχει διέξοδο..όσο και αν θα ήθελα να ναι διαφορετικά.θα προπαθήσω αν και δυσκολεύομαι αρκετά στο πως

Page 1 of 31 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. δεν ειμαι καλα..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 02-10-2010, 04:40
  2. Ειμαστε καλα?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2009, 18:06
  3. Καλα Χριστουγεννα!!!
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 31-12-2008, 22:54
  4. Καλά παιδιά/καλά κορίτσια
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 15-12-2008, 10:57
  5. ΚΑΛΑ ΝΕΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2007, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •