καλα ξεμπερδέματα :) - Page 31
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 31 of 31 FirstFirst ... 21293031
Results 451 to 457 of 457
  1. #451
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    Η αληθεια είναι ότι είμαι αρκετά ανεξάρτητη, είχα θάρρος να κάνω πράγματα μόνη μου, να ταξιδέψω ακόμα και μακρυά μόνη μου, να τα καταφέρνω καλά σε πράγματα που προσπαθούσα να ασχολούμαι με πολλά και να γνωρίζω κόσμο έυκολα..και δεν θέλω να παραδεχτώ ότι νικήθηκα.δεν θέλω να παραδεχτώ ότι δεν μπορώ μόνη μου να τα βγάλω πέρα με τον ευατό μου και τον κόσμο.Φοβάμαι ότι έγινα ότι δεν ήθελα να μαι.
    An....έγινες,νικήθηκες...
    Μου δίνεται η αίσθηση μιας μονιμότητας έτσι όπως το λες,πες μου αν κάνω λάθος.
    Είσαι σε μια δύσκολη κατάσταση-μπερδεμένη μάλλον, δεν άλλαξες.Αυτό που είσαι είσαι.
    Δεν είναι κακό να ζητάς βοήθεια. Κάπου αυτό έχει να κάνει και με το μοίρασμα.

    Όλο αυτό που ζεις είναι ένα καμπανάκι ότι κάτι δεν πάει καλά, κάτι σε ενοχλεί...κ όχι η 'γέννηση' μιας νέας an!

    Και επιμένω πως το να ζητάς βοήθεια δεν είναι ήττα αλλά απολύτως φυσιολογικό. Αφύσικο θα ήταν να μη χρειαζόσουν ποτέ.
    Στο έχω ξαναγράψει κι αυτό,μοιράσου το όπου μπορείς και πέρα από ένα απλό μοίρασμα νομίζω πως πρέπει να νικήσεις την ιδέα που σε θέλει νικημένη πηγαίνοντας σε έναν ειδικό. Να το τολμήσεις, τότε θα βοηθήσεις πραγματικά τον εαυτό σου και όχι χάνοντας χρόνο απ'τη ζωή σου με την ελπίδα πως θα περάσει χωρίς να βλέπεις φως.Εκτός κι αν βλέπεις...

  2. #452
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ξερεις ποσο παραλογο ειναι αυτο με τη ζακετα ετσι; Ειχες στα 18 σου μια ωραια ζακετα, τη φοραγες και ενιωθες κουκλιτσα, δεν την εχω δει για να σου πω αν οντως ησουν κιολας, ας δεχτουμε την αποψη σου, αλλα εχω τις αναστολες μου, γιατι μετα απο 10 χρονια αυτη η ζακετα μπορει να ειχε διατηρηθει με καλη συντηρηση, αλλα απο οτι φαινεται εχει περασει τα χιλια μυρια, εχει ρεψει, εχει ξεθωριασει, εχει 5-6 τρυπες πανω της απο το σκορο, και εσυ νομιζεις οτι οταν την φορας σε δειχνει ακομα κουκλιτσα.

    Λοιπον νομιζω οτι ενα απο τα μοτιβα εδω περα ειναι να θες να σε ακουνε αλλα και να μη θες ταυτοχρονα, θες να σε βοηθανε και δε θες. Γιαυτο θες να πας σε ειδικο και δεν πας. Γιαυτο ο Φ. σε βοηθαγε χωρις να σε βοηθαει. Σου ελεγε δλδ για να σε βοηθησει εισαι δυνατη ολα ειναι καλα αλλοι εχουν χειροτερα προβληματα. Και σε βοηθαγε και δε σε βοηθαγε. Θες να μιλησεις και στους φιλους σου αλλα και δε θες, γιατι και να τους μιλησεις θα τους κουρασεις, αρα θα ζητησεις βοηθεια αλλα δεν θα την παρεις. Οπως και εδω ζητας βοηθεια και πολλα μελη κουραζονται ή καθ υμωνουν μαζι σου και στματανε να σε βοηθανε ή σε βοηθανε μη εποικοδομητικα καθως σου επιτιθονται. Και παιρνεις αυτο που θες, σε βοηθανε χωρις να σε βοηθανε. με τους γονεις σου παλι εχεις πει οτι θα τους μιαλγες αλλα εχουν αλλα θεματα και δε μπορεις να τους επιβαρυνεις. Δλδ αμα ζηταγγες εκει βοηθεια μαλλον δε θα την επαιρνες αφου υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες. Επισης, το θεμα του Φ. ειναι κατι πολυ προσωπικο σου που εχει μεσα του τη μιση σου ζωη και για να δημιουργησεις καποια φιλια οπως λες θα επρεπε να μπορεις να μιλησεις για αυτον, και ετσι ενω θελεις να ανοιχτεις και να γνωρισεις κοσμο, η σχεση σου με τον Φ. λειττουργει σαν εμποδιο, καθως ειναι για σενα κατι πολυ ιδιαιτερο και ξεχωριστο που δε μπορεις να το μοιραστεις. Ετσι ενω θες να δημιουργησεις φιλιες, παλι δεν μπορεις. θες να πας σε ψυχολογο, παλι κατι σε εμποδιζει, θες να μιλησεις στους γονεις σου, κι αλλα εμποδια. γιαυτο και εδω νομιζω οτι σου πηρε πολυ χρονο να μιλησεις για καποια πραγματα ενω υπαρχει ανωνυμια, γιατι θες να βοηθηθεις και δεν θες, και εξηγωντας πληρως την κατασταση θα μπορουσαμε να σε βοηθησουμε πιο ευκολα. Αρχισες να ανοιγεσαι ομως γιατι ολο αυτο το πραγμα εβραζε μεσα σου και θα εκανες μπαμ αλλιως, αλλα οπως ειπαμε και παλι εχεις μια σταση που δε θελει να βοηθηθει, ωραιοποιοντας τον Φ, τρεφοντας ελπιδες για αυτον, βρισκομενη αντιμετωπη με νεα προβληματα και θεωρωντας τα ολα αυτα λογικα φυσικα και αναμενομενα, ωστε ο μεσος ανθρωπος να απηυδησει μαζι σου, και να μη θελει να σε βοηθησει πια οπως περιεγραψα και παραπανω, γιατι οπως λες κι εσυ, ποιος θελει να ακουει συνεχεια ασχημα και μιζερα πραγματα! Αρα και ζηταμε βοηθεια και δεν την εχουμε, οποτε αυτο ισως σου δινει αυτη την αισθηση που θες οτι εισαι δυνατη να τα βγαλεις περα μονη σου, χωρις βοηθεια. Βουαλα.

  3. #453
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    carrie ως προς το πρώτο σκέλος (της ζακέτας :)) συμφωνώ. Σίγουρα είναι πιθανό να βλέπω κάτι διαφορετικά απ ότι είναι ή και απ ότι ένας αντικειμενικός παρατρητής.Οι λόγοι που δεν εχω πάει ακόμα σε ειδικό, που με κρατάνε από το να πάω, είναι διάφοροι, και τους έχω αναφέρει κατα καιρούς..πράγματι μπορεί απλά να αποτελούν δικαιολογίες.Πιστεύω ότι ολοι οι άνθρωποι γύρω μου με βοηθάνε με τον τρόπο τους, για τον Φ. συγκεκριμένα πιστεύω ότι μου έδωσε όσα μπορούσε να δώσει,όσα πίστευε ότι είχα ανάγκη. Για τους φίλους μου εννοούσα περισσότερο ότι θα θελα να τους ακούσω (δεν χρειαζεται να πω κάτι τα ξέρουν τα περισσότερα)αλλά με κουράζει ακόμα και αυτό.
    Οσο για τους γονείς μου δεν είπα ότι έχουν άλλες προτεραιότητες, είπα ότι δεν θέλω να τους στεναχωρήσω γιατί περνάνε μια αρκετά πιεστική περίοδο-λόγω συνθηκών-, αν ζητούσα βοήθεια θα την έπαιρνα και με το παραπάνω. επίσης δεν νιώθω έτοιμη να ανοιχτώ σε άτομα που δεν τα ξέρω πολύ καιρό για τν Φ., ναι, αλλά όχι και γι άλλα πράγματα. Και εδώ που ήμουν απόλυτα ειλικρινείς, τελείως όμως, βλέπεις ακόμα κι εσύ που έχεις διαβάσει αρκετά μνμ μου εξακολουθεις να πιστεύεις ότι κάτι λείπει από το παζλ..μπορεί και να χεις δίκιο. αλλά δνε το χω βρεί ούτε εγώ αυτό το κομμάτι..δεν είναι ότι σας το κρύβω.
    [/COLOR]Αρχισες να ανοιγεσαι ομως γιατι ολο αυτο το πραγμα εβραζε μεσα σου και θα εκανες μπαμ αλλιως, αλλα οπως ειπαμε και παλι εχεις μια σταση που δε θελει να βοηθηθει, ωραιοποιοντας τον Φ, τρεφοντας ελπιδες για αυτον, βρισκομενη αντιμετωπη με νεα προβληματα και θεωρωντας τα ολα αυτα λογικα φυσικα και αναμενομενα, ωστε ο μεσος ανθρωπος να απηυδησει μαζι σου, και να μη θελει να σε βοηθησει πια οπως περιεγραψα και παραπανω, γιατι οπως λες κι εσυ, ποιος θελει να ακουει συνεχεια ασχημα και μιζερα πραγματα!
    όσο για αυτό,τον εαυτό μου τον συγκαταλλέγω στους μεσους ανθρώπους.αυτός που νοιάζεται πραγματικά δεν έχει πρόβλημα να είναι δίπλα σου σε άσχημες περιόδους( και εννοείται ότι δεν αναφέρομαι στο φόρουμ αλλά έξω), και το χω ξαναπεί δεν είμαι μόνο αυτή που βγάζω εδώ,είμαι κι άλλα πράγματα, εδώ βγάζω αυτήν μου την πλευρά.

  4. #454
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    γεια σου αν? μου..

    θα συμφωνησω και εγω με την carrie γιατι νομιζω στο παραπανω της μηνυμα βρισκεται ολη η ουσια της καταστασης που περνας τωρα...εχεις κολλησει στην αναμνηση μιας σχεσης που εχει τελειωσει και την ανακυκλωνεις συνεχως..δεν ξερω αν την ανακυκλωνεις γιατι εχεις κολλησει στις πραγματικες αναμνησεις η αν εγκλωβιζεσαι επειδη θα ηθελες να ζησεις μαζι του παραπανω πραγματα που εκ των πραγματων δεν προλαβες να ζησεις...η ουσια ειναι οτι αν παρατηρησεις τις απαντησεις σου, ''δημιουργεις'' συνεχως εμποδια για να μην προχωρησεις παρακατω...''σαμποταρεις'' καθε προσπαθεια που μπορει να σε βγαλει απο αυτη την κατασταση...

    η πραγματικοτητα ειναι οτι ο φ κανει χρηση ηρωινης και αυτο απο μονο του ειναι αρκετα σοβαρο για να σε προβληματισει στον αν μπορεις να ξανακανεις σχεση μαζι του,στο τι θα μπορουσε να σου προσφερει σαν συντροφος αυτη την στιγμη,κτλπ..αυτην την πραγματικοτητα νομιζω οτι την κανεις στην ακρη γιατι δεν σε εξυπηρετει και εξακολουθεις να κολλας στις αναμνησεις και το παρελθον...

    το πρωτο βημα που μπορεις να κανεις,ειναι να αποδεχτεις οτι στεκεσαι η ιδια εμποδιο στο να προχωρησεις και επειτα να σκεφτεις τι μπορεις και τι θες να κανεις για αυτο..

  5. #455
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    serena ευχαριστώ για το μήνυμα .και ποιοι μπορεί να είναι οι πιθανοί λόγοι που το κάνω αυτό, το να βάζω εμπόδια αφού η κατάσταση μου προκαλεί δυσφορία?πραγματικά το ρωτάω γιατί θέλω να καταλάβω.εχεις δίκιο ξεχνάω πολλές φορές την πραγματικότητα.

  6. #456
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    θέλω να γυρίσω το χρόνο πίσω όταν ακόμα μπορούσαν να αλλάξουν τα πράγματα,να μην τα είχα αφήσει να εξελιχθούν έτσι.θα θελα να είχα προσπαθήσει περισσότερο όταν έπρεπε, να μην φοβόμουν την αλήθεια. θέλω να μου δοθεί κι εμένα μια δεύτερη ευκαιρία ξέρω ότι μπορώ να φτιάξω ξανά τη ζωή μου όπως την ονειρεύομαι αλλά είναι σαν να έχω παγώσει, σαν να μην είναι η ζωή μου αλλά μια ταινία.δεν περίμενα να έχω ζήσει έτσι, ούτε να καταλήξει έτσι μετά. δεν μπορεί να έχουν εξελιχθεί τόσο άσχημα τα πράγματα. θέλω να φύγω , δεν γίνεται όμως, θέλω ένα ήρεμο μέρος. όσο προχωράω στην ζωή μου απομακρύνομαι.χαίρομαι με όσα έχω καταφέρει αλλά δεν μου φτάνει για να νιώσω ευτυχισμένη.πως αλλάζουν έτσι τα πράγματα;τίποτα δεν μπορεί να είναι ίδιο ε?νομίζω το ξέρω.

  7. #457
    Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    ισως το γιατι υπαρχει μεσα σου,ισως δεν υπαρχει ευθεια απαντηση...

    καμμια φορα ο πονος γινεται συνηθεια,τροπος ζωης..και οσο παραλλογο και αν ακουγεται, ειναι πολυ πιο ευκολο να πονας απο το να αποφασισεις μια αλλαγη....ποιος δεν φοβαται τις αλλαγες..?το βιωμα και το αναμασημα του πονου ειναι μια παθητικη σταση...η αλλαγη απο την αλλη,ειναι καθαρα ενεργητικη σταση...δεν ειναι τοσο απλο απο μια παθητικη σταση να περασεις στην ενεργητικη,οποτε ισως χρειαζεσαι μικρα, ενδιαμεσα βηματα στο παρον...

    ενα μικρο βημα ειναι να προσπαθεις για αρχη να επανερχεσαι στην πραγματικοτητα....οτι δηλαδη αυτη η σχεση εχει τελειωσει πια και το γεγονος οτι ο πρωην σου κανει χρηση ηρωινης δηλωνει το ποσο οριστικος ειναι αυτος ο χωρισμος...
    ισως επισης δεν πενθησες ποτε πραγματικα τον χωρισμο γιατι παντα στο πισω μερος του μυαλου σου ειχες οτι καποια στιγμη θα ξαναειστε μαζι...δεν ειναι αργα ομως...μπορεις να πενθησεις τωρα και σιγα σιγα θα ερθει και η αποδοχη...

    ποσοι δεν εχουμε σκεφτει οτι θα θελαμε να γυρνουσε ο χρονος πισω και να τα καναμε ολα σωστα...?δεν γινεται ομως δυστυχως...
    το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να αποδεχτουμε τα γεγονοτα της ζωης μας οπως εχουν αυτη την στιγμη,να σφιξουμε τα δοντια και να προχωρησουμε παρακατω...καποια στιγμη θα ερθει και μια σχεση που μπορει να ειναι και πολυ καλυτερη απο την προηγουμενη...

    βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι μεχρι να ερθει η επομενη σχεση, η ζωη μας δεν εχει νοημα...μπορουμε να την γεμισουμε με φιλους,παρεες,δουλεια και ενδιαφεροντα...ετσι δεν μοιαζει τοσο καταθλιπτικη..εε??ισως γινει και πιο ενδιαφερουσα απο οσο ηταν πριν...

    και κατι αλλο..νομιζω εγραψες σε αλλο σου μηνυμα πως οταν σε καλουν εξω φιλοι σου, τους αποφευγεις...να αλλο ενα μικρο σαμποταρισμα που σου κανεις...και εγω μου το κανωωωω :p αλλα αποφασισα να το σταματησω γιατι καταλαβα ποσο βλακεια ειναι...και τωρα στελνω μηνυματα και παιρνω τηλεφωνα ακομα και αν η φωνη που με σαμποταρει, ουρλιαζει....!αφου μπορω εγω να αντιστεκομαι σιγουρα μπορεις κι εσυ..μια αποφαση ειναι :)

Page 31 of 31 FirstFirst ... 21293031

Similar Threads

  1. δεν ειμαι καλα..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 02-10-2010, 04:40
  2. Ειμαστε καλα?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-01-2009, 18:06
  3. Καλα Χριστουγεννα!!!
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 31-12-2008, 22:54
  4. Καλά παιδιά/καλά κορίτσια
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 15-12-2008, 10:57
  5. ΚΑΛΑ ΝΕΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2007, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •