2 ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ¨¨¨ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 83
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΣΛΕΞΙΑ...ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΙΛΑΩ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ..ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥΛΟΓΑΣ...Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ
    ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΣΟΥ ΟΧΙ.....ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    White δεν ξέρω, η δυσλεξία μπορεί έχει πολλά χαρακτηριστικά και διαφορετικά στο κάθε άτομο πολλές φορές, δεν μπορεί κανείς να το πει αυτο έτσι στα πρόχειρα.
    Help me, το ανέφερα ως ενδεχόμενο που πρέπει να το ψάξεις, δε λέω πως έχεις σίγουρα. Πάντως καλό είναι να το δεις λίγο!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    White δεν ξέρω, η δυσλεξία μπορεί έχει πολλά χαρακτηριστικά και διαφορετικά στο κάθε άτομο πολλές φορές, δεν μπορεί κανείς να το πει αυτο έτσι στα πρόχειρα.
    Help me, το ανέφερα ως ενδεχόμενο που πρέπει να το ψάξεις, δε λέω πως έχεις σίγουρα. Πάντως καλό είναι να το δεις λίγο!
    Και πως το βλεπεις αυτο?
    Και αληθεια τι νοημα εχει?
    Και μιαλμε για πληκτρολογηση ουτε καν για γραφη...τι παιζει με την πληκτρολογηση...ειναι το ιδιο με την γραφη?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με λιγα΄λογια help me μην σου ξυπνησουμε ανησυχιες χωρις λογο....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??(ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΙΣΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΑΛΛΟΝ...ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ¨¨
    1) ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ
    2)ΕΧΩ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εισαι ανηλικος και εν δυναμει συμβουλες απο το διαδικτυο ειναι επικινδυνες...υπαρχουν τηλεφωνικες γραμμες εφηβων εξειδικευμενες για βοηθεια που φανταζομαι ξερουν να αντιμετωπιζουν τετοιες καταστασεις.
    Εαν αισθανεσαι πιεση απευθυνσου εκει και οχι σε ενα φορουμ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Keep, η πληκτρολόγηση δεν έχει να κάνει με τα ορθογραφικά λάθη. Στη δυσλεξία ένας άνθρωπος με φυσιολογική νοημοσύνη (ή και μεγαλύτερη από το μέσο όρο πολλές φορές) έχει διάφορα προβλήματα στη μάθηση και στην επίδοσή του στο σχολείο, και αυτό έχει πολλές φορές σαν αποτέλεσμα να τον θεωρούν τεμπέλη κ αμελή, ενώ μπορεί πχ να διαβάζει όλη μερα. Γι'αυτό θεώρησα ότι έχει νόημα σε σχέση με όσα γράφει ο help me. Όσο για το πώς το βλέπεις αυτό, απευθύνεσαι σε κάποιον ειδικό παιδαγωγό. Δεν είναι πρόβλημα ψυχολογικό, αλλά αν δεν αντιμετωπιστεί, συνήθως έχει επίδραση στη συμπεριφορά του παιδιού.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    παλι καλα που κρατιεμαι ψυχολογικα και ειμαι κοινωνικος,δεν ξερω ποσο θα αντεξω ακομα

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Help me μία πάρα πολύ καλή λύση είναι αυτή που σου πρότεινε ο keep walking. Υπάρχουν υπηρεσίες στις οποίες μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να σε βοηθήσουν. Όχι ότι δεν έχουμε διάθεση να το κάνουμε εμείς αλλά δεν είμαστε ειδικοί. Εκεί υπάρχουν επιστήμονες που έχουν αντιμετωπίσει αρκετές περιπτώσεις σαν τη δική σου. Το πιο ωραίο είναι ότι η όλη διαδικασία είναι ανώνυμη, κάτι σαν και αυτό εδώ το forum.

    Πως σου φαίνεται η ιδέα; Έχω την εντύπωση ότι θα σε βοηθούσε αρκετά...

    Το τηλεφωνικό νούμερο είναι 801 801 1177 και η ιστοσελίδα τους είναι http://www.epsype.gr/. Απ' ότι θα δεις και στη σελίδα τους λειτουργούν από Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 9.30 το πρωί έως τις 8.30 το βράδυ και το Σάββατο από τις 9.30 το πρωί έως τις 2.00 το βράδυ.

    Δοκίμασε σε το... ποτέ δεν ξέρεις, μπορούν να σου πουν κάποια πράγματα που θα σε βγάλουν από αυτό το αδιέξοδο που βιώνεις αυτή τη στιγμή.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    δεν εχω συνηθησει σε αυτα και εξαλου ντρεπομαι

  11. #41
    Quote Originally Posted by chr1986 View Post
    Τί να πω τώρα...
    για πες........

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    δεν εχω συνηθησει σε αυτα και εξαλου ντρεπομαι
    Το καταλαβαίνω αυτό που λες.
    Μας είναι δύσκολο να μιλάμε, ακόμη και όταν αυτό γίνεται ανώνυμα, ακόμη και μέσω τηλεφώνου...
    Όμως, ίσως να σου δώσουν κάποιες πρακτικές συμβουλές, κάποιες τεχνικές ως προς το πως μπορείς να προσεγγίσεις το μπαμπά σου, πως θα μπορούσες να του εκφράσεις τι πραγματικά νιώθεις. Δες το σαν μια πρόβα, στην οποία θα μιλήσεις, θα ακούσεις κάποια πράγματα που πιθανόν να μην τα είχες σκεφτεί...

    Δεν θέλω να σε πιέσω...

    Η μητέρα σου τι λέει για όλα αυτά; Είναι σε θέση να μιλήσει αυτή με τον μπαμπά σου;
    Ίσως να έλεγες σε αυτή όλα όσα νιώθεις, χωρίς να κρύψεις το οτιδήποτε, ίσως να σου πει κάτι που θα σε ανακουφίσει...

    HELP ME η ζωή δεν αρχίζει και ούτε τελειώνει στο σχολείο.
    Το σημαντικότερο είναι ότι κάνεις μια αξιόλογη προσπάθεια.
    Και την κάνεις καλά... έως εκεί που μπορείς φυσικά.
    Μην το ξεχνάς αυτό...

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ..ΕΥΧΑΡΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΜΕ ΠΗΡΕ ΗΛΕΦΩΝΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΒ ΓΙΑΓΙΑΕΚΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΡΕΖΙΛΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ Ή ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Φιλε μου θα πρεπει πρωτ απ ολα να συνειδητοποιησεις οτι οι γονεις σου δεν ειναι τελειοι (οπως κ ολοι οι γονεις). Ειναι κ αυτοι ανθρωποι που κανουν λαθη, οπως κανουμε ολοι μας. Ισως ο τροπος που σε προσεγγιζει ο πατερας σου σε πρωτη φαση να μην ειναι κ ο καλυτερος... Δυστυχως καλεισαι να αντιμετωπισεις λογω του διαζυγιου δυο διαφορετικες συμπεριφορες... (ο μπαμπας σου εχει αναλαβει το ρολο μαλλον του κακου κ η μαμα σου του καλου). Ισως να ανταγωνιζονται μεταξυ τους για το ποιος θα σε "κανει καλυτερο".
    Ηθελα να σε ρωτησω το εξης- Εσυ εισαι ευχαριστημενος απο την αποδοση σου στο σχολειο? Εγω παντως θα διαφωνησω οτι το 14,9 ειναι καλη βαθμολογια. Ειναι μετρια προς κακη. Πρεπει να προσπαθησεις περισσοτερο. Αυτο προσπαθει κ ο πατερας σου αλλα ο τροπος του δεν σου αρεσει. Ποιος πραγματικα πιστευεις πως θα ηταν ο πιο καταλληλος τροπος απο την πλευρα του πατερα σου, ωστε να γινεις καλυτερος μαθητης?
    Εχω συναντησει στη ζωη μου παρα πολλα παιδια που εχουν πει οτι "αν οι γονεις μου με ειχαν πιεσει περισσοτερο στο σχολειο, τωρα δεν θα μουν σ αυτη την κατασταση".
    Αυτο ειναι ενα πολυ ωραιο αλλοθι για το μελλοντικες σου πραξεις, αλλα μηπως τελικα ανηκεις κ εσυ σ αυτη την κατηγορια?
    Θα σου προτεινα λοιπον, να σταματησεις να χαζευεις στον υπολογιστη ή οπουδηποτε αλλου κ να αρχισεις σοβαρα το διαβασμα! Το 14,9 για να γινει 16 θελει πολυ προσπαθεια, δεν ειναι τοσο ευκολο! (Οι καθηγητες δεν αλλαζουν πολυ ευκολα αποψη για το βαθμο που εχουν βαλει στο α τριμηνο...)
    ........και κατι αλλο. Κανεις πολλα ορθογραφικα λαθη. Δεν επιτρεπεται στην ηλικια σου. Πρεπει να το διορθωσεις αυτο, στο λεω φιλικα- οχι κοροιδευτικα.
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Kanty

    ξερουμε οτι οι γονεις δεν ειναι τελειοι,και οτι κανουν λαθη

    αλλα μαλλον για μενα θα επρεπε να ξαναπας για καλυτερους βαθμους εσυ.,για μια καλυτερη μελετη γενικη

    Αν αυτο εσυ το θεωρεις υποστηρικτικο ποστ σε ενα 16 χρονο Απο την αρχη μεχρι το τελος του αν και το διαβασες ολο θελω να πιστευω

    εγω πραγματικα δεν ξερω τι αλλο μπορω να πω ..εδω
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. AΠΟΠΕΙΡΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 158
    Last Post: 27-12-2017, 02:56
  2. Σχεση πατερα-γιου
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 21-04-2010, 12:53
  3. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ERIKA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-03-2010, 03:25
  4. ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΠΑΤΕΡΑ
    By mianyxta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 31-05-2007, 16:47
  5. κακες σχεσεις με τον πατερα
    By yourgia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 14-04-2007, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •