2 ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ¨¨¨ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 83 of 83
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Εγω ρε παιδια ειμαι αναισθητη και δεν πιεζω τον δικο μου?Τον πιεζω μεχρι ενα σημειο.Θυμαμαι την πιεση απο γονοις,τα μουτρα τους οταν δεν επαιρνα καλο βαθμο και τον πονο και τη ν θλιψη που ενιωθα,!
    δεν θελω να νιωθει ετσι κ ο γιος μου αν δεν γινει γιατρος δικηγορος θα γινει υδραυλικος μηχανικος.Να εχει την υγεια του μονο και ολα γινονται γιατι αν τους πιεζουμε και τους καταντησουμε να εχουν ψυχολογικα το χασαμε το παιχνιδι.
    Και ειμαι απο πανω του καθε μερα 4 ωρες και τον διαβαζω αλλα αν δεν τα παει τοσο τα γραμματα δεν θα τον πιεσω μεχρι να κλαταρει.:cool:

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Αγαπημενη Σοφια
    Αν οι καθε γονεις ηταν τελειοι στο ρολο που ανελαβαν οι ιδιοι να διεκπεραιωσουν,...ισως τωρα να μην υπηρχε αυτο το site. Ποτε δεν συμφωνησα με την προσεγγιση των γονιων του HELP (ουτε του ενος- ουτε του αλλου), οπως κ ανεφερα σε προηγουμενο post μου.
    Η προσθηκη των 11 κανονων του Bill Gates ειναι πολυ σκληρη αλλα δυστυχως υπαρχει εκει εξω κ δεν μπορουμε να στουρθοκαμηλιζουμε σε αυτη την πραγματικοτητα... Δεν καταλαβαινω γιατι να μην την παραθεσω σε εναν εφηβο ηλικιας 16 χρονων...
    Η ποιοτητα του χαρακτηρα καποιου δεν εξαρταται απο τα πτυχια του. ( σ αυτο σιγουρα συμφωνουμε).Οποτε κ δεν υπαρχει λογος να συγχεουμε τη βασικη εκπαιδευση, με την ελευθερια στη σκεψη, στην εκφραση, στη ζωη. (Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν παρα πολλα πτυχια κ ειναι συγχρονως αξιολογοι, οπως ισχυει κ το αντιστροφο.) Στην προκειμενη περιπτωση στη Β Γυμνασιου η μορφωση που του προσφερεται θεωρειται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. Δεν πηγαινει στη Γ Λυκειου. Το γυμνασιο δεν ειναι ο μοναδικος αλλα ισως ειναι ο πιο καταλληλος τροπος για να "ανακακυψουμε το δικο μας δρομο" (οπως λες κ συ).
    ...Μακαρι ο HELP να βρισκεται διπλα σε αξιολογους εκπαιδευτικους που θα του παραθεσουν αυτες τις διεξοδους...
    .....Εγω δεν θα κλεισω με ευχες, ουτε με θλιβερες διαπιστωσεις... (δεν πρεπει να ξεχναμε το λογο που ανοιξε αυτο το θεμα ο HELP).........

    Αγαπημενε μου HELP
    Επειδη (δυστυχως ή ευτυχως) δεν ειμαι μητερα, θα σου προτεινα να ακολουθησεις την αρχικη συμβουλη του keep_walking (τηλεφωνικες γραμμες εφηβων), οι οποιοι θα μπορεσουν, λογω επαγγελματος να σε προσεγγισουν καλυτερα κ γρηγοροτερα απ οτι εμεις... Θα μπορεσουν να δουν το προβλημα σου πιο σφαιρικα κ πιο αμεροληπτα.
    Συνηθως η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση... Θα σου προτεινα να παρεις απο τον καθενα μας, οχι οτι σε βολευει αλλα οτι σου φαινεται αληθινο...
    Και να θυμασαι οτι........ Δεν υπαρχει συντομος δρομος για κανενα μερος που αξιζει να παει κανεις.
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Δεν υπαρχει συντομος δρομος για κανενα μερος που αξιζει να παει κανεις.
    Πολύ όμορφο αυτό.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Kandy View Post
    Η προσθηκη των 11 κανονων του Bill Gates ειναι πολυ σκληρη αλλα δυστυχως υπαρχει εκει εξω κ δεν μπορουμε να στουρθοκαμηλιζουμε σε αυτη την πραγματικοτητα... Δεν καταλαβαινω γιατι να μην την παραθεσω σε εναν εφηβο ηλικιας 16 χρονων...).........
    Τί σχεση μπορει να εχει η πραγματικοτητα του Bill Gates Kandy, με ενος εφηβου στην Ελλαδα αληθεια? Τί σημασια εχουν οι αποψεις του για το πώς βλεπει την ζωη εκ των υστερων αυτος, με εναν εφηβο που δεν ρωταει ποια ειναι τα μυστικα της επαγγελματικης επιτυχιας? Πώς πιστευεις αληθεια πως μπορει να βοηθηθει ετσι, οταν νιωθει οτι δεν βρισκει δρομο επικοινωνιας ή μια κοινη γλωσσα να μιλησει με τον πατερα του? Οταν νιωθει οτι δεν ακουγεται και οτι τον υποβιβαζει συνεχως ο μπαμπας του?

    Βρισκεις οτι το πιο σημαντικο ειναι να λαβει κανεις μια οποια μορφωση (εκπαιδευση θα ελεγα εγω) με οποιο κοστος?Με οποιον τροπο? Κανεις κ σιγουρα οχι εγω, δεν μιλησα για συντομους δρομους.

    Δεν εχει σημασια να ανακαλυψει κανεις τις ικανοτητες του? Τον τροπο που μπορει να τις καλλιεργησει? Δεν εχει σημασια να αποδεχτει κανεις τα ορια του? Δεν εχει αξια να πει ενας γονιος στο παιδι του ενα "μπραβο" για την προσπαθεια? Οτι ΚΑΙ αυτη εχει πολυ μεγαλο ρολο στην ζωη? Κ τί εχει σημασια δλδ: να λεει απο το πρωι μεχρι το βραδυ πώς αν δεν εισαι καλος μαθητης, δεν αξιζεις γενικοτερα? Νομιζω πώς ακριβως μ αυτη τη νοοτροπια, του "ολα τα μπορουμε", υπάρχουν αυτα τα sites και ανθρωποι τιγκαρισμενοι στα ψυχολογικα προβληματα. Γιατι ναι η βασικη εκπαιδευση κ τα πτυχια σαφως κ δεν εχουν να κανουν με την ποιοτητα του χαρακτηρα καποιου, ομως ο τροπος που μας επιβαλλεται ή μας μαθαινουν κατι, ή κ τον τροπο να ζουμε κ να παιρνουμε αξια ως παιδια εχει να κανει αμεσα με την ενηλικη ζωη μας. Εχει να κανει με τον τροπο που εξελισσομαστε ως ανθρωποι. Η αφετηρια μας...


    Ετσι, εγω παλι θα κλεισω με μια ευχη: να αποδεχτουμε πώς ολοι δεν ειμαστε για ολα κ πώς κι αυτο ειναι πολυ ενταξει.
    Last edited by Sofia; 08-03-2011 at 08:54.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #80
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    17
    γεια σας και παλι παιδια...εχω αλλο ενα προβλημα και δεν ξερω τι να κανω
    αυριο παρασκευη περνουμε βαθμους στο σχολειο και και εχω πολι αγχος...δεν ξερω τι θα πω στον πατερα μου θα αντιδρασει πολι ασχημα (οπως συνηθως) δεν ξερω τι θα πω και τι θα πει, παντος αυτο που ξερω ειναι πως δεν θα περασω καλα το πασχα..αυριο με το που παρω τους βαθμους θα με παρει τηλεφωνο ο πατερας μου για να του πω τα αποτελεσματα..αν δεν του αρεσει κατι(σιγουρΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ) θα με βρισει ασχημα

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    HELP ME, γεια σου :)

    Είσαι εντάξει; Τι έγινε, τελικά, με τους βαθμούς σου; Πώς τα πήγες; Υπήρξε κάποια άσχημη αντίδραση από τους δικούς σου;

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    απαιτητικος πατερας προς γιο:
    -οριστε μας!ποσων χρονων εισαι;
    -πεντε
    -οριστε μας!εγω στην ηλικια σου ημουν εξι!

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    απαιτητικος πατερας προς γιο:
    -οριστε μας!ποσων χρονων εισαι;
    -πεντε
    -οριστε μας!εγω στην ηλικια σου ημουν εξι!
    χαχαχα δεν υπαρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΗELP ME ελπιζω να πηγαν ολα καλα και να μην ειχες τιποτα παρατραγουδα! Αν θες γραψε πως ειναι οι σχεσεις σας τωρα!:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. AΠΟΠΕΙΡΑ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 158
    Last Post: 27-12-2017, 02:56
  2. Σχεση πατερα-γιου
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 21-04-2010, 12:53
  3. ΠΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ERIKA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-03-2010, 03:25
  4. ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΠΑΤΕΡΑ
    By mianyxta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 31-05-2007, 16:47
  5. κακες σχεσεις με τον πατερα
    By yourgia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 14-04-2007, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •