Ladose-τριχοτιλλομανία-κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3

    Ladose-τριχοτιλλομανία-κατάθλιψη

    Υποφέρω από τριχοτιλλομανία πολλά χρόνια. Εδώ και΄ένα μήνα παίρνω ladose μετά από παρότρυνση του γιατρού μου που θεωρεί οτι θα με βοηθήσει. Έχει πάρει κανείς αυτο το φάρμακο?Τώρα είναι η πέμπτη εβδομάδα που το παίρνω. Βλέπω αλλαγή αλλά φοβάμαι οτι θα είναι προσωρινή.Επίσης φοβάμαι τα φάρμακα, θα προτιμούσα να μην έπαιρνα!!! Any thoughts?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    129
    καλησπερα mirto τα ladose ειναι απο τα πιο ελαφρια αντικαταθλιπτικα τα επερνα και εγω για καποιο διαστημα λογω φοβερων ημικρανιων που ειχα μου τα συστησε νευρολογος.δεν με πειραξαν καθολου ισα ισα που ανεβαζαν και την διαθεση...τα εκοψα μονη μου μετα απο κανα τριμηνο και ολα μια χαρα.βεβαια πριν κανεις την διακοπη θα ρωτησεις τον γιατρο...γενικα παντως δεν εχω ακουσει κατι αρνητικο τα επερνε και η μαμα μου λογω καταθλιψης κατα διαστηματα και η μαμα της κολλητης μου στην κλιμακτηριο...και εγω καμια φορα τραβαω τα φρυδια μου η συγκεκριμενο μερος των μαλλιων μου απο βαρεμαρα η πληξη και το σταματαω αμεσως...χιχιχιπεριεργα πλασματα ειμαστε εμεις τα κοριτσακια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    σιγουρα καλυτερα ειναι να μην παιρνει κανεις φαρμακα αλλα αν ειναι απαραιτητο χρειαζονται.το συγκεκριμενο αντικαταθλιπτικο ττο εχω παρει για μεγαλα χρονικα διαστηματα και πιστευω ειναι καλυτερο απο πολλα αλλα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ πολύ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ανεβάζει πολύ τη διάθεση, ρίχνει τη λίμπιντο. επίσης ανοίγει ελαφρώς την όρεξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    αν και ειναι ισως απο τα μονα αντικαταθλιπτικα που υποστηριζουν διαιτες αδυνατισματος.οσο για τις αλλες παρενεργειες συμφωνω.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ και πάλι!!! Η διάθεση μου όντως έχει ανέβει λίγο και τα συμπτώματα της τριχοτιλλομανίας έχουν μειωθεί, όμως σε άλλα πράγματα όπως αναβλητικότητα, βαρεμάρα, ανία και στη δουλειά και στο σπίτι δεν βλέπω να αλλάζουν και πολύ!!!!η τεμπελιά -τεμπελιά!!!Η όρεξη μου νομίζω οτι έίναι ίδια, όσο για τη λίμπιντο έτσι κι αλλιώς τα τελευταια 2 χρόνια δεν έχω σχέση(μάλλον αποτέλεσμα της δυσθυμίας/κατάθλιψης , της τριχοτιλλομανίας και του οτι δεν μπορώ να ξεπεράσω την προηγούμενη μου σχέση που ήταν μακροχρόνια και σοβαρή)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Εμενα δεν με βοηθησε δυστυχώς…
    Με πειραξε στο στομαχι και κάθε φορα που το έπαιρνα με επιανε και ένα τρέμουλο…
    Αυτά όμως είναι αναλογα και τον οργανισμό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Εγώ το παίρνω αρκετούς μήνες τώρα και με έχει βοηθήσει αρκετά. Το κακό είναι ότι αργάει να δράσει (σε μένα έκανε 1 μήνα) αλλά αυτό το έχουν τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά και ότι ρίχνει τη σεξουαλική διάθεση και απόδοση. Την όρεξη την ελλατώνει συνήθως. Αυτά.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Ladose Ναι ή Οχι
    By specialguy in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 45
    Last Post: 30-10-2022, 01:40
  2. Τριχοτιλλομανία;
    By miro in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 12-09-2021, 21:04
  3. ladose
    By rosemary in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-02-2010, 20:56
  4. αγχωδης καταθλιψη-εμπειριες -ladose
    By angelinadance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2009, 21:18
  5. ladose!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2008, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •